Gwałtowne burze nawiedziły Rumunię. Lało tak bardzo, że ulice zamieniły się w rwące potoki. Kierowcy utknęli w swoich samochodach. Silny wiatr uszkodził namiot cyrkowy, poszkodowane zostały cztery osoby.
Potężne burze nawiedziły Węgry w piątek. Skutki nawałnicy były odczuwalne w całym kraju. Wiele miejscowości zostało zalanych, odnotowano przerwy w dostawie prądu. Są też ofiary śmiertelne.
Pierwszy w tym sezonie huragan utworzył się w pobliżu zachodniego wybrzeża Meksyku. Ma kategorię czwartą. Maksymalna prędkość wiatru w piątkowy wieczór dochodziła do 220 kilometrów na godzinę.
Małżeństwo z Corpus Christi w Teksasie pracowało w weekend w swoim ogrodzie. W pewnym momencie natrafili na grzechotnika. Mężczyzna postanowił odciąć mu głowę i niemal przepłacił tę decyzję życiem.
Brytyjskie zoo, meksykański uniwersytet oraz zakonnice jednoczą siły, aby uratować jedne z najrzadszych płazów świata. Według najnowszych badań, salamander z jeziora Patzcuaro pozostało w stanie dzikim mniej niż sto.
Do 109 wzrosła liczba śmiertelnych ofiar Wulkanu Ognia w Gwatemali. Co najmniej 190 osób uznaje się za zaginione. Akcja ratunkowa została jednak zawieszona w związku z trudną sytuacją panującą wokół wulkanu. Prawdopodobnie w najbliższych dniach poszukiwania wznowione nie będą.
Gwałtowne burze i ulewy dokuczały w ostatnich dniach mieszkańcom wielu regionów Europy. Na nagraniach z Katalonii, Alzacji, Włoch czy Słowacji widać pozalewane ulice, podtopione domy, osunięcia się ziemi, zablokowane drogi.
Niemal 2,5-metrowy aligator spacerował ulicami osiedla na Florydzie. Kiedy funkcjonariusze chcieli go wywieźć z dala od terenów mieszkalnych, okazało się, że nie będzie to takie proste. Zwierzę zaciekle się broniło.
Na stronie internetowej hotelu La Reunion wciąż widnieją kolorowe zdjęcia, ukazujące zielone otoczenie gwatemalskiego kurortu. Dzisiaj ten obraz pozostaje jedynie wspomnieniem po tym, jak Wulkan Ognia wyrzucił niszczycielskie chmury gazów wulkanicznych, popiołów i okruchów skalnych.
Na nagraniu udostępnionym przez strażaków widać dramatyczną ucieczkę przed ogromną chmurą popiołu wulkanicznego. Po chwili wnętrze pojazdu wypełnia dym. Bilans ofiar erupcji Wulkanu Ognia nadal rośnie. Liczba ofiar wzrosła do 99.
64-letnia Australijka zakaziła się wirusowym zapaleniem wątroby typu A, zwanym też żółtaczką pokarmową. Jak się okazało, do śmierci doszło po zjedzeniu mrożonych granatów.
Burze z intensywnymi opadami deszczu przyczyniły się do powstania powodzi błyskawicznych w Normandii. Zginęła jedna osoba - mężczyzna utonął w samochodzie. Po uderzeniu pioruna w dwóch domach wybuchł pożar.
Gwatemalskim służbom udało się uratować małą dziewczynkę, która była uwięziona w zawalonym domu, przysypanym wulkanicznym popiołem. W wyniku wybuchu Wulkanu Ognia od niedzieli zginęły 73 osoby, a 192 osoby uznaje się za zaginione.
W ciągu niespełna godziny spadła miesięczna suma opadów. Tak wyglądała gwałtowna burza, która przeszła przez Bretanii, w północno-zachodnią części Francji. W efekcie pojawiły się podtopienia, konieczna była ewakuacja mieszkańców.
Wulkan Ognia zabił już co najmniej 69 osób. Ratownicy w poszukiwaniu żywych lub zmarłych przebijali się młotami przez dachy domów zalanych zastygłą lawą. Przez zdeformowanie ciał trudno ustalić tożsamość ofiar.
Siedem osób utonęło, dwie zaginęły - to bilans ofiar po przejściu subtropikalnej burzy Alberto przez Kubę. Żywioł zmusił dziesiątki tysięcy osób do ewakuacji. W wyniku obfitych opadów deszczu nastąpił wyciek ropy do zatoki Cienfuegos.
Wulkan Kilauea pluje lawą i wyrzuca skały nad Hawajami już od kilku tygodni. Erupcja trwa na tyle długo, że może on wpływać na aurę i przyczyniać się między innymi do powstawania burz.
Burze, które nawiedziły Niemcy i Belgię w ostatnich dniach, były wyjątkowo gwałtowne. Po intensywnych opadach deszczu wystąpiły liczne podtopienia. Woda zalała ulice i budynki. W niektórych miejscach drogi przypominały rwące rzeki.
Mieszkańcy miasta Busteni w Rumunii narzekają, że coraz częściej zwierzęta z pobliskiego rezerwatu pojawiają się w biały dzień w pobliżu ich domów. Przeczesują śmietniki w poszukiwaniu jedzenia.
Mokry pies na mokrym dachu czteropiętrowego budynku w centrum Florencji. Przed takim wyzwaniem stanęli włoscy strażacy. I choć zwierzak nie współpracował, dali radę.
Zarządzono przesiedlenie kolejnych mieszkańców hawajskiej wyspy Big Island (inaczej Hawai'i). Największa od stulecia aktywność wulkanu Kilauea sprawiła, że do tej pory ewakuowano już ponad 2500 osób.
Rzeka lawy płynącej z wulkanu Kilauea na Hawajach zmusiła władze do częściowego zamknięcia jednej z autostrad. Pojawiło się też kolejne zagrożenie dla zdrowia mieszkańców - ostrzeżono ich, że wąskie, ostre pasma włókien szklanych, unoszone przez wiatr, mogą poważnie uszkodzić płuca i oczy.
Nad powierzchnią basenu utworzyła się słaba trąba wodna. To za sprawą cyklonu Alberto, który przyniósł nad południowo-wschodnie stany wysokie opady, silne podmuchy wiatru oraz zagrożenie wystąpieniem tornad.
Chociaż bardzo osłabła, depresja subtropikalna Alberto wciąż może być niebezpieczna. Prędkość wiatru mocno spadła, wycofano również ostrzeżenia przed podtopieniami. Narodowa Służba Pogodowa przestrzega jednak, że żywioł wciąż niesie groźbę intensywnych opadów deszczu.
Gwałtowne burze z ulewnymi opadami deszczu w amerykańskim mieście Ellicott (stan Maryland) zamieniły ulice w rwące potoki. Jedną osobę uznaje się za zaginioną. Ucierpiały również sąsiednie hrabstwa. Ogłoszono stan wyjątkowy.