Najnowsze

Najnowsze

13-metrowa jaszczurka wykopana w Holandii

Górnicze prace w kopalni wapienia w Maastricht przerwało niezwykłe znalezisko. Koparka natrafiła najpierw na wielki ząb, a potem kolejne skamieniałe części 13-metrowego szkieletu prehistorycznego gada. Pozostałości mozozaura - jednej z największych ziemskich jaszczurek - trafią do miejskiego muzeum.

Widzialność ograniczona przez gęste mgły

Nad ranem w przeważającej części kraju jazdę utrudnią gęste mgły. Potem lepiej nie będzie. Przechodzący od zachodu na wschód front atmosferyczny przyniesie opady deszczu, ograniczające widzialność i powodujące śliskość jezdni. Dodatkowo biomet będzie niekorzystny, więc w dłuższej podróży przyda się postój na mocną kawę.

Mokro, zimno i burzowo - przez front

W sobotę nad Polską przejdzie chłodny front atmosferyczny. Przyniesie opady deszczu, niskie temperatury, a nawet burze. Zmarzniemy, maksymalna temperatura wyniesie tylko 17 st. C.

Zalało południową Alaskę

Silny wiatr i ulewny deszcz przyniosła burza, która nawiedziła południowe wybrzeże Alaski. Opady bvły prawdziwie rekordowe. Doprowadziły do wezbrania rzek i wywołały powodzie na niektórych obszarach. Miejscami spadło nawet 200 l/mkw. deszczu, a prędkość wiatru przekraczała 140 km/h.

Mało atrakcyjny dzień na wypad nad wodę

Ci, którzy wybrali się na weekendowy wypoczynek nad Bałtyk lub na Mazury, soboty nie zaliczą raczej do udanych dni. W obu regionach będzie się chmurzyć i przelotnie padać, a miejscami może nawet zagrzmieć. Do tego będzie zimno - temperatury nie przekroczą 15 stopni.

Dopiero końcówka weekendu przyniesie poprawę

Układając plany na weekend, powinniśmy się liczyć ze zmienną pogodą. Zwłaszcza w sobotę może ona wystawić naszą cierpliwość na próbę - pogodne chwile będą się przeplatać z okresami pochmurnymi i deszczowymi. Niedziela będzie dużo ładniejsza, ale jeszcze niezbyt ciepła - na wyraźny wzrost temperatur trzeba poczekać do poniedziałku.

23 cm białego puchu i -5 st. C na Kasprowym

23 cm śniegu leżą na Kasprowym Wierchu - poinformował w piątek dyżurny obserwator Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego. W Tatrach obowiązuje pierwszy, najniższy stopień zagrożenia lawinowego. Na szczytach termometry wskazują pięć stopni mrozu.

Zimowy przedostatni poranek lata. Poniżej zera na południu

Zimowo rozpoczął się ostatni pełny dzień astronomicznego lata. Kraków spowiła gęsta mgła, a w Katowicach przed godz. 7.00 termometry pokazały jedynie -2 st. Celsjusza. Jak donoszą nasi internauci, w Małopolsce temperatura miejscami spadała jeszcze niżej. W Bydgoszczy natomiast trawę pokrył szron.

Runda honorowa Endeavoura. Ostatni krok do muzeum

Amerykański wahadłowiec Endeavour zakończył w czwartek drugi etap swojej ostatniej podróży. Na grzbiecie Boeinga 747 wylądował w bazie lotniczej Edwards na obrzeżach pustyni Mojave w Kalifornii.

Cyklon Nadine nad Azorami

14 burza tropikalna tego sezonu na Północnym Atlntyku, Nadine, przynosi fatalną pogodę na Azorach. Na wyspach jest bardzo mokro i wietrznie. Żywioł zmierza teraz w wybrzeże Portugalii.

Zorza: zielone złoto Skandynawii

Narty to przeżytek - jest nowy hit zimowych podróży. To zorze polarne, które podziwiać można m.in. w Skandynawii. Norwegowie liczą, że ożywią one lokalną turystykę, dotychczas oferującą głównie białe noce latem. Szczególnie mocno liczą na Brytyjczyków, którzy już teraz tłumnie przybywają, by podziwiać kolorowe spektakle.

Lokalnie popada, co ograniczy widzialność

Pogoda dopisze kierowcom, którzy będą poruszać się po drogach przeważającego obszaru kraju. Tylko w pierwszej części dnia na północy, a także na południowym wschodzie może popadać, przez co warunki drogowe się pogorszą.

Polka przewodniczącą Rady CERN-u

Prof. Agnieszka Zalewska została przewodniczącą Rady CERN, Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych. Jest pierwszą kobietą, które objęła tę prestiżową funkcję i pierwszym przewodniczącym z Europy Środkowo-Wschodniej.

Woda w kurortach cieplejsza od powietrza

Pochmurno i chłodno zapowiada się piątek w nadmorskich i mazurskich kurortach. Temperatura maksymalna wyniesie 17 st. C, powieje z maksymalną prędkością 20 km/h, ale nie będzie padać. Wody Mazur i Bałtyku nagrzeją się zaś do wartości 17-18 st. C.

Tak mało Arktyki jeszcze nie było. Padł rekord pomiarów

3,41 mln km kw. - tyle wyniosła powierzchnia lodu arktycznego w tym roku. To najmniejsza wartość od czasu prowadzenia pomiarów, czyli od 30 lat. Naukowców niepokoi nadzwyczaj szybkie topnienie Arktyki, bo może mieć to opłakane skutki dla żyjącej tam społeczności, ekosystemu i w końcu całego świata.

Rekordowo ciepły Atlantyk u wybrzeży USA

Temperatura powierzchni morza na północno-wschodnim wybrzeżu USA osiągnęła najwyższą wartość w historii ludzkich pomiarów. Naukowcy nie wiedzą, co jest tego przyczyną, ale już zaobserwowali negatywne skutki zjawiska.

Wir błękitu u wybrzeży Australii

Turkusowe wiry pojawiły się u wybrzeży Australii. Nie należy się ich jednak obawiać, bo powstały nie ze wzburzonej wody, a jarzącej się feerią barw morskiej flory.

Malaria dotarła na Alaskę. Chorują ptaki

Malaria dotarła na Alaskę - na tę pasożytniczą chorobę zapadły tamtejsze ptaki. Zmiana klimatu może zaprowadzić malarię jeszcze dalej na północ - informują amerykańscy badacze.

Curiosity przejechał 290 m i napotkał skałę

W środę na drodze łazikowi marsjańskiemu Curiosity stanął "Jake Matijevic" - skała, którą nazwano na cześć niedawno zmarłego inżyniera NASA. Będzie to pierwszy materiał, jaki łazik przebada. Potem pojazd, który przebył już 290 m, ruszy w dalszą podróż do Glenelg, gdzie wykona odwierty w skalnej powierzchni Marsa.

Teleportacja staje się faktem. Będzie Nagroda Nobla?

Nagroda Nobla w dziedzinie fizyki, która będzie przyznana już na początku października, może przypaść badaczom, którzy opisali tzw. kwantową teleportację. Technika, w której upatruje się szansy m.in. na możliwość przesyłania informacji do innych galaktyk, różni się nieco od tego, co wyobrażamy sobie pod pojęciem teleportacji znanym z filmów science-fiction.

Ocean wysysa lód z Antarktydy

Ocieplający się Ocean Antarktyczny powoduje przyspieszone topnienie lodu w głębi Antarktydy, ustalili nowozelandzcy badacze. Zauważyli, że wąskie "strumienie lodowe" z większą prędkością transportują lód z głębi kontynentu do morza.

Komary przechytrzyły ludzi. I jak tu walczyć ze śmiertelną malarią?

Komarów roznoszących śmiertelnie niebezpieczną malarię nic nie jest w stanie powstrzymać. Jak wykazali francuscy badacze, owady te zmieniły swój tryb życia, żeby tylko móc pokonać barierę, którą dotąd uważano za najskuteczniejszą: nasączoną środkiem owadobójczym moskitierę.

Tsunami to nie wszystko. Ta asteroida zasłoniła Słońce

Wielka asteroida, która uderzyła w Ziemię ponad dwa miliony lat temu, była zapalnikiem dla epoki lodowcowej na naszej planecie - uważają australijscy badacze. Ich zdaniem pył, jaki dostał się po uderzeniu Eltanina w Ziemię do atmosfery, dosłownie zasłonił Słońce.