Polska

Polska

Mazury nie zostały Nowym Cudem Natury

Mazury nie znalazły się na liście siedmiu Nowych Cudów Natury opracowanej przez szwajcarską fundację New7Wonders. Na liście znalazły się: Amazonka, zatoka Halong, wodospad Iguazu, wyspa Jeju, Komodo, podziemna rzeka Puerto Princessa i Góra Stołowa.

Mazury w pierwszej czternastce cudów natury

Mazury znalazły się w pierwszej czternastce w konkursie na nowe cuda natury - podała w piątek wieczorem na swojej stronie internetowej organizująca plebiscyt fundacja New7Wonders.

Piątek w Tatrach pełen słońca i turystów

Piękna pogoda przyciągnęła turystów w góry. Na Kasprowym Wierchu leży co prawda cieniutka warstwa śniegu, ale nie przeszkadza pieszym wycieczkom. Jednak na pierwszy zjazd narciarski trzeba jeszcze trochę poczekać.

Mazury cudem natury? Wyniki wieczorem

Do godz. 11:11 czasu Greenwich, czyli do godz. 12:11 czasu polskiego, można było głosować w światowym konkursie na nowe cuda natury. O wejście do finałowej siódemki walczy w nim 28 miejsc z całego świata, w tym Mazury. Wyniki głosowania poznamy w piątek o godz. 20:07.

2,5 miliona złotych za bobrzą robotę

Ponad 2,5 mln zł - tyle w tym roku kosztowały szkody, spowodowane przez bobry w województwie pomorskim. Zawierzęta uszkodziły wały przeciwpowodziowe wzdłuż Wisły i rzek na terenie Żuław.

Zbadali DNA i złapali złodzieja drewna

Kamera w lesie to przeżytek. Czas na metody rodem z filmów kryminalnych. Analiza genetyczna pozwoliła na kontynuację procesu sądowego przeciwko mężczyźnie oskarżonemu o kradzież drewna. Biegły sądowy uznał, że profil genetyczny sosnowego pnia jest zgodny z profilem kawałków drewna znalezionych na posesji oskarżonego.

Zima przychodzi nocą

Ze zdjęć @skibka jasno wynika, że idzie zima. Biały szron pokrywający liście, gałązki i kwiaty jest na to najlepszym dowodem.

Rezydencja na Kanarach dla Polaka

Marzysz o posiadaniu luksusowej rezydencji w jednym z popularnych kurortów? Już tego lata będziesz miał ku temu okazję, nie będąc milionerem. "W kwietniu 2012 roku wejdzie w życie ustawa o timeshare, dzięki której objęte regulacjami zostaną nowe rodzaje usług" - podaje UOKIK.

Gęste mgły nad Polską

Od rana w wielu miejscach Polski widzialność była znacznie ograniczona. Mgły utrzymują się wciąż na północnym zachodzie kraju, Ziemi Lubuskiej oraz na Lubelszczyźnie. W rejonach, z których już ustąpiły, niebo jest mocno zachmurzone.

Wielka deportacja dzików

Władze Bydgoszczy rozpoczęły właśnie akcję odławiania i wywożenia dzików, które pojawiają się na osiedlach mieszkaniowych w poszukiwaniu jedzenia. Dzikie zwierzęta sieją popłoch wśród Bydgoszczan, dlatego trafią w okolice Miastka (woj. pomorskie), by nie mogły wrócić.

Szykuje się rewolucja na stokach

MSWiA chce wprowadzić nowe przepisy, określające ilość miejsca przypadającego na stoku na jednego narciarza, pisze "Rzeczpospolita". Tych z roku na rok jest coraz więcej. Według ostatnich wyliczeń 3-4 mln.

Kopernik obchodzi urodziny

5 listopada Centrum Nauki Kopernik obchodzi swoje pierwsze urodziny. Z tej okazji postanowiono wyprawić wielką fetę dla zwiedzających - science show, warsztaty i pokazy specjalne, prapremiery, a na koniec 120 kilogramowy tort. Do obchodów włączyło się również planetarium.

Mgła paraliżuje gdańskie lotnisko

Od piątkowego ranka ruch na lotnisku im. Lecha Wałęsy w Gdańsku jest sparaliżowany. Odwołano 7 lotów, kilkanaście jest opóźnionych. Powód? Gęsta mgła. Widzialność wynosi mniej niż 500 metrów.

Zakopiański szpital przechodzi na słońce

Szpital powiatowy im. dr. Chałubińskiego w Zakopanem będzie wykorzystywał energię słoneczną oraz geotermalną do ogrzewania wnętrz i wody bieżącej. Nowe ogrzewanie szpitala ma zacząć funkcjonować w połowie listopada.

W Tatrach Wysokich zima, w Bieszczadach jeszcze jesień

W Bieszczadach występuje inwersja temperatury - w górnych partiach gór jest cieplej niż w dolinach. Z Połonin widać wszystko w promieniu około 100 km. Dobre warunki do uprawiania turystyki panują zarówno w części reglowej Tatr i w Bieszczadach. W Tatrach Wysokich szlaki są ośnieżone i oblodzone.

Jak pogoda zamyka lotnisko? Prognoza-ostrzeżenie-decyzja

Skąd pilot Boeinga 767 lądującego awaryjnie na warszawskim lotnisku wiedział, jakie są ku temu warunki pogodowe? Jak często dyżurny portu lotniczego dostaje informacje o zmieniającej się aurze? Po wyjątkowych zdarzeniach w Porcie Lotniczym im. F. Chopina odpowiadamy na te i inne pytania.

Jesień maluje Beskidy pastelami

Pogoda sprzyja turystyce górskiej. Od kilku dni na południu świeci słońce, a temperatura oscyluje wokół 10 st. C. Reporter 24 przesłał nam na Kontakt Meteo pocztówkę z jesiennych Beskidów.

Mgły zamknęły rano trzy lotniska

Po porannym paraliżu spowodowanym mgłą, przywrócono ruch na lotnisku w Krakowie, Poznaniu i Łodzi. Nadal wyłączony jest port lotniczy w Warszawie, po tym, jak we wtorek awaryjnie lądował tam Boeing 767.

W Tatrach zamknięte przejścia graniczne

W Tatrach Słowackich od wtorku zamknięte są wszystkie szlaki turystyczne, położone powyżej górnej granicy lasu i schronisk. Oznacza to, że zamknięte zostaną również wszystkie wysokogórskie przejścia graniczne. Potrwa to do 15 czerwca.

Flisacy cieszą się z udanego sezonu

W poniedziałek zakończył się letni sezon turystyczny w Pieninach. Jedną z największych atrakcji tego regionu są spływy przełomem Dunajca. Wrześniowa pogoda była zadość uczynieniem Matki Natury za brzydki i deszczowy lipiec. Dzięki temu dla flisaków był to jeden z najlepszych sezonów. Ponad 240 tysięcy osób skorzystało z ich przewozu.

Wkrótce zima. Rusza infolinia dla bezdomnych

Niebawem w Polsce dni i noce będą coraz zimniejsze. Dlatego od 1 listopada w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim rusza bezpłatna infolinia dla bezdomnych. Pod numerem 800 100 022 będą mogli dowiedzieć się, gdzie znaleźć nocleg i zjeść ciepły posiłek.

W nocy przesuwamy wskazówki zegarów

Zegar na wieży kościelnej w północnej Walii już od prawie tygodnia pokazuje czas zimowy - wszystko dlatego, że październik ma w tym roku aż pięć niedziel, a komputer sterujący mechanizmem nie jest dostosowany do unijnej dyrektywy. My z kolei wskazówki przesuwamy tej nocy - z godziny 3 na 2.

W Świnoujściu Bałtyk jest za głośny

Reporterka TVN24 Aneta Łuczkowska wybrała się do Świnoujścia, żeby "na własne uszy" ocenić, czy Bałtyk nie jest tu aby za głośny. Niemieccy turyści skarżą się na hałas, za który odpowiada... morze. Sprawa jest o tyle poważna, że Świnoujście może stracić status uzdrowiska.

Słońce i suche drogi, ale też mgła i deszcz. Weekend na drogach będzie zdradliwy

Choć długi weekend ma przynieść nam ładną pogodę, musimy być bardzo ostrożni wyjeżdżając w trasę. – Słońce i wyższe temperatury potrafią być zdradliwe. Przy takiej aurze też musimy być ostrożni – ostrzega Michał Murawiński, dziennikarz TVN Turbo. - Poza tym nie możemy zapominać o zapowiadanych mgłach i deszczach - dodaje.