Najnowsze

Najnowsze

Mokro i wietrznie, na Bałtyku sztorm

Dzień będzie deszczowy i wietrzny za sprawą układów niżowych znad północnej Europy. Zdominują go chmury, tylko na północy w drugiej części dnia możliwe rozpogodzenia.

Dużo słońca na alpejskich stokach

W piątek na alpejskich trasach narciarskich będzie bardzo słonecznie. Narciarzy czeka ciepły dzień, bo mróz utrzymuje się już tylko w austriackiej części gór. We włoskich kurortach termometry pokażą nawet 15 stopni.

"Wody z pól i podwórek nie pompujemy. Czasu by nam zabrakło"

W woj. warmińsko-mazurskim roztapiający się śnieg zalewa niżej położone pola, łąki, a także piwnice i garaże. Straż pożarna pompowała w czwartek wodę już w ponad 100 miejscach. IMGW wydało ostrzeżenia o gwałtownym wezbraniu wód w 12 województwach, z czego w sześciu poziom przekroczył stany ostrzegawcze.

Skoczogonek - żyje bez oczu, 2 km pod ziemią

Żyje w całkowitych ciemnościach, prawie 2 km pod ziemią i nie ma oczu. Plutomurus ortobalaganensis to nieznany dotąd gatunek z rzędu skoczogonków - prymitywnych, beskrzydłych stawonogów. Odnaleziono go w abchaskiej jaskini - informuje "Terrestrial Arthropod Reviews".

Lodowe góry na promenadzie w Kuźnicy. Starczyła godzina

Silny wiatr wiał w czwartek w całym kraju, ale największą prędkość osiągał na Wybrzeżu. W miejscowości Kuźnica w województwie pomorskim podmuchy były tak mocne, że zepchnęły na promenadę przy porcie duże ilości masy lodowej. Zaledwie w godzinę powstały z niej kilkumetrowe góry.

Z Krakowa do Wenecji jednym samolotem

Bezpośrednie połączenie lotnicze pomiędzy Krakowem i Wenecją uruchomi od 24 kwietnia nowa hiszpańska tania linia lotnicza. Rejsy będą się odbywać dwa razy w tygodniu. To siódme włoskie miasto, do którego będzie można bez przesiadek dolecieć z Krakowa.

"Smutne jest zapotrzebowanie, by pokazać, że nieucy mają rację"

Magazyn "Science" ogłosił: Einstein wciąż górą. Okazuje się, że elementarne cząstki zwane neutrinami nie mogą pędzić szybciej niż światło, jak wydawało się naukowcom z ośrodka CERN. Przypuszczenia te pismo opiera na podobnym doświadczeniu i twierdzi, że epokowe odkrycie szwajcarskich naukowców to efekt zbyt luźnego kabla. Sprawę komentują polscy naukowcy.

13-latek zmarł z wychłodzenia?

13-letniego chłopca, leżącego przy ogrodzeniu posesji własnego domu w Bodzentynie znalazł w czwartek rano jego ojciec - poinformowała świętokrzyska policja. Śmigłowiec przewiózł nastolatka do szpitala, ale tam zmarł. W jego krwi wykryto alkohol.

"My tu jesteśmy cały czas zagrożeni"

Gwałtowna odwilż i gruby na pół metra lód na Wiśle stwarzają poważne zagrożenie powodziowe dla mieszkańców Płocka i okolic. Wielkie połacie kry mogą zniszczyć m.in. nowy wał w Świniarach, gdzie w 2010 r. doszło do dramatycznej powodzi. Na miejscu jest reporter TVN24.

W Tatrach wiatr do 130 km/h. Kolejka na Kasprowym nie działa

Wichury w polskich górach. Najmocniej wieje w Tatrach, gdzie w górnych partiach obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Z powodu wiatru unieruchomiono kolej linową na Kasprowy. Z kolei w Karkonoszach i na Podkarpaciu zagrożenie lawinowe sięgnęło stopnia drugiego.

Sosna: nadzieja Japończyków. Ostatnia ocalała w tsunami

Po zeszłorocznym tsunami Japończycy wciąż mają problem z powrotem do normalnego. Wielu straciło chęć do życia i wiarę w lepsze jutro. By podnieść morale wśród obywateli rząd szuka nowych symboli wytrwałości i nadziei. Ostatnio prym wiedzie sosna, która jako jedyna spośród całego lasu, ocalała po przejściu tsunami.

Mars zatrząsł się jak Ziemia. Sejsmika sprzyja powstaniu życia?

Na Marsie dochodzi do trzęsień gruntu analogicznych do trzęsień ziemi na naszej planecie - stwierdzili badacze z NASA. Ostatnie wstrząsy wydarzyły się niedawno i miały znaczną siłę. Aktywność sejsmiczna i wulkaniczna w przyszłości może doprowadzić do pojawienia się na Czerwonej Planecie płynnej wody, a wraz z nią warunków przyjaznych dla życia - dodają naukowcy.

Pozostał ostatni na świecie. Reszta wyginęła

Został tylko jeden taki osobnik na świecie. Mieszka w zoo w Atlancie, należy do gatunku Ecnomiohyla rabborum i jest ostatnią taką żabą, jaką zobaczymy. Cały jego gatunek wybił grzyb i naukowcy nic nie mogli na to poradzić.

Rano deszcz, potem rozpogodzenia. Uwaga na silny wiatr!

Z zachodu na wschód przez kraj przejdzie chłodny front atmosferyczny. który przyniesie opady deszczu i deszczu ze śniegiem. W drugiej części dnia zacznie się przejaśniać i rozpogadzać. Będzie jednak silnie wiać, nawet do 100 km/h na Wybrzeżu.

W czwartek drogi skąpane w deszczu

W czwartek warunki drogowe będą utrudnione przez przelotne opady deszczu, a na wschodzie deszczu ze śniegiem. Dodatkowym utrudnieniem będzie silny i porywisty wiatr do 80 km/h, a chwilami nawet 90.

Świeży śnieg na alpejskich trasach

W Alpach zapowiada się dobry dzień dla narciarzy. Wiele tras pokryje świeżą warstwa śniegu, ale padać będzie na zmianę z rozpogodzeniami. Ci, którzy lubią jazdę w słońcu, powinni wybrać włoskie ośrodki - tam w czwartek będzie bardzo pogodnie.

W polskich górach dosypie śniegu

Dodatnie temperatury i mokry śnieg na trasach - takich warunków mogą się spodziewać w czwartek narciarze w polskich górach. W większości ośrodków będzie przelotnie padać śnieg, który miejscowo może przechodzić w deszcz.

Chmury co roku tworzą się niżej. Od 2000 roku o 40 metrów

- Wysokość formowania się chmur nad ziemią co dekadę spada średnio o jeden procent - podało NASA, które ufundowało uniwersyteckie badania na ten temat. Posłużono się danymi z satelity agencji. Okazało się, że w ciągu ostatnich 10 lat ten jeden procent równa się średnio 40 metrów.

Samoloty uziemione, autostrady zablokowane

Obfite opady śniegu i odwilż sparaliżowały komunikację w północno-zachodnich Chinach. W autonomicznym regionie zamieszkanym przez Ujgórów zima unieruchomiła wiele samolotów na jednym z lotnisk.

Jelenie zrzucają poroże. Szykują się na gody

W lasach Podkarpacia, m.in. w Bieszczadach i Beskidzie Niskim, jelenie rozpoczęły zrzucanie poroży. Można je zbierać wszędzie oprócz parków narodowych i krajobrazowych. W podążaniu za trofeum trzeba jednak zachować zdrowy rozsądek.

Zima na Białorusi bije rekordy. Już 42 ofiary

29 osób poniosło śmierć z wychłodzenia w obwodzie mohylewskim na wschodzie Białorusi - poinformowała w środę na swojej stronie internetowej opozycyjna gazeta "Narodnaja Wola". Tym samym liczba ofiar śmiertelnych tegorocznych mrozów wzrosła na Białorusi do 42.