20 ofiar śmiertelnych oraz 175 tys. poszkodowanych. Południowoazjatycką Sri Lankę nawiedziły nawałnice, których konsekwencje były szczególnie odczuwane na wyżynach.
Pięciu mężczyzn dewastujących las podczas nielegalnego wydobywania bursztynu ujęli pomorscy strażnicy leśni. Sprawcom grożą kary aresztu i kary finansowe.
Niezidentyfikowany obiekt spadł na sycylijskie Palermo. Zdaniem wielu astronomów-amatorów to fragment planetoidy Toutatis, która tydzień temu przeleciała blisko Ziemi. Naukowcy obalają jednak wszelkie teorie czekających na koniec świata.
"Wilk pożarł półtorarocznego wieprza i zbiegł do lasu", "Śmiertelnie ranna wilczyca dogorywa na śniegu", "Podczas gdy wilki rzuciły się na owcę, Doliński szybko odjechał" - to tylko niektóre z wycinków prasowych o trudnym współżyciu wilków i ludzi sprzed niemal wieku. Dziś wilki podchodzące do domostw także są problemem.
Trzy bociany z województwa lubelskiego nie odleciały do ciepłych krajów. Przyszło im zmierzyć się z polską zimą. Jak zapewniają urzędnicy, kondycja zwierząt jest dobra. Ptaki są codziennie dokarmiane. Zdjęcia bocianów, które pokochały Polskę bez względu na porę roku wykonał Reporter24 Tomasz.
Mozaika kultur, tajemnicza przyroda i nieprzeniknione miasta - to cząstki Podlasia. Pozbierane przez regionalnych artystów tworzą całość w postaci urzekającego filmu. Zobaczycie na nim zupełnie nową twarz tego północno-wschodniego regionu kraju. O pracy nad projektem opowiada tvnmeteo.pl fotograf Zdzisław Folga.
W winnicy Uniwersytetu Jagiellońskiego w Łazach koło Bochni po raz pierwszy zebrano zamarznięte na krzewach winogrona. Ich przeznaczeniem jest wino lodowe. - Owoce są dobrej jakości, zawierają około 40 procent cukru, przy normie wynoszącej 20 procent - ocenia Adam Kiszka z UJ.
Straty powstałe w mijającym roku w wyniku klęsk żywiołowych i katastrof zawinionych przez człowieka osiągną co najmniej 140 miliardów dolarów. Takie szacunki przedstawiła szwajcarska firma reasekuracyjna Swiss Re.
Od rana kierowcy zmagają się z trudnymi warunkami na drogach. Opady śniegu i deszczu ze śniegiem utrudniają poruszanie się od Dolnego Śląska aż po wschód kraju. Na południowym zachodzie dokuczają też mgły. Trudne warunki drogowe utrzymają się przez cały dzień.
Śniegu w górach jest coraz więcej, a wraz z nim rośnie zagrożenie lawinowe. Czy można przeżyć zejście lawiny? Przy dużym szczęściu można. Na rynku pojawia się też coraz więcej sprzętów, które szczęściu temu mają pomóc. Jednym z nich jest specjalny plecak, który działa jak skrzyżowanie kapoku z poduszka powietrzną.
Do ponad 200 km/h dochodziła prędkość wiatru, towarzysząca cyklonowi Evan w Oceanii. W poniedziałek zaatakował wyspę Fidżi. Turyści schronili się z miejscową ludnością w centrach ewakuacyjnych, a niektórzy dzień wcześniej wyjechali z kraju.
W gwiazdozbiorze Muchy wisi... kosmiczna bombka. Bogato zdobioną szklaną kulę, podobną do tych, które towarzyszą nam w święta, wypatrzył Kosmiczny Teleskop Hubble'a.
Piją wódkę, jedzą koninę, a nawet oświadczają się - tak kamczacki Płoski Tołbaczyk działa na turystów, którzy masowo zjeżdżają do jego stóp. Wulkan jest aktywny od ponad tygodnia i wygląda spektakularnie.
Mamy za sobą piąty najcieplejszy listopad na świecie w historii pomiarów, czyli od 132 lat. Średnia miesięczna temperatura wyniosła aż 13,67 st. Celsjusza - podali amerykańscy meteorolodzy.
Schodząca z góry ziemia z impetem uderza i wykoleja pociąg towarowy. To nie kadr z filmu katastroficznego, a zdarzenie, które udało się zarejestrować przypadkowemu obserwatorowi w USA. Nikomu nic się nie stało; udało się też uniknąć skażenia terenu.
Pogoda w święta zapowiada się naprawdę różnorodnie. Jeszcze Wigilia na wschodzie będzie mroźna, ale już zachód kraju zanotuje dodatnie temperatury. W samo Boże Narodzenie będzie coraz cieplej: pierwszego dnia świąt mróz zostanie już tylko w centrum i na północnym wschodzie, a drugiego opuści nasz kraj niemal całkowicie.
W środę Polskę podzielą dwie masy powietrza. Chłodnego znad Syberii na wschodzie i ciepłego znad Atlantyku na zachodzie. Różnica temperatur sięgnie 10 stopni Celsjusza: na zachodzie w najcieplejszym momencie dnia spodziewamy się 3 st. C, na wschodzie zaś jedynie -7. Tam, gdzie temperatura będzie ujemna, spadnie śnieg, a przy dodatnich wartościach deszcz ze śniegiem.
W okolicach Puszczy Białowieskiej coraz częściej można natknąć się na wilki - donoszą Lasy Państwowe. Zwierzęta te zapuszczają się nawet w pobliże ludzkich siedzib, ale leśnicy uspokajają: niebezpieczeństwa nie ma.
Śnieg nie przestaje zasypywać Rumunii. Sytuacja jest tak trudna, że we wtorek w wielu miejscach wydano ostrzeżenia. Najmocniej przez pogodę cierpią mieszkańcy odciętych od świata wiosek.
Niecodzienny dramat w zachodniopomorskich lasach. Na świeżo zasypane śniegiem jezioro, zamarznięte zaledwie od kilku dni, wbiegły dwa jelenie. Po kilkunastu sekundach pod tym mocniejszym i cięższym załamał się lód.
Królowa Elżbieta II, od 60 lat zasiadająca na tronie Wielkiej Brytanii, otrzymała niezwykły prezent z okazji swojego diamentowego jubileuszu. Jej imieniem nazwano obszar Antarktydy o powierzchni dwa razy większej od Wielkiej Brytanii.
Alpejskie wycieczki, zakupy, poszukiwanie choinki idealnej - tak przedświąteczny tydzień spędza duża część Niemców. Kto ma więcej szczęścia, szusuje po bawarskich stokach, kto nieco mniej, ten krząta się w przedświątecznym ukropie.
Przed gołoledzią i mgłami ostrzegają synoptycy w prognozach na najbliższe dni. Najgorzej będzie w środę, kiedy w zachodnich regionach Polski wraz z marznącymi opadami pojawią się oba te zjawiska, a na wschodzie posypie śnieg. W czwartek utrzymają się jeszcze mgły na zachodzie, ale stopniowe ochłodzenie przyniesie stabilizację pogody. W niedzielę za to pośnieży w całym kraju.
Mróz daje się we znaki już nie tylko na Syberii. Także zachód Rosji cierpi z powodu zimna. W Moskwie po ostatnich śnieżycach słupki rtęci spadły już do -15 st. C w ciągu dnia. Na Syberii jest ponad -40 st. C. - Dla nas to norma - przekonują Rosjanie.
Około 30 cm śniegu spadło przez dwie doby w Łubinie Kościelnym. To jedna z wielu miejscowości na Podlasiu, w których ze względu na zasypane drogi odwołano lekcje szkolne. Kłopot z dojazdem do Łubina miały nawet pługi śnieżne - we wtorek pierwszy dotarł tam dopiero przed południem.
Przyszykujcie się na problemy z dostawą prądu i brak łączności satelitarnej. Słońce wchodzi w maksimum swojej aktywności, co oznacza, że może wyrzucić w naszą stronę ogromne ilości naładowanych cząstek. Ich zetknięcie z polem magnetycznym Ziemi oznacza piękne zorze polarne, ale też sporo problemów.
Od początku grudnia mróz zabił 37 osób na Ukrainie - poinformowało tamtejsze ministerstwo zdrowia. Ofiar może przybywać, bo - jak przewidują meteorolodzy - temperatura jeszcze spadnie. Aby zapobiec kolejnym zgonom, ukraiński rząd stawia w całym kraju punkty grzewcze i organizuje akcje dożywiania bezdomnych.
Zima nie daje za wygraną. Wszystkie drogi krajowe są przejezdne, ale czas jazdy jest znacząco wydłużony przez zalegające na nich błoto pośniegowe i tworzącą się gołoledź.
Najgorsza sytuacja panuje w Polsce od wschodniej granicy Dolnego Śląska po północny wschód.
- Już z tym śniegiem istniejącym nie wiadomo co robić, bo na prawdę już jest go dużo. A będzie jeszcze tyle - martwi się mieszkaniec Białegostoku, który już kolejny poranek z rzędu musiał chwycić za szuflę. W północno-wschodnich regionach Polski zima dzień po dniu się umacnia. Poza Podlasiem śnieg i mróz dopisują także na Mazurach oraz Suwalszczyźnie.