Polska

Polska

Spójrz w niebo. Zobaczysz kometę

Bezksiężycowe noce to idealny czas na obserwacje obiektów mgławicowych, a do takich zaliczają się komety. Końcówka września będzie sprzyjała obserwacjom komety Garradda, którą dostrzec można nawet przez zwykłą lornetkę.

Ten grzyb z alkoholem zabija

Borowik szlachetny jest bez wątpienia królem polskich lasów, ale ma też liczną świtę. Poznajcie, dzięki zdjęciom Reporterów 24, członków rodziny królewskiej, borowika ponurego i sosnowego.

Bałtyk najpiękniejszy jest po sezonie

Bałtyk swoją atrakcyjnością zachwyca nie tylko w sezonie. W końcówce lata również możemy cieszyć się pięknem zachodzącego słońca, na plaży spotkać zakochane pary, a przy brzegu zobaczyć fokę. Uroki prawie jesiennego morza uchwycili Reporterzy 24.

1011 urodziny Bartka i zbiórka na prezent

W sobotę odbędzie się zbiórka pieniędzy przeznaczonych na budowę konstrukcji zabezpieczającej przed przewróceniem się Bartka, najsłynniejszego polskiego dębu. Inauguracja akcji odbędzie się podczas imprezy 1011 urodzin pomnika przyrody.

Zaczyna się czas jesiennych alergii

Jesień kojarzy nam się z chłodem, wilgocią i opadającymi liśćmi z drzew. Powszechnie sądzi się, że to także pora roku przynosząca ulgę alergikom. Nic z tych rzeczy. Właśnie w tym okresie alergie się nasilają.

Wirtualny spacer po lesie coraz bardziej popularny

Leśnicy z warmińsko-mazurskiego uruchamiają kolejne wirtualne spacery po leśnych duktach i leśniczówkach bo zauważyli, że dzięki nim w realnym świecie mają coraz więcej zwiedzających. Internet pomaga też w wykrywaniu śmieciarzy i złodziei.

Jest nowa stacja ratunkowa GOPR

Nowa i wyremontowana stacja ratunkowa beskidzkiej grupy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego jest już otwarta. Znajduje się na Markowych Szczawinach, w masywie Babiej Góry w Beskidach, zaraz przy lokalnym schronisku.

Rozbudują port w Elblągu. Dla kibiców

W Elblągu rozbudowany zostanie port żeglarski z którego jachty wypływają na Zalew Wiślany. Powód? Zbliżające się wielkimi krokami Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej w 2012 roku. Koszt remontu to 8,5 mln zł, jednak ma się opłacić: kibice, którzy zjadą do Gdańska na rozgrywki sportowe, mają korzystać z atrakcji turystycznych proponowanych przez Elbląg.

Lem i Heweliusz - imiona polskich satelitów. Blisko był też Pan Twardowski

Stanisław Lem został patronem pierwszego polskiego satelity. Na imię dla drugiego internauci wybrali Heweliusza, który wygrał w ten sposób m.in. z Panem Twardowskim. - Pierwszy powstanie głównie jeszcze z zagranicznych komponentów, w drugim więcej będzie polskich części - na antenie TVN24 mówi Karol Wójcicki z Planetarium Niebo Kopernika.

A w Tatrach wciąż lato

Tatry, niezależnie od pory roku, cieszą się dużą popularnością. Jednak dopiero u progu jesieni nabierają szczególnego uroku. Kiedy w Tatry zawita jesień? Kiedy patrzymy na zdjęcia nadesłane przez Reporterkę 24 wcale nie mamy pewności, że nastąpi to prędko.

Zjawisko mamma zawisło nad Sanokiem

Istnieją sprzeczne zdania co do kształtu tych chmur. Zdaniem części redakcji wyglądem przypominają złociste, okrągłe biszkopty. Innym na myśl przychodzą bąble.

Dwa polskie satelity polecą w kosmos

Naukowcy z Centrum Badań Kosmicznych PAN konstruują pierwszego polskiego satelitę naukowego. Zostanie on wystrzelony w przestrzeń okołoziemską w przyszłym roku w ramach wspólnego projektu badaczy z Polski, Austrii i Kanady. Drugi satelita ma trafić na orbitę przed marcem 2013 roku.

Na polskich plażach zabraknie słońca

Dla tych, którzy przebywają obecnie nad polskim morzem nie mamy dobrych wieści. Na przestrzeni całego polskiego Wybrzeża wystąpi przelotny deszcz. Padać będzie od Międzyzdrojów po Krynicę Morską. Powody do zadowolenia będą mieli za to turyści w kurortach Europy i Świata.

Pierwsze wrześniowe przymrozki

Na Podlasiu, Mazowszu, Ziemi Łódzkiej oraz Kujawach termometry w sobotę wczesnym rankiem odnotowały przy gruncie pierwsze jesienne przymrozki. Słupek rtęci wskazał -2 st. C.

Wsadzą bobrom rury w tamy

50 specjalnych rur, które przepuszczają wodę w tamach budowanych przez bobry zostanie zamontowanych w Podlaskiem, by zmniejszyć liczne szkody powodowane przez te chronione zwierzęta. Chodzi przede wszystkim o zapobieganie podtapianiu terenów.

Huragan zniszczył szczecińskie lasy

Nad południową częścią Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie, 11 i 12 września, wiał wiatr o sile huraganu. Spowodował duże szkody, wstępnie oszacowane przez leśników na 240 tys. metrów sześciennych powalonego drewna. Gdzieniegdzie zniszczył całe połacie lasu.

Tajemniczy las i jego owoce

Las jesienią nabiera charakteru, staje się bardziej tajemniczy i urokliwy. Można tam znaleźć też przysmak polskiej kuchni - grzyby. Reporterzy 24 nadesłali na Kontakt Meteo zdjęcia tych darów natury. Sami zobaczcie.

Na Bałtyku wietrznie, chłodno i deszczowo

Chłód i deszcz będą tymi zjawiskami atmosferycznymi, które w piątek odbiorą żeglarzom przyjemność pływania po Bałtyku i polskich jeziorach. Dobre wieści mamy za to dla tych, którzy spędzają czas na Jeziorze Solińskim. Okaże się ono całkiem przyjazne właścicielom żaglówek.

Obrońcy owiec wracają w Tatry

Organizacja ekologiczna WWF Polska przekazała w czwartek bacom wypasającym owce na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego trzy owczarki podhalańskie. Psy mają nie tylko pilnować stad przed wilkami, lecz także powinny przywrócić tradycyjny krajobraz górskich hal.

Cztery dni po nawałnicy, a oni wciąż bez prądu

- W Lubuskiem wciąż trwa usuwanie awarii spowodowanych przez burze, które przeszły nad północną częścią regionu w minioną niedzielę. Problemy z dostawami prądu dotyczą jeszcze kilkunastu miejscowości - podało w czwartek Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Bieszczady: widoczność sięga 100 km

W czwartek śpiących w schronisku na Połoninie Wetlińskiej w Bieszczadach obudził bardzo rześki poranek. Turyści po porannej kawie mogli podziwiać przepiękną panoramę gór - według GOPR widoczność sięgała bowiem 100 kilometrów. W dolinach zaś zalegała gęsta, mlecznobiała mgła.