Polska

Polska

Te wszystkie zdjęcia powstały jednego dnia

"Kwiecień plecień, bo przeplata, trochę zimy, trochę lata" - większość z nas zna to powiedzenie. Jednak nieczęsto zdarza nam się zobaczyć to zjawisko na własne oczy. Uchwycił je na swoich zdjęciach Reporter 24. Wierzcie lub nie - poniższe zdjęcia zostały zrobione tego samego dnia, 1 kwietnia, w Puszczy Piskiej.

Chciałabym, aby moja prognoza się nie sprawdziła!

Opracowałam dziś prognozę długoterminową i ręce załamuję! W świetle dzisiejszych materiałów prognostycznych Święta Wielkanocne będą raczej przypominały Boże Narodzenie, podczas gdy ostania Gwiazdka pogodą była bliższa Zaduszkom. „Koniec świata”, jakby powiedział pan Popiołek z serialu „Dom”. Chociaż jak sięgam pamięcią, śnieg przed Wielkanocą lub w czasie tych Świąt nie należy do rzadkości w naszym kraju!

Od białego puchu po zawieje i zamiecie.

Choć śnieg pada już trzeci dzień, powrót zimowej aury dla wielu osób wciąż jest szokiem. 1 kwietnia widok białego puchu za oknem dla niektórych był tak zaskakujący, że postanowili go uwiecznić. "Od razu wróciłem do domu po szalik, czapkę i rękawiczki oraz aparat fotograficzny oczywiście" - opowiada na Kontakcie Meteo Fotolimanowa.

Rośnie zagrożenie lawinowe w górach. "Jest pełna zima"

Chociaż w kalendarzu sezon zimowy się skończył, góry rządzą się własnymi prawami. Początek kwietnia witają śniegiem i mrozem. W Tatrach panuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego, a ratownicy przypominają, że na wyprawy w takich warunkach mogą sobie pozwolić tylko wprawieni i bardzo dobrze przygotowani turyści. Zagrożenie wzrosło również w Bieszczadach.

Zasypało Zakopane. W Tatrach przybywa śniegu

Na Podhale wróciła zima. W nocy z czwartku na piątek w Zakopanem spadło blisko 20 cm śniegu. Na drogi południowej Małopolski wyjechały pługopiaskarki. W Tatrach ogłoszono drugi stopień zagrożenia lawinowego.

372 tysiące strażaków walczyło ze skutkami ludzkiej bezmyślności

Ponad 372 tys. strażaków walczyło w marcu z pożarami traw i nieużytków, dwóch z nich straciło życie. Według szacunków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych 94 proc. z nich powstało z winy człowieka. - Strażacy mogą być w tym czasie potrzebni w innym miejscu - apelował dzisiaj wiceminister Stanisław Rakoczy.

Śledztwo ws. masowego pomoru żab

Krakowska prokuratura wszczęła śledztwo, które ma wyjaśnić masową śmierć miejscowych żab. Padnięcie kilkuset płazów w niedzielę 18 marca nazwano "katastrofą ekologiczną". Zaangażowanie prokuratury, a także liczne akcje ratowania żab m.in. na Podlasiu, wynikają z tego, że polskim żabom grozi wyginięcie.

46 tysięcy pożarów traw w miesiąc

Aż 46 tysięcy razy paliły się trawy i nieużytki w Polsce w marcu. W tych niepotrzebnych pożarach zginęło siedem osób. - Tylko we wtorek 27 marca ogień wybuchał 2,5 tysiąca razy - informuje Małgorzata Woźniak, rzecznik prasowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Tajemniczy pałac i pustelnia w puszczy

Słoneczne i "wydłużone" po zmianie czasu dni zachęcają do wybrania się na niewielkie wycieczki i odkrywania atrakcji w najbliższej okolicy. Na Kontakcie Meteo pojawiły się zdjęcia internauty Enrique, który zwiedził dwa malownicze miejsca w Świętokrzyskiem: Pustelnię Złotego Lasu w Rytwianach i pałac Krzyżtopór.

Borsuk miał pecha i wpadł w sidła. Zobacz, jak ratował go leśnik

Strażnicy z Nadleśnictwa Leśny Dwór na Pomorzu Zachodnim pomogli borsukowi, który wpadł w pułapkę zastawioną przez myśliwych. Sprytne zwierzę prawie uratowało się samo - przegryzło gałąź, do której przymocowana była linka stalowa. Po drodze jednak borsuk miał nieszczęśliwy wypadek...

Dwa nowe zabytki na Szlaku Piastowskim

Mamy dobre wieści dla turystów, którzy zamierzają w najbliższym czasie zwiedzić Wielkopolskę i woj. kujawsko-pomorskie. Na mapie Szlaku Piastowskiego przybyły dwa kolejne warte zobaczenia miejsca - zdaniem znawców z UE "kluczowe w promocji dziedzictwa kulturalnego Europy".

Śnieżne klimaty na przełomie marca i kwietnia

Idzie zimowy weekend. Koniec marca i początek kwietnia to w wielu miejscach śnieżne klimaty. Czy to „prima aprilis” czy „ultimum marzec” niedługo się okaże. Rower na wszelki wypadek wyjąłem.

Marcowe Mazury: zima jeszcze nie znikła

W kalendarzu wiosna zagościła już na dobre, a w wielu miejscach Polski coraz więcej widać jej także za oknami. Jednak w niektórych rejonach zima łatwo się nie poddaje. Zdjęcia na Kontakcie Meteo pokazują, że na mazurskich jeziorach trzyma jeszcze warstwa lodu.

Bieszczady: w górnych partiach nadal zima

Zima w górach jeszcze nie odpuszcza. W poniedziałek rano na Połoninie Wetlińskiej w Bieszczadach było -9 st. C - poinformował ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR Jarosław Makutynowicz. Powyżej linii lasu wciąż leżał śnieg.

Restauracja nie dla Polaka

Na posiłki w lokalach i usługi hotelowe przeciętna polska rodzina wydaje co miesiąc niespełna 60 zł. To najgorszy wynik w UE - donosi "Dziennik Gazeta Prawna".

W Polsce mocno wieje: nawet 75 km/h

- Na północnym wschodzie i wschodzie Polski wieje silny i porywisty północno-zachodni wiatr, osiągający w porywach 70-75 km/h - informuje synoptyk TVN Meteo, Arleta Unton-Pyziołek. Według niej mocno powieje do późnych godzin wieczornych, a także w poniedziałek.

Wiosenne figle w zoo

Ciepło, coraz cieplej. Przyroda budzi się do życia, co znakomicie widać w ogrodach zoologicznych. Na wybiegi powróciły zwierzęta z gorących stref klimatycznych.

Zelżyli zimę i wygonili ją z miasta

W sobotę na terenie Grodu Piastów na Zawodziu w Kaliszu, zgodnie z prasłowiańskim zwyczajem, pożegnano zimę i powitano wiosnę. Miejscowe Towarzystwo Żywej Archeologii przygotowało w tym dniu rekonstrukcję Jarych Godów i Maslenicy.

Na Kasprowym można było się opalać

Prawdziwie wiosenna, kilkunastostopniowa temperatura, sprawiła narciarzom w Tatrach nie lada niespodziankę. Ci, którzy wjechali na Kasprowy Wierch, by z niego zjechać, odłożyli deski na bok i zaczęli się wygrzewać w słońcu.

Palisz trawę? Grozi za to 10 lat więzienia

Od początku marca w całym kraju doszło już do ponad 27 tys. pożarów traw i nieużytków, alarmuje MSW i straż pożarna. Za wypalanie traw grozi grzywna, a nawet do 10 lat więzienia.

Groźba suszy w Polsce. Zdrożeje żywność?

Słońce, wysoka temperatura i brak opadów mogą wywołać uśmiech na naszej twarzy, ale krótkotrwały. Jeśli taka pogoda utrzyma się dłużej, grozi nam susza. Po wiosennych roztopach nie ma śladu, wody w rzekach niskie, a deszczu według prognoz szybko nie zobaczymy. Mogą być kiepskie plony i droga żywność. Czy zagrożenie jest realne, sprawdzała redakcja "Polska i Świat".

Fiolety i czerwienie na wiosennym niebie

Wiosna zaczyna się piękną wyżową pogodą, co daje znakomite warunki do obserwacji nieba. W ciągu dnia gdzieniegdzie rozciągają się białe obłoki, o zachodzie słońca przybierające kolor purpury i fioletu. Kolorowe wiosenne zachody słońca uchwycili Reporterzy24.

Tną lód piłami, bo idzie sezon żeglarski

Właściciele mazurskich marin wycinają lód piłami spalinowymi. Chcą jak najszybciej zrzucić na wodę łodzie, jachty i motorówki. Pierwsze rezerwacje są już na kwiecień, a lód na jeziorach nadal trzyma.

Niezbyt wiosenny koniec miesiąca

O złudzie wiosny! W niektórych krajach wiosna zaczyna się 1 marca. Porządnie, zawsze w tym samym terminie, średnie klimatyczne łatwo liczyć - ale klimaty Europy to nie monolit.