Szykuje się wyjątkowo chłodny weekend. W sobotę słupki rtęci w najcieplejszym miejscu Polski pokażą tylko 18 st. C. Tak niskich wartości nie było od dawna. Do chłodu dojdzie deszcz. W sobotę popada na zachodzie i południu, w niedzielę na Warmii i Mazurach.
Wycinanie lasów ma bezpośredni wpływ na wielkość opadów deszczu na okolicznych terenach. Do takich wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu w Leeds. Efekty swoich badań opublikowali w czasopiśmie Nature.
Hipopotam karłowaty poważnie ranił swoją opiekunkę. Helikopter przewiózł ją do szpitala. Hipopotamy ze względu na ich poczciwy wygląd uważa się za spokojne, ale w rzeczywistości potrafią być bardzo agresywne.
Okazuje się, że Marsa można eksplorować siedząc przed ekranem domowego komputera. Wszystko za sprawą usługi Google Mars, która powstała przy współpracy informatycznego giganta z naukowcami NASA.
Załodze Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) udało się naprawić zepsuty ważny element instalacji elektrycznej i przywrócić pełne zasilanie. Astronauci dokonali tego przy użyciu między innymi starej szczoteczki do zębów i prowizorycznej szczotki zrobionej z kabla.
Monsunowy deszcz zalewa Pakistan. W środę nękane opadami były przede wszystkim dwie duże prowincje kraju - Azad Dżammu i Kaszmir oraz Sindh. Deszcz sprawił, że jak dotąd co najmniej 20 osób zginęło, a w największym mieście Pakistanu zapanował chaos komunikacyjny.
Przelotne i słabe opady deszczu pojawią się dziś w całej Polsce, ale kierowcy mogą też liczyć na sporo przejaśnień i rozpogodzeń. Podczas opadów widzialność będzie ograniczona, a drogi śliskie, dlatego apelujemy o ostrożność.
Front atmosferyczny zmierzający na wschód zafunduje nam w czwartek zmienną pogodę. Będzie i deszcz, i słońce. A wszystko z niemiłą dokładką chłodu. Na termometrach niektórzy mieszkańcy Polski zobaczą dziś tylko 16 st. C.
35 lat temu, 5 września 1977 w Kosmos została wystrzelona sonda Voyager 1. Obecnie sonda jest najdalej znajdującym się i działającym obiektem wysłanym w przestrzeń kosmiczną przez człowieka.
- Najważniejsze w tej chwili to zachować spokój - zaapelowała po silnym trzęsieniu ziemi w Kostaryce prezydent kraju Laura Chinchilla. Według informacji Czerwonego Krzyża, w wyniku trzęsienia ziemi życie straciło 2 osoby.
Trochę słońca, trochę opadów, ale też kilka miejsc, w których przez cały dzień utrzyma się duże zachmurzenie. Poza tym niewysoka temperatura. Właśnie tak, w przybliżeniu, będą wyglądać warunki w czwartek nad morzem i nad jeziorami.
Wody w polskich rzekach ubywa - na warszawskim odcinku Wisły w środę padł rekord. Poziom wody wyniósł jedynie 63 cm. Jak ostrzega Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, grozi nam susza hydrologiczna, która może prowadzić m.in. do braku wody w ujęciach powierzchniowych.
Im Ziemia gorętsza, tym większa panująca na niej bioróżnorodność - ustalili brytyjscy naukowcy. Do takich wniosków badacze doszli przyglądając się skamieniałościom z początku paleozoiku.
Pojazdy napędzane siłą ludzkich mięśni bardziej kojarzą się z samochodem Freda Flinstona z popularnej kreskówki niż z helikopterem. Tymczasem w Stanach Zjednoczonych trwa zacięta walka o stworzenie napędzanej ręcznie maszyny latającej, która przez co najmniej minutę utrzymałaby się w powietrzu.
Zmiany klimatu spowodują drastyczny cen skok żywności do 2030 r. - wynika z raportu międzynarodowej organizacji zajmującej się walką z głodem Oxfam. W wyniku podwyżek najbardziej ucierpią najbiedniejsi, którzy już teraz na jedzenie wydają 75 proc. swojego dochodu.
Nowo odkryta planetoida o średnicy 350 metrów 14 września przeleci blisko Ziemi - informuje serwis SpaceWeather.com. Naukowcy zaklasyfikowali ją do obiektów potencjalnie zagrażających naszej planecie.
Fragmenty biżuterii, ceramiki i żelaznych narzędzi pochodzące sprzed tysięcy lat odkryto w Dakarze. To nieoczekiwane efekty powodzi, która dwa tygodnie temu nawiedziła stolicę Senegalu. Znaleziska mogą pochodzić nawet sprzed 7 tys. lat przed naszą erą.
W Łochowie (woj. mazowieckie) płonie hala produkcyjna styropianu. Na zewnątrz wydostaje się chmura toksycznego dymu. Według synoptyk TVN Meteo, Arlety Unton-Pyziołek, niebezpieczne związki kierują się na wschód, w słabo zaludnione tereny.
W religii i wierzeniach Koreańczyków lato to czas, w którym duchy przodków schodzą na ziemię. Wykorzystują to parki strachu, do których masowo o tej porze roku ściągają tłumy żądne wysokiego poziomu adrenaliny. Mieszkańcy Korei twierdzą, że strach w dużych dawkach zmrozi im krew w żyłach i tym samym pomoże przetrwać upalne dni i noce.
Pozostałości po huraganie Isaac, które przesuwają się w kierunku Nowego Jorku, zagrażają konwencji Demokratów. W jej trakcie w czwartek Barack Obama ma otrzymać nominację na kandydata partii w wyborach prezydenckich.
Ponad 300 km nad Ziemią leżakuje szkocka whisky. Astronauci od stycznia sprawdzają, jak cały proces przebiega w warunkach mikrograwitacji. Taka sama próbka leżakuje w gorzelni w Szkocji dla celów porównawczych.
Warunki drogowe determinować będzie przechodzący wolno z zachodu na wschód front atmosferyczny. W jego strefie pojawią się słabe i przelotne opady deszczu utrudniające jazdę. Na pozostałych obszarach będzie już pogodnie i słonecznie, dlatego warto mieć pod ręką okulary przeciwsłoneczne.
Przez brak długotrwałych opadów tego lata wiele polskich rzek ma niski stan wód. Na Wiśle w Warszawie odnotowano 71 cm - to tylko o 3 cm więcej, niż wynosi jej rekordowy, najniższy stan zarejestrowany 3 września 1992 r. Wody jest tak mało, że niewysoki człowiek mógłby ją przejść w poprzek, zanurzając się najwyżej do pasa.
W środę nad Polską będzie przechodzić front atmosferyczny, za którym napłynie chłodniejsze powietrze z północy. Temperatura maksymalna wyniesie od 19 st. C na Pomorzu do 25 st. C na Podkarpaciu, gdzie linia frontu nie dojdzie. Biomet na przeważającej części kraju źle wpłynie na nasze samopoczucie.
Na środę synoptycy zapowiadają przelotne opady, dlatego wypoczywający nad wodą muszą się przygotować na mieszaną pogodę. Nad Bałtykiem wystąpią zarówno deszcz, jak i okresy słońca. Na Mazurach będzie podobnie, ale w niektórych okolicach pojawi się więcej chmur.
Ogrodzenie pod napięciem do polowania na dziki, kończyny tych zwierząt porozrzucane po podwórzu, zabity łabędź z urwaną głową - o takich makabrycznych wydarzeniach w ostatnich dniach informują leśnicy i policjanci.