Zaczynają się ferie zimowe. Wielu z nas pierwszy raz założy na nogi narty. Zobacz, jak postępować podczas pierwszej lekcji. Narty odpowiednio dobrane do wagi i umiejętności, kask bez względu na wiek i wybór tras dostosowanych do możliwości narciarza - to podstawowe zasady, o których trzeba pamiętać na stokach.
Jak mówi Adam Marasek z Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, wybierając się na stoki narciarskie, trzeba zwracać uwagę na to, by narty były "odpowiednio dobrane do naszej wagi, naszych umiejętności i do tego, gdzie będziemy jeździć". - Trzeba przestrzegać zasad i reguł, jakie obowiązują na trasach, na stacjach narciarskich, musimy dobrać trasy, stoki narciarskie do swoich umiejętności. Gdy trudność trasy przekroczy nasze umiejętności, to nie będzie radości z jazdy dla nas i będzie możliwość spowodowania wypadku, nabawienia się kontuzji, a po co, skoro narciarstwo ma być przyjemnością - podkreśla Marasek.
Jak przypomina, są trzy rodzaje tras pod względem trudności - najtrudniejsze oznaczone są czarnym kolorem, trudne - czerwonym, a najłatwiejsze oznaczone są kolorem niebieskim.
Prawidłowe zachowanie
Marasek radzi, by przynajmniej na początku nauki jazdy na nartach, wynająć instruktora.
- Uczymy przede wszystkim bezpieczeństwa. Uczymy, jak poruszać się po stoku, jak wyprzedzać, jak włączać się do ruchu, tak jak w przypadku samochodów - by obserwować tych, którzy jadą z góry, by nie zostać najechanym, by nie spowodować kolizji - mówi jeden z instruktorów Marek Marzec. - Dzieci muszą obowiązkowo mieć kask, dorośli niekoniecznie, ale ja jestem zdania, że wszyscy, bez względu na wiek, powinni posiadać kask. Uczymy też jak upadać, bo upadki się zdarzają - dodaje.
Pierwsze wskazówki
Gdy już dobierzemy odpowiedni sprzęt, zanim zaczniemy jeździć, należy się rozgrzać. Największym popełnianym błędem podczas zjazdu jest wychylanie się do tyłu. Należy być leciutko przechylonym do przodu. Trzeba patrzeć w w kierunku jazdy, a nie pod nogi. Jeśli nabierzemy zbyt dużej prędkości, powinniśmy zbliżyć do siebie przednie czubki nart, ale żeby się nie dotknęły, ponieważ możemy stracić równowagę i wywrócić się. Przy skrętach dociąża się przeciwną nogę niż kierunek, w który chcemy pojechać.
Kiedy ferie?
16 stycznia zaczynają się ferie w województwach: kujawsko-pomorskim, lubuskim, małopolskim, świętokrzyskim i wielkopolskim. Potrwają do 31 stycznia. Od 23 stycznia do 7 lutego ferie będą mieli uczniowie z województw: podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Od 30 stycznia do 14 lutego wolne będą mieli dzieci z województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego. Jako ostatni - od 13 do 28 lutego - odpoczywać będą uczniowie z województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego.
Sprawdź warunki narciarskie na polskich stokach:
Autor: AD/jap / Źródło: PAP, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock