Mieszkańcom wielu regionów świata doskwierają bardzo wysokie temperatury. Upały spowodowały pożary w Portugalii i wschodniej Rosji. Zostały pobite rekordy temperatury.
W ostatnim czasie przez wiele państwach półkuli północnej przetoczyła fala upałów. To spowodowało obawy o uprawy w Chinach, pożary w Portugalii i we wschodniej części Rosji, anulowanie lotów w Stanach Zjednoczonych i topienie się asfaltu w Wielkiej Brytanii.
Wysoka temperatura
W środę przypadło letnie przesilenie. W Paryżu i Madrycie temperatura powietrza wyniosła 37 stopni.
Temperatura powietrza w zachodnim Londynie wyniosła w środę blisko 35 stopni Celsjusza. To najcieplejszy czerwcowy dzień od 1976 roku - poinformował brytyjski instytut meteorologiczny Met Office.
Na stacjach metra w Londynie wiszą ostrzeżenia przed wysoką temperaturą, przypominające pasażerom o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Wiele firm pozwoliło pracownikom biurowym pracować w domu. Fala upałów w Wielkiej Brytanii trwa od soboty, kiedy średnia temperatura codziennie przekracza 30 stopni Celsjusza.
Według obecnych prognoz temperatura zacznie spadać od czwartku, kiedy nad Wielką Brytanię napłynie chłodniejsze powietrze. Na środowy wieczór i czwartek nad centralną i północną częścią kraju zapowiadane są burze z możliwymi lokalnymi podtopieniami.
W Wielkiej Brytanii najwyższa w historii temperatura powietrza w czerwcu została odnotowana w 1976 roku, kiedy w Southampton było 35,6 stopni Celsjusza.
Wyjątkowo ciepły rok
Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) podała, że jest to "kolejny wyjątkowo ciepły rok" i, że fale upałów pojawiły się wyjątkowo wcześnie.
- W części Europy, Bliskiego Wschodu, Afryki Północnej i Stanów Zjednoczonych w maju i czerwcu wystąpiła bardzo wysoka temperatura, a rekordy zostały pobite - podała we wtorek WMO.
Średnia temperatura w ostatnich dwóch miesiącach była najwyższa w historii, czyli od 1880 roku, gdy zaczęto zbierać dane.
Już w tym miesiącu dane z Narodowej Administracji Oceanu i Atmosfery (NOAA) pokazały, że w Europie, Stanach Zjednoczonych i Azji Północno-Wschodniej - w tym wschodnich Chinach, Japonii i Korei Południowej - w okresie od marca do maja wystąpiła wyjątkowo ciepła pogoda.
Zagrożenie w związku z upałami
W Chinach, największym na świecie producencie zbóż, gorące i suche warunki opóźniły sadzenie i zahamowały rozwój upraw, zwłaszcza w prowincji Liaoning, gdzie wilgotność gleby jest najniższa od co najmniej pięciu lat. Dane z Thomson Reuters Eikon wskazują, że opady w Liaoning w ostatnim miesiącu wynoszą od 40 do 60 procent poniżej normy sezonowej.
- Susza, która dotknęła północno-wschodnią część Chin, jest najgorsza w tym czasie w ciągu ostatniego dziesięciolecia, ze względu na wielkość obszaru i czas trwania - powiedział Ma Wenfeng, analityk w Pekinie Orient Agribusiness Consultancy.
Gorąca i sucha pogoda jest głównym czynnikiem powodującym pożary lasów, które zabiły dziesiątki osób w Portugalii, podczas gdy rosyjska agencja prasowa Tass zgłosiła pożary lasów, głównie na Syberii i na dalekim wschodzie Irkucka.
W południowo-zachodniej części USA loty zostały odwołane głównie przez regionalne linie lotnicze, których samoloty działają w niższej temperaturze maksymalnej.
Natomiast w Wielkiej Brytanii media regionalne w południowo-wschodnim hrabstwie Surrey poinformowały, że intensywnie świecące słońce roztopiło drogi asfaltowe.
W Niemczech wzrosła produkcja energii słonecznej. Wartość energii może wynieść 27.500 MWh w porównaniu z sezonową normą wynoszącą zaledwie 20.000 MWh.
Nowe badania
Instytut Zmian Klimatu na Uniwersytecie w Maine zanotował temperaturę na półkuli północnej o 0,44 st. C powyżej normy we wtorek, w porównaniu do średniej światowej wynoszącej 0,25 st. C powyżej średniej.
W opublikowanych w tym tygodniu badaniach w czasopiśmie Nature Climate Change stwierdzono, że prawie jedna trzecia ludzi na świecie była już narażona na groźne fale upały i przewiduje się, że liczba ta wzrośnie do połowy z końcem stulecia, chyba że rządy podejmą kroki w celu zdecydowanego zmniejszania emisji powodujących zmiany klimatu.
- Ludzie mówią o przyszłości, jeśli chodzi o zmiany klimatyczne, ale odkryliśmy w tym dokumencie, że to się już wydarzyło i będzie to znacznie gorsze - powiedział Camilo Mora, profesor geografii Uniwersytetu na Hawajach w Manoa i główny autor badań.
Zobacz jak gorąco było ostatnio w Hiszpanii:
Autor: AP/aw / Źródło: PAP/EPA, ENEX, Reuters