Najnowsze

Najnowsze

Śnieżyce i wichury. Zima w Nowej Zelandii

Niespodziewane, obfite opady śniegu nawiedziły nowozelandzkie miasto Christchurch. Na Wyspie Południowej spadło kilkanaście centymetrów śniegu, ale synoptycy przewidują, że może go być jeszcze więcej.

Na zachodzie i południowym wschodzie ślisko

Ci, którzy dziś wybierają się w południowo-wschodnie rejony Polski, powinni uważać na opady deszczu, które w tej części kraju znacznie pogorszą warunki do jazdy. Opady utrudnią podróżowanie także na zachodzie.

W środę raczej chłodno, może pokropić

Na środę synoptycy zapowiadają więcej słońca i pogodnego nieba. Jednak na południowym wschodzie nadal aktywny będzie front atmosferyczny przynoszący dużo chmur i opady. Pochmurno także na Pomorzu Zachodnim.

Rzucił się z himalajskiego szczytu z prędkością 200 km/h

12 miesięcy przygotowań, 30 dni wyprawy i rekordowy skok 2200 metrów w dół zaledwie w 90 sekund. 47-letni Rosjanin Valery Rozov pobił rekord świata w B.A.S.E lecąc z himalajskiej góry Shiving w specjalnym skafandrze umożliwiającym swobodne spadanie.

"Dmuchawce, latawce, wiatr" zmorą alergików

Na środę alergolodzy zapowiadają silne pylenie traw i zarodników grzybów mikroskopowych. Największe stężenie uczulających pyłków spodziewane jest w centrum kraju, czyli tam, gdzie będzie świecić słońce i nie zapowiadane są opady deszczu, przynoszące alergikom chwilową ulgę.

Mazury kuszą pogodą, Bałtyk wciąż odpycha

Ciepło, coraz cieplej zaczyna robić się na Mazurach. We wszystkich tamtejszych kurortach słupki rtęci przekraczają 15 st. C. Wniosek – tam już prawie lato. Bałtyk wciąż zimny i mokry. Tam szans na późnowiosenną opaleniznę na razie brak.

Obiad ekstremalny: 50 metrów nad ziemią

Mieszkańcy Brukseli zaczynają miesiąc ekstremalnych doświadczeń kulinarnych. Zawieszeni 50 metrów nad ziemią będą mogli kosztować wybornych dań przygotowywanych przez najlepszych kucharzy w mieście. Jedyne przeciwwskazanie w podniebnej uczcie to lęk wysokości.

Grzmi od Kalisza po Sandomierz

Nad Polską uaktywnił się przypominający kształtem podkowę front atmosferyczny. Rozciąga się od Górnego Śląska przez zachodnią Wielkopolskę, Ziemię Łódzką i Mazowsze, następnie wykręca na południe.

Poziomkowy deser prosto z puszczy

Pogoda w ostatnich dniach nie zachwyca, ale nie znaczy to, że spacery straciły swój urok. Internauta udowadnia, że kiedy nici z opalania, warto na przykład wybrać się do lasu. W Puszczy Bydgoskiej zaczął się właśnie sezon na poziomki. Już od samego patrzenia na apetyczne czerwone owoce robi się bardziej optymistycznie.

Olimpijskie obiekty wytrują delfiny w Morzu Czarnym

Coraz więcej martwych delfinów wyrzucają wody Morza Czarnego na brzeg w rejonie Soczi. Choć taka sytuacja tuż przed rozpoczęciem sezonu turystycznego budzi zaniepokojenie, lokalne władze ją bagatelizują i przypisują kłusownictwu. Ekolodzy alarmują jednak, że zwierzęta zdychają ze względu na dramatycznie rosnące zanieczyszczenie Morza Czarnego, które może także poważnie szkodzić ludziom. Według nich źródłem problemu są... przygotowania do igrzysk olimpijskich.

Biała tęcza nad niebem Arktyki. Lato już tuż-tuż

Przebywający na Arktyce badacze z Polskiej Stacji Polarnej Hornsund donoszą, że u nich lato tuż-tuż. Świadczy o tym m.in. nie spadająca poniżej 0 st. Celsjusza średnia temperatura dobowa oraz kwitnące kwiaty. Obok tych informacji naukowcy w Kontakcie Meteo zamieszczają zdjęcie niezwykłej białej tęczy.

Dlaczego komary nie giną w deszczu?

Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego krople deszczu nie zabijają komarów, choć są od nich nawet 50 razy cięższe? Grupa naukowców z politechniki w amerykańskim stanie Georgia głowiła się nad tym długo i dopiero po wielogodzinnych obserwacjach odkryła, na czym opiera się komarzy survival. Klucz do rozwiązania zagadki leży w sztuce Dalekiego Wschodu: tai chi.

Tak będzie wyglądał tranzyt Wenus

Od kilku dni informujemy o niesamowitym zjawisku na niebie, do jakiego dojdzie nad ranem w środę. Zapewne zastanawiacie się, jak dokładnie będzie wyglądała wędrówka Wenus po tarczy Słońca. NASA wychodzi naprzeciw ciekawości i prezentuje symulację tranzytu.

20 litrów na godzinę. Tak leje w tajfunie

Tajfun Mawar rośnie w siłę. Wkrótce po tym, jak utworzył się z układu niżowego na początku czerwca, jego poczynania śledzą meteorolodzy krajów Dalekiego Wschodu, ale też USA. Żywioł przynosi silny wiatr i obfite opady deszczu, zbliżając się do lądu.

Front nad Polską i mokre drogi

We wtorek nad Polską zawisną frontowe chmury. Popada, miejscami intensywnie, dlatego też warunki drogowe nie będą najlepsze. Uwaga - w Polsce południowej lokalnie może zagrzmieć.

Trzy strefy pogody w Polsce, każda deszczowa

We wtorek Polska będzie podzielona na trzy strefy pogodowe i w żadnej z nich nie zabraknie opadów deszczu. Słupki rtęci wskażą maksymalnie 20 st. Celsjusza na północnym wschodzie, a tylko 14 stopni na południowym wschodzie.

Najbardziej dokuczają trawy

Wtorek najbardziej dokuczy uczulonym na pyłki traw. Ich obecność będzie odczuwalna na terenie większości kraju. Doskwierać będą również zarodniki grzybów mikroskopowych- altenarii i cladosporium.

Nad morzem próżno szukać słońca

We wtorek do kurortów powróci deszcz. Dla pocieszenia dodajmy, że będą to opady przelotne. Wzrośnie temperatura na Mazurach, gdzie miejscami słupki rtęci sięgną 20 st. C. Wypoczywający nad Bałtykiem nadal mogą tylko pomarzyć o takich wartościach.

Nie widzieliście nic podobnego. Oto biały paw

Nie budzik, a przeraźliwy krzyk obudził w poniedziałek rano mieszkańców Boise, stolicy stanu Idaho w USA. Zerwani na równe nogi wybiegli sprawdzić, co się stało. Kiedy ich oczy skierowały się na dach jednego z domów, zastanawiali się czy to już jawa, czy jeszcze sen. Zobaczyli bowiem białego pawia.

Atak zimy na początku czerwca! Południowa Szwajcaria sparaliżowana

Śnieg w czerwcu jest możliwy, zwłaszcza wysoko w górach. Ale aż kilka metrów w ciągu doby? Tego nikt się nie spodziewał. Południowa Szwajcaria została sparaliżowana przez obfite opady. Przełęcz Nufenen blisko granicy z Włochami jest nieprzejezdna, przy jej odśnieżaniu od rana pracują pługi.

Wwiercą się w serce "zabójcy Europy". Czy badacze wywołają erupcję?

Jeśli wybuchnie, pozbawi życia kilka milionów ludzi. Mimo to, naukowcy decydują się podjąć ryzykowną grę. Chcą bowiem wwiercić się w superwulkan Campi Flegrei nieopodal Neapolu. Po latach oporu pozwolenie na przeprowadzenie badań wydał miejski ratusz. Kontrowersje budzą opinie części naukowców, których zdaniem działania badaczy mogą pobudzić tzw. zabójcę Europy do erupcji.

Upał latem? To zależy od zimy na Bałkanach

Planujecie urlop w Europie i liczycie na upalne, słoneczne lato? Warto wcześniej spojrzeć, jak wyglądała zima i wiosna na Bałkanach. Zespół francusko-szwajcarskich naukowców opisuje zależność pomiędzy ilością śniegu w południowo-wschodniej Europie, a ilością słońca latem na Starym Kontynencie.