Polska

Polska

350 km pięknej trasy na Lubelszczyźnie. Nowa mekka rowerzystów?

Wspaniała informacja dla fanów pięknych krajobrazów i wycieczek rowerowych. Na Lubelszczyźnie powstanie ponad 350 km trasy wiodącej przez niezwykle malownicze tereny kilku parków krajobrazowych. Będzie to część długiego szlaku prowadzonego przez pięć województw Polski wschodniej, która ma powstać do końca 2015 r.

Rowerem wokół diabelskiego głazu. Zobacz uroki Mazur w obiektywie internautki

Wypoczynek na Mazurach nie musi się ograniczać do żeglowania, plażowania i biwakowania nad jeziorami. Ten region docenią także osoby, które lubią aktywnie spędzać czas i nie przepadają za siedzeniem w jednej miejscowości. Przekonuje o tym internautka gosiatomas, która na Kontakcie Meteo podzieliła się wrażeniami z wycieczki rowerowej po mazurskich trasach.

Żeglarz wskoczył do wody za czapką. Nie wypłynął

- Wskoczył nagle do chłodnej wody, mógł dostać szoku termicznego, skurczu czy zawału - opowiada o śmierci żeglarza na jeziorze Niegocin Tomasz Kurowicki z MOPR-u. Mężczyzna rzucił się do wody za czapką. Jego ciało odnaleziono dopiero następnego dnia po wypadku.

Wracają upały. Tak się chłodzi Poznań

Temperatura w całym kraju rośnie. W Poznaniu przed południem na termometrach było już 26 st. C. W najcieplejszym momencie dnia będzie o 4 st. C więcej. W taki upał wszyscy szukają sposobu na ochłodę. Dobrym pomysłem może być kurtyna wodna lub owocowa przekąska. Jak jeszcze chronić się przed upałem?

Bajeczne loty o zachodzie słońca

Letnie wieczory to znakomity czas na spacery, na przykład brzegiem jeziora. Jeśli jednak potrzebujesz czegoś bardziej emocjonującego, to spójrz na paralotniarzy, którzy z ptasiej perspektywy podziwiają zachód słońca. Grupę takich obserwatorów uchwyciła na zdjęciach Reporterka 24.

Rysy znów otwarte dla turystów

Szlak na Rysy ponownie otwarty dla ruchu turystycznego. Paweł Skawiński z Tatrzańskiego Parku Narodowego poinformował, że po ustabilizowaniu się osuwiska, do jakiego doszło na początku lipca, wykonano prace eliminujące ruchome głazy.

Pyłki traw odpuszczają na miesiąc

Dobra wiadomość dla uczulonych na pyłki traw - ich stężenie do połowy sierpnia będzie niskie. We znaki będą się za to dawać bylica i zarodniki grzybów mikroskopowych. Do ataku rusza też kolejny silny alergen - ambrozja.

Co po największej powojennej klęsce polskich lasów?

Tysiące połamanych drzew, 45 tys. hektarów zniszczonych lasów, kilometry zerwanych linii telefonicznych i wysokiego napięcia. Największa klęska w historii powojennego leśnictwa. Minęło 10 lat od huraganu, który zniszczył ogromną część Puszczy Piskiej. Jak sytuacja wygląda dziś?

"Jest zimno jak cholera". Turyści źli na pogodę

Turyści nad Bałtykiem mogą śmiało surfować, ale po internecie. Pogoda nie skłania do wychylania nosa poza pokój hotelowy czy kwaterę. Oczywiście spacery się zdarzają, ale krótkotrwałe i w ciepłych swetrach, a o kąpieli można już tylko pomarzyć. Bikini i szorty zostały na dnie walizki i jeszcze kilka dni tam poleżą.

Opiekunka obozu utonęła nocą

37-letnia opiekunka obozu szermierzy utonęła podczas nocnej kąpieli w jeziorze Markusy. To już 36 ofiara wody na Warmii i Mazurach w tym roku.

Szpon i Lotek już latają. Koniec internetowego fenomenu?

Szpon i Lotek, młode bieliki podglądane na żywo przez tysiące internautów, poczyniły znaczący krok w stronę dorosłości. Udało im się po raz pierwszy opuścić gniazdo. Oznacza to, że niebawem zakończą się transmisje online z ich domu rodzinnego.

Alert pogodowy: wieczorne burze nad Polską

Zgodnie z zapowiedziami synoptyków nad Polską uaktywniły się komórki burzowe. Pojawiły się i na północy, i na południu Polski, skąd otrzymujemy zdjęcia formujących się trąb powietrznych. Wieczorem grzmiało także w centrum kraju.

Pięć nowych czarnych punktów na Mazowszu

Na dzikich plażach Mazowsza, a więc w miejscach gdzie dotąd dochodziło do nawiększej liczby utonięć, stanie w lipcu pięć kolejnych "czarnych punktów wodnych". Punkty, mające ostrzegać przed niebezpieczeństwem zażycia kąpieli, staną m.in. w Garwolinie i w Skuszewie.

Trąba powietrzna na Kujawach. "Naprawa potrwa kilka miesięcy"

400 hektarów zniszczonego lasu, sześć rannych osób i kilkadziesiąt zniszczonych budynków to skutki trąby powietrznej, jaka przeszła nad woj. kujawsko-pomorskim w sobotę po południu. W poniedziałek strażacy z Osia i mieszkańcy gminy wciąż porządkowali okolicę.

Alert pogodowy: wieczorne burze nad Polską

Kolejny burzowy wieczór nad Polską. Aktualnie grzmi na zachodzie, w centrum oraz południu. Zdaniem synoptyka TVN Meteo, Wojciecha Raczyńskiego, prawdopodobieństwo powtórki z soboty, kiedy Pomorze nawiedziły trąby powietrzne, jest niewielkie.

Tornado w województwie pomorskim: relacje Reporterów 24 i bilans strat

Trąba powietrzna w woj. pomorskim nadeszła nagle i niespodziewanie. W kilkanaście minut zniszczyła w różnym stopniu co najmniej 53 budynki, w tym połowę mieszkalnych. W wyniku jej przejścia zginął jeden człowiek, a pięć osób zostało rannych. Zdjęcia i filmy przechodzącej trąby i zaistniałych w jej wyniku szkód dostaliśmy od Reporterów 24 na Kontakt Meteo i Kontakt 24.

Trąby powietrzne nad północną Polską

W województwie kujawsko-pomorskim, pomorskim i wielkopolskim doszło do gwałtownych zjawisk pogodowych. Trąby powietrzne pozrywały dachy z kilkudziesięciu budynków, powaliły słupy energetyczne, powaliły drzewa, blokując lokalne drogi. Na skutek przejścia żywiołów zginęła jedna osoba, przynajmniej dziewięć jest rannych. Zdjęcia i filmy z dotkniętych przez trąby miejscowości dostajemy na Kontakt24 i Kontakt Meteo.

"Musimy nauczyć się żyć z trąbami"

Trąba powietrzna powstaje podobnie, jak odpływ wody z wanny - pojawia się wtedy, gdy ruch wirowy w atmosferze zostanie ograniczony do małego obszaru. Choć takie zjawiska kojarzyły nam się dotąd z tzw. Aleją Tornad w USA, powinniśmy przygotować się na ich coraz częstsze występowanie w naszych szerokościach geograficznych. - Po prostu będziemy musieli nauczyć się z tym żyć - powiedział w TVN24 naukowiec z Zakładu Fizyki Atmosfery Instytutu Geofizyki UW.