Polska

Polska

Pogoda sprzyja turystyce górskiej. Od kilku dni na południu świeci słońce, a temperatura oscyluje wokół 10 st. C. Reporter 24 przesłał nam na Kontakt Meteo pocztówkę z jesiennych Beskidów.

Po porannym paraliżu spowodowanym mgłą, przywrócono ruch na lotnisku w Krakowie, Poznaniu i Łodzi. Nadal wyłączony jest port lotniczy w Warszawie, po tym, jak we wtorek awaryjnie lądował tam Boeing 767.

W Tatrach Słowackich od wtorku zamknięte są wszystkie szlaki turystyczne, położone powyżej górnej granicy lasu i schronisk. Oznacza to, że zamknięte zostaną również wszystkie wysokogórskie przejścia graniczne. Potrwa to do 15 czerwca.

W poniedziałek zakończył się letni sezon turystyczny w Pieninach. Jedną z największych atrakcji tego regionu są spływy przełomem Dunajca. Wrześniowa pogoda była zadość uczynieniem Matki Natury za brzydki i deszczowy lipiec. Dzięki temu dla flisaków był to jeden z najlepszych sezonów. Ponad 240 tysięcy osób skorzystało z ich przewozu.

Niebawem w Polsce dni i noce będą coraz zimniejsze. Dlatego od 1 listopada w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim rusza bezpłatna infolinia dla bezdomnych. Pod numerem 800 100 022 będą mogli dowiedzieć się, gdzie znaleźć nocleg i zjeść ciepły posiłek.

Zegar na wieży kościelnej w północnej Walii już od prawie tygodnia pokazuje czas zimowy - wszystko dlatego, że październik ma w tym roku aż pięć niedziel, a komputer sterujący mechanizmem nie jest dostosowany do unijnej dyrektywy. My z kolei wskazówki przesuwamy tej nocy - z godziny 3 na 2.

Reporterka TVN24 Aneta Łuczkowska wybrała się do Świnoujścia, żeby "na własne uszy" ocenić, czy Bałtyk nie jest tu aby za głośny. Niemieccy turyści skarżą się na hałas, za który odpowiada... morze. Sprawa jest o tyle poważna, że Świnoujście może stracić status uzdrowiska.

Choć długi weekend ma przynieść nam ładną pogodę, musimy być bardzo ostrożni wyjeżdżając w trasę. – Słońce i wyższe temperatury potrafią być zdradliwe. Przy takiej aurze też musimy być ostrożni – ostrzega Michał Murawiński, dziennikarz TVN Turbo. - Poza tym nie możemy zapominać o zapowiadanych mgłach i deszczach - dodaje.

- W całym paśmie Bieszczad i Beskidu Niskiego są bardzo dobre warunki do uprawiania turystyki - poinformował w czwartek ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR Jerzy Bujwid. Niestety, inaczej przedstawia się sytuacja w Tatrach, gdzie warunki do uprawiania turystyki, szczególnie w wyższych partiach gór, są niekorzystne. Obowiązuje tam pierwszy, najniższy topień zagrożenia lawinowego.

W nocy z soboty na niedzielę zmieniamy czas z letniego na zimowy. 30 października nad ranem cofniemy wskazówki zegarów z godz. 3 na godz. 2, dzięki czemu będziemy spali godzinę dłużej. Czas letni zacznie znów obowiązywać od 25 marca 2012 roku.

Pierwsze chłody już za nami, teraz w przyrodzie czas na spokojną jesień, ale prędzej czy później zaczniemy szukać w szafie rękawiczek i czapek. I spojrzymy na kolejny rachunek za prąd lub za gaz. Do czego zmierzam?

Nadbałtyckie plaże po sezonie potrafią być szczególnie piękne. Ich urodę doceniła Reporterka 24. Kto by pomyślał, że czerwone i żółte liście rosnących na wydmach drzew potrafią dodać morzu aż tylke uroku?

Miłośnicy pieszych wędrówek i wspinaczki w Tatrach nie mają zbyt wielu powodów do radości. Warunki do uprawiania turystyki są tam niekorzystne. W dolinach szlaki, po nocnych przymrozkach, są zmrożone. W ciągu dnia w bardziej nasłonecznionych miejscach zrobią się mokre i śliskie.

Od lat najchętniej powtarzanym sformułowaniem przez przechodniów i kierowców jest – "i znów zima zaskoczyła drogowców". W tym roku ma być inaczej. Zarząd Dróg Miejskich zaczął obmyślać już strategię odśnieżania. Metody mają być skuteczne i ekologiczne.