Świat

Świat

"Wystarczyło sześć godzin w nocy, aby zastać taki krajobraz"

"Wiać zaczęło około 1 w nocy. Czegoś takiego jeszcze nie widziałem - z każdej strony leżało drzewo" - relacjonuje z Portsmouth Reporter 24 playzone7777. Na Kontakt 24 przychodzą też inne relacje o zniszczeniach, które spowodował niż Św. Judy i towarzyszące mu wiatry. Żywioł uderzył w poludniowo-zachodnie wybrzeże Wielkiej Brytanii już w nocy, ale najwięcej problemów spowodował w poniedziałek rano.

Św. Juda idzie na Wyspy. Może wiać nawet 128 km/h

Duże obszary Anglii i Walii zostały objęte ostrzeżeniem pogodowym drugiego stopnia w związku nadciągającym znad Atlantyku cyklonem. Synoptycy ostrzegają, że żywiołowi nazwanemu św. Juda mogą towarzyszyć huraganowe porywy wiatru i ulewne opady. Na najbardziej zagrożonych terenach odwołano już część połączeń połączeń promowych i kolejowych, a lotniska Heathrow i Gatwick ostrzegają przed zakłóceniami.

Plaża, bikini... W Chorwacji nie widać jesieni

Mimo że listopad coraz bliżej, w chorwackim Splicie mieszkańcy i turyści cieszą się niemal wakacyjnym weekendem. Słońce i wysokie temperatury sprawiły, że ludzie masowo wylegli na tamtejsze plaże.

Lawa, dym i wstrząsy. Etna znów postraszyła

Etna, najwyższy wulkan Europy, znów postraszyła okolicznych mieszkańców wyrzucając strumienie rozgrzanej lawy. Wysoki na kilometr słup dymu pojawił się w sobotę o świcie. To już czternasta w tym roku aktywność Etny.

Meteor ukradł show tancerzom

Takiej atrakcji uczestnicy pokazu tanecznego w kolumbijskim Villavicencio raczej się nie spodziewali. Kiedy podziwiali choreografię jednej z par, niebo przeciął jasny, okrągły obiekt. Wielu gości recitalu twierdzi, że nie tylko widzieli przelatujący meteor, ale też odczuli siłę jego upadku.

Płonie najpiękniejsza okolica Gran Canarii

Płonie najpiękniejsza część Gran Canarii - jednej z Wysp Kanaryjskich. Przeprowadzono ewakuację 500 osób, a strażacy walczyli z ogniem zarówno z lądu, jak i z powietrza. Pomimo tego, że strażacy przejęli już kontrolę nad pożarem, nadal istnieje jeszcze kilka szczególnie zagrożonych miejsc.

Satelita zajrzał do wnętrza rosyjskiego wulkanu

Kluczewska Sopka to stratowulkan, aktywny nieprzerwanie od 1697 roku. Stanowi najwyższy szczyt Kamczatki. Jego aktywność znacząco wzrosła 11 października, zaś pięć dni temu przelatujące nad nim satelity zarejestrowały wypływ ogromnych ilości lawy. Chmura pyłu sięga na wysokość 10 kilometrów.

Najsłabszy sezon od 45 lat

Tegoroczny sezon huraganowy okazał się najsłabszy od lat, donoszą naukowcy. Aktywność cyklonów w 2013 roku była tak niska, że według specjalistów plasuje się w rankingu 10 najsłabszych od 1960 roku. Jej poziom to zaledwie 33 proc. przeciętnej aktywności z poprzednich sezonów.

Wysoka woda na ulicach Lizbony

W Portugalii ogłoszono alarm pogodowy. Ubiegła noc była tam bardzo deszczowa, na czwartek zapowiadane są kolejne intensywne opady.

Taniec z miotłami pod Gardzielą Ognia

Tungurahua, aktywny stratowulkan nazywany Gardzielą Ognia, znów straszy Ekwadorczyków. Na leżące u jego stóp miasta spada pył, dlatego też w ostatnim czasie tłumy wylegają na ulice, bo go uprzątnąć.

Ryba-gigant zwiastuje trzęsienie ziemi?

Kiedy kilka dni temu plażowicze w Kalifornii wyciągnęli na plażę 5,5-metrowego wstęgora królewskiego, mówiło się, że takie znalezisko trafia się raz w życiu. Pięć dni później woda wyrzuciła na brzeg kolejną rybę-giganta. Naukowcy przestrzegają, że może to zwiastować trzęsienie ziemi lub jakieś inne gwałtowne zjawisko.

Fałszywe czarne wdowy prześladują uczniów

Najbardziej jadowite pająki Wielkiej Brytanii - fałszywe czarne wdowy - opanowały jedną ze szkół w Forest of Dean (hrabstwo Gloucestershire), przez co w środę została ona zamknięta. Klimatolodzy uważają, że za wzrost aktywności pająków odpowiadają zmiany klimatyczne.

Połączyli dwa pożary, by je opanować. Meteorolodzy: "To ryzykowny krok"

- Nie widziałem takiego pożaru, jak długo żyję - przyznał Stephen Hirst, dowódca straży pożarnej w Nowej Południowej Walii. Sytuacja jest naprawdę patowa. Strażacy we wtorek postanowili celowo połączyć dwa pożary, by opanować sytuację. "To ryzykowny krok, biorąc pod uwagę prognozy na środę przewidujące silniejszy wiatr i nieznaczne opady deszczu" - przestrzegają meteorolodzy.

Uruchomili ogrzewanie, pojawił się gęsty smog

Gruba warstwa zanieczyszczeń unosi się nad Harbinem. Od wczoraj nad miastem zalega gęsty smog. Zanieczyszczenie powietrza w chińskich miastach staje się coraz większym zagrożeniem dla stabilności państwa; władze obawiają się rosnącego niezadowolenia ze strony obywateli.

Woda znów podtapia Włochów

Prowincja Lukka na północnym zachodzie Włoch zmaga się ze skutkami powodzi, która pojawiła się tam po wczorajszej nocy. Gwałtowne ulewy spowodowały niebezpieczny wzrost poziomu wody w rzece. Żywioł doprowadził już do śmierci jednej osoby.

Odłamki szkła zabiły zwierzęta. Trąba powietrzna w Belgii

W belgijską miejscowość Gits w nocy z niedzieli na poniedziałek uderzyła niewielka, ale znamienna w skutkach trąba powietrzna. Zniszczyła szklarnię osłaniającą uprawę sałaty, a latające odłamki szkła zabiły sześć owiec, pasących się na pobliskim pastwisku.

Trzy ogromne pożary straszą Sydney. Boją się 200-kilometrowej ściany ognia

Strażacy obawiają się, że trzy niezależne pożary w pobliżu Sydney połączą się tworząc 200-kilometrową ścianę ognia. - Ogromne zadymienie, czerwone słońce, widoczność ograniczona, światła mniej więcej tyle, ile przy częściowym zaćmieniu słońca - tak sytuację w tym australijskim mieście opisuje Andrzej Lubieniecki z Polskiego Radia Sydney.