Najnowsze

Najnowsze

Ostatni gorący dzień: w Warszawie 30 stopni

W środę od wczesnych godzin porannych możemy liczyć na sporą dawkę słońca. Słupki rtęci szybko będą piąć się w górę, by miejscami sięgnąć 30 st. C. Jednak już w drugiej części dnia wzrośnie zachmurzenie i zaczną pojawiać się opady deszczu oraz burze. Będzie grzmieć i padać wszędzie poza południowo-wschodnią Polską.

Burzowo przy zachodniej granicy. Zagrzmi jeszcze w nocy

Po bardzo ciepłym dniu burze pojawiły się na zachodzie kraju. Od godzin popołudniowych na tych terenach grzmiało i padało. Wieczorem komórki burzowe utrzymują się na Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku. Synoptycy ostrzegają - to nie koniec burzowej aury tej nocy.

Na Mazurach może zagrzmieć

Na Mazurach kolejny dzień we znaki będą się dawać przelotne deszcze. W czasie rozpogodzeń natomiast pogoda będzie sprzyjała opalaniu - niektóre ośrodki odnotują nawet 27 stopni. Wiatr z północnego wschodu powieje z prędkością 22-26 km/h.

Sosna atakuje alergików. Dąb i grzyby też

Sosna, dąb i grzyby mikroskopowe to alergeny, które będą najbardziej dokuczliwe w środę. Uczuleni mogą odczuwać ich wpływ mocniej ze względu na suche powietrze i wysokie temperatury. Po południu nieco ulgi przyniosą im przelotne opady i burze.

Jesteśmy w upalnej czołówce Europy

W Polsce ponownie upalnie. Napłynęło gorące powietrze pochodzenia zwrotnikowego znad Azji Mniejszej, znad północno-wschodniej Afryki i temperatura przekroczyła miejscami 30 st. C.

Co za gad! Nawet policja go nie rozpoznała

Dużego węża, który pełzł nieopodal tylnego wejścia do byłego niemieckiego obozu zagłady Auschwitz, zauważył we wtorek ok. godz. 09.00 przechodzień. Początkowo przypuszczano, że jest to pyton, jednak najprawdopodobniej jest to gad należący do mniej groźnego gatunku - prawdopodobnie wąż zbożowy, choć nadal istnieją co do tego wątpliwości.

Problem Bagdadu z nadmiarem piasku

Potężna burza piaskowa przeszła we wtorek przez Bagdad. Unoszący się w powietrzu duszący pył atakował oskrzela i płuca. Dziesiątki Irakijczyków trafiły na oddziały intensywnej terapii.

Tak deszcz meteorów wygląda z kosmosu

Zapierające dech w piersiach zdjęcia deszczu meteorów przesłał na Ziemię Don Pettit, astronauta przebywający na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Aż 316 fotografii, które wykonał podczas maksimum roju Liryd nocą 22 kwietnia, zmontował w film, na którym widać drobinki meteoroidów spalające się w atmosferze.

Udało się za czwartym razem. Falcon 9 wystartował

I stało się. Należąca do prywatnego przedsiębiorstwa rakieta orbitalna Falcon 9 we wtorek o godz. 09.44 czasu polskiego (03.44 czasu wschodnioamerykańskiego) wyniosła w przestrzeń kosmiczną statek Dragon. Jest to lot próbny, statek ma odłączyć się od rakiety nośnej i zacumować do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, dojdzie do tego już w piątek.

Dwieście metrów straty do lidera

Można już wjechać na najwyższą wieżę i drugi najwyższy budynek na świecie. We wtorkowy deszczowy poranek nastąpiło uroczyste otwarcie Tokyo Skytree, w którym uczestniczyło osiem tysięcy Japończyków chcących wjechać na wysokość 634 m ultraszybkimi windami.

Są w USA miejsca, gdzie oddycha się lżej

Jeśli wybieracie się do USA lub zamierzacie osiąść tam na dłużej sprawdźcie, czy na pewno warto jechać do Chicago lub Nowego Jorku. Trzynaście lat badań nad jakością powietrza pozwoliło utworzyć ranking najczystszych miast i nietrudno się domyślić, że nie ma na nich metropolii.

Panika w Sofii. Mieszkańcy usiłowali uciec z miasta

Wstrząs o sile 5,8 stopni w skali Richtera miał miejsce w nocy z poniedziałku na wtorek w zachodniej Bułgarii. - Bułgarzy spanikowali - mówi Adam Malinowski, Polak mieszkający w Sofii. Minister spraw wewnętrznych Cwetan Cwetanow zaznaczył, że nie ma ofiar, duże są jednak straty materialne.

Dziś czwarte podejście do prywatnego lotu w kosmos

Falcon 9 z kapsułą transportową Dragon jest gotowa do startu. To już czwarta próba wysłania prywatnej rakiety firmy SpaceX w kosmos. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, statek dostarczy zapasy żywności na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS).

Gorący wtorek schłodzą burze

Gorący wtorek - podczas którego temperatura sięgnie nawet 29 st. Celsjusza - niektórym z nas zmącą przelotne deszcze i burze. Uwaga! Tym drugim mogą towarzyszyć gradobicia.

Kupił sobie plener za pół miliona euro

Opuszczona wioska w południowo-zachodniej Francji poszła pod młotek. Cena wywoławcza wynosiła 330 tys. euro, kupiono ją za 520 tysięcy. Nowym właścicielem jest artysta-fotografik pochodzący z Korei Południowej, na stałe mieszkający w Stanach Zjednoczonych.

45 ton gradu wywozili ciężarówkami

Lodowe kule, błyskawice i ulewne deszcze przeszły nad Nadrenią Północą-Westfalią w niedzielę wieczorem. Najsilniejsze burze zanotowano nad Dolnym Renem, w Düsseldorfie i Eifel. Wciąż trwa usuwanie szkód.

Chmury burzowe grzeją atmosferę

Zanieczyszczenia sprawiają, że letnie chmury burzowe mocniej nagrzewają atmosferę. Nowo zaobserwowany proces wciąż jeszcze kryje wiele kwestii do wyjaśnienia. Badacze włączą go teraz do globalnych modeli klimatycznych, bo może mieć duży wpływ na cyrkulację powietrza w całych regionach.

Kraj Basków na celowniku niżu

Niż, który Polsce przyniósł Polsce masy ciepłego powietrza, spowodował załamanie pogody w hiszpańskim Kraju Basków. Władze ogłosiły alarm po tym jak synoptycy zapowiedzieli na poniedziałek silny wiatr - w porywach do 100 km/h - i fale o wysokości do czterech metrów. Zła pogoda najbardziej daje się we znaki mieszkańcom wybrzeża.

Milion dolarów za 80 proc. tyranozaura

Milion dolarów - tyle zapłacił anonimowy kolekcjoner za szkielet tyranozaura wystawiony na aukcji w Nowym Jorku. Nie obyło się bez dramatycznych zwrotów wydarzeń: rząd Mongolii na kilkadziesiąt godzin przed licytacją stwierdził, że szkielet jest jego własnością.

Arktyczny metan ulatnia się do atmosfery

Metan tkwiący od tysiącleci pod arktycznym lodem ulatnia się do atmosfery - odkrył zespół badawczy University of Alaska. Gaz ten jest obok dwutlenku węgla jednym z dwóch największych zagrożeń dla naszego klimatu - przyśpiesza globalne ocieplenie.

Gwiazdy filmu w strugach deszczu

Czerwony dywan spływający wodą, asystenci podbiegający do gwiazd z parasolami, wiatr szarpiący wypracowane fryzury - uczestnikom 65. Festiwalu Filmowego w Cannes w niedzielę nie sprzyjała pogoda. Słynny kurort na Lazurowym Wybrzeżu nawiedziły ulewne deszcze. Silne opady dały się we znaki w innym śródziemnomorskim mieście - Barcelonie.

We Francji odnaleziono najstarsze freski naskalne

Jak dawno człowiek oderwał się od świata zwierząt? Kiedy zaczął samodzielnie myśleć? Gdzie szukać zaczątków cywilizacji? - te pytania nurtują antropologów badających historię ludzkości. Odpowiedzi dostarczają m.in. ślady narodzin sztuki. Ta może być starsza, niż myśleliśmy. Francuscy naukowcy poinformowali o odkryciu naskalnych fresków dwukrotnie starszych niż słynne malowidła z Lascaux czy Altamiry.