Najnowsze

Najnowsze

Ogromne ilości lodu na Zbiorniku Kijowskim

Niemal 920 kilometrów kwadratowych lodu, potem tama, a za nią 5-milionowa aglomeracja. Tak wygląda sytuacja na Zbiorniku Kjiowskim na Ukrainie. W ubiegłym roku kra była tak wielka, że w obawie o konstrukcję tamy ze zbiornika spuszczono ogromne ilości wody. Jak będzie teraz?

Od białego puchu po zawieje i zamiecie.

Choć śnieg pada już trzeci dzień, powrót zimowej aury dla wielu osób wciąż jest szokiem. 1 kwietnia widok białego puchu za oknem dla niektórych był tak zaskakujący, że postanowili go uwiecznić. "Od razu wróciłem do domu po szalik, czapkę i rękawiczki oraz aparat fotograficzny oczywiście" - opowiada na Kontakcie Meteo Fotolimanowa.

Rośnie zagrożenie lawinowe w górach. "Jest pełna zima"

Chociaż w kalendarzu sezon zimowy się skończył, góry rządzą się własnymi prawami. Początek kwietnia witają śniegiem i mrozem. W Tatrach panuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego, a ratownicy przypominają, że na wyprawy w takich warunkach mogą sobie pozwolić tylko wprawieni i bardzo dobrze przygotowani turyści. Zagrożenie wzrosło również w Bieszczadach.

Przekąska na Schodach Hiszpańskich? To może słono kosztować

Turyści zwiedzający Rzym będą się musieli dobrze zastanowić, zanim przysiądą podczas zwiedzania, żeby coś na szybko przekąsić. W historycznym centrum Wiecznego Miasta wprowadzono surowy zakaz siadania na placach i jedzenia prowiantu. Ci, którzy go złamią, za "niewłaściwe wykorzystanie zabytków" mogą zapłacić nawet 500 euro.

W górach plucha. Narty tylko dla odważnych

Polskie góry w niedzielę będą zimne, pochmurne i padać ma śnieg lub deszcz. Jedynie w trzech lokalizacjach pogoda ma dopisywać, są to: Magura Małastowska, Ustrzyki Dolne i Zieleniec. Ale tylko w tym ostatnim kurorcie nieba nie będą przysłaniać chmury.

Śnieg jeszcze jest, wysokie temperatury też

W niedzielę niebo na alpejskimi stokami może być pochmurne, a w kilku miejscach może spaść deszcz lub śnieg. Jedno jest pewne, narciarzom szusującym we Włoszech, Francji, Szwajcarii, Austrii zimno nie będzie. W niemieckich kurortach natomiast tak.

Ciemno w polskich miastach. To "Godzina dla Ziemi"

Polska zgasla na chwilę - dokładnie o godz. 20.30. Po co? Nasz kraj razem ze 146 innymi wziął udział w akcji WWF, która ma skłonić nas do refleksji o naszej planecie. "Godzina dla Ziemi" minęła naszą strefę czasową, ale jeszcze trwa.

Olsza największym wrogiem alergików

Stężenie pyłków w Polsce rośnie. Deszcz częściowo niweluje ich wpływ na alergików, ale to przynosi tylko niewielką ulgę. Pylą cis, leszczyna, topola i olsza. Stężenie tego ostatniego drzewa jest w powietrzu obecnie najsilniejsze.

Pogoda w kratkę. Ciekawie nie będzie

Zdążyliśmy już przyzwyczaić się do wiosennego słońca, dlatego nadchodzące zmiany zabolą bardziej. Nie mamy dobrych wiadomości - aura tak, zwariowana przez ostatnie dni, nadal będzie wariować. Czyli przed nami klasyczne pięć dni tzw. pogody w kratkę.

Chińczycy wypuścili ponad 10 tys. aligatorów

Ponad 10 tys. aligatorów wypuścili na wolność pracownicy ośrodka badawczego we wschodniej prowincji Chin, Anhui. Gady zimę spędziły pod opieką zoologów, teraz, wraz z nastaniem ciepłych dni, wracają do swojego środowiska naturalnego.

Wielkie zoo na skraju przepaści. "Miasto na łożu śmierci"

W drugim najbardziej zadłużonym mieście Hiszpanii wkrótce zamkną zoo. I to jedno z największych w kraju. Powodem jest brak pieniędzy. Od grudnia ratusz Jerez de la Frontera nie wypłaca pensji pracownikom sektora publicznego. "To miasta na łożu śmierci" - wieszczą hiszpańskie media.

Przez Polskę przechodzi front

Polska znajduje się pod wpływem niżu znad Litwy, w strefie przemieszczającego się z północy na południe frontu atmosferycznego.

Koniec sezonu na wieloryby. Kosztował życie 267 waleni

Ostatni statek-baza japońskiej floty wielorybniczej zawinął do portu w Tokio. Oznacza to koniec trzymiesięcznych połowów na Oceanie Arktycznym. Poławiacze złowili mniej niż zazwyczaj na skutek złej pogody i działań ekologów.

Kanadyjską mapę wyrysowała pleśń

Proste organizmy są tak sprawne, jak komputery. Udowodnił to kanadyjski profesor z Uniwersytetu Queen's w Kingston, w prowincji Ontario, wykorzystując pleśń i jej rozrost, jako naturalny wskaźnik rysujący przebieg dróg na mapie. Jego praca trafi teraz do magazynu "International Journal of Natural Computing Research".

Alergicy odetchną. Mokro w całym kraju

Wiosenne ochłodzenie połączone z opadami deszczu i silnym wiatrem, na Wybrzeżu dochodzącym do 100 km/h, będzie sprzyjać alergikom. Pyłki kwitnących roślin nie powinny być bardzo dokuczliwe.

Za wcześnie na letnie opony. Biało na drogach

Wraz z powrotem zimy do Polski kierowców czeka trudny czas. W całym kraju wystąpić mogą opady śniegu, przez które drogi zrobią się białe. A przynajmniej szare. Dodatkowym utrudnieniem będą zawieje, spowodowane silnym wiatrem.

Weekendowy nawrót zimy. Śnieg w całym kraju

To będzie jeden z najbrzydszych dni w ostatnim czasie. W sobotę w całym kraju może spaść śnieg z deszczem, a temperatura w najcieplejszym miejscu Polski nie przekroczy 7 st. C. Sytuację pogorszy jeszcze silny wiatr.

U nas deszcz i śnieg, a w Wielkiej Brytanii...

Chłodny front atmosferyczny zbliża się nad Wielką Brytanię wielkimi krokami. Zimno pojawi się w weekend na północy. Met Office zapowiada jednak, że mieszkańcy słonecznego ostatnio Londynu mają jeszcze trochę czasu na opalanie.

Góry w sobotę przykryją chmury

Sobotnia prognoza pogody dla narciarzy maluje się dość jednolicie - deszczowo, pochmurnie i w okolicach 3 st. C. Wyjątki stanowić mają słoneczne i ciepłe kurorty: Magura Małastowska, Rabka Zdrój i Ustrzyki Dolne. Z kolei na Słowacji ma padać śnieg.