Indonezyjskie malowidła naskalne niszczeją w zastraszającym tempie z powodu katastrofy klimatycznej – alarmują australijscy badacze z Griffith Centre for Social and Cultural Research.
Jezioro Sun Moon na Tajwanie dosłownie znika w oczach. Wszystko za sprawą największej od ponad pół wieku suszy. Opadów jest bardzo mało, a sytuację pogarsza wyjątkowo wysoka temperatura.
Termometry w Moskwie pokazały wartości, jakie zazwyczaj pojawiają się w połowie lata. Upalna aura ucieszyła mieszkańców, którzy tłumnie ruszyli do parków.
Zarówno mammatusy, jak i superkomórki burzowe są dość rzadkimi zjawiskami. Oba pojawiły się w poniedziałek w mieście Lubbock w stanie Teksas. Synoptycy amerykańskiej Narodowej Służby Pogodowej (NWS) przez cały dzień ostrzegali przed możliwością wystąpienia tornada.
W południowych regionach stanu Luizjana doszło do silnych ulew. Miejscami mogło spaść nawet 380 litrów deszczu na metr kwadratowy. Władze Luizjany ogłosiły stan wyjątkowy.
Potężny cyklon tropikalny Tauktae przechodzi przez zachodnią część Indii. Liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 19, a 200 tysięcy osób ewakuowano. Uszkodzone są domy, a drogi zniszczone. Żywioł spowodował zakłócenia w transporcie tlenu medycznego do szpitali w związku z epidemią COVID-19.
Rzadko spotykane w maju opady gradu wystąpiły w niektórych częściach Wielkiej Brytanii, w tym w Londynie. Na ulicach i trawnikach zrobiło się biało, a w samochodach uruchomiły się alarmy.
Mieszkańcy wschodnich regionów Stanów Zjednoczonych pierwszy raz od 17 lat mogą usłyszeć dźwięki wydawane przez cykady Brood X. Owady te po latach rozwoju w glebie wyszły na powierzchnię, by się rozmnożyć. Miejscowi entomolodzy są zachwyceni z wyjątkowego wydarzenia, bo jak mówią "nie ma nic podobnego na całej planecie".
W okolicy Meksyku pojawiły się wyjątkowe formacje z chmur. Zjawisko zwane ścieżką wirową von Karmana powstaje, gdy strumień powietrza napotyka przeszkodę w postaci wyspy lub góry.
Mieszkańcy przybrzeżnych terenów Indii zmagają się ze skutkami potężnego cyklonu Tauktae. Żywioł przyniósł ze sobą porywisty wiatr, intensywne opady i wysokie fale. Zginęło co najmniej 16 osób, kilkadziesiąt jest zaginionych.
Ogień trawi tereny położone niedaleko Los Angeles w południowej Kalifornii. Około tysiąc mieszkańców musiało opuścić swoje domy. Jedną z hipotez wybuchu pożaru jest podpalenie.
W miejscowości Peresznye na zachodzie Węgier wystąpiły gwałtowne burze, podczas których obficie spadł grad. Były takie miejsca, gdzie utworzyły się półmetrowe zaspy. Opady znacznie uszkodziły drzewa owocowe i winnice.
Indie ewakuują tysiące ludzi z niżej położonych obszarów zachodniego wybrzeża kraju, ponieważ ma w nie uderzyć potężny cyklon Tauktae. Do tej pory zginęło co najmniej sześć osób. Niewykluczone, że zanim żywioł zejdzie na ląd, jeszcze bardziej się umocni.
Dwa silne tornada przetoczyły się przez miasta Wuhan i Suzhou w Chinach. Zginęło co najmniej 12 osób. Liczba rannych wzrosła do blisko 400 - poinformowały w sobotę lokalne władze, cytowane przez agencję AP. Doszło do rozległych zniszczeń.
Porywisty wiatr w sobotę spowodował, że w stanie Kerala na południu Indii niektórzy już nie mają dachu nad głową, a to dopiero zapowiedź tego, co może czekać mieszkańców zachodnich regionów kraju. Na ląd ma wejść cyklon tropikalny z siłą wiatru przekraczającą 170 kilometrów na godzinę. Meteorolodzy ostrzegają przed powodziami i lawinami błotnymi. W Indiach od tygodni panuje dramatyczna sytuacja związana z epidemią COVID-19.
Jedna osoba zginęła po przejściu dwóch trąb powietrznych w Chinach. Rannych jest ponad 60 osób. Żywioł łamał drzewa i przewracał konstrukcje na placach budowy.
Rybę przypominającą stworzenie z horroru znaleziono na jednej z kalifornijskich plaż. Uwagę przyciąga nie tylko jej niezwykły wygląd, lecz także powód, z jakiego się tam znalazła. Na co dzień żyje na głębokości nawet około kilometra pod powierzchnią oceanu.
Gwałtowne burze, którym towarzyszyły ulewne deszcze, opady gradu i silny wiatr, w ostatnich dniach przetoczyły się przez Chiny. Pogoda zakłóciła ruch drogowy i codzienne życie mieszkańców tego kraju. Miejscami spadł grad o średnicy nawet do pięciu centymetrów.
Według najnowszych badań wraki odkryte w 2019 roku przy wyspie Vaxholm to pozostałości po "Apollo" i "Marii" - okrętach wykorzystanych do najazdów na Polskę podczas potopu szwedzkiego. Początkowo sądzono, że to inne rodzaje statków, także z XVII wieku.
Policjanci z kanadyjskiej Ottawy otrzymali zgłoszenie w sprawie gęsiej rodziny, która znajdowała się w pobliżu bardzo ruchliwej drogi. Bez wahania ruszyli ptakom na pomoc i przewieźli je radiowozem na drugą stronę ulicy.
W ciągu ostatnich 20 lat zregenerowało się prawie 59 milionów hektarów lasów. To wciąż jednak za mało, by wyrównać straty – poinformowała we wtorek organizacja pozarządowa WWF.
Badacze z Australii odkryli, że w ryżu instant znajduje się mikroplastik. Eksperci zaznaczyli, że znaleziono go w każdej z próbek, niezależnie od ich opakowania. Groźne cząsteczki wykryto także w soli, piwie i skorupiakach.
Sowa skutecznie uniemożliwiała w poniedziałek rozpoczęcie zajęć w szkole podstawowej Nobelhorst w Holandii. Ptak, blokując wejście, czuł się tam wyjątkowo dobrze. Odleciał dopiero po kilku godzinach.
Ratownicy w poniedziałek wieczorem uśpili wieloryba, który wcześniej pływał w Tamizie. Po tym, jak w nocy z niedzieli na poniedziałek został uwolniony ze śluzy w londyńskiej dzielnicy Richmond zsunął się z pontonu, na którym był holowany i utknął drugi raz. Organizacja koordynująca akcję informowała o jego pogarszającym się stanie zdrowia.
Trzy lamparty uciekły z parku safari w chińskim mieście Hangzhou. Władze parku nie poinformowały służb o ucieczce zwierząt i nie ostrzegły okolicznych mieszkańców.
Mieszkańcy niektórych regionów Niemiec doświadczyli letniej aury. Miejscami termometry pokazały ponad 30 stopni Celsjusza. Synoptycy prognozują, że takie warunki pogodowe nie utrzymają się za długo.
Oficjalny początek sezonu na cyklony tropikalne na wschodnim Pacyfiku przypada na 15 maja, ale pierwszy żywioł już się uformował. To burza tropikalna Andres - najwcześniejsza burza tropikalną w tej części świata w historii obserwacji, która otrzymała własną nazwę.
Tegoroczny sezon pożarów w Kalifornii może pobić rekord ubiegłorocznego, najtragiczniejszego sezonu - ostrzegają urzędnicy stanowi. Już teraz powierzchnia strawiona przez ogień jest większa niż w tym samym okresie rok temu.
We francuskim departamencie Sabaudia siedem osób zginęło wskutek zejścia dwóch lawin śnieżnych. Do tragedii doszło w sobotę. Władze określiły prawdopodobieństwo zejścia kolejnych jako "szczególnie wysokie". W ciągu ostatnich dni we Francji w Alpach występowały obfite opady śniegu.