Polska

Polska

Multimedialna i mobilna astronomia w Olsztynie

Olsztyńskie planetarium wraca po remoncie wzbogacone o multimedialne wyposażenie, energooszczędną iluminację i infokioski. Dzięki tym ostatnim odwiedzający będą mieli dostęp do baz wiedzy z geografii, fizyki i astronomii. To nie koniec atrakcji: w trasę po regionie rusza przenośne planetarium, które odwiedzi miejscowości letniskowe, a potem szkoły.

Błękitne niebo, zieleń, kwiaty. "Jest pięknie"

Długi weekend zaczął się rewelacyjną pogodą. Zdjęcia przychodzące na Kontakt Meteo pokazują, że pięknie jest w każdym zakątku kraju. Czekamy na kolejne relacje - z majówkowych wyjazdów, spacerów albo po prostu leniwego odpoczynku w parku czy ogródku.

Plaże, rycerze, fontanny: majówka w Warszawie

Start promów, wodnych linii turystycznych i plaż będzie największą atrakcją tego weekendu w Warszawie. Majówka przyniesie kolejne: inaugurację Parku Fontann, Festiwal Chorągwi i Rycerskie Mistrzostwa Świata.

Biała Flota wypływa na Solinę

Już w ten weekend na Zalewie Solińskim pojawią Żubr, Bieszczady i Dariusz. To statki, które będą wozić turystów na godzinne wycieczki widokowe. Dłuższe rejsy zapewni żaglowiec Perła Soliny. Choć 41. sezon bieszczadzkiej Białej Floty dopiero rusza, chętnych nie brakuje.

Przez lasy i wąwozy śladami dawnych Prusów

Turyści, którzy przyjadą nad Zalew Wiślany podczas majowego weekendu, będą mogli zwiedzać grodziska pruskie niedaleko Tolkmicka. To pamiątki po średniowiecznych mieszkańcach tych okolic, którzy czcili siły natury i składali ofiary w świętych gajach. Właśnie oznakowano szlak związany z tym plemieniem.

"Poznań za pół ceny". Tylko w ten weekend

Budżet turystów, którzy spędzą sobotę i niedzielę w Poznaniu, nie powinien zostać nadszarpnięty - oczywiście o ile wykażą się zdrowym rozsądkiem. W stolicy Wielkopolski już po raz piąty ruszy akcja "Poznań za pół ceny", dzięki której zwiedzających będzie obowiązywała 50-procentowa zniżka na nocleg, wyżywienie, bilety komunikacji miejskiej oraz różne atrakcje.

Salvador Dali w Giżycku

Salvador Dali na majówkę zawitał do Giżycka. Co prawda, z wiadomych względów, nie we własnej osobie. Od piątku 27 kwietnia w Twierdzy Boyen można podziwiać jego prace, pochodzące ze zbiorów Dariusza Matyjasa. Kolekcjoner zapewnia, że chętni będą mieli okazję zobaczyć prawdziwe rarytasy.

Wielka majówka - mapa Reporterów 24. Gdzie będzie najładniejsza?

W piątek początek bardzo długiej majówki. W najlepszym przypadku trwać może nawet dziewięć dni, podczas których zrobicie wiele pięknych zdjęć, nagracie fantastyczne filmy i będziecie mieli wiele do opowiedzenia. Swoimi wrażeniami podzielcie się z innymi - przesyłajcie relacje na Kontakt Meteo!

Kolejka do kolejki w długi weekend? Mniej osób wjedzie na Kasprowy

Od soboty kolej linowa na Kasprowy Wierch będzie woziła o połowę mniej turystów niż w sezonie zimowym. Taka organizacja przejazdów ma pomóc chronić roślinność na szczycie. Operatorzy kolejki uprzedzają, że w długi weekend do wjazdu na górę może ustawić się kolejka.

Oblicza miasta: Katowice jakich nie znacie

Stolica Śląska na zdjęciach Reportera 24 - od rana do wieczora. A na fotografiach? Urokliwe panoramy, cała gama ciepłych kolorów, wschód słońca, a na wieczór romantyczny Księżyc. Brzmi jak Katowice?

Zobacz legendy na majówce w Gdyni. Polskie wielkie okręty na wodzie

Nie lada gratkę szykuje dla turystów mających zamiar spędzić majówkę w Trójmieście Marynarka Wojenna. Chętnym zostaną udostępnione pokłady takich historycznych jednostek jak m.in. ORP "Piorun". Ponadto ORP "Błyskawica", najstarszy na świecie wciąż istniejący niszczyciel z okresu II WŚ, będzie świętował ważną rocznicę.

Polski łazik w misji na Marsa

Polski łazik odegra ważną rolę w przygotowaniu misji na Marsa, którą zaplanowano na 2018 rok. Magma White, pojazd skonstruowany przez badaczy z Torunia, sprawdzi, jak na powierzchni Czerwonej Planety poradzi sobie francuski georadar Wisdom.

"Mleko" nad rozlewiskiem

"Mleko" rozlało się w czwartkowy poranek nad warmińsko-mazurską wsią Nowe Ramoty. Gęsta mgła najpiękniej prezentowała się, górując nad okolicznymi podmokłymi obszarami.

Nabrać wiatru i lecieć! Szybownicy liczą na dobrą pogodę

W tych zawodach liczy się dobra pogoda, zmysł meteorologiczny i oczywiście zdolności pilotażu. W najbliższy weekend ruszają międzynarodowe zawody szybowcowe Euroregionu. Jeśli pogoda dopisze, piloci dziennie zrobią 550 km, lecąc z prędkością ok. 130 km/h.

Raki sposobem na ocieplenie

Z powodu różnic temperatur w nocy i w ciągu dnia szlaki górskie w Karkonoszach są mocno oblodzone, a warunki turystyczne - niezwykle trudne. W górach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego w pięciostopniowej skali.

Wędkarz wyłowił z Warty krokodyla

Wędkarzom zdarza się wyłowić z wody nietypowe obiekty, ale mężczyzna, który we wtorek po południu łowił ryby w Warcie, musiał być bardzo zaskoczony. W żyłkę jego wędki zaplątał się martwy krokodyl. Zagadkę, jak egzotyczne zwierzę znalazło się rzece, próbuje rozwiązać policja.

Kolorowe łuki pocięły wiosenne niebo

Wiosenna aura sprzyja powstawaniu wielobarwnych łuków. Obserwujemy je głównie w drugiej części dnia po przejściu wilgotnego frontu atmosferycznego lub frontu burzowego. Zdjęcia tęczy przesłali nam na Kontakt Meteo Reporterzy 24.

Morscy eksperci zadecydują o eksploatacji Bałtyku

Morskie konsorcjum POLMAR zajmie się badaniem wód Bałtyku. Naukowcy poprowadzą prace dotyczące ochrony wód Morza Bałtyckiego i eksploatacji jego zasobów. Ich działania pomogą m.in w skutecznym i bezbolesnym dla środowiska rozmieszczaniu elektrowni wiatrowych i jądrowych.

Inwentaryzacja fauny w podkarpackich lasach

Podkarpaccy leśnicy dokonali inwentaryzacji swoich lasów. Wynika z niej, że żyje tam m.in. 277 żubrów, 9,8 tys. jeleni, 470 wilków i 8,3 tys. bobrów. Eksperci twierdzą, że świadczy to o dobrym stanie lasów, ale też podnosi koszty upraw i ogranicza występowanie ptaków.

Mazury oznakowane. "Jesteśmy gotowi na majówkę"

Ratownicy Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oznakowali niebezpieczne miejsca na Szlaku Wielkich Jezior - od Dargina po Śniardwy. Dzięki temu nawet ci żeglarze, którzy nie mają dokładnych map, będę mogli uniknąć mielizn czy kamieni.

Narodziny bielika na żywo w sieci. Projektowi zagroziła burza

Tego jeszcze nie było. Dzięki kamerom internetowym będziemy mogli śledzić wykluwanie piskląt bielika. Ptak jest pod ścisłą ochroną, a narodziny młodych to rzadkość. Specjaliści spodziewają ich w najbliższych dniach. Lokalizacja gniazda utrzymywana jest w tajemnicy, TVN24 udało się jednak tam dotrzeć.

Stado bieszczadzkich żubrów do odstrzału?

Stado bieszczadzkich żubrów liczące 25 sztuk może zostać w całości odstrzelone. U kilku padłych osobników wykryto zaawansowaną gruźlicę i konieczna może się okazać eliminacja całego stada.

Chmury nad Warszawą rozwieją się około południa

Warszawska mokrość. Z związku z licznymi zapytaniami o jednakowej treści: „jak długo będzie padać w warszawie?” informuję, że do południa. W okolicach godzin 11-13 nastąpią przejaśnienia, co jednak nie wyklucza wystąpienia po południu przelotnego deszczu.

Pioruny w stolicy, grad w Elblągu i tęcza nad Darłowem

Wobec pogody, z którą mieliśmy do czynienia w sobotę, mało kto mógł przejść obojętnie. Nie brakowało i groźnie wyglądających burz, i intensywnych gradobić, i pięknych tęcz, które zdobiły dopiero co rozpogodzone niebo. Obejrzyjcie te zjawiska na zdjęciach Reporterów 24.

Pierwszy polski satelita naukowy niemal jak komórka

Wyciągnijcie ze swoich kieszeni telefony komórkowe i przyjrzyjcie im się z uznaniem. Dlaczego? Technologie, jakie zostały w nich zastosowane, są ważną częścią składową pierwszych polskich satelitów naukowych, dzięki którym Polacy samodzielnie podbiją kosmos.

Gwałtowna wiosenna burza na zachodzie

Zgodnie z prognozami synoptyków burze od rana pojawiły się na zachodzie kraju. Zarejestrowały je nie tylko radary wyładowań atmosferycznych, ale również Reporterzy 24.