Polska

Polska

Skutki ulew: zmiażdżony przystanek, zalane dworzec i ulice

Padający od kilku dni deszcz powoduje coraz większe utrudnienia. Najbardziej odczuli je w środę mieszkańcy Suwalszczyzny, a także Warszawy i okolic. - W Warszawie spadły 32 litry deszczu w ciągu doby, w Suwałkach 42 litry - mówił Wojciech Raczyński, synoptyk TVN Meteo. Problemy powodował też też silny, łamiący drzewa wiatr.

Wisła coraz czystsza. Zanurkujemy w 2015?

Tysiące osób ułożonych na ręcznikach i taplających się w wodzie - na historycznych fotografiach widać jak popularną rozrywką było plażowanie nad Wisłą. Czy te czasy wrócą? Jak informuje portal tvnwarszawa.pl, stołeczne plaże powoli odżywają, ale ich użytkowników bardziej mogą zaskoczyć informacje o samej rzece: według ekspertów w ciągu kilku lat Wisła będzie tak samo czysta jak pół wieku temu.

Proszę wsiadać, drzwi zamykać. Kierunek Polska

Do tej pory Polacy masowo wyjeżdżali za granicę, aby zobaczyć coś, czego w Polsce nie ma lub wypocząć mając gwarancję pięknej pogody. Prawdą jest, że w naszym kraju nie ma co liczyć na śródziemnomorską bryzę, upalne, kamieniste plaże i kolorowe rafy koralowe. Jednakże można znaleźć wiele wspaniałych, atrakcyjnych miejsc idealnie nadających się do wypoczynku.

Deszcz ciągle pada, Warszawa przecieka

Woda na peronach Dworca Centralnego, głęboka kałuża wzdłuż ulicy Puławskiej - to skutek deszczu, który od kilku dni nie opuszcza Warszawy. W wielu miejscach woda wycieka ze studzienek, a na skrzyżowaniach psują się sygnalizatory - pisze tvnwarszawa.pl.

Chłodne Międzyzdroje inspirują fotografów

Pogoda nie zachęca turystów do spędzania urlopu nad Bałtykiem. Mówi się nawet o exodusie urlopowiczów znad wybrzeża. Są jednak tacy, którzy potrafią wykorzystać nieprzyjemną aurę do utrwalenia malowniczych pejzaży naszego morza.

63 "czarne punkty" na dzikich plażach

Na plażach, gdzie dochodziło na Mazowszu do największej liczby utonięć, staną w lipcu kolejne "czarne punkty wodne". To kontynuacja rozpoczętej w 2009 r. akcji oznaczania niebezpiecznych miejsc nad wodą. W sumie oznakowane jako "czarny punkt" będą 63 dzikie plaże.

Ponad tysiąc polskich gmin zagrożonych suszą

Ulewne deszcze, padające przez kilka ostatnich dni, zmniejszyły zagrożenie wystąpienia suszy rolniczej w Polsce. Jednak niedobór wody nadal utrzymuje się na ok. 18,3 proc. gruntów ornych - wynika z wtorkowego komunikatu Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach.

Polacy uciekają znad Bałtyku

Nie bałtyckie plaże, a biura paszportowe przeżywają oblężenie. Polskie morze nie cieszy się w tym roku popularnością. Plażowiczów odstrasza brzydka pogoda i tłumnie walą do biur podróży. Jak podaje "Rzeczpospolita", z wakacji nad Bałtykiem zrezygnować może nawet 300 tys. Polaków.

Oto polski cud natury

Oglądając te zdjęcia łatwo zrozumieć, dlaczego Mazury są polskim kandydatem do nowych cudów natury. Reporter 24 klobuk w Kontakcie Meteo zamieścił efektowną galerię fotografii Wielkich Jezior.

Bakterie e.coli w kąpielisku w Szczecinku

- Kąpielisko miejskie na jeziorze Trzesiecko w Szczecinku zostało zamknięte z powodu zanieczyszczenia wody groźnymi bakteriami e.coli - poinformowano w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie. Zakaz obowiązuje do odwołania.

Ciągle pada, ale jeszcze nas nie zalewa

W ciągu ostatnich trzech dni strażacy interweniowali 856 razy, usuwając z dróg połamane drzewa i wypompowując wodę z piwnic domów i zalanych ulic. - Spodziewaliśmy się, że będzie gorzej - mówi Paweł Frątczak, rzecznik Państwowej Straży Pożarnej.

Pójdź na spacer do lasu nie wychodząc z domu

Wirtualny spacer to pomysł leśników. Chcieli zachęcić ludzi do odwiedzania Piersławka – jednej z najładniejszych leśniczówek w okolicach Olsztyna. – Chcemy przybliżyć las osobom, które z przyczyn zdrowotnych, czy finansowych nie są w stanie go odwiedzić. Większość ludzi nie wie też, jak z niego korzystać i chcemy im to pokazać – mówi w rozmowie z tvnmeteo.pl Małgorzata Błyskun, z nadleśnictwa Strzałowo.

"Drzewem roku" został dąb z Dęblina

"Grot", dąb z położonego w województwie lubelskim Dęblina, został laureatem ogólnopolskiego konkursu "Drzewo Roku" zorganizowanego przez wilkowicki Klub Gaja. Wygraną zawdzięcza internautom, którzy najchętniej oddawali na niego swoje głosy.

Słoneczny patrol na Bałtyku. W motorówce

W jednej z sopockich marin już niebawem zacznie stacjonować karetka Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego - dobrze wyposażona motorówka, dzięki której wypoczywający nad morzem turyści będą bezpieczni.

"Pada deszczyk, pada, każda kurka bardzo rada"

Wiem, wiem! Trudno znaleźć jakieś pozytywy, gdy za oknem pochmurna i deszczowa pogoda. Człowiek najchętniej zakopałby się pod kołdrę i przespał te dni śniąc o słonecznej Hiszpanii przy znakomitym utworze "Espana Forever" zespołu Maanam.

Nie wolno się kąpać w jeziorach pod Ostródą

- Z powodu zakwitu sinic służby sanitarne wprowadziły tymczasowe zakazy kąpieli w jeziorach Gil oraz Isąg w gminie Łukta niedaleko Ostródy - poinformował w poniedziałek warmińsko-mazurski sanepid.

Śnieg w środku lata. W Tatrach "zdarza się"

Zamiast słońca i upału, turystów w Tatrach przywitał śnieg. Na Kasprowym Wierchu leży już kilkucentymetrowa warstwa białego puchu, a temperatura spadła tam do kilku stopni. - To się zdarza - przyznaje synoptyk TVN Meteo Wojciech Raczyński. Wszystkim wybierającym się w góry radzimy zabrać ze sobą ciepłe ubranie.

Niż zapewni nam senność i nadwrażliwość

Nad Europą dominują układy niżowe. Jedynie północną część Skandynawii obejmuje arktyczny wyż. Polska znajduje się pod wpływem pochmurnego niżu z centrum nad Lubelszczyzną.

Wrocław: ulice i dworzec pod wodą

Gwałtowne ulewy, a potem podtopienia (m.in. ulic i dworca głównego we Wrocławiu). Takie obrazy rejestrują Reporterzy 24, którzy na swoich profilach w Kontakcie 24 zamieszczają filmy pokazujące skutki kapryśnej aury.

Cała paleta kolorów na mazurskiej łące

Maki, chabry, rumianki - czerwcowa łąka jest piękna. Na Kontakt Meteo otrzymaliśmy zdjęcia mazurskich krajobrazów. I kto powiedział, że polskie lato nie jest piękne?

W Tatry wróciła zima

Choć mamy początek lipca, w Tatry wróciła zima. W sobotę rano Kasprowym Wierchu leżało 8 cm śniegu, a temperatura na szczycie wyniosła pół stopnia poniżej zera.

7 lipca zacznie się prawdziwe lato

W te deszczowe dni mamy dla Was dobre wiadomości. Lato zbliża się wielkimi krokami. Już od 7 lipca możemy liczyć na prawdziwą wakacyjną pogodę. Temperatura podskoczy do 30, a nawet 35 stopni Celsjusza.

Żołnierze wyłapią quady w lasach

Leśnicy, policjanci, żołnierze, a także członkowie organizacji ekologicznych biorą udział w akcji, której celem jest wyeliminowanie wjazdów samochodów terenowych, quadów i motocykli crossowych do lasów i na tereny chronione. Akcja potrwa przez cały weekend.

Po kieliszku za ster? Wodne odholowanie gwarantowane

Statek, żaglówka lub rower wodny, którym kieruje osoba pod wpływem środków odurzających, będzie można usunąć z akwenu - przewiduje uchwalona w piątek ustawa o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych.

Szajka bursztyniarzy w rękach policji

Na terenie Nadleśnictwa Gdańsk funkcjonariusze Straży Leśnej ujęli trzy osoby, które nielegalnie wydobywały bursztyn z okolicznych lasów. To proceder, który zagraża przyrodzie i kosztuje państwo kilka setek tysięcy złotych.