Najnowsze

Najnowsze

Zbadają pierwsze naturalne trzęsienie ziemi w Wielkopolsce

Naukowcy z Polskiej Akademii Nauk zbadają region w Wielkopolsce, w którym 6 stycznia tego roku zatrzęsła się ziemia. Wstrząsy o sile 3,9 stopnia w otwartej skali Richtera były pierwszym naturalnym trzęsieniem ziemi na tym terenie odkąd istnieją źródła pisane.

Coraz więcej śniegu w górach. "To już trójka"

W polskich górach spadło minionej doby średnio od 5 do 10 cm śniegu. Warunki w kurortach narciarskich poprawiają się. Pod koniec tygodnia rozpocznie się ochłodzenie, wystąpią opady śniegu, które cieszą już wszystkich planujących wyjazd w góry w okresie ferii. Wszystko wskazuje na to, że w górach zima zostanie na dłużej. Ale uwaga - wzrosło zagrożenie lawinowe!

Groźne osunięcia ziemi w Brazylii

Osunięcia ziemi i lawiny błotne po kilkudniowych ulewach zabiły co najmniej osiem osób w południowo-wschodniej Brazylii. 13 osób uznano za zaginione. Mimo ostrzeżeń władz przed kolejnymi opadami ludzie nie chcą opuszczać zagrożonych terenów.

Perły u wybrzeży Portugalii. "To ewenement"

Zespół badaczy z portugalskiego Instytutu Doświadczeń Morskich oraz z Uniwersytetu Algarve znalazł perły w ostrygach wyłowionych w regionie plaż południowej Portugalii. Naukowcy przeprowadzą teraz specjalistyczne badania, bo perłodajne mięczaki to bardo rzadkie zjawisko w tej części świata.

Gotowała w garnku tygrysa

Wietnamska policja zatrzymała kobietę podczas gotowania tygrysa. Przyrządzała w ten sposób ekskluzywny lek z drapieżnika, stosowany jako przeciwbólowy.

Wyspa powstała w trzy tygodnie. Zobacz nowy ląd

Nowa wyspa, która pod koniec grudnia powstała w wyniku podwodnej erupcji wulkanu na Morzu Czerwonym, przybrała konkretne kształty. Najnowsze zdjęcie satelitarne pokazuje, że jest już podobnej wielkości, co jej sąsiadki z archipelagu.

Ochota na kąpiel z rekinem lub płaszczką?

W Republice Południowej Afryki istnieje oceanarium, które mieści gatunki fauny i flory dwóch oceanów: Indyjskiego i Atlantyckiego. Zwiedzający podziwiają ponad 3 tys. rzadkich zwierząt w tym rekiny, żółwie i pingwiny.

W całym kraju deszcz i śnieg

Nad ranem kierowcy Polski zachodniej zastaną opady deszczu, przechodzącego w deszcz ze śniegiem. Dobre warunki do podróżowania będą tylko na wschodzie kraju.

Spojrzenie na Ziemię z satelity

Oglądałem dziś zdjęcia satelitarne lodu na Wielkich Jeziorach. Codzienne zdjęcie satelitarne, o rozdzielczości 250 m, analizowane jest pod kątem powstawania i rozwoju pokrywy lodowej, która może utrudniać żeglugę.

Ren podtapia Niemcy. Woda sięga prawie 8 metrów

Ren do niedawna wysychał, teraz jego wody wylewają. Najgorzej jest w zachodnich Niemczech, gdzie poziom wody wynosi 7,7 m. Do groźnej sytuacji doprowadziły intensywne opady deszczu w ostatnich dwóch tygodniach.

Dużo śniegu w polskich górach

We wtorek warunki narciarskie na polskich stokach będą bardzo dobre. Nadal będzie prószyć śnieg, a grubość pokrywy śnieżnej wyniesie ponad 100 cm.

Ratownicy sprowadzają turystów z Tatr

Ratownicy TOPR sprowadzają z Tatr trzech turystów, którzy od kilku dni biwakowali w okolicach Jarząbczego Wierchu. W poniedziałek rano, kiedy pogorszyły się warunki pogodowe, wezwali pomoc - poinformował ratownik dyżurny, Tomasz Wojciechowski.

Piemont bez śniegu. Branża turystyczna nie zarabia

Władze regionu Piemont na północy Włoch rozważają możliwość zwrócenia się do rządu w Rzymie o ogłoszenie stanu klęski żywiołowej z powodu braku śniegu. Straty branży turystycznej są ogromne. Jej przedstawiciele liczą na odszkodowania.

Stan klęski żywiołowej w Bułgarii. Mróz zabił trzy osoby

Trzy osoby zmarły na skutek mrozów w okolicach miasta Smolan w południowo-wschodniej części Bułgarii, poinformowało w poniedziałek bułgarskie radio publiczne. Na skutek obfitych opadów śniegu setki rodzin żyje bez prądu. Wprowadzono stan klęski żywiołowej.

Hawking: "miejcie odwagę patrzeć w gwiazdy"

Stephen Hawking, słynny autor kwantowej teorii ciążenia, pionier badań nad czarnymi dziurami i popularyzator astronomii, który w niedzielę obchodził swoje 70. urodziny, ze względu na stan zdrowia nie wziął udziału w okolicznościowym sympozjum naukowym w Cambridge. Jego wykład został odtworzony z taśmy.

Centrum Polski kwitnie w styczniu

Warszawa, Maszewo koło Płocka oraz Kętrzyn to miejsca, z których na Kontakt Meteo i na Kontakt 24 napływają zdjęcia jakby zrobione na przełomie marca i kwietnia. Zobaczcie, jak wiosna zajęła w styczniu miejsce zimy.

Zachodnia Austria znów odcięta

Intensywne opady śniegu w nocy z niedzieli na poniedziałek przerwały połączenia komunikacyjne między najbardziej wysuniętym na zachód austriackim krajem związkowym Vorarlberg a pozostałym terytorium kraju. W Alpach leży nawet kilka metrów śniegu.

Morze chmur rozciągało się na setki kilometrów

Chińczycy z południa mieli okazję uczestniczyć w niezwykłym spektaklu. Rozciągające się na setki kilometrów morze chmur unosiło się w sobotę nad prowincją Kuejczou. Oświetlały je promienie słoneczne.

Przełamana "Rena" gubi towar. Mleko w proszku na plaży

W ciągu zaledwie dwóch dni 150 kontenerów ześliznęło się ze statku "Rena", który na początku października osiadł na rafie koralowej, a w miniony weekend rozpadł się na pół w nowozelandzkiej Zatoce Obfitości. Na pobliską plażę morze wyrzuciło m.in. mleko w proszku.

Przytulić się do lodowej bryły. Potem wyprać pieniądze

Japończycy przez kilka tygodni świętują nadejście nowego roku. Jednym z obrządków jest rytuał oczyszczania polegający na zanurzeniu całego ciała w lodowatej wodzie. Ma to przynieść zdrowie i dobre samopoczucie w nadchodzącym roku. Inny to pranie pieniędzy.