Najnowsze

Najnowsze

Niewielka sola zadusiła wędkarza

Niecodzienna śmierć spotkała brazylijskiego wędkarza. Mężczyzna założył się z kolegami, że przez minutę utrzyma w ustach złowioną chwilę wcześniej niewielką solę. Tymczasem ryba wśliznęła mu się do tchawicy...

Fazy Księżyca w pigułce. Niezwykły obraz dzięki hollywoodzkim technikom

Specjaliści z NASA nie żałują wysiłku, żeby przybliżyć nam astronomiczne zjawiska. W pracy nad nową animacją pokazującą przyszłoroczne cykle Księżyca oprócz superdokładnych map wykorzystali techniki używane do tworzenia efektów specjalnych w Hollywood. Dzięki temu w 5 min i 15 sek. możemy obejrzeć wyjątkowo dokładnie odtworzony wygląd ziemskiego satelity w każdej z 8760 godzin nadchodzącego roku.

Samotny George powróci? Chcą wskrzesić wymarłe żółwie

Pojawiła się nadzieja na powrót żółwi słoniowych z rodziny Samotnego George'a do świata żywych. Biolodzy odkryli, że inne żółwie zamieszkujące Galapagos noszą te same geny, co ich zdechły przed kilkoma miesiącami kuzyn - symbol archipelagu.

Walka niżu i wyżu nad Polską. Weekend mokry, pochmurny i mglisty

W najbliższych dniach Polska pozostanie na skraju układów niskiego i wysokiego ciśnienia. W związku z tym nasze samopoczucie nie będzie najlepsze. Poranki spowije gęsta mgła, zabierająca chęć szybkiego wstania z łóżka, a popołudnia skropi deszcz, skutecznie zatrzymujący nas w domach.

Prehistoryczne pingwiny miały wzrost koszykarzy

Kilkadziesiąt milionów lat temu Ziemię przemierzały gigantyczne zwierzęta. Nawet żyjące wtedy pingwiny przewyższyłyby wzrostem większość współczesnych mężczyzn. Skamienielinę takiego olbrzyma odkryli na Antarktydzie argentyńscy naukowcy.

W Tatrach ładnie i romantycznie

Piątek w Tatrach zaczyna się obiecująco. W powietrzu czuć co prawda powiew zimy, ale nie na tyle ostry, by zatrzymać ceprów w domach. Rano szczyty górskie pokrywa gęsta mgła, ale mimo wszystko warto przejechać kilkaset kilometrów na południe po ostatnie jesienne widoki w tym roku. Już za tydzień mają przyjść prawdziwe mrozy i prawdopodobnie spadnie śnieg.

Mgły paraliżują zachodnie lotniska

Silna mgła od wczorajszego wieczora ogranicza widoczność w Poznaniu do 300 metrów. Niemożliwe są starty i lądowania na poznańskiej Ławicy. Mgła pokrzyżowała też plany w Bydgoszczy i Szczecinie.

Rano mgły, a na południu deszcz

Nad ranem kierowcy w Polsce północnej i wschodniej napotkają na swojej drodze gęste mgły, ograniczające widzialność do 100-200 metrów. Potem wypogodzi się i warunki drogowe będą na ogół dobre. Jedynie na południu kraju może spaść słaby deszcz.

Deszcz pijanych ptaków w Petersburgu

Nadmiar procentów nie popłaca. Przekonują się o tym wygłodniałe ptaki z Petersburga. Pałaszując zbyt duże ilości jarzębiny upijają się i padają zamroczone na chodniki.

Za wschodnią granicą panuje emocjonalny chłód

Gdzie żyją najbardziej rozemocjonowani ludzie na świecie, i w jakim miejscu na kuli ziemskiej trudno dostrzec jakiekolwiek emocje? Zbadał to amerykański Instytut Gallupa. Na dobry początek zdradzimy jedno: za naszą wschodnią granicą wieje emocjonalnym chłodem.

Denga rozprzestrzenia się po Europie

Na Maderze od października zanotowano blisko 1400 przypadków zarażenia dengą. Wśród hospitalizowanych z powodu tej ostrej choroby zakaźnej przenoszonej przez komary są zarówno mieszkańcy wyspy, jak i zagraniczni turyści. Przypadków zarażeń może być znacznie więcej, bo władze sanitarno-epidemiologiczne czekają na wyniki badań kolejnych ponad 500 osób z objawami tej choroby. Kilkanaście osób zachorowało po powrocie do swoich krajów.

Wyspa widmo: od lat istniała na mapach. Ale w realu jej nie znaleźli

Na południowym Pacyfiku jest wyspa, która istnieje tylko na papierze. Widnieje na australijskich mapach, ale - ku zaskoczeniu hydrografów - okazało się, że w rzeczywistości jej nie ma. To Sandy Island, która powinna leżeć w połowie drogi między Australią a francuską Nową Kaledonią.

Ryś ruszył w miasto w poszukiwaniu łatwego łupu

Dzikie zwierzę w ogródku? To możliwe, gdy mieszka się na terenach Beskidu Sądeckiego. W piątkowe popołudnie samica rysia paradowała po Żegiestowie w poszukiwaniu łatwego łupu. Na poszukiwaniach przyłapał ją miejscowy podleśniczy, Andrzej Książek.

Dziękczynne balony już napompowane

Od Hello Kitty po Spider-Mana - gigantyczne balony pojawiły się na ulicach Nowego Jorku. Powód to przygotowania do corocznej parady w Święto Dziękczynienia.

W Chile mocno zatrzęsła się ziemia

Centrum Chile nawiedziło trzęsienie ziemi o sile 6,1 w skali Richtera. Wstrząsy były odczuwalne w stolicy kraju, Santiago. Dotychczas nie ma informacji o ofiarach i zniszczeniach.

Bieszczady nie dają się zimie. Nadal niezłe warunki w górach

Choć zbliżamy się już do końca listopada, w Bieszczadach wciąż panują niezłe warunki do uprawiania turystyki. Ratownicy górscy określają je jako dostateczne w górnych partiach, a w dolinach jako dobre. Przestrzegają jednak przed silnym wiatrem, którego porywy, powyżej górnej granicy lasu, mogą przekraczać 40 km/h.

140 alertów pogodowych. Anglia w strugach deszczu

Liczne podtopienia, nadmiar wody na ulicach oraz utrudnienia w ruchu - to skutki ulewnych deszczy, nękających od środy mieszkańców Anglii. Służby meteorologiczne ogłosiły 140 alertów pogodowych, 80 z nich dotyczyło południowo-zachodniej części kraju.

Najpierw mgły, później ciepło i pochmurnie

To może wydawać się już nudne. Czwartek rozpoczniemy od mgieł, później spodziewamy się przejaśnień. Najcieplej w ciągu dnia będzie we Wrocławiu. Temperatura w w stolicy Dolnego Śląska powinna oscylować wokół 10 st. C.

Nowoczesny telefon: można go zwijać i składać jak kartkę papieru

Będzie je można wyginać, wykręcać, a nawet składać i chować do portfela bez obawy, że popękają. Trwają prace nad wprowadzeniem telefonów z wyświetlaczami typu AMOLED. Według nieoficjalnych informacji premiera nowego typu aparatów ma nastąpić w pierwszej połowie 2013 r.

Toaleta, lodówka, widok z okna na Ziemię

Toaleta, lodówka, okna wychodzące z Kosmosu na Ziemię. Dzięki Sunicie Williams, amerykańskiej astronautce, która wróciła na Niebieską Planetę po długim pobycie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, mamy niezwykłą okazję do jej zwiedzenia.

Kto zapłaci za walkę z ociepleniem? Spory na tydzień przed konferencją

W negocjacjach dotyczących zmian klimatycznych nie będzie postępu, jeśli bogate kraje nie zadeklarują bardziej ambitnych celów w ograniczaniu emisji gazów cieplarnianych - stwierdziły główne kraje rozwijające się. Ministrowie Brazylii, Chin, Indii i RPA wydali wspólne oświadczenie w tej sprawie na niecały tydzień przed rozpoczęciem konferencji klimatycznej ONZ w Doha. Jednak bogate państwa emitujące największe ilości gazów cieplarnianych uważają, że środowisko skorzysta dopiero wtedy, gdy limity emisji zostaną wyrównane.