Chiny

Chiny

Gęsta mgła spowiła zachodnią i środkową część Chin w środowy poranek. Ze względu na padający śnieg, miejscami widzialność była ograniczona do 50 metrów. Dla bezpieczeństwa kierowców na autostradach wprowadzono ograniczenia w ruchu.

Zanieczyszczenie powietrza w Pekinie jest najgorsze od dekady. Władze miasta zaleciły mieszkańcom pozostanie w domach, a jeśli nie jest to możliwe, używanie masek ochronnych. To wina "obsesji"wzrostu gospodarczego, piszą chińskie media i apelują do rządu o podjęcie pilnych działań w celu zmniejszenia zanieczyszczenia.

Temperatura -49 st. C oraz mgła ograniczająca widzialność do kilkunastu metrów - z taką pogodą musieli się zmagać mieszkańcy prowincji Heilongjiang w północno-wschodnich Chinach. Mroźna aura nie przestraszyła ulicznych sprzedawców ryb, którzy dzięki oryginalnym rozwiązaniom przechytrzyli mróz i nie zaprzestali handlu.

Chiny przeżywają wyjątkowo mroźną zimę. Choć panujące tam temperatury nie dorównują światowym rekordom, to synoptycy obliczyli, że w tym roku są najniższe od prawie trzech dekad. Nie wszystkich jednak takie warunki martwią.

Wystarczyło niespełna 45 minut, by wodospad Hukou na chińskiej Żółtej Rzece zamarzł. Znawców słynnej Huang He dodatkowo dziwi fakt, że pokrywa lodowa powstała za dnia. Skuta lodem rzeka wygląda malowniczo, ale niestety turyści nie mogą jej oglądać.

Międzynarodowe Radio Białoruś rozpoczęło od początku roku nadawanie nowego programu w języku chińskim, zatytułowanego "Wasz przyjaciel - Białoruś" - poinformował w piątek dyrektor rozgłośni Nawum Halpiarowicz.

W tym roku, chińskie fabryki po raz pierwszy wyprodukują więcej samochodów, niż ich konkurenci z Europy – tak wynika z prognoz, jakie zaprezentował Financial Times.

Budynek w Pekinie zaprojektowany przez Zahę Hadid został skopiowany przez chińskiego dewelopera, który w miejscowości Chongqing buduje niemal identyczny obiekt. Co więcej, trwa wyścig, kto będzie pierwszy. Sławna architekt nie może nic zrobić, bo w Chinach - u światowego lidera podróbek - prawo nie chroni własności intelektualnej.

Zamki, freski i wymyślne konstrukcje - wszystko z lodu. W Chinach trwa doroczny festiwal rzeźb lodowych. Temperatura sięga kilkunastu stopni poniżej zera, lodowe konstrukcje dobrze się konserwują, a turystów przybywa.

Śnieg, a także bardzo silny wiatr dały się w środę we znaki Japończykom i Chińczykom. Trudne warunki pogodowe doprowadziły do paraliżu komunikacyjnego. Przy widzialności ograniczonej przez zawieje i zamiecie śnieżne do tylko 5 m, nie sposób było poruszać się bezpiecznie żadnym środkiem transportu.

Fantazyjne lodowe girlandy ozdobiły nabrzeże w chińskim mieście Yantai nad Morzem Żółtym. To efekt ostrego ochłodzenia, które zmroziło morską wilgoć. Oprócz spektakularnych widoków, mróz śnieg i wiatr dostarczyły jednak także kłopotów.