Rzadkie gatunki chronionych roślin rosną czasem w miejscach, w których zupełnie byśmy się ich nie spodziewali. W Nadleśnictwie Strzałowo (woj. warmińsko-mazurskie) można je znaleźć w... rowie przeciwczołgowym.
Rozpoczął się wiosenny sezon burzowy. 4 maja wyładowania pojawiały się w kilku regionach, przynosząc intensywne opady deszczu, a lokalnie także gradu. Wiatr osiągał prędkość 80 km/h.
W wielu regionach kraju grzmi. Burzom towarzyszą opady deszczu i gradu. Dostajemy od Was materiały, na których dokumentujecie aktualną sytuację pogodową.
Trzeciego maja w Polsce pojawiły się burze. Grzmiało w kilku województwach, a wyładowaniom towarzyszyły opady deszczu i gradu oraz silny wiatr. Na skrzynkę Kontaktu 24 otrzymaliśmy od Was wiele zdjęć i filmów.
W Polsce w środę pojawiły się burze. Wciąż grzmi w trzech województwach. Lokalnie może spaść do 20 l/mkw. wody i powiać do 80 km/h. IMGW wydał ostrzeżenia.
W lasach na zachodzie Polski pojawiły się wilki. Jednego z drapieżników uchwyciła kamera monitoringu leśnego zamontowana na terenie Nadleśnictwa Krzystkowice (woj. lubuskie). Występowanie tych zwierząt oznacza większą bioróżnorodność w lasach.
Za nami kilka dni z zimową aurą. W wielu regionach kraju spadł śnieg, o czym informowaliście nas na skrzynce Kontaktu 24. Teraz wiosna ponawia swoja nadejście, czego dowodzą Wasze zdjęcia.
"Usłyszeliśmy trzask jakby łamanych dachówek" przestraszył się Reporter 24 Maciej Grygier, który nagrał diabła pyłowego. Dynamiczny wir wzbił w powietrze chmurę pyłu. Kilka dni temu takie samo zjawisko pojawiło się na Podlasiu.
Po intensywnych opadach śniegu w Tatry wróciła zima. Kasprowy Wierch przykrywa 124-centymetrowa warstwa białego puchu. TOPR wprowadził trzeci stopień zagrożenia lawinowego.
Zbliża się okres godowy żmij. Oznacza to, że gady będą coraz chętniej wychodzić z ukrycia. Warto zachować szczególną ostrożność, bo ukąszenie żmii nie boli, ale stanowi zagrożenie dla zdrowia.
Za nami mroźna noc. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pogodowe. Alerty pierwszego stopnia obowiązywały niemal w całej Polsce. Lokalnie temperatura powietrza spadła do -5 st. C.
W Nadleśnictwie Piotrków wilk złapał się we wnyki. Na szczęście leśnicy uratowali zwierzę i wypuścili je na wolność. Sytuacja była niebezpieczna, ale nikomu nic się nie stało.
W poniedziałek lokalnie poprószyło w wielu regionach Polski. Na skrzynkę Kontaktu 24 otrzymujemy coraz więcej zdjęć z różnych regionów kraju. W nadchodzących dniach spodziewamy się jednak deszczu.
Temperatura w ciągu dnia jest dodatnia, ale nocą miejscami spada poniżej zera. Mroźnej pogodzie towarzyszą opady śniegu, które wystąpiły w Bieszczadach, na Podhalu, na Ziemi Lubuskiej i Przedgórzu Sudeckim.
W nocy w całym kraju były przymrozki. Temperatura spadła poniżej zera, przez co na roślinach i szybach samochodów pojawił się szron. Miejscami utrzymywał się jeszcze rano.
Chłodne powietrze, które znajduje się nad Polską, jest bardzo niestabilne. Dzięki temu pojawiają się leje, które po zetknięciu z ziemią, utworzyłyby trąby powietrzne. Reporterzy 24 uchwycili niesamowite zjawisko na zdjęciach.
Z uwagi na ochronę przyrody, władze Tatrzańskiego Parku Narodowego od poniedziałku zamykają wszystkie szlaki dla turystyki narciarskiej, tak zwanej skiturowej. W Tatrach zaczęły wybudzać się z zimowego snu świstaki, a kozice rozpoczęły wykoty.
Mała niedźwiedzica, znaleziona na początku kwietnia w Cisnej w Bieszczadach, trafiła do poznańskiego zoo. Gdyby nie interwencja leśników, zwierzę najprawdopodobniej by nie przeżyło.
- Występuje blokada dla ciepłego powietrza - powiedział prezenter TVN Meteo Tomasz Wasilewski, zapowiadając chłodny i deszczowy weekend. Według najnowszych prognoz, pogoda podczas majówki niczym innym nas nie zaskoczy.
Przed deszczowym i pochmurnym weekendem warto spojrzeć na zdjęcia, jakie otrzymaliśmy w piątek. Mnóstwo na nich skąpanych w słońcu kwiatów. Reporterzy 24 podzielili się z nami swoimi fotografiami.
W okresie godowym płazy gotowe są poświęcić wszystko dla miłości. Coraz więcej zwierząt ginie pod kołami samochodów. Aby temu zapobiec w jednym z leśnictw zorganizowano akcję "Żaba", która ma pomóc zagrożonym płazom.
Na Podkarpaciu zakończyły się powroty bocianów z zimowisk w Afryce. W regionie pojawiły się też m.in. jaskółki. - Czekamy na słowiki, wilgi, jerzyki i dziwonie - powiedział ornitolog dr Marian Stój.
Uruchomiono kolejny projekt, dzięki któremu możemy lepiej przyjrzeć się przyrodzie. "Dziuplaki" to przedsięwzięcie Lasów Państwowych, umożliwiające zajrzenie do budek lęgowych małych ptaków, takich jak mazurki. Kamery zainstalowano w Nadleśnictwie Jarocin.
W lasach i parkach jest coraz więcej kleszczy. Przenoszą niebezpieczne choroby, takie jak borelioza, czy kleszczowe zapalenie opon mózgowych. Co zrobić, by uniknąć ukąszenia i jak się zachować, gdy zostaniemy ugryzieni?