Polska

Polska

Podwyższony stan rzek na południu Polski

Województwa: dolnośląskie, śląskie, małopolskie, świętokrzyskie, podkarpackie, lubelskie - to regiony zagrożone przekroczeniem stanu ostrzegawczego w rzekach - podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Winne są długotrwałe opady deszczu.

Grad wielkości jajek, ulewy i pioruny

Niedziela w wielu regionach Polski upływa pod znakiem burz. Najaktywniejsza strefa nawałnic znajdowała się w pasie od Gorzowa Wielkopolskiego po Łódź. Reporterzy 24 chwycili za aparaty i przesłali nam zdjęcia przedstawiające sytuacje w ich miejscowościach.

Wysoki poziom wód w dorzeczu środkowej Wisły

Intensywne opady deszczu, które przechodzą wraz z burzami przez Polskę, mogą w najbliższym czasie spowodować podniesienie się poziomu wody w rzekach. Na Kamiennej w Wąchocku będzie utrzymywał się stan alarmowy – informuje IMGW.

Śmiertelny wypadek w Tatrach

- Ratownicy TOPR w rejonie Suchych Czub Kondrackich w Tatrach Zachodnich odnaleźli w niedzielę ciało turysty, który spadł ze skał z wysokości około 60 metrów - poinformował ratownik dyżurny TOPR Marcin Witek.

Piorun uderzył w wieżę kościoła. 500 osób ewakuowanych

W Kłobucku, niedaleko Częstochowy w wieżę kościoła uderzył piorun, który wywołał pożar we wnętrzu budynku. Z ogniem walczyło dziewięć jednostek straży pożarnej. Z kościoła ewakuowano około 500 osób, ponieważ w trakcie zdarzenia odbywała się msza.

Polska prezydencja ośmieliła ekologów

Zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego UE poprzez rozwój odnawialnych źródeł energii i poprawę efektywności energetycznej - to główne oczekiwania ekologów wobec polskiej prezydencji. W Sopocie w poniedziałek i wtorek spotkają się ministrowie środowiska UE.

Jak jest? Pogoda okiem meteorologa

Bałkany, Półwysep Apeniński, Ukrainę i Białoruś obejmują wyże. Pozostałą część kontynentu europejskiego zalegają układy niżowe.

Jak długo można się opalać?

I stało się. W Polsce jest pięknie, słonecznie i gorąco. W warszawie nad Wilanowem unoszą się urokliwe cumulusy (humilis), o podstawie wysokiej ok. 1400 m npm. I tak letnio zrobiło się prawie w całym kraju.

Polska i Szwecja wypowiadają wojnę glonom

Ministrowie Szwecji i Polski opublikowali w sobotę w szwedzkim dzienniku "Sydsvenska Dagbladet" artykuł, w którym deklarują wspólną chęć rozwiązania problem glonów na bałtyckich plażach. Glonów jest zbyt dużo i przeszkadzają turystom w kąpieli.

Co zwiastuje taka chmura?

Piękne zdjęcia zrobione na Suwalszczyźnie w Kontakcie Meteo zamieścił Reporter 24 - jareczek30. Nasza synoptyczka Arleta Unton-Pyziołek wyjaśnia, co to za chmury i co zwiastują

Dom bez dachu. Uderzył piorun

Część dachu domku jednorodzinnego zawaliła się w piątek w wyniku pożaru wywołanego uderzeniem pioruna w Kolonowskiem (woj. opolskie). Nikt nie został ranny. Ze skutkami pożaru radziło sobie aż 5 jednostek straży pożarnej. O zdarzeniu poinformował redakcję Kontaktu 24 portal opole24.pl.

Na rybki tylko z zezwoleniem

Latem jedną z ulubionych aktywności wypoczywających nad wodą Polaków jest wędkowanie. Niestety, większość z nas nie posiada do tego stosownych uprawnień, przez co staje się zwyczajnymi kłusownikami. Żeby nie dostać wysokiego mandatu, musimy postarać się się m.in. o kartę wędkarską.

Wysoki stan wód w Wiśle i Sanie

- Dzisiaj do godz. 18 poziom wody będzie podwyższony w dopływach Sanu oraz na Wiśle poniżej ujścia Wisłoki - poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w swoim ostrzeżeniu hydrologicznym.

Cztery wibratory spowodują trzesięnie ziemi

W okolicach Unisławia ruszyły poszukiwania złóż ropy naftowej i gazu ziemnego. Wielkie pojazdy, tzw. wibratory mają za zadanie sprowokować kilkunastominutowe trzęsienie ziemi. Następnie specjaliści przeprowadzą badanie sejsmograficzne, które pozwoli odpowiedzieć na pytanie - czy rzeczywiście w ziemi złoża się znajdują.

Warszawa otulona mgłą

W piątek rano Warszawę spowiła gęsta mgła. Choć mgła ograniczyła widoczność na drodze do 200 metrów, utrudniając jazdę kierowcom, lotnisko Chopina funkcjonowało normalnie. Zdjęcia spowitych w gęstej mgle stołecznych ulic zamieścili w serwisie Reporterzy 24.

W Alpach zginął Wojciech Kozub

6 lipca, w lawinie kamiennej na Mont Blanc zginął Wojciech Kozub - wspinacz, instruktor i przewodnik tatrzański. O tragicznej śmierci alpinisty poinformował portal wspinanie.pl.

Sinice pod Ostródą

Z powodu zakwitu sinic służby sanitarne zakazały kąpieli w jeziorze Morąg w Ramotach, niedaleko Ostródy. Poprawiła się natomiast jakość wody w Isągu, gdzie podobny zakaz obowiązywał od kilku dni - poinformował w czwartek warmińsko-mazurski sanepid.

5 tys. kary za zrywanie gałęzi

Złapano mężczyznę, którzy zniszczył młodnik w Nadleśnictwie Brzozów pod Krosnem. Za nielegalną wycinkę gałązek drzew zapłacił prawie 5 tys. zł grzywny.

Straż pożarna: prawie pół tysiąca interwencji

Prawie pół tysiąca razy interweniowali w czasie ostatniej doby strażacy w związku z intensywnymi opadami deszczu i silnym wiatrem. Najtrudniejsza sytuacja była w woj. mazowieckim, podlaskim i lubelskim.

Wrocławianie uczą się bronić przed powodzią

We Wrocławiu ruszyły szkolenia osiedlowych liderów powodziowych. Konstruowanie i umacnianie wałów to główne informacje, jakie uzyskują podczas szkolenia. Osiedle Kozanów, na którym powstała inicjatywa odwiedził reporter TVN24, Tomasz Kanik.

Skutki ulew: zmiażdżony przystanek, zalane dworzec i ulice

Padający od kilku dni deszcz powoduje coraz większe utrudnienia. Najbardziej odczuli je w środę mieszkańcy Suwalszczyzny, a także Warszawy i okolic. - W Warszawie spadły 32 litry deszczu w ciągu doby, w Suwałkach 42 litry - mówił Wojciech Raczyński, synoptyk TVN Meteo. Problemy powodował też też silny, łamiący drzewa wiatr.

Wisła coraz czystsza. Zanurkujemy w 2015?

Tysiące osób ułożonych na ręcznikach i taplających się w wodzie - na historycznych fotografiach widać jak popularną rozrywką było plażowanie nad Wisłą. Czy te czasy wrócą? Jak informuje portal tvnwarszawa.pl, stołeczne plaże powoli odżywają, ale ich użytkowników bardziej mogą zaskoczyć informacje o samej rzece: według ekspertów w ciągu kilku lat Wisła będzie tak samo czysta jak pół wieku temu.

Proszę wsiadać, drzwi zamykać. Kierunek Polska

Do tej pory Polacy masowo wyjeżdżali za granicę, aby zobaczyć coś, czego w Polsce nie ma lub wypocząć mając gwarancję pięknej pogody. Prawdą jest, że w naszym kraju nie ma co liczyć na śródziemnomorską bryzę, upalne, kamieniste plaże i kolorowe rafy koralowe. Jednakże można znaleźć wiele wspaniałych, atrakcyjnych miejsc idealnie nadających się do wypoczynku.

Deszcz ciągle pada, Warszawa przecieka

Woda na peronach Dworca Centralnego, głęboka kałuża wzdłuż ulicy Puławskiej - to skutek deszczu, który od kilku dni nie opuszcza Warszawy. W wielu miejscach woda wycieka ze studzienek, a na skrzyżowaniach psują się sygnalizatory - pisze tvnwarszawa.pl.

Chłodne Międzyzdroje inspirują fotografów

Pogoda nie zachęca turystów do spędzania urlopu nad Bałtykiem. Mówi się nawet o exodusie urlopowiczów znad wybrzeża. Są jednak tacy, którzy potrafią wykorzystać nieprzyjemną aurę do utrwalenia malowniczych pejzaży naszego morza.

63 "czarne punkty" na dzikich plażach

Na plażach, gdzie dochodziło na Mazowszu do największej liczby utonięć, staną w lipcu kolejne "czarne punkty wodne". To kontynuacja rozpoczętej w 2009 r. akcji oznaczania niebezpiecznych miejsc nad wodą. W sumie oznakowane jako "czarny punkt" będą 63 dzikie plaże.

Ponad tysiąc polskich gmin zagrożonych suszą

Ulewne deszcze, padające przez kilka ostatnich dni, zmniejszyły zagrożenie wystąpienia suszy rolniczej w Polsce. Jednak niedobór wody nadal utrzymuje się na ok. 18,3 proc. gruntów ornych - wynika z wtorkowego komunikatu Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach.