Polska

Polska

Za nami bardzo ciepły poranek. Na zachodzie i południu Europy było znacznie chłodniej. Ale to jeszcze nie koniec. Temperatura za dnia dojdzie do 30 st. C.

Marcin Kęsek w czwartek 28 maja wybrał się na spacer po Pieninach. Z aparatem w ręku poszedł w stronę niespełna 900 metrowego wzniesienia, które nosi nazwę Wysoki Wierch. Na szczycie, patrząc w kierunku Tatr, mieszkańcowi tego regionu w oczy rzuciła się pewna niepokojąca zmiana w krajobrazie.

W ciągu następnej doby Polska będzie pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem znad Bałkanów, tylko w południowo-wschodniej części kraju przejściowo zaznaczy się wpływ zatoki niżowej z frontem atmosferycznym.

Opady na południu i wschodzie Polski stopniowo zaczynają słabnąć. Sytuacja hydrologiczna nie powinna się już pogarszać. W południowo-wschodniej Polsce w ciągu doby spadło do 65 l/mkw. wody. Na Podkarpaciu w wyniku intensywnych opadów deszczu wzrósł poziom rzek. Pogotowie przeciwpowodziowe ogłoszone zostało w gminie Zarszyn i w powiecie jasielskim.

W polskich wodach drastycznie spadła liczba węgorzy. Populacja zmniejszyła się o około 95 proc. w ciągu trzech dekad. Teraz polscy naukowcy próbują ocalić gatunek.