Najnowsze

Najnowsze

Nadchodzą przelotne deszcze. Temperatury w dół

W najbliższych dniach przed wyjściem z domu powinniśmy pamiętać o zabraniu parasoli na wypadek przelotnego deszczu. W środę opady przejdą przez większość kraju, ale w kolejnych dniach ich zasięg będzie się zmniejszał i zanikał. Czeka nas też niewielki spadek temperatur.

Przed nami najgorętszy rok w historii?

2013 może być najcieplejszym rokiem w historii pomiarów. Złożą się na to przynajmniej trzy zjawiska wpływające na wahania globalnej temperatury. Klimatolodzy przewidzieli je obserwując Słońce, Pacyfik i termometry.

Cukier w Kosmosie! Posłodzimy nim kawę?

Astronomowie dokonali słodkiego odkrycia. 400 lat świetlnych stąd znaleźli cukier w gazie otaczającym gwiazdę podobną do naszego Słońca. Czy oznacza to, że w kosmosie istnieją związki chemiczne, dzięki którym może rozwijać się życie?

Co z Zatoką po ogromnym wycieku ropy?

Amerykanie pytają: w jakim stanie jest Zatoka Meksykańska ponad dwa lata po tym, jak zalała ją plama ropy wielkości stanu Delaware? Opinie są różne. Rządowi specjaliści uważają, że ekosystem regeneruje się zaskakująco szybko, ekolodzy z Greenpeace twierdzą, że jest wręcz przeciwnie. Nie brakuje też badaczy, którzy są ostrożni w ocenianiu skutków katastrofy.

Grzyboparkingi wyrastają jak po deszczu

Warmińsko-mazurskie to województwo wyjątkowo przyjazne grzybiarzom. Na jego terenie istnieje już ponad 200 tzw. grzyboparkingów - miejsc, w których miłośnicy borowików czy kurek mogą zostawić swoje samochody. W ostatnim czasie aż 26 takich parkingów powstało w Nadleśnictwie Mrągowo.

"Złota polska jesień" w Nowej Zelandii

Jesieni jeszcze w Polsce nie ma, jednak w Nowej Zelandii - kraju położonym na półkuli południowej - zdążyła zagościć już pół roku temu. Jak pokazuje niezwykły film poklatkowy, tamtejsza jesień bardzo przypomina tę polską, złotą.

Roboty będą witać huragany

Obecność Isaaca w Zatoce Meksykańskiej pozwoliła naukowcom NOAA przetestować nowe technologie, dzięki którym już niebawem będzie można lepiej oceniać ryzyko związane z pojawieniem się cyklonu. Dwa pływające roboty typu "Wave Glider" zbliżyły się do burzy tropikalnej i zebrały dla naukowców interesujące dane.

Zmiany pola grawitacyjnego pomogą przewidywać erupcje

Zmiany w polu grawitacyjnym mogą pomóc sejsmologom lepiej przewidywać czas i siłę erupcji wulkanów. Do takich wniosków doszli naukowcy z obserwatorium wulkanicznego na Hawajach, którzy eksperymentowali na tamtejszym Kilauea.

Grzyby groźniejsze niż lawiny. Włosi wprowadzają legitymacje

Zbliża się jesień, a to oznacza, że nie tylko Polacy, lecz także Włosi zaczną wybierać się na grzyby. Mieszkańcom Półwyspu Apenińskiego jest jednak do tego potrzebna specjalna legitymacja, którą otrzymać mogą dopiero po ukończeniu odpowiedniego kursu. Te obostrzenia są konieczne, ponieważ we Włoszech często więcej ludzi ginie podczas grzybobrania niż w wyniku schodzenia lawin.

Zjawiskowy wybuch protuberancji. Potem spektakl zorzy polarnej

Wyjątkowy - choć wcale nie najsilniejszy - rozbłysk słoneczny miał miejsce w piątek 31 sierpnia. Zjawisko zaowocowało widowiskowym wybuchem protuberancji - wijącej się i kolorowo błyskającej plazmy - oraz pojawieniem się zórz polarnych nad USA.

"Dzieci Isaaca" nie odpuszczają. Mogą zalać Nowy Jork

Isaac, który w zeszłym tygodniu pustoszył południową Luizjanę, jeszcze nie powiedział ostatniego słowa. Jego pozostałości jako głęboki ośrodek niskiego ciśnienia mkną w kierunku północno-wschodnim, przynosząc obfite opady deszczu. Grozi to lokalnym podtopieniami i powodziami na Wschodnim Wybrzeżu. W niebezpieczeństwie są m.in. mieszkańcy Nowego Jorku i Bostonu.

Lokalny deszcz może utrudnić jazdę

Przed kierowcami - choć nie wszystkimi - pogodny wtorek. Tylko na południowym wschodzie spodziewamy się opadów, za sprawą których warunki drogowe mogą być utrudnione.

Ziemia zatrzęsła się w Beverly Hills

Pod Beverly Hills zatrzęsła się ziemia. Wstrząsy miały siłę 3,2 w skali Richtera. Wystąpiły w poniedziałek o godzinie 3:26 nad ranem czasu lokalnego. Poczuła je cała metropolia Los Angeles.

Pierwszy deszcz od maja zalał Maltę. Powódź w Kontakcie 24

Malta doświadczyła najsilniejszego od lat ataku żywiołów. Zaczęło się od intensywnych niedzielnych opadów deszczu, po których przyszły silne burze i znów ulewy. Tylko w poniedziałek w ciągu dwóch godzin spadło tyle deszczu, co normalnie spada tam w ciągu całego września. Za załamanie pogody odpowiedzialny jest potężny układ niskiego ciśnienia w basenie Morza Śródziemnego.

Curiosity śmieci na Marsie

Curiosity to prawdziwy bałaganiarz. Po marsjańskim kraterze Gale - jak pokazuje zdjęcie nadesłane przez jedną z sond NASA - wala się m.in. jego spadochron. Kiedy ogląda się zdjęcie powierzchni Marsa wykonane przez lądownik Viking 2, który znalazł się tam 36 lat temu, widać, że kiedyś było tam nieco czyściej.

Ogień trawi Portugalię. Runął śmigłowiec strażaków

Runął helikopter gaśniczy, który leciał na akcję w dystrykcie Santarem w środkowej Portugalii. W wyniku uderzenia maszyny dwóch strażaków zostało rannych. Akcję gaśniczą utrudnia pogoda. Jest już jedna ofiara śmiertelna żywiołu.

Stary wulkan mocno śpi

Poznajcie najmocniej śpiący wulkan świata, położony w najmniejszym paśmie górskim. Sutter Buttes, bo o nim mowa, wznosi się na wysokości 610 m n.p.m. pośród pól uprawnych Doliny Kalifornijskiej. Podejrzeli go astronauci stacjonujący na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

700-kilogramowy ludojad na plaży w USA

Ciało żarłacza białego - rekina, który jest niebezpieczny dla człowieka - odnaleziono na jednej z plaż amerykańskiego stanu Rhode Island. Ludojad, który rzadko pojawia się w okolicznych wodach, mierzył cztery metry i ważył 726 kg.

Skazili ropą pół tony ziemi

Prawie 500 kg gruntu skażonego odpadami ropopochodnymi wywieziono w poniedziałek z jednego z leśnictwa nieopodal Szczecina. Pojawienie się niebezpiecznych substancji na terenie leśnictwa pracownicy Lasów Państwowych nazywają "kolejnym przejawem ludzkiej bezmyślności i braku poszanowania dla lasu".

Pyłków mniej, ale grzyby nie odpuszczą

W najbliższych dniach sporo aktywnych alergenów roślinnych będzie odnotowywać spadek stężenia. Tak będzie w przypadku bylicy, komosy i traw. We znaki wciąż mogą się dawać silnie uczulające pyłki ambrozji, ale najbardziej dokuczliwe pozostają zarodniki grzybów mikroskopowych.

Tak płonął świat w ostatnich 12 latach

Tegoroczne lato może się okazać sezonem najbardziej niszczycielskich pożarów historii Rosji. To nie jedyne skupisko wielkich pożarów. Gdzie w ciągu ostatnich 12 lat występowały najczęściej, pokazuje animacja stworzona przez NASA.

Ulga dla alergików. Stworzyli kwiat, który nie uczula

Niewykluczone, że już niebawem i alergicy będą mogli bez obaw hodować na swoich balkonach kolorowe pelargonie. Hiszpańskim badaczom udało stworzyć się odmianę tej rośliny, która nie wytwarza uczulających pyłków i jest na dodatek długowieczna.