Polska

Polska

"Będziemy mówić o trzech porach roku: zima, lato i jesień"

Losy zimy w Polsce ważą się na wodach Arktyki już latem. A wszystko przez ilość wody, która dostaje się do atmosfery - tłumaczą geofizycy. Stąd duże zachmurzenie, mało dni słonecznych i mróz. Skutek? Pogodowa przeplatanka, a nawet całkowity zanik wiosny jako odrębnej pory roku.

Ile wytrzyma dach Narodowego?

Dach wytrzyma, czy nie wytrzyma? - zastanawiali się kibice biało-czerwonych, którzy dopingowali swoją drużynę na Stadionie Narodowym w meczu z Ukrainą. Dach stadionu na mecz pozostał zamknięty. Portal tvnmeteo.pl policzył, czy wytrzyma ciężar śniegu.

Chciał bić rekord Tatr. Przeszkodziła mu pogoda

- Pogoda nie sprzyja niestety. Wciąż sypie śnieg. Obawy pogodowe się sprawdzają - napisał na swoim fanpage'u Jędrzej Dobrowolski. W czasie planowanego na sobotę zjazdu z Kasprowego Wierchu narciarz chciał uzyskać prędkość większą niż 180,632 km/h.

4. stopień zagrożenia lawinami w Tatrach

W Tatrach obowiązuje od piątku czwarty stopień zagrożenia lawinowego. Możliwe jest samorzutne schodzenie lawin - poinformowało w piątek w komunikacie lawinowym Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Najszybszy polski narciarz przed rekordową próbą: "obawiam się tylko pogody"

- Obawiam się tylko pogody - powiedział TVN24 Jędrzej Dobrowolski, rekordzista kraju w narciarstwie szybkim, przed sobotnią próbą bicia rekordu Tatr. W sobotę na Kasprowym Wierchu będzie chciał uzyskać prędkość przekraczającą 180,632 km/h. Uzyskiwał już wyższe prędkości, ale do tej pory działo się to w Alpach na międzynarodowych zawodach. Dziś trenował w dolnej części Kasprowego.

Chmury i mgły stworzyły efektowne halo

Poranne mgły i chmury mogły zepsuć nastrój niejednej osobie. Jednak tym, którzy zdecydowali się poszukać na niebie oznak lepszej aury, mogła się trafić miła niespodzianka. Jeden z internautów wypatrzył nie tylko przebijające się promienie, ale też ciekawe zjawisko optyczne.

Reporterzy 24 na tropie wiosny. Rezultaty marne

Dziś ta astronomiczna, jutro kalendarzowa. Wiosna. Krajobraz za oknem na razie nie wskazuje na to, że zmieniamy porę roku. W poszukiwaniach nie ustają jednak Reporterzy 24, ale i im trudno znaleźć pozytywne oznaki ocieplenia.

Długa zima słono nas kosztuje

Jest zima, więc musi być zimno, ale chłód wiosną, to już przesada. Nieustające śnieżyce i mróz słono nas kosztują. W tym roku ze wzgędu na przeciągającą się zimę więcej wydamy na ogrzewanie, benzynę czy zdrowie - wylicza reporter magazynu "Polska i świat" w TVN24, Łukasz Wieczorek.

Śnieżne tunele na polskich drogach

Bociany, przebiśniegi, nieśmiałe promienie słońca - w niektórych rejonach kraju już widać wiosnę. Ale są miejsca, gdzie jeszcze nic jej nie zwiastuje. Po piątkowych, silnych opadach w powiecie hrubieszowskim (woj. lubelskie) niektóre drogi zamieniły się w śnieżne tunele. Nietypowe zdjęcie przesłał do redakcji Kontaktu 24 Konrad Choma.

Na wschodzie syberyjskie mrozy. Było -18 st. C

- Liczbą tego poranka będzie -18 - mówił na antenie TVN24 Tomasz Zubilewicz. Taką temperaturę rano odnotowały Suwałki, a to nie jedyna tak mroźna wartość. Za zimowe wskazania termometrów odpowiada połączenie arktycznych mas powietrza i wyżu, który wciąż wpływa na wschodnią Polskę.

Na Podlasiu wyprosiły się lochy. Zobacz puszczańskie pasiaki

Chociaż w krajobrazie wschodniej Polski próżno szukać oznak nadchodzącej wiosny, biologicznego kalendarza zwierząt nie da się oszukać. W Puszczy Białowieskiej pojawiły się nowo narodzone warchlaki o charakterystycznym pasiastym umaszczeniu. Leśnicy martwią się, że przy trzymającej na Podlasiu zimie lochom może być trudno je wychować.

Drogi odkopane. Po weekendzie czeka nas jednak szklanka

Poprawiła się sytuacja na drogach południowej i południowo-wschodniej Polski, na których w piątek ruch sparaliżowały intensywne opady śniegu. Do końca weekendu pogoda da odetchnąć kierowcom - będzie pogodnie i bez opadów. Jednak już od poniedziałku warunki drogowe znów się pogorszą: będzie mokro i bardzo ślisko.

W nocy było nawet -25,2 st. C!

Za nami niezwykle mroźna noc i poranek. W Olsztynie temperatura spadła aż do -25,2 st. Celsjusza! W godzinach porannych najzimniej było na Kujawach i na zachodzie kraju, gdzie wyż przyniósł bardzo niskie wartości na termometrach. Dużo cieplej po drugiej stronie frontu rozpościerającego się od Białegostoku po Wrocław. Na przykład w Krakowie tylko -4 st. C.

Wilkom dobrze na jeziorach

Policzono wilki na Warmii i Mazurach. W dwóch tamtejszych puszczach, a także w przylegających do nich lasach, żyje 150 osobników. To oznacza, że drapieżniki czują się w regionie bardzo dobrze.

Nie wychodźcie w Bieszczady

Porywisty wiatr, mocno ograniczona widzialność, nieustające dostawy śniegu, zagrożenie lawinowe, mróz. W Bieszczadach, jak informuje GOPR, panują trudne warunki turystyczne.