Olsztynianie, którzy ogrzewają swoje domy kominkiem lub piecem mogą w tym sezonie grzewczym spodziewać się wizyty kontrolerów. Służby sprawdzą, czy za ciepłem w pomieszczeniach nie stoi przypadkiem nielegalne spalanie odpadów. Grozi za to mandat w wysokości 500 zł.
Stacji naziemnej ESA w Perth po raz kolejny udało się nawiązać łączność z rosyjską sondą Fobos-Grunt. Tym razem udało się odebrać telemetrię, czyli informacje o stanie statku.
20 spalonych domów i setki ewakuowanych osób to bilans pożaru buszu, z którym walczą strażacy w Australii. Ogień pojawił się po tym, jak wymknęło się spod kontroli planowane wypalanie drzew.
Śmiertelnie niebezpieczne lawiny błotne, które razem z ulewnym deszczem nawiedziły w nocy z wtorku na środę południe Włoch, niszczyły wszystko, co znalazło się na ich drodze. W miastach trwa teraz wielkie sprzątanie.
Od soboty czeka nas załamanie pogody. - To będą rewolucyjne zmiany - zapowiada Tomasz Wasilewski, prezenter pogody TVN Meteo. Najbardziej dokuczliwy będzie silny wiatr, którego porywy w niedzielę będą dochodzić do 90 km/h, a na wybrzeżu nawet do 100 km/h.
Huragan o imieniu Kenneth szalejący na wschodnim Pacyfiku osłabł. W środę wieczorem miał 1 kategorię w skali Saffira - Simpsona, ale w czwartek rano był już tylko burzą tropikalną. Według ekspertów dni ostatniego w sezonie huraganu są już policzone.
W okolicach uszkodzonej japońskiej elektrowni Fukushima I doszło w czwartek nad ranem czasu lokalnego do silnego trzęsienia ziemi. Na razie nie ma doniesień o jakichkolwiek szkodach lub ofiarach w ludziach. Nie został również ogłoszony alarm przed tsunami.
Szadź i mgły, ograniczona widzialność i możliwe śliskie drogi. Takie warunki do jazdy szykuje nam pogoda w czwartek nad ranem w całej Polsce z wyjątkiem północnego zachodu. Później w ciągu dnia warunki do jazdy będą dobre w całym kraju.
Jezioro Solińskie ucierpiało z powodu trwającej od trzech miesięcy w Polsce suszy. Jeśli poziom wody jeszcze spadnie, to przestanie funkcjonować zależna od akwenu elektrownia.
Idzie zima, czas więc rozpocząć sezon wylegiwania się w saunie. Na pewno nie będą to stracone minuty. Naukowcy dowodzą, że wysoka temperatura panująca w jej wnętrzu pomaga uporać się z chorobami serca i uwalnia hormony szczęścia.
Cygnus X-1 to potężna czarna dziura znajdująca się w pobliżu aktywnych formacji gwiazd Drogi Mlecznej. Ma aż 700 lat świetlnych średnicy. Naukowcy NASA wyjaśniają, co przedstawia ilustracja powstała dla zobrazowania ich ustaleń. Cygnus X-1 zjada na niej gigantyczną gwiazdę.
Archeolodzy odkryli w południowo-wschodnim Meksyku pozostałości kuchni w królewskim pałacu Majów sprzed ponad 1000 lat. Pomieszczenie ma 40 metrów długości i 14 szerokości. Nie powstydziłby się jej nawet najbardziej wykwintny szef kuchni.
Satelitę nazwano NPP, a 21 listopada umieszczono na nim najnowszą technologię do fotografowania naszej planety (VIIRS). Już w dwa dni później NASA opublikowała zrobione przy pomocy innowacyjnego urządzenia zdjęcia. Zaprezentowana przez agencję kosmiczną fotografia przedstawia wybrzeża Florydy.
Najdokładniejszy zegar świata odmierza czas na podstawie sygnałów wysyłanych przez pulsary. Jest sto razy dokładniejszy od czasomierzy atomowych. Jego inauguracja odbędzie się w piątek w Gdańsku.
Pierwsze pingwiny uratowane z wycieku ropy naftowej ze statku Ren, który w październiku osiadł na rafie u wybrzeży Nowej Zelandii, zostały we wtorek wypuszczone na wolność.
Woda w Tajlandii powoli zaczyna opadać. Eksperci zaczynają oceniać zniszczenia starożytnych świątyń, dokonanych przez największą powódź od pół wieku. I nie mają dobrych wieści.
W najbliższy piątek nadarzy się okazja do obserwacji częściowego zaćmienia Słońca. Niestety, nie z terenu Polski. Zobaczą je mieszkańcy najdalej na południe wysuniętych połaci globu.
W czwartek i piątek pogoda niewiele się zmieni. Ale niespodzianki czekają nas w kolejnych dniach. W niedzielę w Sudetach będziemy mieli do czynienia ze zjawiskami fenowymi, a na Bałtyku siła wiatru wzrośnie do 10 stopni w skali Beauforta. Co jeszcze zdarzy się w pogodzie?
40 procent oliwy, sprzedawanej w supermarketach we Włoszech, zawiera pleśń, 16 procent wyprodukowano z zepsutych oliwek, a 8 procent jest przestarzała - takie są wyniki badań, przeprowadzonych przez trzy rolnicze stowarzyszenia.
Należąca do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) stacja śledzenia lotu satelitów w australijskim Perth nawiązała kontakt z rosyjską sondą Fobos-Grunt. To pierwszy sygnał, jaki odebrano z Ziemi od chwili rozpoczęcia tej misji na Marsa 8 listopada.
Setki samochodów zablokowanych na autostradzie i kierowcy zmuszeni spędzić noc w aucie. Powód? Burza śnieżna skutecznie uniemożliwiła poruszanie się po północno-zachodnich Chinach.
Nad Europą północną, Hiszpanią i Basenem Morza Śródziemnego zalegają układy niżowe. Pozostałą część kontynentu obejmuje potężny wyż z centrami nad Polska i Rosją i Bałkanami.
Prawie przez całą jesień towarzyszą nam mgły. Pojawiają się wieczorem, kiedy kładziemy się spać i witają nas rano. Sprawiają, że codzienny pejzaż - nieraz monotonny - staje się tajemniczy i pełen uroku. Najlepiej widać to nad wodą.
Cztery osoby zginęły w nocy z wtorku na środę w wyniku osunięć ziemi po gwałtownych ulewach w rejonie miasta Mesyna na Sycylii - podał przedstawiciel miejscowej Obrony Cywilnej. Kilka osób wciąż jest poszukiwanych.
Nad ranem gdzieniegdzie utrzymywać się będą mgły i zamglenia. Potem się rozpogodzi. Jedynie Polska północno wschodnia będzie pochmurna. Warunki do podróżowania w całym kraju będą dobre.
W środę początkowo na wschodzie kraju pojawią się mgły i zamglenia, ale na Lubelszczyźnie i Podlasiu pełne zachmurzenie utrzyma się także w ciągu dnia. Najwięcej słońca będzie na południowym zachodzie kraju, tam też termometry zanotują najwyższe wartości temperatury.