Polska

Polska

268 ofiar tegorocznej zimy

Zimowa aura, z jaką mamy do czynienia w Polsce, zebrała śmiertelne żniwo. Jak podało MSW, z wychłodzenia zmarło jak dotąd prawie 180 osób, do tego czadem zatruło się śmiertelnie 88 osób.

"Ale urwał" w górach. Samochody wpadały na siebie jeden za drugim

Śnieg, pochyły zjazd, totalna szklanka i sceny jak z popularnego internetowego filmiku "Ale urwał". "Samochody obracały się i zderzały ze sobą" - relacjonuje autor nagrania wykonanego w ośrodku narciarskim Czarna Góra w Stroniu Śląskim (powiat kłodzki, woj. dolnośląskie).

Autobus zawisł nad skarpą. "Zabrakło centymetrów"

Trudne warunki pogodowe, sprawiają, ze na drogach południowej Polski zrobiło się niebezpiecznie. Przekonali się o tym pasażerowie autokaru, który na śliskiej nawierzchni zsunął się z drogi i zatrzymał się nad skarpą w okolicach miejscowości Niecew. "Zabrakło centymetrów, a zdarzenie mogłoby mieć poważne skutki" - napisał na Kontakt 24 kierowca, który przesłał film i zdjęcia z miejsca zdarzenia.

Premier rozważa rezygnację ze zmiany czasu

Donald Tusk rozważa możliwość rezygnacji ze zmiany czasu. - Dwa razy do roku dyskutujemy na Radzie Ministrów, czy są przesłanki, aby zrezygnować z tej zmiany. Są argumenty i za i przeciw - powiedział na wtorkowej konferencji prasowej.

Przedłużająca się zima robi się coraz groźniejsza

Zalegający śnieg, w ciągu dnia topniejący i w nocy na nowo zamarzający, stwarza duże zagrożenia nie tylko dla konstrukcji dachów budynków. Zmiany temperatur powodują, że masy śniegu osuwają się z dachów i spadają z niekiedy dużej wysokości.

Wzrosło zagrożenie lawinowe w Beskidach

W północnych rejonach Babiej Góry warstwa śniegu mierzy blisko 120 cm po ostatnich opadach. Ilość śniegu zwiększyła ryzyko lawin, a ratownicy GOPR ostrzegają, że szlaki turystyczne są teraz bardzo trudne i niebezpieczne.

Policja: Pogoda wymusza podwójną ostrożność

Pogoda wymusza podwójną ostrożność - przypominają kierowcom policjanci, którzy apelują o rozwagę przed powrotami z wielkanocnych wyjazdów. Od piątku w 162 wypadkach na drogach zginęło 16 osób, a 232 zostały ranne. Zatrzymano 816 nietrzeźwych kierujących.

Zła pogoda zmniejszyła liczbę wypadków

W Wielki Piątek w 70 wypadkach drogowych zginęło pięć osób, a 91 osób zostało rannych - podaje policja. Statystyki są lepsze niż rok temu w tym samym czasie przez... fatalne warunki pogodowe.

Kraków znieruchomiał we mgle

W nocy z piątku na sobotę Kraków był zamglony, widzialność była ograniczona do 100-200 m. Jak skarżył się pewien krakowski kierowca, na katowickiej autostradzie był świadkiem wypadku, którego powodem była właśnie mgła.

"To jest tragedia!". Wielkanocny atak zimy zaskoczył kierowców i drogowców

Wielki Piątek to czas wzmożonego ruchu, mnóstwo ludzi wyjeżdża na święta do rodzin. Niestety warunki drogowe zrobiły się fatalne. Mokry i ciężki śnieg pada intensywnie od samego rana. Jezdnie są śliskie, widzialność mocno ograniczona. Dochodzi do licznych kolizji, na samym Śląsku do popołudnia zliczono ich niemal 180. A trudne warunki drogowe utrzymają się całe święta.

Wielkanoc biała jak w ubiegłym roku

- Miały być białe święta i są, ale nie te co trzeba - mówiły mieszkanki Szczecina tuż przed Wielkanocą w... ubiegłym roku. Okazuje się, że Wielkanoc 2012 też była śnieżna. Tęskniliśmy za wiosną tak samo mocno jak dzisiaj.

Ryś z Estonii zamieszkał na Mazurach

Już czwarty odłowiony w Estonii ryś został wypuszczony w Puszczy Piskiej na Mazurach. Kot dołączy do populacji tych zwierząt, odbudowywanej w Polsce północno-wschodniej. Rysie zostały wytępione na tych terenach 20 lat temu.

Wielkanocny bałwanek stanął na krakowskim rynku

To nie archiwalne zdjęcie z grudnia, tylko widok krakowskiego rynku tuż przed Wielkanocą. W przeddzień wypraw ze święconką w mieście zrobiło się biało, bo od rana sypie śnieg. Spadło go tak dużo, że spokojnie wystarczyło na ulepienie bałwanka, który szybko stał się turystyczną atrakcją w samym sercu miasta.

Wróciła zima. "To się nazywa ocieplenie klimatu"

Zamiast wiosny kolejny atak zimy. Opady śniegu przed samą Wielkanocą budzą różnorodne emocje: irytują, męczą, ale też skłaniają do żartów. Od wczesnego rana dają się we znaki głównie mieszkańcom południowej i zachodniej Polski, ale w ciągu dnia dotrą do pozostałych regionów.

Ptaki czekają z amorami, aż zacznie się wiosna

Ptaki, które przyleciały do nas z ciepłych krajów nie spieszą się z amorami. Odłożyły gody na cieplejsze czasy. W Parku Narodowym "Ujście Warty" (woj. lubuskie), gdzie w ostatnich tygodniach zleciało wiele ciepłolubnych gatunków, wciąż jest mroźno, a ich ulubione miejsca lęgowe pokrywa śnieg i lód. Co gorsza nie przyleciały jeszcze jaskółki, które podobno mają siłę sprawczą przyciągania wiosny.

Lód staje się kruchy. Wszystko przez odwilż

Lód nie jest bezpieczny - alarmują ratownicy. Mimo nocnych przymrozków, temperatura w ciągu dnia przekracza zero i lód topnieje. Ten proces przyspiesza jeszcze bezchmurne niebo i promienie słoneczne. Trzeba pogodzić się z tym, że zima dobiega końca.

Najbrzydsza pogoda była w 2010 roku. W tym roku będzie gorzej?

W ostatnich pięciu latach najgorszą pogodę - czyli najniższą średnią temperaturę, najbardziej intensywne opady i najmniej słonecznych godzin w roku - mieliśmy w 2010 roku, wynika z danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny. W ostatnie wakacje najlepiej było się wybrać na wschód, bo nad morzem padało.