Najnowsze

Najnowsze

Dopiero w czwartek bez opadów

W piątek pojawiły się pierwsze wiosenne burze. W sobotę pojawiły się drugie, również wiosenne - ale było ich więcej i okazały się nieco gwałtowniejsze.

Woda wycieka z jezior na grenlandzkim lądolodzie

Ocieplenie w Arktyce sprawia, że coraz większa ilość wód roztopowych z jezior na grenlandzkim lądolodzie spływa do morza. - To może przyspieszyć rozpływanie się pokrywy lodowej, a tym samym wzrost poziomu mórz - alarmują naukowcy. Przyznają jednak, że to nie jedyny możliwy scenariusz. Jeśli wody wyrzeźbią sobie drogę przez lądolód, skutki osuszania jezior mogą być odwrotne.

Pioruny w stolicy, grad w Elblągu i tęcza nad Darłowem

Wobec pogody, z którą mieliśmy do czynienia w sobotę, mało kto mógł przejść obojętnie. Nie brakowało i groźnie wyglądających burz, i intensywnych gradobić, i pięknych tęcz, które zdobiły dopiero co rozpogodzone niebo. Obejrzyjcie te zjawiska na zdjęciach Reporterów 24.

Niedziela: deszcz skuteczniejszy nawet od kropel do nosa

Pogodą w Polsce rządzi układ niskiego ciśnienia. Choć nie dla wszystkich jest to dobra informacja, alergicy powinni być zadowoleni. Niż zazwyczaj przynosi ze sobą deszcze, które wymywają wszędobylskie pyłki drzew. Ponieważ od czasu do czasu będzie się przejaśniać, warto jednak żebyście sprawdzili, jak silnie pylą poszczególne drzewa.

Pierwszy polski satelita naukowy niemal jak komórka

Wyciągnijcie ze swoich kieszeni telefony komórkowe i przyjrzyjcie im się z uznaniem. Dlaczego? Technologie, jakie zostały w nich zastosowane, są ważną częścią składową pierwszych polskich satelitów naukowych, dzięki którym Polacy samodzielnie podbiją kosmos.

Kawior wart 16 tys. zł zjadł w 90 sekund

Mniej niż 90 sekund zajęło 49-letniemu Rosjaninowi zjedzenie pół kilograma kawioru wartego ok. 16 tys. złotych. Mężczyzna wygrał pierwsze w historii zawody jedzenia kawioru na czas.

Ekolodzy górą. Zagadka 600 martwych delfinów zostanie wyjaśniona

Ekolodzy dopięli swego. Będzie oficjalne śledztwo w sprawie ponad 600 martwych delfinów znalezionych na plaży w północnym Peru. Ekolodzy twierdzą, że za masowe zgony tych zwierząt odpowiedzialne są koncerny naftowe. Łącznie tego lata naliczono około 3 tysięcy padłych delfinów.

Truskawki będą droższe. Winna fala mrozów

Wzrosną w tym roku ceny truskawek. Wiele plantacji truskawek w województwie kujawsko-pomorskim wymarzło z powodu silnych mrozów w styczniu i lutym przy jednoczesnym braku śniegu.

Przelotne deszcze do znudzenia. Za to będzie ciepło

Przez najbliższe pięć dni będzie słonecznie i ciepło. Ale nie ciągle, bowiem na terenie całej Polski przez ten czas będą występować przelotne deszcze. Pod tym terminem kryją się dodatkowe okoliczności - nagłe zmiany pogody i burze.

Jezioro jak w Afryce znalezione na Tytanie

Solnisko to silnie zasolony akwen, który powstaje w miejscach, gdzie parowanie substancji jest intensywniejsze niż opady. Naukowcy z NASA przy pomocy sondy Cassini odkryli taki na księżycu Saturna - Tytanie. Podobieństwa są uderzające.

Sokoły wypędziły gawrony z Jasła

Trzy przeszkolone sokoły razem ze swoim sokolnikiem zakończyły swoją misję w jasielskim Praku Miejskim sukcesem. Zadanie? Odstraszyć gawrony, bo ludzie nie chcą, by zakładały tam gniazda.

Sprawdź, gdzie w niedzielę uderzą pioruny

Sezon burzowy w Polsce już rozpoczęty. Grzmiało wczoraj, grzmi też od rana. W TVN Meteo na bieżąco relacjonujemy, gdzie nad naszym krajem biją pioruny. Przygotowaliśmy też mapę, na której nasi synoptycy zaznaczyli procentowe prawdopodobieństwo pojawienia się burz w sobotę i niedzielę.

Gwałtowna wiosenna burza na zachodzie

Zgodnie z prognozami synoptyków burze od rana pojawiły się na zachodzie kraju. Zarejestrowały je nie tylko radary wyładowań atmosferycznych, ale również Reporterzy 24.

Pierwsze burze przeszły nad Warszawą

Zgodnie z przewidywaniami synoptyków spory poziom wilgoci w połączeniu z dość wysokimi temperaturami w piątek po południu zaowocował burzami. Najintensywniejsze przeszły nad Mazowszem, w Warszawie i okolicach lokalnie padał grad.

Uwaga alergicy! Trzy silne alergeny w ataku

Alergikom w Polsce nie jest obecnie wesoło. Na cztery pylące drzewa, trzy robią to bardzo mocno i obecne są w całym kraju. Są to: brzoza, topola i jesion. Tylko alergenu wierzby stężenie w powietrzu jest bardzo niskie.

"Burze zainaugurowały prawdziwą wiosnę"

Piątkowe burze zainaugurowały prawdziwą wiosnę, taką pełnokrwistą, jaka powinna być, z burzami i ciepłem. Kończy się okres zimna i chłodu. Napłynęło nareszcie ciepłe powietrze z południowego-wschodu, z rejonu Morza Czarnego.

Orograficzne stratocumulusy w strumieniu

Kombinacja chmur orograficznych, a konkretniej stratocumulusów utworzyła fantastyczny wzór na firmamencie. Jak zawsze czujny satelita NASA sfotografował zjawisko i teraz możemy je sami zobaczyć. Arleta Unton-Pyziołek, meteorolog TVN Meteo natomiast wyjaśniła nam, co się na tym zdjęciu dzieje.

U nas burze i ciepło, a na Wyspach śnieg

Jeszcze kilkanaście dni temu Polacy mogli zazdrościć Brytyjczykom upalnej pogody. U nas było zimno i padało. Teraz sytuacja jest odwrotna. U nas może i burzowo, ale za to wreszcie ciepło, a na Wyspach Brytyjskich deszcz i niska temperatura. W Manchesterze natomiast spadł śnieg...

Tak pęka lód w olbrzymiej zatoce

Zatoka Hudsona jest zazwyczaj zamarznięta od stycznia do maja każdego roku. W kwietniu lodowa pokrywa zaczyna pękać. Zjawisko to niezwykle prezentuje się z lotu ptaka. Dzięki satelicie NASA wiemy, jak rzeczywiście wygląda.

Balmoral szczęśliwszy od Titanica

Balmoral dokończył to, czego nie zdołał dokonać Titanic. Statek pasażerski, który wyruszył na Atlantyk, aby uczcić ofiary katastrofy liniowca, dopłynął do Stanów Zjednoczonych.

Corrida po koreańsku: bez matadora

Raz w roku w Korei Południowej odbywa się nietypowa corrida. Do walki stają naprzeciw siebie nie byk i matador, a dwa byki. W czasie rywalizacji zwierzętom nie dzieje się krzywda, w każdej chwili mogą zejść z areny.

Atlantyk wściekł się na San Sebastian

Gigantyczne fale, pchane przez wiatr o prędkości ponad 100 km/h, uderzały w środę i w czwartek w północno-zachodnie wybrzeże Hiszpanii. Lokalne władze ogłosiły alarmy ostrzegające przed ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi w kilku prowincjach.

Kamienny statek na brzegu Bałtyku

59 ciężkich głazów ustawionych na szwedzkim klifie nad Bałtykiem odtwarza kształt statku. Większość naukowców uważa Ales Stenar za jedno z wielu miejsc pochówku z późnej epoki żelaza. Ale są też tacy, według których to starsza konstrukcja. Twierdzą, że to kamienny kalendarz z epoki brązu.