Najnowsze

Najnowsze

Burzowy rok. Aura nas nie oszczędzała

Takiego roku pod względem warunków pogodowych nie mieliśmy już dawno. Aura pokazała nam swoje najróżniejsze oblicza, nie szczędząc gwałtownych kataklizmów. Najbardziej intensywne zjawiska wystąpiły w lipcu. Wtedy nękały nas burze, tornada, gradobicia oraz trąby powietrzne.

Pyli bylica, bez chusteczek ani rusz

To przede wszystkim bylica sprawi, że alergicy będą kichać jak Polska długa i szeroka. O tym, jakie inne pyłki dadzą się im we znaki dowiecie się z naszego komunikatu.

W weekend spójrz w niebo, a dostrzeżesz coś niezwykłego

W najbliższy weekend szykuje się gratka dla miłośników astronomii. W nocy z soboty na niedzielę dojdzie do potrójnej koniunkcji na niebie, informuje dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie. Warunki do obserwacji zjawiska w Polsce będą wyśmienite.

Mars "uderzająco podobny do Ziemi"

- Pierwsze wrażenie to uderzające podobieństwo tego krajobrazu do ziemskiego - tak John Grotzinger z Kalifornijskiego Instytutu Technologicznego komentuje pierwsze zdjęcia z Marsa. Przesyła je Curiosity - łazik, który od trzech dni przebywa z misją na Czerwonej Planecie.

Weekend chłodny i mokry. Cieplej od niedzieli

Początek weekendu nie będzie sprzyjać aktywności na świeżym powietrzu. Niemal w całym kraju niebo skryją deszczowe chmury, a temperatura daleka będzie od komfortowej, zwłaszcza na północy kraju. Zdecydowana poprawa pogody nastąpi w niedzielę. Zrobi się słonecznie i ciepło. Niemal w całym kraju słupki rtęci poszybują powyżej 20 st. C.

Podziemne wody zagrożone. Zużywamy ich za dużo

Ekolodzy od dawna alarmują, że zużywamy więcej wody niż powinniśmy. Dotyczy to również zasobów wód, które znajdują się pod powierzchnią ziemi. Jak wynika z najnowszych badań opublikowanych w "Nature", ludzie niewłaściwe eksploatują podziemne zasoby.

Syberia w ogniu. Pogoda nie sprzyja strażakom

Ponad 117 tys. hektarów zdążył już w tym roku strawić pożar we wschodniej Syberii. Przyczyną szybkiego rozprzestrzeniania się ognia są wysokie temperatury i wiatr. Niszczycielską pracę żywiołu śledzą satelity Amerykańskiej Agencji Kosmicznej (NASA).

Jedziecie na zachód? Nastawcie się na deszcz i burze

Przelotny deszcz i lokalne burze dadzą się dziś we znaki kierowcom podróżującym na zachodzie kraju. Na skutek opadów drogi zrobią się śliskie, a widzialność ograniczona. Dodatkowo biomet będzie niekorzystny, utrudniający koncentrację za kółkiem.

Przydadzą się parasole. Dzień z przelotnym deszczem

Bez parasola nie powinni dziś wychodzić mieszkańcy północy i lokalnie centrum kraju. Po południu deszcz towarzyszący burzom może pojawić się także w rejonie Śląska. Ponieważ napływa do nas chłodne powietrze polarno-morskie, przyda się cieplejsza odzież, szczególnie rano i pod wieczór.

W górę maszt! Curiosity gotowy do pracy

Curiosity zaraz po wylądowaniu na Marsie zabrał się do roboty. Dziś z dachu łazika wysunął się wysoki na ponad dwa metry maszt, dzięki któremu największy na Marsie ziemski pojazd będzie robił zdjęcia o wysokiej rozdzielczości.

Tak gorąco w Stanach jeszcze nie było

Lipiec 2012 roku był najcieplejszym lipcem w historii kontynentalnej części USA. Jak podaje Amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Meteorologiczna (NOAA), to nie jedyny rekord jaki ustanowiły tegoroczne upały.

Aura będzie mało wakacyjna

Czwartek w kurortach Pomorza, Wybrzeża oraz Warmii i Mazur będzie słoneczny, ale nie wolny od przelotnych opadów deszczu. Niestety także temperatura nie będzie sprzyjać plażowaniu.

Dlaczego zwierzęta nie jeżdżą na kołach?

Rolnictwo, tamy czy też sonary - m.in. takie wynalazki człowiek kopiował od natury. Dlaczego więc nie wykształciła ona czegoś tak prostego i oczywistego, jak koło, jako narząd ruchu? - pyta Natalie Wolchover z serwisu livescience.com. Odpowiedzi udziela sama ewolucja.

Wataha wilków w Puszczy Goleniowskiej

W lasach niedaleko zachodniopomorskiego Goleniowa po raz pierwszy od kilkunastu lat w zaobserwowano obecność wilków. Młode, które zostały zauważone na początku sierpnia, są dowodem na to, że w Puszczy Goleniowskiej żyje cała wataha.

Frida zalała południową Norwegię

Podtopione domy, ewakuowani mieszkańcy, zablokowane drogi - to skutki ulewnych deszczy, jakie nawiedziły południową Norwegię we wtorek rano. Gwałtowne zjawiska pogodowe przyniósł niż o imieniu "Frida".

Do Danii jedzie z Monachium największy wiatrak świata

Ma moc 6 megawatów, średnicę wirnika wiatraka niemal dwukrotnie większą od rozpiętości skrzydeł największego Airbusa i najdłuższe na świecie łopaty, mierzące 75 metrów. Siemens ukończył prace nad największą wiatrową turbiną świata, która stanie na morskiej farmie w Danii.

Natura uwzięła się na syryjskich uchodźców

Na granicy z Jordanią przybywa uchodźców z Syrii. Warunki życia w obozach pod egidą Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) są coraz gorsze na skutek przeludnienia, ale też pogarszającej się pogody. We wtorek przeszła tam potężna burza piaskowa.

Chiny pod ostrzałem tajfunów

Tracąc na sile i omijając Szanghaj, tajfun Haikui w środę rano dotarł do wschodnich wybrzeży Chin, skąd wcześniej w obawie przed żywiołem ewakuowano ponad milion osób. To jednak nie koniec kłopotów; przez cały dzień w regionie mają występować ulewne deszcze.

Huragan uderzył w kurorty Jukatanu

Huragan Ernesto zmierza w stronę południowej części Zatoki Meksykańskiej, na popularne i przepełnione o tej porze roku kurorty. Ewakuowano już 1500 osób ze wschodniej części Półwyspu Jukatan, gdzie żywioł uderzył we wtorek wieczorem. Towarzyszą mu obfite opady deszczu, mogące przynieść lawiny błotne.

Trąby wodne w krainie Wielkich Jezior

Amerykanie znad Wielkich Jezior już szykują aparaty fotograficzne. Na ten weekend meteorolodzy przewidują pojawienie sie trąb wodnych. Warunki do ich uformowania się mają być idealne.