Polska

Polska

Ze względu na jasną karnację ok. 70 proc. Polaków należy do grupy o wysokim ryzyku zachorowania na czerniaka; nie powinni się oni opalać oraz korzystać z solariów – ostrzegają eksperci przy okazji Tygodnia Świadomości Czerniaka, który trwa do 18 maja.

W tym roku, w połowie maja w Tatrach można jeszcze pojeździć na nartach. Pogoda płata figle turystom. Oferuje zimowe atrakcje, mimo że sezon narciarski dawno się skończył. Spadło ponad 20 cm śniegu.

Mgła dezorientuje kierowców, którzy nie mogą odnaleźć się na drodze. Nie widzą dobrze zakrętów, pobocza, znaków, samochodów, mimo to zbyt mocno naciskają na pedał gazu. Tak było w przypadku karambolu, który miał miejsce w nocy z 3 na 4 maja na trasie S8. O tym jak należy sobie poradzić we mgle mówił w programie "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Krzysztof Hołowczyc.

Wczesnym wieczorem synoptyk TVN Meteo Wojciech Raczyński poinformował o pojawieniu się burz na północy i w centrum kraju. Wraz z wyładowaniami atmosferycznymi pojawiły się opady deszczu i porywisty wiatr.

Burze ustąpiły. W środę grzmiało od wczesnego popołudnia. Miejscami pojawiały się również intensywne opady deszczu i porywisty wiatr. Reporterzy 24 na bieżąco obserwowali pogodę i przesyłali nam zdjęcia swojej okolicy.

W sobotę w Polsce mieliśmy dwa pogodowe światy. Większą część kraju zdominowały ciężkie, szare chmury i opady deszczu. Tymczasem na Pomorzu błękitne niebo i pogodna aura mimo chłodu zachęcały do spacerów.

Śnieg zaskoczył turystów, którzy majówkę spędzili w Tatrach. W niedzielę nad ranem na Kasprowym Wierchu leżała 22 centymetrowa warstwa białego puchu. Ratownicy TOPR o poranku poinformowali, że udało im się odnaleźć turystkę, która samotnie wybrała się w rejon Starorobociańskiego Wierchu.

Długo oczekiwaną majówkę zepsuło nadejście chłodu, deszczu, a nawet burz z gradem. Jak relacjonują Reporterzy 24, burze nawiedziły dziś południową część kraju. Internauci przedstawiają, jak zamiast promieni słońca w ich miejscowościach pojawiły się lodowe kulki gradu.

W niedzielę nad centralną i południowo-wschodnią Polską przesuwał się front burzowy. Obecnie burzowe chmury wiszą nad województwem podkarpackim, świętokrzyskim i lubelskim.

Wraz z burzowym frontem niedzielna aura przyniosła mieszkańcom Lubelszczyzny opady gradu. Zdjęcia i filmy przesłali nam mieszkańcy na Kontakt 24 i Kontakt Meteo.