Polska

Polska

Wkrótce dzień zrówna się z nocą

Nie trzeba być astronomem, żeby zaobserwować wydłużenie się dnia. Słońce zaczyna wstawać coraz wcześniej, i zachodzi później. Niedługo będziemy mieli do czynienia ze zjawiskiem równonocy wiosennej, po której pora dzienna zacznie dominować w ciągu doby. Zjawisko wydłużania się dnia zaobserwował Reporter 24.

Odnaleziono ciało turystki z Krakowa

- Ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego odnaleźli w środę ciało poszukiwanej od poniedziałku turystki z Krakowa - poinformował Bartłomiej Stoch-Michna z TOPR. 40-latka prawdopodobnie poślizgnęła się na stromym stoku w Dolinie Jarząbczej w Tatrach Zachodnich.

Na Mazury powróciła zima

Wszyscy z utęsknieniem czekamy na wiosnę, tymczasem zima nie daje o sobie zapomnieć. Na Mazurach spadł właśnie śnieg, co udokumentował Reporter24.

Nowy zator koło Płocka. Alarm powodziowy w mieście

Lodołamacze będą w środę kontynuowały akcję kruszenia lodu. Do rozbicia mają m.in. zator, jaki we wtorek utworzył się w powyżej Płocka. W związku z przyborem Wisły w mieście ogłoszono po południu alarm powodziowy. Władze nie prognozują jednak "wystąpienia realnego zagrożenia powodziowego".

Pszczoły wylegają na obloty, pszczelarze - na protesty

Pierwsze wiosenne obloty pszczół zaobserwowali pszczelarze na Lubelszczyźnie. Mimo silnych mrozów owady przetrwały zimę w niezłej kondycji. Ich opiekunowie planują natomiast 15 marca protest na ulicach Warszawy przeciw używaniu szkodliwych środkow ochrony roślin, które - jak przekonują pszczelarze - zabijają pszczoły.

Trzy sokoły będą patrolować park w Jaśle

Sokolnik z pomocą trzech przeszkolonych sokołów będzie zniechęcał gawrony do zakładania gniazd w Parku Miejskim w Jaśle (Podkarpackie) - poinformowała w poniedziałek rzeczniczka jasielskiego ratusza Agata Koba.

Opada Wisła pod Wyszogrodem. Lodołamacze jeszcze pracują

Stabilizuje się sytuacja na Wiśle w rejonie Wyszogrodu. W okolicach Kępy Polskiej rzeka przekracza jeszcze stan alarmowy. Na Zbiorniku Włocławskim nadal pracują lodołamacze, które krusząc pokrywę lodową, płyną w kierunku Płocka.

Internauci: "Idzie wiosna". Dowody na zdjęciach

Chociaż do rozpoczęcia kalendarzowej wiosny zostało jeszcze trochę czasu, wiele osób nie może się jej doczekać. Nawet chłodniejsze dni, które przyszły po odwilży, nie zniechęcają do szukania jej oznak. Na Kontakt Meteo przychodzi wiele zdjęć kwiatów przebijających się przez śnieg, pąków na drzewach i pierwszych wracających po zimie ptaków.

Mars w opozycji na czystym niebie. Oglądacie?

W sobotę wieczorem Mars znalazł się w opozycji względem słońca i zbliżył się do Ziemi. Takie położenie to świetna okazja do obserwacji Czerwonej Planety. Miłośnikom astronomii sprzyja także pogodne niebo. Zdjęcia z "podglądania" Marsa możecie przysyłać na Kontakt Meteo i Kontakt24.

10 kandydatów do tytułu idola nauki

10 uczonych znalazło się w finale polskiej edycji konkursu FameLab na naukowego idola. Nazwiska finalistów ogłoszono w sobotę w Centrum Nauki Kopernik. Zwycięzcę jury wyłoni 19 maja.

Kra odpuściła. Zagrożenie na Popradzie minęło

Nie ma już zagrożenia na rzece Poprad pomiędzy Starym a Nowym Sączem. W piątek topniejąca kra utworzyła na rzecze znacznych rozmiarów zator lodowy. Dziś Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego poinformował, że rano poziom wody się podniósł i kra spłynęła. O sytuacji na rzece informował Reporter 24 lobozmarcin, który w serwisie Kontakt 24 zamieścił film obrazujący skalę problemu. Zdjęcia nadesłali internauci @Marcin oraz @majkab.

Walczą z lodem na Wiśle

W piątek rano przy tamie we Włocławku rozpoczęła się akcja kruszenia i spławiania zalegającego na Wiśle lodu. Lodołamacze przepłyną do wysokość powiatu płockiego, gdzie obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe.

Wzrasta poziom Odry w lubuskim

W najbliższych dniach poziom Odry w województwie lubuskim wzrośnie powyżej stanów ostrzegawczych - ostrzega IMGW. Miejscami może przekroczyć stany alarmowe. Uspokaja się za to sytuacja rzekach Dolnego Śląska. Obowiązują tam już tylko dwa alarmy powodziowe.

Góry nadal czekają na narciarzy

Mimo odwilży i ocieplenia w najbliższy weekend narciarze będą mogli jeszcze korzystać z wielu tras. Dobre warunki będą w województwach dolnośląskim i świętokrzyskim oraz na Podkarpaciu. Pogoda mniej sprzyja górskim wędrówkom. Ze względu na ocieplenie i opady w Karkonoszach, Bieszczadach i w rejonie Babiej Góry utrzymuje się zagrożenie lawinowe.

Sami sprawdzimy, czym oddychamy

Jeśli w życie wejdą zmiany w ustawie o ochronie środowiska, każdy będzie mógł niedługo sam sprawdzić w internecie aktualne stężenie pyłów w swojej miejscowości. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska będzie podawać te dane na swojej stronie internetowej.

Białystok zaoszczędził na zimie, da na kulturę

Ok. 4 mln zł oszczędności z pieniędzy zarezerwowanych na zimowe utrzymanie ulic może mieć w tym roku Białystok - szacuje prezydent miasta Tadeusz Truskolaski. Dla 2,1 mln zł z tej puli radni już znaleźli przeznaczenie. Dofinansują festiwal "Białystok. Pozytywne Wibracje".

Wiosna spóźniona? Późny powrót skowronków

Pierwsze skowronki, czajki, żurawie i gęgawy zaobserwowali świętokrzyscy ornitolodzy. Ptasie przeloty zwiastują wiosnę. Ornitolodzy zwracają uwagę, że w tym roku są jednak dość późne. W niektórych latach skowronki i czajki przylatywały pod koniec stycznia.

Zator się topi. Saperzy odwołani

- Jest zator na środku rzeki, ale woda płynie bokami, po błoniach, nie stanowi obecnie zagrożenia - informuje w środę Grzegorz Dunia, burmistrz Kazimierza Dolnego (woj. lubelskie). Zator lodowy na Wiśle jeszcze wczoraj zagrażał okolicznym miejscowościom. Później poziom wody ustabilizował się. Wynosi obecnie 6 metrów.

Jak się termometr nagrzeje...

Ostatni dzień lutego, a pogoda już jak najbardziej wiosenna. Termometr nagrzany w słońcu pokazuje 18 st. C, kwitną krokusy i bazie. Pierwsze w tym roku oznaki wiosny dokumentują Reporterzy 24.

Co fika w foce?

Na dniach na świat przyjdzie nowe pokolenie polskich fok szarych. Małe urodzą się na wolności na obszarze całego Bałtyku, a także w Stacji Morskiej na Helu. My pokazujemy unikalne zdjęcia USG helskich foczek.

Nie wjeżdżajcie na zamarznięte jeziora

Ratownicy przestrzegają przed wjeżdżaniem autami na zamarznięte warmińskie i mazurskie jeziora. Choć na większości akwenów lód jest jeszcze gruby, to po odwilży staje się kruchy i mało wytrzymały.

Śnieg zasypał drogi. Najmocniej w Rzeszowie

Przez cały dzień na Podkarpaciu sypał śnieg. Nad Rzeszowem w poniedziałek przeszła śnieżyca, która sparaliżowała ruch. Wieczorem wszystkie drogi w regionie były już przejezdne, choć na większości zalegało błoto pośniegowe lub świeży śnieg.