Kobieta w płomieniach, kilkoro poparzonych. Ofiary pożarów w Kalifornii

Pożar na zdjęciach satelitarnych NASA
Pożar na zdjęciach satelitarnych NASA
NASA
Pożar na zdjęciach satelitarnych NASANASA

Mija tydzień, od kiedy mieszkańcy Kalifornii walczą z rozprzestrzeniającymi się pożarami. Wiadomo już o pierwszej ofierze śmiertelnej pożarów, jednak poszkodowanych jest znacznie więcej. W piątek prezydent Donald Trump ogłosił stan wyjątkowy dla całego stanu.

Pierwszą ofiarą śmiertelną pożarów w Kalifornii jest 70-letnia kobieta, która próbowała uciec przed ogniem w pobliżu Santa Paula.

Żywioł zaatakował południową Kalifornię w czasie przygotowań do świąt. Niewiele potrzeba było, żeby ogień, podsycany porywami gorącego fenowego wiatru Santa Ana, ogarnął teren porośnięty wysuszoną przez długotrwałą suszę roślinnością.

W nocy z czwartku na piątek kolejne ognisko pożaru wybuchło w pobliżu San Diego. Trzy osoby zostały poparzone, spłonęło 20 budynków, parking przyczep i uprawa awokado.

W piątek wieczorem czasu lokalnego prezydent Donald Trump ogłosił stan wyjątkowy dla całego stanu.

W sumie pożoga pochłonęła 800 budynków i zmusiła do ucieczki 212 tysięcy mieszkańców.

Zginęła w płomieniach

Siedemdziesięcioletnia kobieta próbowała uciekać przed płomieniami, jednak ogień otoczył jej samochód, a ona sama zmarła w wyniku zaduszenia dymem i poparzeń. Do zdarzenia doszło w pobliżu miejscowości Santa Paula, a zgon został potwierdzony przez lekarza Christophera Younga.

W rozgorzałym w piątek ognisku pożaru - nazwanym Lilac - które wystąpiło 60 kilometrów na północ od San Diego, trzy osoby uległy poparzeniu. Według danych Cal Fire - kalifornijskiej straży pożarnej - w wyniku pożarów rannych zostało sześcioro cywili oraz czworo strażaków.

Stanowa straż pożarna walczy jednocześnie już z sześcioma pożarami, które rozprzestrzeniają się w błyskawicznym tempie, pozostawiając po sobie zgliszcza i pogorzelisko.

Świadkowie

Marie Snyder w poniedziałek wylegiwała się na plaży, gdy odkryła, że płomienie liżą jej dom. Nie mogła wrócić do siebie, więc kilka następnych dni spędziła u znajomych.

- Siedzieliśmy sobie na plaży, gdy nagle zrobiło się wietrznie i podejrzanie ciepło - wspomina. - I właśnie wtedy księżyc zaszedł czerwienią - dodaje.

Gubernator stanu Kalifornia Jerry Brown zapowiedział, że w związku ze zmianą klimatu, to właśnie tego rodzaju pożary będą odtąd "nową rzeczywistością" dla Stanów Zjednoczonych.

Rumaki w ogniu

W czwartek w wyniku pożaru w pobliżu miejscowości Sylmar spłonęło okazałe ranczo, a wraz z nim 29 koni.

- Mogłam myśleć tylko o moich pięknych koniach - przyznała właścicielka rancza Patricia Padilla. - Zagrody można odbudować, ale nie da się przywrócić im życia. To złamało mi serce - przyznała.

W ten sam czwartek ogień podszedł pod zagrody i padoki hodowli rumaków wyścigowych w San Diego. Oszalałym ze strachu zwierzętom udało się sforsować ogrodzenie, jednak najprawdopodobniej nie wszystkim udało się uciec poza zasięg płomieni.

Scott Hansen, jeden z pracowników hodowli, szacuje, że zginęło przynajmniej 30 koni.

- Właściwie nie wiem, ile z nich uszło z życiem, a ile zginęło w płomieniach. To się pewnie jeszcze okaże - dodał.

Jedna z pracownic rancza w San Diego została poważnie poparzona, gdy heroicznie starała się oswobodzić spanikowane zwierzęta. Helikopter przewiózł ją do szpitala, gdzie obecnie znajduje się w stanie śpiączki.

Obejrzyj wstrząsające nagranie:

Santa Ana w natarciu

W hrabstwie Ventura - około 80 km na północy zachód od Los Angeles - według danych z piątku pożar Thomas spopielił około 46,5 tysięcy hektarów gruntu i zniszczył 439 budynków mieszkalnych. W okolicy Los Angeles i na terenie samego miasta szaleją też trzy inne groźne pożary. Ogień zmusił do ewakuacji co najmniej 200 tysięcy osób - podano w czwartek.

Gorący wiatr Santa Ana, przedzierający się z pustyni przez kalifornijskie wzgórza i kaniony według prognoz przekazanych przez amerykańską Narodową Służbę Pogodową (National Weather Service, NWS) pozostanie silny także w piątek. W podmuchach może osiągnąć nawet 130 kilometrów na godzinę.

Santa Ana wieje z reguły od końca września, a jej nasilenie się w grudniu czy styczniu nie jest niczym niezwykłym. Tym razem jednak zjawisko wystąpiło po trwającej miesiącami suszy. Od 1 października w Los Angeles spadło łącznie zaledwie 30 litrów deszczu na metr kwadratowy. Norma tym regionie wyniosłaby ponad 500 litrów na metr kwadratowy.

Kalifornijskie pożary na zdjęciu satelitarnymNASA

W dystrykcie szkolnym Los Angeles zamknięto w czwartek co najmniej 265 z prawie 1100 szkół.

Podobne decyzje podejmują władze sąsiedniego hrabstwa Ventura.

Rekordowe susze, rekordowe opady

Rok temu Kalifornię nawiedzały ulewne deszcze, które nastąpiły z kolei po pięcioletniej suszy. - To oczywiste, że zmiany klimatyczne wpływają na opady - podkreśliła Erin Mellon, rzeczniczka kalifornijskiego Departamentu Zasobów Wodnych. - Dlatego obserwujemy rekordowe okresy suszy, po których następują rekordowe ulewy - dodała.

W wilgotniejszych latach opady dostarczają drzewom i innym roślinom wystarczająco dużo wody, by hamować ewentualne pożary - tłumaczył Tom Rolinski, meteorolog z amerykańskiej Służby Leśnej. Dodał, że w południowej Kalifornii często występują pożary w końcu listopada. Jednak pożary tak potężne jak obecne w grudniu były w ostatniej dekadzie rzadkie - wynika ze statystyk Cal Fire.

Pamięć o tragicznych pożarach

Po raz ostatni w 2006 roku południowa Kalifornia doświadczała w grudniu pożarów, które ogarniałyby tysiące hektarów. Wtedy pożar Shekell w hrabstwie Ventura zaatakował 5,5 tysiąca hektarów gruntu i zniszczył 18 budynków. Choć tegoroczne późne pożary można uznać za niespodziewane, mieszkańcy Ventury szybko i sprawnie zareagowali na apele o ewakuację z zagrożonych terenów - podkreślił radny miejski Erik Nasarenko, który sam też musiał uciekać przed ogniem. Jak zauważył, ludzie mieli jeszcze w pamięci tragiczne pożary, jakie spustoszyły w październiku północne tereny Kalifornii, powodując śmierć ponad 40 osób. Były najtragiczniejsze w skutkach w historii Kalifornii.

Autor: rzw, sj/aw / Źródło: Reuters, TVN Meteo. Żródło głównego zdjęcia: ENEX

Pozostałe wiadomości

Alert RCB w związku ze złą jakością powietrza został wysłany w niedzielę do odbiorców telefonów komórkowych w części województw dolnośląskiego i wielkopolskiego. Odradzane jest przebywanie na zewnątrz.

Alert RCB. Tu lepiej nie wychodźcie z domów

Alert RCB. Tu lepiej nie wychodźcie z domów

Źródło:
PAP, RCB

Z powodu gęstej mgły w niedzielę rano występowały utrudnienia na krakowskim lotnisku. Samoloty nie mogły startować, część rejsów przekierowano do Katowic i Ostrawy.

Mgła spowodowała utrudnienia na lotnisku w Krakowie

Mgła spowodowała utrudnienia na lotnisku w Krakowie

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24

W nowym tygodniu w wielu regionach kraju dopisze pogodna, a nawet słoneczna aura. Jednak znajdą się też miejsca, w których popada deszcz. W środę spodziewane są niewielkie opady deszczu ze śniegiem.

Zima bez zimy. Co widać w prognozie na najbliższe dni

Zima bez zimy. Co widać w prognozie na najbliższe dni

Źródło:
tvnmeteo.pl

W ostatnim czasie w wodach Wielkiej Brytanii, od archipelagu Scilly aż po wschodnie wybrzeża, co najbardziej zaskakuje naukowców, obserwowana jest coraz większa obecność humbaków. Według ekspertów to może być pozytywny sygnał odbudowującej się populacji tych wielorybów, ale także świadczyć o negatywnym wpływie klimatu na ich zachowania.

Pojawiają się tu coraz częściej. Naukowcy nie wiedzą dlaczego

Pojawiają się tu coraz częściej. Naukowcy nie wiedzą dlaczego

Źródło:
The Guardian, tvnmeteo.pl

W sobotę doszło do zawalenia się wyciągu narciarskiego w hiszpańskim ośrodku Astun w regionie Aragonia. 10 osób zostało rannych - podał dziennik El Pais. Akcja ratunkowa została zakończona.

Runął wyciąg narciarski. "Widziałem kilkadziesiąt osób skaczących ze znacznych wysokości"

Runął wyciąg narciarski. "Widziałem kilkadziesiąt osób skaczących ze znacznych wysokości"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP, elpais.com

Hiszpańsko-australijski zespół naukowców opracował nowatorską metodę rozkładu plastikowych śmieci. W jednym z jej głównych etapów odpady są trawione przez larwy owadów i przekształcane w cenne produkty. Jak przekonują badacze, ten pomysł nie tylko rozwiązuje problem śmieci, ale jednocześnie przyczynia się do poprawy jakości gleby.

Mącznik młynarek w walce z plastikowymi śmieciami. "Innowacyjny system"

Mącznik młynarek w walce z plastikowymi śmieciami. "Innowacyjny system"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Niedziela, podobnie jak pierwszy dzień weekendu, przyniesie najwięcej słońca w południowych regionach kraju. Na północy niebo nadal szczelnie będą przykrywać chmury. Termometry pokażą nawet 6 stopni Celsjusza.

Sporo chmur na niebie, lokalnie możliwe są opady mżawki

Sporo chmur na niebie, lokalnie możliwe są opady mżawki

Źródło:
tvnmeteo.pl

Naukowcy odkryli u wybrzeży Wietnamu nowy gatunek skorupiaka. Nazwano go Bathynomus vaderi, na cześć Dartha Vadera z filmu "Gwiezdne wojny". Osobniki te osiągają długość 32,5 centymetra i ważą ponad kilogram.

Jest supergigantem, wygląda jak Darth Vader i żyje u wybrzeży Wietnamu

Jest supergigantem, wygląda jak Darth Vader i żyje u wybrzeży Wietnamu

Źródło:
CNN, zookeys.pensoft.net

Niebezpiecznie niska temperatura zagraża ponad 120 milionom Amerykanów. Fala arktycznego mrozu rozleje się w weekend i w przyszłym tygodniu po niemal całych Stanach Zjednoczonych. Temperatura odczuwalna może wynieść nawet -45 stopni Celsjusza. Według meteorologów AccuWeather poniedziałkowe zaprzysiężenie Donalda Trumpa na prezydenta może być najzimniejszą taką uroczystością od 40 lat.

Temperatura odczuwalna może wynieść -45 stopni. W USA "będzie zimniej niż na Grenlandii"

Temperatura odczuwalna może wynieść -45 stopni. W USA "będzie zimniej niż na Grenlandii"

Aktualizacja:
Źródło:
CNN, PAP, The Guardian, phys.org, tvnmeteo.pl

Dziesiątki tysięcy ludzi w australijskim stanie Nowa Południowa Walia zostało w sobotę pozbawionych prądu po wichurach. To kolejne gwałtowne burze w tym tygodniu. Jest jedna ofiara śmiertelna.

Jedna osoba zginęła, wiele domów bez prądu

Jedna osoba zginęła, wiele domów bez prądu

Źródło:
Reuters, The Guardian

Widok rekina u wybrzeży Florydy to nic niezwykłego, ale zobaczenie go w wodach śródlądowych tego stanu może już zaskakiwać. Taki drapieżnik pojawił się w niewielkim jeziorze w pobliżu Miami i wzbudził niepokój mieszkańców oraz turystów.

Rekin wpłynął do jeziora, nad którym stoją luksusowe posiadłości

Rekin wpłynął do jeziora, nad którym stoją luksusowe posiadłości

Źródło:
wsvn.com, fox35orlando.com, tvnmeteo.pl

Australopitek, wymarły ssak naczelny z podrodziny Homininae, który żył około 3,5 miliona lat temu w południowej Afryce, jadł znikome ilości mięsa lub wcale - wynika z najnowszych badań przeprowadzonych przez naukowców z University of the Witwatersrand w RPA i Towarzystwa Maksa Plancka w Niemczech.

Nasi prehistoryczni przodkowie mogli być wegetarianami

Nasi prehistoryczni przodkowie mogli być wegetarianami

Źródło:
sciencedaily.com, PAP

Kobieta pracująca na kurzej fermie w angielskim Devon znalazła jajo o rzadkim kulistym kształcie. Niezwykły okaz ma trafić na aukcję charytatywną.

Znalazła okrągłe jajko. "Jedno na miliard"

Znalazła okrągłe jajko. "Jedno na miliard"

Źródło:
BBC, The Guardian

Na stadionie PGE Narodowym trwa wystawa Ikon Motoryzacji. Można na niej zobaczyć między innymi bolid Michaela Schumachera Benetton B194. Poza tym jest też kultowy Opel Vectra z filmu "Poranek kojota".

Kultowe auta na wyciągnięcie ręki. Trwa wystawa ikon motoryzacji

Kultowe auta na wyciągnięcie ręki. Trwa wystawa ikon motoryzacji

Źródło:
tvnmeteo.pl

Centrum Kosmiczne Andoya, które leży na północy Norwegii, stanie się platformą startową dla amerykańskich rakiet i satelitów. Przewiduje to zawarta w nocy z czwartku na piątek umowa między Oslo a Waszyngtonem.

Amerykańskie rakiety będą startować zza koła podbiegunowego

Amerykańskie rakiety będą startować zza koła podbiegunowego

Źródło:
PAP

Tureckie i zagraniczne media opisują wzruszającą historię ze Stambułu, gdzie uratowano umierającego, wyziębionego szczeniaka. Młode przyniosła pod drzwi kliniki weterynaryjnej jego matka.

Suczka przyniosła pod drzwi kliniki umierającego szczeniaka     

Suczka przyniosła pod drzwi kliniki umierającego szczeniaka     

Źródło:
PAP,bianet.org

Burze z ulewnymi opadami deszczu przetoczyły się przez włoską Sycylię. W prowincji Katania strażacy mieli pełne ręce roboty. Uratowali między innymi uwięzionego w samochodzie mężczyznę.

Ulewy na Sycylii. Mężczyzna utknął w samochodzie otoczonym przez wodę

Ulewy na Sycylii. Mężczyzna utknął w samochodzie otoczonym przez wodę

Źródło:
ENEX, rainews.it

Mieszkaniec miejscowości Altadena w hrabstwie Los Angeles opublikował w sieci nagranie, na którym pokazał swój dom pośród ruin innych spalonych budynków. - Każdy dom na mojej ulicy spłonął, z wyjątkiem mojego - mówi wyraźnie poruszony mężczyzna.

Spaliły się wszystkie domy przy jego ulicy, poza jednym. "Nie rozumiem, co się dzieje"

Spaliły się wszystkie domy przy jego ulicy, poza jednym. "Nie rozumiem, co się dzieje"

Źródło:
Fox News, ABC News, CB News, PAP

Kot o imieniu Archie, nazywany przez media z uwagi na wygląd "kotem wampirem", poszukuje domu. Jak zapewniają pracownicy schroniska, gdzie obecnie mieszka, "nie przepada za krwią", jest za to towarzyski, choć wymaga też uwagi.

"Kot wampir" poszukuje domu. "Potrafi być porywczy"

"Kot wampir" poszukuje domu. "Potrafi być porywczy"

Źródło:
BBC

Rakieta Starship firmy SpaceX rozpadła się po starcie, a jej szczątki w spektakularny sposób spadły na Ziemię lub spłonęły w atmosferze, co udało się zarejestrować na nagraniach. Największa rakieta w historii ludzkości wzbiła się w niebo późnym wieczorem w czwartek w Polsce, ale po około minucie centrum dowodzenia straciło z nią kontakt.

Megarakieta rozpadła się w powietrzu. Nagrania

Megarakieta rozpadła się w powietrzu. Nagrania

Źródło:
CNN, PAP, tvnmeteo.pl

Starship, największa rakieta w historii ludzkości, straciła łączność z centrum dowodzenia i rozpadła się w powietrzu w czwartek podczas swojego siódmego lotu testowego. Jak przekazał właściciel firmy SpaceX Elon Musk, eksplozja była związana prawdopodobnie z wyciekiem paliwa. Po raz drugi udało się jednak lądowanie pierwszego członu rakiety nośnej Super Heavy, który został przechwycony przez mechaniczne ramiona.

Starship eksplodował. Musk o możliwej przyczynie

Starship eksplodował. Musk o możliwej przyczynie

Aktualizacja:
Źródło:
CNN, PAP, Reuters

Archeolodzy odkryli na terenie Pompejów okazałą łaźnię. Eksperci sugerują, że to prawdopodobnie największy kompleks kąpielowy w prywatnym domu na terenie tego starożytnego miasta zniszczonego przez erupcję Wezuwiusza. Jak zauważają, odkrycie rzuca nowe światło na mroczną stronę starożytnych Rzymian.

Dwa szkielety i odkrycie, które "zdarza się raz na sto lat"

Dwa szkielety i odkrycie, które "zdarza się raz na sto lat"

Źródło:
BBC, tvn24.pl

Kilka osób zginęło, a nawet tysiące domów na północy Mozambiku zostało zniszczonych po przejściu cyklonu Dikeledi. Żywioł dotknął też między innymi spustoszoną miesiąc temu Majottę na Oceanie Indyjskim.

Nie podnieśli się po ostatnim cyklonie, przyszedł kolejny. Zabici, wiele domów zniszczonych

Nie podnieśli się po ostatnim cyklonie, przyszedł kolejny. Zabici, wiele domów zniszczonych

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

Dokarmianie wiewiórek orzeszkami ziemnymi, o wiele bardziej miękkimi niż naturalny pokarm tych gryzoni, powoduje zmianę w budowie ich czaszek - informują brytyjscy naukowcy, którzy zbadali wybraną populację tych zwierząt. Jak zaznaczają, to może wpływać na ewentualny sukces związany z ich przetrwaniem.

Dokarmiacie tym wiewiórki? Możecie im zaszkodzić

Dokarmiacie tym wiewiórki? Możecie im zaszkodzić

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Metan z uszkodzonych jesienią 2022 roku gazociągów Nord Stream rozprzestrzenił się nad znaczną częścią południowego Bałtyku i utrzymywał się tam nawet przez kilka miesięcy - wynika z nowego badania naukowców z Uniwersytetu w Goeteborgu i fundacji Voice of the Ocean (VOTO). Gaz dotarł do polskiego wybrzeża.

Metan z Nord Stream zanieczyścił znaczną część Bałtyku. Poziom 1000 razy wyższy

Metan z Nord Stream zanieczyścił znaczną część Bałtyku. Poziom 1000 razy wyższy

Źródło:
PAP

Dym i dźwięk przypominający huk eksplozji. Kamera przed domem w Kanadzie zarejestrowała moment uderzenia meteorytu w chodnik tuż przed budynkiem. Właściciel domu twierdzi, że był o krok od śmierci, a badacze podkreślają: nagranie, na którym słychać uderzenie meteorytu o podłoże, to nowość.

Meteoryt uderzył w chodnik przed domem. Nagranie, jakiego jeszcze nie było

Meteoryt uderzył w chodnik przed domem. Nagranie, jakiego jeszcze nie było

Źródło:
CBC, CNN

W czwartek gigantyczna rakieta New Glenn firmy Blue Origin wystartowała z przylądka Canaveral na Florydzie. Drugi stopień rakiety dotarł na orbitę, osiągając długo oczekiwany kamień milowy i główny cel misji. To ogromny skok dla firmy Jeffa Bezosa, która zamierza rywalizować ze SpaceX Elona Muska w branży wynoszenia satelitów na orbitę.

Sukces rakiety Jeffa Bezosa. "Osiągnęliśmy najważniejszy dla nas cel"

Sukces rakiety Jeffa Bezosa. "Osiągnęliśmy najważniejszy dla nas cel"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, Blue Origin

Locha adoptowana przez hodowczynię koni Elodie Cappe w kwietniu 2023 roku może pozostać ze swoją właścicielką - orzekł w czwartek francuski sąd. Kobiecie groziło więzienie, a zwierzęciu - eutanazja. Sprawa wzbudziła wiele emocji wśród francuskiej opinii publicznej. W obronie Elodie i lochy Rillette stanęło wielu aktywistów, organizacje obrońców praw zwierząt oraz gwiazdy, między innymi aktorka Brigitte Bardot.

Przygarnęła lochę. Kobiecie groziło więzienie, zwierzęciu - eutanazja

Przygarnęła lochę. Kobiecie groziło więzienie, zwierzęciu - eutanazja

Źródło:
Reuters