Polska

Polska

We wtorek wieczorem przez Gorzów Wielkopolski przeszła potężna nawałnica. Z powodu intensywnych opadów deszczu i gradu lokalna straż pożarna miała pełne ręce roboty. Niektóre kule gradowe miały wielkość jabłek.

W Skierniewicach woda z kranów nie leci, a kapie. Na Pojezierzu Gnieźnieńskim zanikają jeziora. To efekt niszczenia środowiska przez człowieka, a także złego gospodarowania zasobami wodnymi. Materiał magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Przez Polskę w ostatnich dniach przeszła fala upałów. Wszystko wskazuje na to, że przez kilka najbliższych dni znów będziemy mieć do czynienia z wysoko utrzymującą się temperaturą. Im większą wartość wskazują słupki rtęci na termometrze, tym bardziej wzrasta zagrożenie pożarowe w lasach.

- Za 20-30 lat klimat Polski będzie przypominał klimat Włoch lub Grecji - przewiduje synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek. Na antenie TVN24 podkreśliła, że fale upałów wydłużają się w Polsce średnio z czterech do około ośmiu dni.

W upalne dni najważniejsze jest nawodnienie organizmu, powinniśmy wypijać przynajmniej trzy litry dziennie. Pamiętajmy też, by szczególnie zadbać o dzieci. Jak mówił na antenie TVN24 pediatra Łukasz Durajski, ulgę może przynieść nam jedzenie lodów i korzystanie z klimatyzacji. Warto jednak pamiętać, żeby zachować umiar.

Słoneczna pogoda i upały sprzyjają rozrastaniu się barszczu Sosnowskiego, toksycznej rośliny zagrażającej zdrowiu ludzi i zwierząt, a także potęgują jej szkodliwość. W niektórych miastach próbuje się z nią walczyć, przeprowadzając opryski herbicydami.

Fala wezbraniowa na Wiśle dotarła w niedzielę rano do ujściowego odcinka rzeki. Wszystkie wodowskazy zlokalizowane na tym odcinku wskazują, że poziom wody przekracza stany ostrzegawcze. W Przegalinie został przekroczony też stan alarmowy. Nadal obowiązuje alert hydrologiczne Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Po kwietniowych suszach, w maju nadeszła fala gwałtownych opadów, a wraz z nią wiele podtopień. Jak Polska radzi sobie z tak zmienną sytuacją i co można zrobić, żeby poprawić gospodarkę wodną w kraju - tłumaczył w programie "Wstajesz i weekend" hydrolog, profesor Artur Matuszewski.

Niecodzienna akcja straży pożarnej odbyła się w centrum Szczecina. Na skrzyżowaniu ulic pojawiły się setki pszczół. Konieczne było zatrzymanie ruchu.

Zagrożenie wysoką wodą w niektórych miejscach Polski nie zniknęło. Obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej dla trzech województw, w tym alert najwyższego stopnia dla województwa mazowieckiego. Fala dotarła między innymi na tereny doświadczone powodzią w 2010 roku. Władze apelują, by nie traktować wałów przeciwpowodziowych "jak tarasów widokowych".

Ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w niedzielę bezpiecznie sprowadzili dwójkę turystów z Małego Kościelca, a w sobotę za pomocą śmigłowca sprowadzili do Zakopanego piątkę turystów z Ukrainy.