Rannego orła przedniego znaleziono w lasach Nadleśnictwa Brzozów. Ten rzadki ptak szponiasty żyje głównie w górzystym terenie.
Młoda samica orła z widoczną raną na skrzydle siedziała na ziemi w lesie Nadleśnictwa Brzozów (woj. podkarpackie), była wyraźnie osłabiona. Bogdan Fijałka, komendant Straży Leśnej Nadleśnictwa Brzozów i Zdzisław Gładysz, miejscowy leśniczy, szybko zdecydowali o przewiezieniu orła do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu.
- Na miejscu doktor Andrzej Fedaczyński niezwłocznie udzielił pomocy czteroletniej, ważącej prawie cztery kilogramy samicy - poinformował Bogdan Fijałka. - Po oględzinach rany okazało się, że orzeł nie ma uszkodzonych kości, a jedynie mięśnie i ścięgna. Obrażenia mogły powstać po zderzeniu ptaka z przeszkodą.
Kolejny pacjent
To kolejne w ostatnim czasie takie zdarzenie z dużym drapieżnikiem na terenie Nadleśnictwa Brzozów. W sierpniu ubiegłego roku w okolicy Golcowej został znaleziony bielik, którego leśnicy szybko dostarczyli do gabinetu doktora Fedaczyńskiego. Dzięki intensywnemu leczeniu i właściwej opiece, ptak, któremu nadano imię Teodor, odzyskał siły i powrócił już do natury. Orzeł z Krzemiennej, który jeszcze nie ma imienia, też zapewne wkrótce wróci na swe tereny łowieckie.
Spotykany głównie w górach
W Polsce orzeł przedni jest gatunkiem objętym ochroną ścisłą, a wokół gniazd wyznacza się strefy ochronne. Według Komitetu Ochrony Orłów w kraju żyje ok. 30 par tego dużego drapieżnika. Większość par gniazduje na południu kraju, m.in. w Bieszczadach, Beskidzie Niskim, Sądeckim i Pieninach. Pojedyncze pary są także widywane na Pomorzu Środkowym.
Autor: AD/map / Źródło: Lasy Państwowe
Źródło zdjęcia głównego: Lasy Państwowe/Bogusław Fijałka; Zdzisław Gładysz