Polska

Polska

Kto kupi kolejkę na Kasprowy?

Trwa prywatyzacja Polskich Kolei Linowych. Do przetargu staną Słowacy, Austriacy, Tatrzański Park Narodowy i górale. Powołali spółkę, by móc wykupić m.in. kolej linową na Kasprowy.

Coraz więcej dorszy, coraz mniej śledzi

W Bałtyku wschodnim, gdzie łowią polscy rybacy, od kilku lat rośnie liczba dorszy. Coraz mniej jest natomiast szprotów i śledzi. Zdaniem naukowców, potrzebne jest podniesienie kwot połowowych, które wyrównają populacje tych ryb.

Wadera wyła z bólu. Uratowali ją leśnicy

Samica wilka, która w lesie pod Nidzicą (warmińsko-mazurskie) wpadła we wnyk kłusowników, przeraźliwym wyciem wołała o pomoc. Uratowali ją leśnicy. Zwierzę ma się dobrze.

Wiatr zrywał dachy, łamał drzewa

Wyjątkowo silny wiatr w nocy z czwartku na piątek zrywał dachy i powalał drzewa. Spowodował zniszczenia m.in. na Opolszczyźnie i Wielkopolsce. Wiele razy musiała interweniować straż pożarna.

Pszczelarze: miodu będzie mniej i zdrożeje

Pszczelarze z województwa warmińsko-mazurskiego obawiają się, że z powodu ciepłej zimy pszczoły będą osłabione na wiosnę. W efekcie miodu będzie mało i będzie zdecydowanie droższy.

Pilsko idzie pod młotek

Gliwicka Agencja Turystyczna wystawiła na sprzedaż Pilsko, popularny ośrodek w Beskidzie Żywieckim i jeden z trzech największych kompleksów narciarskich w polskich górach. Cena wywoławcza wynosi 16,456 miliona złotych, jednak w modernizację Pilska trzeba będzie zainwestować niewiele mniej.

Ruszył wyciąg na Goryczkowej. Pierwszy raz w tym sezonie

W środę po raz pierwszy w tym sezonie narciarskim ruszył wyciąg z Hali Goryczkowej na Kasprowy Wierch. Na stoku leży ponad metr śniegu, warunki są dobre, więc komisja składająca się z przyrodników, ratowników górskich i przedstawicieli Polskich Kolei Linowych zadecydowała we wtorek, że w Kotle Goryczkowym można jeździć.

Wilczy Szaniec do wynajęcia. Za pół miliona rocznie

Przetarg na dzierżawę dawnej kwatery Hitlera "Wilczy Szaniec" w Gierłoży koło Kętrzyna (woj. warmińsko-mazurskie) ogłosiły Lasy Państwowe. Może wynająć ją każdy, kto zna się na turystyce, wyremontuje obiekt i zapłaci prawie pół miliona złotych rocznie.

"Zima powoli zaczyna się rozkręcać"

W drugim tygodniu stycznia doczekaliśmy się zimowej aury. W niektórych rejonach kraju od rana spadło nawet 10 cm białego puchu. Reporterzy 24 nadesłali nam zdjęcia przedstawiające ośnieżone drogi, domu, a nawet skocznie narciarskie w ich okolicach.

Zbadają pierwsze naturalne trzęsienie ziemi w Wielkopolsce

Naukowcy z Polskiej Akademii Nauk zbadają region w Wielkopolsce, w którym 6 stycznia tego roku zatrzęsła się ziemia. Wstrząsy o sile 3,9 stopnia w otwartej skali Richtera były pierwszym naturalnym trzęsieniem ziemi na tym terenie odkąd istnieją źródła pisane.

Ratownicy sprowadzają turystów z Tatr

Ratownicy TOPR sprowadzają z Tatr trzech turystów, którzy od kilku dni biwakowali w okolicach Jarząbczego Wierchu. W poniedziałek rano, kiedy pogorszyły się warunki pogodowe, wezwali pomoc - poinformował ratownik dyżurny, Tomasz Wojciechowski.

Centrum Polski kwitnie w styczniu

Warszawa, Maszewo koło Płocka oraz Kętrzyn to miejsca, z których na Kontakt Meteo i na Kontakt 24 napływają zdjęcia jakby zrobione na przełomie marca i kwietnia. Zobaczcie, jak wiosna zajęła w styczniu miejsce zimy.

Polska coraz bielsza. Krajobraz wraca do normy

Biel to kolor coraz częściej pojawiający się w Polsce w ostatnich dniach, szczególnie na wschodzie i południu kraju. Tam drogi, stoki i chodniki przykrywa niekiedy spora warstwa śniegu. Wszystko za sprawą wilgotnych frontów atmosferycznych przechodzących nad Polską. Śnieżne krajobrazy od Suwałk po Małopolskę utrwalili na zdjęciach Reporterzy 24.

Lawinowa "trójka" w Tatrach. Groźnie też w Bieszczadach

W niedzielę ratownicy TOPR ogłosili trzeci, wysoki stopień zagrożenia lawinowego. Pokrywa śniegu na Kasprowym Wierchu wynosi już 80 cm. Także w górnych partiach Bieszczad, gdzie spadło 70 cm śniegu, wzrosło zagrożenie lawinowe.

Zima łagodna dla portfela

18 mln zł oszczędził do tej pory Kraków na łagodnej zimie. Inne polskie miasta też notują oszczędności liczone w milionach złotych. Wszystko to może się skończyć, gdy zima naprawdę zaatakuje.