Polska

Polska

Jak majówka, to wino na Ziemi Lubuskiej

Lubuscy winiarze zapraszają na weekendy otwartych winnic. Pierwszy z nich rozpoczyna się już jutro i potrwa do niedzieli. W całym regionie będzie można odwiedzić 12 najbardziej znanych i największych winnic.

Wejdź do wnętrza zapory. Solina otwiera drzwi

Niezwykłą wycieczkę do wnętrza największej w Polsce zapory i elektrowni wodnej będzie można zafundować sobie w majówkę. Wybudowana w 1968 roku elektrownia Solina swoje drzwi otwiera dla turystów.

Bajkowe niebo nad Polską o poranku

Słońce i chmury zafundowały nam o poranku piękny spektakl. Delikatne światło sączące się przez obłoki - zarówno w stolicy kraju, jak i w stolicy Tatr - przyniosło iście bajkowy efekt.

Polski przyrząd bada środowisko wokół ISS

Środowisko, w którym znajduje się Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ang. Intenational Space Station, w skrócie ISS), jest skomplikowane. Kształtuje je zarówno pole magnetyczne Ziemi, jak i pole magnetyczne Słońca. Kosmonauta Roman Romanenko zainstalował na zewnątrz ISS wybudowany przez Polaków z Centrum Badań Kosmicznych PAN przyrząd, który sprawdzi, jak pole magnetyczne wpływa na stację, na jej mieszkańców i na prowadzone przez nich eksperymenty.

620 pożarów lasów. Najwyższy stopień zagrożenia

- W większości lasów obowiązuje trzeci, czyli najwyższy stopień zagrożenia pożarowego, a ściółka leśna jest tak sucha jak kartka papieru - mówi rzeczniczka Lasów Państwowych Anna Malinowska. Od początku kwietnia w lasach wybuchło 620 pożarów.

Nawet metr śniegu na tatrzańskich trasach. Ale nie można z nich zbaczać

Słoneczna pogoda w Tatrach i duża pokrywa śniegu zachęcają do skorzystania ze stoków narciarskich. Tatrzański Park Narodowy apeluje jednak do narciarzy, żeby jeździli tylko tylko na wyznaczonych trasach, bo inaczej mogą przeszkodzić dzikim zwierzętom w spokojnym żerowaniu. Ci, którzy nie zastosują się do tej prośby, muszą liczyć się z karami.

Rolnik uratował łoszkę. Karmił ją butelką

Osamotniona kilkudniowa łoszka błąkała się po podlaskiej wsi Chwaszczewo. Nie przeżyłaby, gdyby nie rolnik, który je przygarnął i karmił butelką. Zwierzątko nie ma szans na powrót do lasu, ale towarzystwo ludzi zdaje się mu odpowiadać.

Pochmurny poranek na gdańskiej plaży

Mgła, pochmurne niebo i przelotne opady deszczu powitały mieszkańców wybrzeża w piątkowy poranek. Mimo niesprzyjającej pogody znaleźli się śmiałkowie, którzy wskoczyli do morza, zaznać wiosennej kąpieli.

Odwołują alarmy przeciwpowodziowe

Wieczorem w części gmin powiatu płockiego odwołany zostanie alarm przeciwpowodziowy, być może alarm odwołany zostanie także dla samego Płocka. Nie występuje poważne zagrożenie powodziowe spowodowane sytuacją hydrologiczną i meteorologiczną, lecz mogą wystąpić lokalne podtopienia; przewidywany jest dalszy spadek poziomów wody - poinformował w czwartek resort administracji.

Są w Polsce miejsca, w których zima nie ustępuje

W tatrzańskich dolinach kwitną wiosenne krokusy, ale już na Kasprowym Wierchu leży ponad metr śniegu. Obowiązuje zagrożenie lawinowe. Nie tylko tam jest zimowo. W Bieszczadach także leży śnieg, który stwarza zagrożenie zejścia lawiny.

Woda wreszcie zaczyna opadać

Woda w rozlewiskach zaczęła opadać, zmniejsza się też liczba stacji wodowskazowych, w których woda przekracza stany alarmowe i ostrzegawcze – informuje w komunikacie Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Sytuacja na polskich rzekach jest stabilna.

Kolejki w Beskidach ruszą na majówkę

Kończą się wiosenne przeglądy techniczne beskidzkich kolei liniowych. Prawdopodobnie zostaną uruchomione jeszcze przed przyszłym poniedziałkiem i turyści będą mogli podziwiać z nich piękno polskich gór w majówkę.

MAC: "Nie można wykluczyć kolejnych podtopień"

Woda w rozlewiskach nadal utrzymuje się na wysokim poziomie, ale nie przybywa jej. Poprawiła się pogoda, świeci słońce i od tygodnia nie pada. Jak informuje Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, poziom wody się stabilizuje i w ciągu kilku najbliższych dni zacznie opadać.

Żegluga Augustowska rozpoczęła sezon. Trasa skrócona z powodu lodu

Pomimo lodu utrzymującego się jeszcze na większości jezior, Żegluga Augustowska rozpoczęła tegoroczny sezon turystyczny. Statki zaczęły wypływać w pierwsze, na razie krótkie rejsy, na jeziorach Necko i Rospuda. Dyrekcja przedsiębiorstwa zapewnia, że podczas długiego majowego weekendu będzie można już pływać także Kanałem Augustowskim.

Do domu mogą dostać się tylko łodzią. Mają ponad 2 km do przepłynięcia

Kilkadziesiąt gospodarstw na Lubelszczyźnie otoczonych przez wylewający Bug od kilku dni jest odciętych od świata. Służby uspokajają - nie ma zagrożenia epidemiologicznego, ale zalecają, żeby nie pić wód z przydomowych studni. "W najbliższych dniach na większości rzek w kraju stan wody będzie się powoli stabilizował" - podało w komunikacie Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.