Polska

Polska

Lotniska w gęstej mgle. Duże opóźnienia, przekierowane loty

Gęsta mgła, jaka panuje dziś w południowej Polsce, zakłóca pracę lotnisk w Krakowie i w Katowicach. Samoloty są przekierowywane na lotniska w Warszawie, w Rzeszowie i we Wrocławiu. Nie startują też samoloty z lotniska Poznań-Ławica. O problemach poinformowali internauci na platformę Kontakt24.

17-letni Polak "budzi" sondę kosmiczną. Jest w finale konkursu ESA

Józef Dobrowolski ma 17 lat, kosmosem pasjonuje się od dziecka, zaś "na poważnie" zajmuje się nim od dwóch lat. Nastolatek bierze udział w organizowanym przez Europejską Agencję Kosmiczną konkursie na najlepsze wideo o "pobudce" uśpionej aktualnie w kosmosie sondy Rosetta. Nastolatek jest w finale konkursu.

Ślisko od rana w wielu regionach. Podlasie po wichurach bez prądu

Trudne warunki spowodowane nocnymi opadami śniegu panowały rano na drogach woj. warmińsko-mazurskiego, m.in. tych prowadzących do przejścia granicznego w Bezledach. Do redakcji Kontaktu 24 spływały ostrzeżenia o występującej miejscami gołoledzi, a służby drogowe ostrzegały o porannych utrudnieniach drogowych w większości województw. Na Podlasiu z kolei nocne wichury spowodowały przerwy w dostawach prądu.

Niedźwiedzie się budzą i wychodzą z gawr

Dość wysoka jak na styczeń temperatura i mała ilość śniegu w Tatach sprawiają, że niedźwiedzie wybudzają się z zimowego snu. Część tych drapieżników nie śpi i wędruje po Tatrach – powiedział specjalista od tatrzańskiej fauny Filip Zięba.

Dwoje turystów zgubiło się w Bieszczadach. Leśniczy pokierował ich przez telefon

Dwoje turystów zgubiło się w czwartek w jednym z lasów Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne. Zbłądzili z trasy na wschód od Jeziora Solińskiego. Gdy po pewnym czasie wędrówki zrozumieli, że nie są w stanie odszukać drogi powrotnej, poprosili o pomoc ratowników z Grupy Bieszczadzkiej GOPR. Na ich prośbę miejscowy leśniczy przez telefon poinstruował zagubionych, jak dotrzeć do celu.

W Tatrach wieje z prędkością do 100 km/h

Najbliższe godziny będą wyjątkowo niespokojne na południu Polski. Halny cały czas daje o sobie znać w Tatrach, gdzie wieje z prędkością 100 km/h. Na szczęście synoptycy zapowiadają, że prędkość wiatru ma powoli spadać, a zjawiska fenowe zupełnie ustąpią w niedzielę wieczorem.

Przez ciepłą zimę wariuje przyroda. Nawet na polskim biegunie zimna

Kwitną kaczeńce, bobry pracują, nie śpią żaby czy ślimaki - nawet na uznawanej za polski biegun zimna Suwalszczyźnie przyroda zachowuje się, jakby nadchodziła wiosna. Takie anomalie można obserwować w całym kraju. Na Kontakcie 24 przybywa zdjęć kwitnących roślin, które w grudniu nie powinny wykazywać takiej aktywności.

Wiśnia zakwitła w Szczecinie

Jedna ze szczecińskich wiśni zdaje się nie przejmować tym, że trwa zima, a nie wiosna. Drzewo wypuściło pąki, korzystając z nietypowo wysokich jak na koniec grudnia temperatur.

One zaliczają Polskę do ciepłych krajów

Istnieją gatunki, które traktują Polskę jako ciepły kraj. Pochodzące ze Skandynawii i Syberii ptaki chętnie przylatują do nas na zimę. Można je spotkać na polach i łąkach, nawet w miastach. A wśród wszystkich tych gatunków zimujących w Polsce dominują ptaki wodne.

"Nie ma już halnego". W Tatrach rozpoczęło się sprzątanie po wichurach

- Nie ma już halnego. W Tatrach wieje z prędkością 10-14 km/h, a temperatura w szczytowych partiach gór sięga -2 st. C - poinformował po godz. 16.00 synoptyk TVN Meteo Artur Chrzanowski. Wraz z malejącą prędkością wiatru rozpoczęło się sprzątanie - w Zakopanem strażacy zabezpieczali uszkodzone dachy i usuwali konary, a w Tatrach pilarze udrażniali leśne szlaki i trakty prowadzące do schronisk.

Święta na stoku? W Zieleńcu "śnieg absolutnie prawdziwy"

Choć pogoda za oknem bardziej przypomina Wielkanoc niż Boże Narodzenie, można znaleźć kilka miejsc w Polsce umożliwiających gwiazdkowe szusowanie. Tęskniący za Gwiazdką na stoku powinni wziąć na celownik Zieleniec, Karpacz albo Czarną Górę. Tamtejsze trasy zjazdowe na razie są odporne na niemal wiosenną aurę - wciąż leży na nich do 80 cm śniegu.

Polski silnik plazmowy do sond kosmicznych zadziwił ekspertów

Prototyp pierwszego polskiego silnika plazmowego do sond kosmicznych przetestowano w laboratorium ESA, w warunkach zbliżonych do panujących w przestrzeni kosmicznej - poinformował w poniedziałek Instytut Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy w Warszawie.

Dlaczego grafen z Polski zrewolucjonizuje nasze życie? Ekspert o zaletach tego materiału

Od kilku dni w Polsce, jako jedynym kraju świata, na skalę przemysłową produkuje się grafen - materiał, który może wprowadzić w nasze życie wiele innowacji. Naukowcy wierzą, że dzięki niemu wkrótce uda się wyprzeć krzem z rynku elektroniki i tym samym zrewolucjonizować produkcję komputerów. O tym, gdzie jeszcze grafen znajdzie zastosowanie, a także o jego niesamowitych właściwościach, w programie "Wstajesz i weekend" opowiadał dr Tomasz Rożek - fizyk i dziennikarz naukowy.

Widowiskowy wschód słońca. "A gdzie jest zima?"

Poranek przywitał dziś mieszkańców różnych regionów Polski pięknym wschodem słońca. Niebo rozświetlone na żółto i czerwono można było podziwiać między innymi w województwach łódzkim i wielkopolskim. Zdjęcia wschodu słońca zamieścili internauci w serwisie Kontakt24 .

W Puszczy Białowieskiej pokazały się drapieżniki, których tam nigdy nie było

Do Białowieskiego Parku Narodowego wprowadzili się dwaj nowi goście - trzyletnie samce żbika. To niewielkie drapieżne koty, objęte w Polsce ścisłą ochroną. Przeprowadzają się z ogrodu zoologicznego w Gdańsku-Oliwie do rezerwatu pokazowego. Zamieszkają wraz z wieloma innymi leśnymi mieszkańcami, a turyści będą mieli szansę spotkać je podczas wypraw po puszczy.

Sportowcy nie odpuszczają ws. Zatoki Puckiej. "Żyjemy z ptactwem w symbiozie"

W sezonie letnim plaże i wody Zatoki Puckiej oblegane są przez tysiące turystów. Niedługo może się to zmienić, bo według ornitologów obecność człowieka na tym obszarze źle wpływa na faunę. Dlatego Urząd Morski chce zakazać organizowania imprez i szkółek kitesurfingowych w zatoce. Zakaz obejmowałby m.in. Władysławowo, Puck, czy Jastarnię. Sportowcy uważają, że to nowe przepisy uderzyłyby właśnie w nich.

Orkan powalił największą jodłę w Polsce. Służyła za zimową sypialnię niedźwiedzi

Wichura wywołana orkanem Ksawery wyrządziła sporo szkód. Uszkodziła nie tylko budynki, ale i potężne drzewa. Jak podaje rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, wiatr powalił najgrubszą jodłę rosnącą w polskich lasach. Jej obwód pnia wynosił ponad 5 metrów. Jej dziupla była na tyle obszerna, że służyła niedźwiedziowi za zimową sypialnię.

Wieczorem Polskę spowiją gęste mgły. Utrzymają się aż do soboty

Po dosyć pochmurnym dniu, dodatkowo deszczowym na północy, wieczorem zaczną tworzyć się mgły. Według synoptyków pojawią się w całym kraju, w różnym stopniu ograniczając widzialność. Towarzyszyć im będą mżawki i słabe, przelotne deszcze. Prognozowana aura utrzyma się aż do soboty, utrudniając poruszanie się po kraju zarówno nocą, jak i w ciągu dnia.

Rozmazany dzień na południu Polski. Mgły nie ustępowały do popołudnia

W gęstych mgłach utonęły w czwartek rano niektóre rejony Polski, a miejscami widzialność nie poprawiła się nawet wczesnym popołudniem. Właśnie taką sytuację w powiecie dzierżoniowskim udokumentował Casimirus. Synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek ostrzega, że z podobnymi utrudnieniami możemy mieć do czynienia do końca tygodnia.