Świat

Świat

Jedna trzecia ludności Ziemi nie widzi Drogi Mlecznej

Włoscy naukowcy opracowali najnowszą mapę zanieczyszczenia światłem. Według nich, aż jedna trzecia mieszkańców naszej planety nie może zobaczyć Drogi Mlecznej. Najbardziej zanieczyszczona światłem jest zachodnia część Europy.

Dwa silne trzęsienia ziemi. Epicentra w Oceanii i Nikaragui

W piątek nad ranem polskiego czasu w Oceanii i w Ameryce Środkowej odnotowano silne wstrząsy. Trzęsienie ziemi w Nikaragui miało magnitudę 6,1 i spowodowało sporo problemów, uszkadzając budynki. Silniejsze drżenia zarejestrowano w pobliżu Wysp Salomona, miały magnitudę 6,3.

W Indonezji zatrzęsła się ziemia

W czwartek rano Indonezję nawiedziło trzęsienie ziemi. Wstrząsy o magnitudzie 6,2 były odczuwalne na wyspach archipelagu Małych Wysp Sundajskich, m.in. na wyspie Lombok.

Rój pszczół obsiadł rowery w Chicago

Mieszkańcy Chicago byli świadkami niezwykłego zdarzenia. Po południu lokalnego czasu na jednym ze skrzyżowań w centrum miasta rój pszczół obsiadł latarnię i przypięte do niej rowery.

Colin zatapia Florydę. Stan wyjątkowy i ewakuacje

Sprowadzone przez sztorm tropikalny Colin ulewy spowodowały powodzie i podtopienia w części Florydy. Gubernator ogłosił stan wyjątkowy obowiązujący w ponad połowie okręgów. Władze jednego z nich ewakuowały mieszkańców z powodu zagrożenia ze strony żywiołu.

Turysta - wróg gatunków zagrożonych wyginięciem

- Największym zagrożeniem dla niektórych gatunków jest nieświadomy turysta - podkreślali w poniedziałek uczestnicy konferencji z okazji Dnia Ochrony Środowiska. By nie przyczyniać się do handlu gatunkami zagrożonymi, nie należy kupować pamiątek wykonanych z części zwierząt.

Trzy osoby nie żyją, szkody "niewiarygodne"

Utrzymujące się ulewy doprowadziły w Australii do powodzi. W wyniku żywiołu zginęły trzy osoby, a dwie uważane są za zaginione. W niektórych miejscach podtopienia były najgorsze od 30 lat.

Spada poziom wody w Sekwanie, władze liczą straty

Poziom wody w Sekwanie zaczyna opadać. To dobra informacja, szczególnie, że w piątek 10 czerwca rozpoczyna się Euro 2016 i do kraju przyjedzie niebawem wielu turystów. Władze informują jednak, że rzeka wróci do normalnego stanu dopiero za około 10 dni.

Powodzie na wschodnim wybrzeżu Australii. Sytuacja może się pogorszyć

Utrzymująca się na wschodnim wybrzeżu Australii fatalna pogoda, doprowadziła do podtopień i zalań. Spodziewane w kolejnych dniach opady, nawet 120 l/mkw. deszczu, mogą jeszcze bardziej pogorszyć już fatalną sytuację. W części stanu Nowa Południowa Walia obowiązuje alert, sugerujący ewakuowanie się z terenów dotkniętych klęską.

Powodzie w Teksasie zabiły 16 osób, w tym 9 żołnierzy

Ulewy na południu USA doprowadziły do fatalnych w skutkach zalań i podtopień. W Teksasie, gdzie żywioł doprowadził do śmierci w sumie 16 osób, w tym 9 żołnierzy, konieczne były ewakuacje ludności oraz przeniesienie osadzonych w lokalnych zakładach karnych więźniów. Meteorolodzy ostrzegają, że powodziami zagrożone są także stany Luizjana i Missisippi.

Francja: prezydent w nocy w Luwrze

W Paryżu poziom wody jest stabilny. Po weekendzie zacznie opadać. Jeśli jednak wzrośnie, to prezydent Francji zostanie ewakuowany ze stolicy. Na skutek powodzi w tym kraju przesiedlono ponad 20 tys. ludzi. Prezydent w nocy odwiedził Luwr, gdzie wolontariusze przenoszą dzieła sztuki na wyższe kondygnacje.