Polska

Polska

- Z powodu zakwitu sinic służby sanitarne wprowadziły tymczasowe zakazy kąpieli w jeziorach Gil oraz Isąg w gminie Łukta niedaleko Ostródy - poinformował w poniedziałek warmińsko-mazurski sanepid.

Zamiast słońca i upału, turystów w Tatrach przywitał śnieg. Na Kasprowym Wierchu leży już kilkucentymetrowa warstwa białego puchu, a temperatura spadła tam do kilku stopni. - To się zdarza - przyznaje synoptyk TVN Meteo Wojciech Raczyński. Wszystkim wybierającym się w góry radzimy zabrać ze sobą ciepłe ubranie.

Nad Europą dominują układy niżowe. Jedynie północną część Skandynawii obejmuje arktyczny wyż. Polska znajduje się pod wpływem pochmurnego niżu z centrum nad Lubelszczyzną.

Gwałtowne ulewy, a potem podtopienia (m.in. ulic i dworca głównego we Wrocławiu). Takie obrazy rejestrują Reporterzy 24, którzy na swoich profilach w Kontakcie 24 zamieszczają filmy pokazujące skutki kapryśnej aury.

Maki, chabry, rumianki - czerwcowa łąka jest piękna. Na Kontakt Meteo otrzymaliśmy zdjęcia mazurskich krajobrazów. I kto powiedział, że polskie lato nie jest piękne?

Choć mamy początek lipca, w Tatry wróciła zima. W sobotę rano Kasprowym Wierchu leżało 8 cm śniegu, a temperatura na szczycie wyniosła pół stopnia poniżej zera.

W te deszczowe dni mamy dla Was dobre wiadomości. Lato zbliża się wielkimi krokami. Już od 7 lipca możemy liczyć na prawdziwą wakacyjną pogodę. Temperatura podskoczy do 30, a nawet 35 stopni Celsjusza.

Leśnicy, policjanci, żołnierze, a także członkowie organizacji ekologicznych biorą udział w akcji, której celem jest wyeliminowanie wjazdów samochodów terenowych, quadów i motocykli crossowych do lasów i na tereny chronione. Akcja potrwa przez cały weekend.

Statek, żaglówka lub rower wodny, którym kieruje osoba pod wpływem środków odurzających, będzie można usunąć z akwenu - przewiduje uchwalona w piątek ustawa o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych.

Na terenie Nadleśnictwa Gdańsk funkcjonariusze Straży Leśnej ujęli trzy osoby, które nielegalnie wydobywały bursztyn z okolicznych lasów. To proceder, który zagraża przyrodzie i kosztuje państwo kilka setek tysięcy złotych.

W ciągu najbliższej doby na Pomorzu Zachodnim mogą padać intensywne deszcze - ostrzega Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Szczecinie.

Zalane piwnice, zrujnowana droga, podmyte przyczółki i zerwany most to efekty ulewy w Lipowej koło Skrzycznego na żywiecczyźnie. Miejscowy potok zmienił się rwącą rzekę.

Na nadmorskiej plaży w Świnoujściu od piątku powiewa Błękitna Flaga. Jest to wyróżnienie nadawane kąpieliskom, które spełniają najwyższe światowe standardy pod względem czystości wody i bezpieczeństwa.

Burze i obfite opady deszczu wyrządziły wiele szkód m.in w woj. śląskim. Minionej doby strażacy interweniowali ponad 360 razy. Przez cały dzień trwa usuwanie szkód. W większości gospodarstw udało się przywrócić prąd. Liczba zgłoszeń ciągle jednak wzrasta.

Po ulewnych deszczach został przekroczony stan ostrzegawczy wody w dorzeczu Wisły i w dorzeczu Odry. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia dla rejonów zagrożonych podtopieniami.

Gwałtowny atak trąby powietrznej w centrum Bydgoszczy (os. Szwederowo) zniszczył w czwartek wieczorem kilkanaście garaży. Na skutek ulewy, która przeszła w pobliżu miasta zalanych zostało też część ulic w podbydgoskiej gminie Białe Błota (woj. kujawsko-pomorskie). O zdarzeniu poinformowali nas Reporterzy 24.

W czwartek w godzinach popołudniowych nad Śląskiem przeszły gwałtowne burze z opadami do 40 l/m kw. i silnym wiatrem do 90 km/h. Ofiar nie ma, ale strażacy musieli usuwać na bieżąco skutki nawałnic.

Właśnie zakończyła się akcja pod patronatem Biura Nasiennictwa Leśnego "Drzewko za butelkę". Dzieci, które się w nią włączyły, zebrały ponad 3 miliony sztuk niepotrzebnych opakowań.