Najnowsze

Najnowsze

Trochę chmur, a potem pogodnie i cieplej

Strefa chmur związana z ciepłym frontem będzie dziś wędrować z południa w głąb kraju. Choć może przynieść przelotne opady w północnej Polsce, zapowiada lepszą i cieplejszą pogodę. Szybko się rozpogodzi i ociepli - szczególnie w południowych regionach.

Tęcza zagościła na chmurach

Iryzację, która pojawiła się na chmurach nad Bydgoszczą, uchwycił w niedzielę jeden z Reporterów 24. To zjawisko optyczne czasem wywoływane jest sztucznie, dzięki czemu powstaje wiele ozdobnych przedmiotów o tęczowym pobłysku.

Jelawat ma szansę zostać tajfunem-potworem

Tajfun Jelawat szybko rozwija się nad Morzem Filipińskim - niewykluczone, że niebawem osiągnie status supertajfunu. Chociaż znajduje się setki kilometrów od Archipelagu Filipińskiego i ominie go od wschodu, już teraz mocno miesza w pogodzie, powodując burze z silnym deszczem i wichurami. W najbliższych dniach ulewy mogą doprowadzić do powodzi i lawin błotnych na Filipinach.

Mazury-Bałtyk: jeden do zera

Poniedziałkowa aura będzie zdecydowanie bardziej korzystna dla wypoczywających na Mazurach. Tam sporo słońca i bez deszczu. Opady utrzymają się jeszcze nad morzem, gdzie niebo zdominują chmury.

Lawina zabiła 9 himalaistów. Polskie wyprawy bezpieczne

Co najmniej dziewięciu europejskich himalaistów zginęło, a czterech uważa sie za zaginionych wskutek zejścia lawiny na mierzącym 8156 m n.p.m. masywie Manaslu w północnym Nepalu. Do tej pory udało się odnaleźć dwa ciała: wspinacza z Niemiec i przewodnika z Nepalu. Lawina nie zagroziła dwóm polskim wyprawom, które znajdują się na ośmiotysięczniku.

Wrzesień jeszcze będzie upalny

Przez najbliższy tydzień nie powinniśmy narzekać na pogodę. Aż do pierwszych dni października będziemy się cieszyć z pięknego, słonecznego i ciepłego oblicza jesieni. Warto dobrze zaplanować najbliższy weekend, bo temperatury sięgną wtedy nawet 30 stopni Celsjusza.

Na alergików czyhają Cladosporium i ambrozja

To przede wszystkim zarodniki grzybów mikroskopowych z rodzaju Cladosporium będą uciążliwe dla alergików. Niewykluczone jednak, że uczuleni kichać będą jeszcze m.in. przez ambrozję.

Urodziłeś się jesienią? Masz większą szansę dożyć setki

Jesień sprzyja długowieczności. Okazuje się, że urodzeni między wrześniem a listopadem mają większą szansę dożyć 100 lat niż ich rówieśnicy urodzeni w pozostałych miesiącach roku. Wykazały to badania pary naukowców z uniwersytetu w Chicago.

Domy w Kanadzie zapadają się przez globalne ocieplenie

Kanadyjczycy mogą stracić swoje domy przez ocieplający się klimat. Z powodu topnienia wiecznej zmarzliny zmienia się struktura gruntu, co powoduje pękanie i przesuwanie się fundamentów, a nawet zapadanie się budynków. Władze Kanady przygotowują specjalne poradniki dla właścicieli zagrożonych domów.

Wyścigowe tratwy pędzą Amazonką

Wyścig tratw po najdłuższej rzece świata rozgrywa się w Peru. Zawodnicy muszą pokonać aż 190 km, jako napędu używając jedynie pagajów. Start był w sobotę, dziś najwytrwalsi dopłyną do mety. Tratwy musieli wykonać sami na miejscu.

Mapa zagrożonych elektrowni atomowych. Jest ich zbyt wiele!

23 elektrownie na świecie, z czego 13 czynnych, znajdują się na terenach narażonych na uderzenie tsunami - alarmują naukowcy. W budowie jest kolejnych siedem. Jak poważne mogą być konsekwencje tak ryzykownych lokalizacji, pokazała katastrofa elektrowni w Fukushimie z 2011 roku.

Mamy jesień. Przyszła w sobotę o 16:49

Dokładnie o godz. 16:49 w sobotę Słońce znalazło się w punkcie Wagi, rozpoczynając tym samym astronomiczną jesień. Dzisiaj nastała jesień kalendarzowa, przez którą noce staną się dłuższe od dni.

Bolidy rozświetliły niebo nad Wyspami Brytyjskimi

Meteory, kosmiczne śmieci czy jakieś tajemnicze zjawisko? Świetliste kule przecinające niebo, które oglądali w nocy z piątku na sobotę mieszkańcy Wielkiej Brytanii i Irlandii, wzbudziły wiele spekulacji. Zagadkę rozwiązało Amerykańskie Towarzystwo Meteorów, które poinformowało o 75 przypadkach świetlistych zjawisk, zarejestrowanych nad Wyspami Brytyjskimi.

Ustępujący front zmoczy drogi na północy

Pozostałości frontu atmosferycznego przyniosą opady deszczu w Polsce północnej i północno-wchodniej. Tam drogi mogą robić się śliskie. Widzialność będzie ograniczona. Na pozostałym obszarze kraju warunki drogowe będą dobre.

Wciąż zimno na północy. Na południu trochę lepiej

Niedziela przyniesie chłód i deszcz na północy i północnym wschodzie kraju. Tam na termometrach tylko 12 st. C, ale temperatura odczuwalna będzie o wiele niższa ze względu na wilgoć i dość silny wiatr. Na pozostałym obszarze kraju będzie pogodnie, a nawet słonecznie, ale też chłodno. Najwięcej, bo 17 kresek powyżej zera, pokażą termometry w Małopolsce.

Burze uspokoiły się dopiero po północy

W sobotę do późnego wieczora w północno-wschodniej Polsce dochodziło do gwałtownych wyładowań atmosferycznych. W nocy sytuacja zaczęło się uspokajać, burze przed północą występowały jeszcze tylko na Pomorzu, Warmii i Mazurach i Podlasiu i powoli zanikały.

Atak nawałnic w Wielkopolsce i na Wybrzeżu

Pozrywane dachy, powalone drzewa, zniszczone samochody - to efekty wichury, która po południu przeszła przez Grodzisk Wielkopolski. Ich zdjęcia na Kontakcie 24 zamieścił internauta karinam. O gradzie w Dąbkowicach niedaleko Koszalina informuje na Kontakcie Meteo internauta dlb.

Tatrzańskie szlaki nadal pod śniegiem

W wysokich partiach Tatr utrzymują się zimowe warunki. Na szczytach leży kilkanaście centymetrów śniegu i nadal obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Choć pogoda jest słoneczna, ratownicy z TOPR odradzają niedoświadczonym turystom wyprawy na trudniejsze szlaki.

Kasztany, mgły, jarzębiny. Wasze dowody końca lata

Liście zmieniające kolor, kasztany lecące z drzew, poranne mgły. To dowody na to, że jesień jest tuż-tuż. Pochodzą one ze zdjęć Reporterów 24, którzy polowali na oznaki tej pory roku w całej Polsce.

Doba zimna na północy

W ciągu następnej doby Polska będzie pod wpływem wyżu znad Niziny Węgierskiej. Tylko na północy i na północnym wschodzie kraju przejściowo zaznaczy się zatoka niżowa z frontem atmosferycznym.

Nadciąga jesienna depresja. Możesz ją przechytrzyć!

Witamy jesień, a wraz z nią obniżony nastrój, często nazywany jesienną depresją. Poradzić sobie z nią jest trudno, ale - przy odpowiednim wsparciu - można . Jak przechytrzyć jesień i pozostać aktywnym oraz pełnym życia, gdy aura do tego nie zachęca - na antenie TVN24 podpowiada psycholog i terapeutka, Maria Rotkiel.

"Embrion planety" pełen wodoru

O ważnych odkryciach dotyczących Westy - planetoidy nazywanej "zamrożonym embrionem planetarnym" - donosi magazyn "Science". Amerykańscy badacze odkryli między innymi zaskakująco duże ilości wodoru na powierzchni ciała niebieskiego. Wodór szczególnie interesuje naukowców, bo jest składnikiem wody.

Tak sucho nie było od dekady. Jesienna niżówka w Tatrach

Tak niskiego poziomu wód w tatrzańskich potokach nie było od 10 lat. Nałożyło się na to kilka zjawisk: tzw. jesienna niżówka, ciepła zima i postępująca urbanizacja - ocenili hydrolodzy podczas trzydniowych Tatrzańskich Warsztatów Hydrologicznych. Sytuację może poprawić sroga zima.

Prehistoryczne lasy mogą odrosnąć. Dzięki zmianom klimatycznym

Globalne zmiany klimatu mogą otworzyć przed nami nowe możliwości. Według naukowców badających skamieniały las na arktycznej Wyspie Bylota, gatunki roślin, które rozwijały się tam przed milionami lat, mają szansę powrócić. - Nasze wnuki będą patrzeć, jak rosną - zapowiada badacz z Uniwersytetu Montrealskiego.

Na zachód od Aten zatrzęsła się ziemia

4,9 stopnia w skali Richtera miało trzęsienie ziemi, jakie nawiedziło Grecję w sobotę rano. Epicentrum znajdowało się 90 km na zachód od Aten - poinformował grecki Narodowy Instytut Geofizyki. Na razie nie ma doniesień o ofiarach ani szkodach materialnych.

Cały dok dryfował na Hawajach

Hawajscy rybacy odkryli duży dok dryfujący po Pacyfiku nieopodal wysp. Po oględzinach okazało się, że to prawdopodobnie kawałek japońskiego portu. Przyniosły go morskie prądy półtora roku po katastrofalnym trzęsieniu ziemi i tsunami w Japonii.