Polska

Polska

W Polsce mocno wieje: nawet 75 km/h

- Na północnym wschodzie i wschodzie Polski wieje silny i porywisty północno-zachodni wiatr, osiągający w porywach 70-75 km/h - informuje synoptyk TVN Meteo, Arleta Unton-Pyziołek. Według niej mocno powieje do późnych godzin wieczornych, a także w poniedziałek.

Wiosenne figle w zoo

Ciepło, coraz cieplej. Przyroda budzi się do życia, co znakomicie widać w ogrodach zoologicznych. Na wybiegi powróciły zwierzęta z gorących stref klimatycznych.

Zelżyli zimę i wygonili ją z miasta

W sobotę na terenie Grodu Piastów na Zawodziu w Kaliszu, zgodnie z prasłowiańskim zwyczajem, pożegnano zimę i powitano wiosnę. Miejscowe Towarzystwo Żywej Archeologii przygotowało w tym dniu rekonstrukcję Jarych Godów i Maslenicy.

Na Kasprowym można było się opalać

Prawdziwie wiosenna, kilkunastostopniowa temperatura, sprawiła narciarzom w Tatrach nie lada niespodziankę. Ci, którzy wjechali na Kasprowy Wierch, by z niego zjechać, odłożyli deski na bok i zaczęli się wygrzewać w słońcu.

Palisz trawę? Grozi za to 10 lat więzienia

Od początku marca w całym kraju doszło już do ponad 27 tys. pożarów traw i nieużytków, alarmuje MSW i straż pożarna. Za wypalanie traw grozi grzywna, a nawet do 10 lat więzienia.

Groźba suszy w Polsce. Zdrożeje żywność?

Słońce, wysoka temperatura i brak opadów mogą wywołać uśmiech na naszej twarzy, ale krótkotrwały. Jeśli taka pogoda utrzyma się dłużej, grozi nam susza. Po wiosennych roztopach nie ma śladu, wody w rzekach niskie, a deszczu według prognoz szybko nie zobaczymy. Mogą być kiepskie plony i droga żywność. Czy zagrożenie jest realne, sprawdzała redakcja "Polska i Świat".

Fiolety i czerwienie na wiosennym niebie

Wiosna zaczyna się piękną wyżową pogodą, co daje znakomite warunki do obserwacji nieba. W ciągu dnia gdzieniegdzie rozciągają się białe obłoki, o zachodzie słońca przybierające kolor purpury i fioletu. Kolorowe wiosenne zachody słońca uchwycili Reporterzy24.

Tną lód piłami, bo idzie sezon żeglarski

Właściciele mazurskich marin wycinają lód piłami spalinowymi. Chcą jak najszybciej zrzucić na wodę łodzie, jachty i motorówki. Pierwsze rezerwacje są już na kwiecień, a lód na jeziorach nadal trzyma.

Niezbyt wiosenny koniec miesiąca

O złudzie wiosny! W niektórych krajach wiosna zaczyna się 1 marca. Porządnie, zawsze w tym samym terminie, średnie klimatyczne łatwo liczyć - ale klimaty Europy to nie monolit.

Koniec marca chłodniejszy. W nocy -5 st. C

Zapowiada się nieco chłodniejszy koniec marca. Nawet dużo chłodniejszy. W piątek i sobotę temperatura w ciągu dnia będzie się zawierała w przedziale 4-10 st. C. W nocy wystąpią przymrozki - nawet do -5 st. C.

Jest wiosna, są i bociany

Zaczęła się wiosna, więc bociany wracają z Afryki do Europy. Wiosna, ta astronomiczna, rozpoczęła się we wtorek 20 marca o godz. 6.14. Wyprzedziła o jeden dzień wiosnę kalendarzową, która co roku wypada 21 marca.

Po tatrzańskich szlakach z przewodnikiem w słuchawkach

Od kwietnia turyści będą mogli wędrować Doliną Kościeliską i do Morskiego Oka w towarzystwie elektronicznego przewodnika. Powstały już pierwsze trasy wycieczek. Pomysł spodobał się dyrektorowi Tatrzańskiego Parku Narodowego, według którego turyści skorzystają na zastąpieniu "anglosaskiego łomotu" w słuchawkach głosem lektora - informuje "Dziennik Polski".

Parhelion nad Bydgoszczą

Najczęstsze z najrzadszych optycznych zjawisk pogodowych zwanych halo pojawiło się na Polskim niebie. Tzw. parhelion został sfotografowany przez Reportera 24. Zjawisko pojawiają się wokół tarczy słońca i znane jest światu od starożytności.

Niedźwiedzie budzą się i są głodne

Bieszczadzkie niedźwiedzie budzą się ze snu zimowego. Szukające pożywienia zwierzęta mogą być niebezpieczne - ostrzegają leśnicy i doradzają turystom poruszanie się po ustalonych szlakach. - Drapieżniki, czując obecność człowieka, raczej nie korzystają z wytyczonych tras - tłumaczą.

Przebiśniegi, rude wiewiórki, kaczki: wiosnę widać gołym okiem

Początek astronomicznej wiosny zmobilizował Reporterów 24 do poszukiwania znaków charakterystycznych dla tej pory roku. Na zdjęciach, które napływają bez przerwy do naszej redakcji, widać m.in. bazie, kwitnące krokusy oraz wyraźnie ożywione zwierzęta, np. spacerujące po Giżycku kaczki.

Trawy płonęły 11,6 tys. razy. "W Polsce to niechlubna tradycja"

Dwie osoby nie żyją, a dwie zostały poważnie poparzone w pożarach łąk, które same wznieciły. - Wypalanie traw pogarsza jakość plonów o 5-8 proc. i nie użyźnia gleby - powtarzają eksperci. Mimo to straż pożarna odnotowała w miniony weekend prawie 11,6 tys. pożarów traw, pastwisk i lasów. więzienia.

Po zimie burze wróciły do Polski

W Polsce, po raz pierwszy od wielu tygodni, zagrzmiało. Wyładowania atmosferyczne pojawiły się w związku z ociepleniem, z jakim mieliśmy do czynienia w weekend. Zobaczcie, jak burze przeszły m.in. w Lubuskiem i koniecznie sprawdźcie, czy pojawią się w najbliższym czasie.

Jedna ofiara, karambol i 170 interwencji strażackich

Do dwóch zdarzeń związanych prawdopodobnie z wypalaniem traw doszło w sobotę w województwie świętokrzyskim. W gminie Bodzentyn na pogorzelisku znaleziono zwłoki mężczyzny, a niedaleko Łagowa doszło do karambolu z udziałem ośmiu samochodów.

"Wiosnę widać, słychać i czuć"

"Błękitne niebo, śpiew ptaków, ciepły powiew wiosennego powietrza" - to wrażenia internauty z wyprawy do lasu. Nie on jeden skusił się na marcowy spacer z aparatem. Zdjęcia na Kontakcie Meteo pokazuję, że przyroda z dnia na dzień staje się coraz bardziej wiosenna.

Narciarzom w Beskidach będzie gorąco

Szusowanie w Polsce w sobotę będzie bardzo przyjemne. Wysokie, często kilkunastostopniowe temperatury i pełnia słońca będą towarzyszyć tym, którzy spędzą dzień na rodzimych stokach. Najwięcej, bo 18 st. Celsjusza, pokażą termometry w beskidzkich Spytkowicach.