Polska

Polska

Bajkowe niebo nad Polską o poranku

Słońce i chmury zafundowały nam o poranku piękny spektakl. Delikatne światło sączące się przez obłoki - zarówno w stolicy kraju, jak i w stolicy Tatr - przyniosło iście bajkowy efekt.

Polski przyrząd bada środowisko wokół ISS

Środowisko, w którym znajduje się Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ang. Intenational Space Station, w skrócie ISS), jest skomplikowane. Kształtuje je zarówno pole magnetyczne Ziemi, jak i pole magnetyczne Słońca. Kosmonauta Roman Romanenko zainstalował na zewnątrz ISS wybudowany przez Polaków z Centrum Badań Kosmicznych PAN przyrząd, który sprawdzi, jak pole magnetyczne wpływa na stację, na jej mieszkańców i na prowadzone przez nich eksperymenty.

620 pożarów lasów. Najwyższy stopień zagrożenia

- W większości lasów obowiązuje trzeci, czyli najwyższy stopień zagrożenia pożarowego, a ściółka leśna jest tak sucha jak kartka papieru - mówi rzeczniczka Lasów Państwowych Anna Malinowska. Od początku kwietnia w lasach wybuchło 620 pożarów.

Nawet metr śniegu na tatrzańskich trasach. Ale nie można z nich zbaczać

Słoneczna pogoda w Tatrach i duża pokrywa śniegu zachęcają do skorzystania ze stoków narciarskich. Tatrzański Park Narodowy apeluje jednak do narciarzy, żeby jeździli tylko tylko na wyznaczonych trasach, bo inaczej mogą przeszkodzić dzikim zwierzętom w spokojnym żerowaniu. Ci, którzy nie zastosują się do tej prośby, muszą liczyć się z karami.

Rolnik uratował łoszkę. Karmił ją butelką

Osamotniona kilkudniowa łoszka błąkała się po podlaskiej wsi Chwaszczewo. Nie przeżyłaby, gdyby nie rolnik, który je przygarnął i karmił butelką. Zwierzątko nie ma szans na powrót do lasu, ale towarzystwo ludzi zdaje się mu odpowiadać.

Pochmurny poranek na gdańskiej plaży

Mgła, pochmurne niebo i przelotne opady deszczu powitały mieszkańców wybrzeża w piątkowy poranek. Mimo niesprzyjającej pogody znaleźli się śmiałkowie, którzy wskoczyli do morza, zaznać wiosennej kąpieli.

Odwołują alarmy przeciwpowodziowe

Wieczorem w części gmin powiatu płockiego odwołany zostanie alarm przeciwpowodziowy, być może alarm odwołany zostanie także dla samego Płocka. Nie występuje poważne zagrożenie powodziowe spowodowane sytuacją hydrologiczną i meteorologiczną, lecz mogą wystąpić lokalne podtopienia; przewidywany jest dalszy spadek poziomów wody - poinformował w czwartek resort administracji.

Są w Polsce miejsca, w których zima nie ustępuje

W tatrzańskich dolinach kwitną wiosenne krokusy, ale już na Kasprowym Wierchu leży ponad metr śniegu. Obowiązuje zagrożenie lawinowe. Nie tylko tam jest zimowo. W Bieszczadach także leży śnieg, który stwarza zagrożenie zejścia lawiny.

Woda wreszcie zaczyna opadać

Woda w rozlewiskach zaczęła opadać, zmniejsza się też liczba stacji wodowskazowych, w których woda przekracza stany alarmowe i ostrzegawcze – informuje w komunikacie Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Sytuacja na polskich rzekach jest stabilna.

Kolejki w Beskidach ruszą na majówkę

Kończą się wiosenne przeglądy techniczne beskidzkich kolei liniowych. Prawdopodobnie zostaną uruchomione jeszcze przed przyszłym poniedziałkiem i turyści będą mogli podziwiać z nich piękno polskich gór w majówkę.

MAC: "Nie można wykluczyć kolejnych podtopień"

Woda w rozlewiskach nadal utrzymuje się na wysokim poziomie, ale nie przybywa jej. Poprawiła się pogoda, świeci słońce i od tygodnia nie pada. Jak informuje Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, poziom wody się stabilizuje i w ciągu kilku najbliższych dni zacznie opadać.

Żegluga Augustowska rozpoczęła sezon. Trasa skrócona z powodu lodu

Pomimo lodu utrzymującego się jeszcze na większości jezior, Żegluga Augustowska rozpoczęła tegoroczny sezon turystyczny. Statki zaczęły wypływać w pierwsze, na razie krótkie rejsy, na jeziorach Necko i Rospuda. Dyrekcja przedsiębiorstwa zapewnia, że podczas długiego majowego weekendu będzie można już pływać także Kanałem Augustowskim.

Do domu mogą dostać się tylko łodzią. Mają ponad 2 km do przepłynięcia

Kilkadziesiąt gospodarstw na Lubelszczyźnie otoczonych przez wylewający Bug od kilku dni jest odciętych od świata. Służby uspokajają - nie ma zagrożenia epidemiologicznego, ale zalecają, żeby nie pić wód z przydomowych studni. "W najbliższych dniach na większości rzek w kraju stan wody będzie się powoli stabilizował" - podało w komunikacie Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.

Sieć stacji pogodowych pomoże lepiej planować uprawy

Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu uruchomił 34 stacje agrometeorologiczne. Mają one wspierać rolników w decyzjach dotyczących ochrony roślin - poinformował w czwartek dyrektor WODR w Poznaniu Ryszard Jaworski.

Łąka, grill, rowery. Polacy poczuli lato

Nawet 25 st. C w cieniu pokazywały dziś termometry. Kto mógł, spędzał wolny czas na świeżym powietrzu, aura była prawdziwie letnia. Ta sielanka już za chwilę się skończy. Zrobi się chłodniej, będzie wiosna.

Udało się uratować podmywany most. Trwa walka z wodą na Lubelszczyźnie

Połowicznym sukcesem zakończyła się wielogodzinna walka o utrzymanie jednego z mostów w gminie Hanna. Przeprawę udało się zabezpieczyć przed zmyciem przez wodę, ale zamknięto prowadząca nim drogę, stanowiącą jedyny dojazd do kilku gospodarstw. To właśnie na Lubelszczyźnie panuje najtrudniejsza sytuacja na rzekach. Nie znaczy to, że inne miejsca nie są zagrożone - w rejonie ujścia Wisły wydano po południu ostrzeżenie hydrologiczne trzeciego stopnia.