Polska

Polska

Orka bez pługa? Rolnikom będzie łatwiej

Urządzenia, które ułatwią życie wielu Polakom, powstają na krakowskich uczelniach. Dzięki pomysłowości tamtejszych konstruktorów już niebawem m.in. pływający dron wytyczy trasy żeglugowe, a maszyna Matador ulży rolnikom,

"Ujście Warty" obchodzi 12. urodziny

Z okazji 12. rocznicy powstania, Park Narodowy "Ujście Warty" zaprasza w niedzielę na imprezę edukacyjno-rozrywkową. Będzie ona okazją do poznania walorów przyrodniczych tego miejsca, określanego mianem królestwa ptaków błotnych i wodnych.

Policja na pomoc TOPR. Użyczy śmigłowca

W czasie wakacji tatrzańscy ratownicy będą korzystać z policyjnego śmigłowca. Słynny Sokół musi przejść gruntowny remont. Ten potrwa pół roku, a Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wyłoży na niego 3,7 mln zł.

Foki z Helu popłynęły w świat

Łodzik, Łacha, Ławica i Kołobrzeżek to cztery foki, które w środę wypuszczono do Bałtyku. Trzy z nich przyszły na świat w helskim fokarium, a czwartą uratował Błękitny Patrol WWF. Ich morskie wędrówki będzie można śledzić dzięki nadajnikom satelitarnym.

Za co IMGW może brać pieniądze? Internauci bronią serwisu pogodowego

Protesty internautów w obronie serwisu prezentującego dane radarowe zakończyły się częściowym sukcesem. Internautom nie podoba się, że współfinansowane z budżetu państwa IMGW, bierze pieniądze za dostęp do swoich danych, w przeciwnym razie blokując do nich dostęp. W środę władze instytutu stanęły na stanowisku, że na razie bezpłatnie udostępnią swoje dane na 3 miesiące.

Komary nie odpuszczą do października?

Komary już kąsają nas jak szalone, a może być jeszcze gorzej. - Gdy całe lato będzie wilgotne, owady mogą być dokuczliwe aż do października - ostrzega prof. dr hab. Stanisław Ignatowicz z Katedry Entomologii Stosowanej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

Spadają ogromne ilości deszczu. Rzeki mogą zacząć wylewać

Ponad 70 litrów deszczu na metr kwadratowy spadło w ciągu ostatniej doby na Dolnym Śląsku, a w Małopolsce - ponad 50 litrów. Takie ilości wody powodują coraz więcej problemów w tych regionach, tym bardziej że we wtorek od rana znowu silnie pada. Możliwe są lokalne podtopienia, szczególnie w rejonach podgórskich, górskich i zurbanizowanych - ostrzega Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.

Niszczycielskie burze przeszły przez Polskę

Nawałnice nie odpuszczają. Po tych, które przeszły przez południe i centrum w nocy z poniedziałku na wtorek, przyszły poranne, których skutki mocno odczuli mieszkańcy m.in. Krakowa i Warszawy. We wtorek w Gdyni deszcz zatrzymał pociągi SKM. Podtopienia występują w Małopolsce, na Mazowszu, Górnym i Dolnym Śląsku i w Wielkopolsce.

Czarna passa. Upalny weekend przyniósł falę utonięć

Od początku maja w kraju utonęło 121 osób, z czego aż 17 w ciągu ostatniej doby - wynika z policyjnych statystyk. Upały sprzyjają wypoczynkowi nad wodą, ale - jak apeluje prezes WOPR Jerzy Terlak - szczególnie tam należy zachować ostrożność, rozwagę i korzystać tylko ze strzeżonych kąpielisk.

"W ciągu chwili spadł potworny deszcz". Zalało fabrykę Fiata w Tychach

Gwałtowne ulewy z wyładowaniami i gradobiciami przeszły w sobotę po południu przez wiele obszarów na Śląsku. To w tym regionie najbardziej dał się we znaki burzowy front, który uaktywnił się w południowej Polsce. W Tychach deszczu spadło tak dużo, że woda wybiła ze studzienek i zalała fabrykę Fiata, wstrzymując na pewien czas produkcję.

Grzmi na Podkarpaciu, ale front osłabł

Osłabł front burzowy, który po południu objął południowe regiony Polski. Obecnie niezbyt silne burze występują lokalnie na Podkarpaciu. Wcześniej w tym regionie grzmiało mocno, podobnie na Śląsku, gdzie miejscami padał grad, natomiast w Małopolsce burze miały łagodniejszy przebieg.

Piorun poraził dwie nastolatki

Dwie 15-latki prawdopodobnie zostały rażone piorunem podczas piątkowej burzy w Lublinie. Trafiły do szpitala, a stan jednej z nich jest poważny. Strażacy apelują, żeby podczas wyładowań unikać otwartych przestrzeni i nie chronić się pod słupami wysokiego napięcia czy drzewami. Warto pamiętać o tych radach, bo w najbliższych dniach gwałtownych zjawisk nie unikniemy, a kolejny burzowy front uaktywnił się w południowej Polsce.

Siatka błyskawic nad Wojszynem

W piątek w okolicach godz. 22.00 grzmiało w wielu miejscach kraju, jednak jesteśmy w stanie zaryzykować stwierdzenie, że burze nigdzie nie były tak widowiskowe jak w okolicach Wojszyna nieopodal Puław.

Upalny pierwszy dzień lata

Pogoda i temperatury idealnie dopasowały się do astronomicznego lata, które rozpoczęło się w piątek o godz. 7.04. Najdłuższy dzień w roku był też upalny, bo temperatury w większości kraju przekraczały 30 st. C, a w takich miejscach jak rozgrzany krakowski rynek sięgnęły ponad 40 st. C. W walce ze skwarem sprawdzają się wachlarze, kapelusze czy mokre ręczniki, ale najwięcej ochłody i radości daje orzeźwienie w wodzie.

Zalane ulice i powalone drzewa

Podtopione piwnice, powalone drzewa, zerwane dachy i zalane chodniki - to tylko niektóre skutki gwałtownych burz, które pojawiły się po południu na Mazowszu. Pogodową sytuację w swoich miejscowościach śledzą Reporterzy 24, którzy na Kontakt 24 przesyłają swoje zdjęcia i filmy.

Grad jak piłki tenisowe. "Wszystkie były podobne"

Grad o średnicy co najmniej 4 cm sypał w Grodzisku Wielkopolskim. Nad miastem późnym popołudniem przeszła burza z deszczem, gradem i bardzo silnym wiatrem - donosi Reporterka 24 magda78 i przesyła zdjęcia. W tym samym czasie grad padał także na Śląsku.

Dynamiczna noc przed nami. Zachód kraju w burzach

Najbliższa noc będzie bogata w intensywne zjawiska pogodowe. W zachodniej części kraju spodziewamy się burz połączonych z intensywnymi opadami deszczu, silnym wiatrem, a lokalnie gradem. Ok. godz. 23 burze tworzyły się w północno-zachodniej części Polski.

"Filtr 30, cień, spacery i kąpiel dla ochłody". Najgorętszy dzień od początku roku

- Plaża paruje deszczem. Jest bardzo przyjemnie - powiedział w rozmowie z TVN24 plażowicz wypoczywający nad Bałtykiem. Nie wszyscy jednak mają to szczęście spędzać upały nad morzem, dlatego duże miasta także przygotowały dla mieszkańców atrakcje. Można schłodzić się w fontannie lub orzeźwić w wodnej kurtynie. Według prognoz czwartek będzie najgorętszym dniem od początku roku.

Krokodyl ścigał ślimaka po niebie

Pogodne niebo, po którym od czasu do czasu przesuwają się obłoki, czasami przypomina ekran, na którym wyświetlane są obrazkowe historie. Jedną z nich w rejonie Więcborka wypatrzył jacek_roslan. Zabawnym obrazkiem podzielił się na Kontakcie Meteo.