Kujawy, Wielkopolska, Ziemia Lubuska to regiony, nad które wieczorem nadciągnęły najgęstsze mgły. Widzialność jest tam ograniczona nawet do mniej niż 100 m. Wraz z upływem godzin, jak podaje synoptyk, sytuacja wszędzie będzie się pogarszać.
Przed nami jeszcze kilka dni, podczas których termometry wskażą po kilkanaście stopni Celsjusza. Już w piątek 26 października temperatura drastycznie spadnie. Okres zimna, podczas którego za dnia spodziewamy się tylko 1 st. C, potrwa przez kilka dni. We Wszystkich Świętych na pewno zmarzniemy.
Teraz jest najlepszy czas do obserwacji Orionidów - roju meteorów związanych z kometą Halleya. Niewykluczone, że i my zobaczymy takie spadające gwiazdy jak ta, która przeleciała nad bułgarską wioską.
Do Danii po 200 latach mogą powrócić wilki. Zwierzę przypominające tego drapieżnika zaobserwowano tydzień temu w Parku Narodowym Thy znajdującym się w gminie Hanstholm w północnej Jutlandii. Na razie nie ma jednak pewności, czy to nie był zbiegły pies husky.
Dłużej niż zwykle utrzymywały się poranne mgły w wielu miejscach Polski i przyniosły komplikacje w ruchu lotniczym. Odwołane, opóźnione bądź przekierowane zostały połączenia na poznańskiej Ławicy. Opóźnienia pokazały też rozkłady lotów na lotniskach w Warszawie, Krakowie, Gdańsku i Wrocławiu.
W części potężny lodowiec szelfowy, a w części lód morski skrywają przed naszym wzrokiem wody antarktycznego Morza Rossa. Te odległe, mroźne obszary sfotografował z orbity spektroradiometr MODIS. Zdjęcie pokazuje, że pokrywająca je biel tylko z pozoru jest jednolita.
Kiedy w nowozelandzkim Christchurch potężnie zatrzęsła się ziemia, młode małżeństwo wraz z tysiącami ludzi rzuciło się do ucieczki. W ferworze zgubiło aparat fotograficzny zawierający ich ślubne zdjęcia. Zdążyli się już pogodzić ze stratą, kiedy po 18 miesiącach nie tylko znaleźli urządzenie, ale też zdołali odtworzyć fotografie zapisane na karcie pamięci.
Do trzęsienia ziemi o sile 5,3 st. w skali Richtera doszło w niedzielę rano naszego czasu w środkowej Kalifornii. Wstrząs odnotowano na głębokości 9,4 km.
Japoński rząd postanowił nieco odciążyć tegorocznego noblistę w dziedzinie medycyny Shinya Yamanaka w kwestii prozaicznych, codziennych spraw. Podaruje naukowcowi w tym celu nową pralkę. To nawiązanie do chwili, w której laureat otrzymał wiadomości o wyróżnieniu przez Komitet Noblowski - zajmował się wtedy naprawą swojej starej maszyny.
Małej brytyjskiej firmie udało się wynaleźć sposób na pozyskiwanie benzyny z... powietrza i wody. Być może właśnie ta technologia umożliwi w przyszłości produkcję tzw. zielonego paliwa na skalę przemysłową.
Sopockie molo jest w ostatnich dniach oblegane niczym w szczycie letniego sezonu. Spacerowiczom sprzyja pogoda - wysoka, jak na październik, temperatura oraz słoneczna aura.
Kierowcy którzy wyruszą w podróż wczesnym rankiem, muszą się przygotować na kilka godzin jazdy w trudnych warunkach. Gęste mgły miejscami ograniczają widzialność nawet do 100 m. Po ich ustąpieniu podróży nie powinny zakłócać już żadne zjawiska atmosferyczne.
Pogodne niebo, słońce i wysokie temperatury - tym wszystkim będziemy mogli się cieszyć w niedzielę dzięki wyżowej pogodzie. Warto z niej skorzystać, bo w najbliższych dniach czeka nas zmiana warunków. Jej zapowiedzią będzie delikatnie się powiększające zachmurzenie na północy kraju.
24 maja 2014 roku naszym oczom ma szansę ukazać się nie deszcz, a prawdziwa burza meteorów, jakiej nigdy wcześniej nie oglądano. Spadające gwiazdy, których liczba może sięgać nawet tysiąca na godzinę, pochodziłyby z niedawno odkrytej komety 209P/LINEAR.
Warmińsko-mazurscy leśnicy znaleźli w lesie 20 wnyków i ślad martwej sarny. Po akcji obserwacyjnej udało im się zatrzymać kłusownika i przekazać go w ręce policji. Grozi mu teraz do pięciu lat więzienia.
Jeden z największych na świecie ośrodków kultu maryjnego - francuskie miasteczko Lourdes - zalała powódź. W sobotę na miejscowości francuskiej części Pirenejów spadło po kilkaset litrów deszczu na metr kwadratowy. Pielgrzymi zostali ewakuowani.
Pierwszy śnieg i pierwsze związane z nim kłopoty pojawiły się w Portugalii. W czwartek rano zaczęło prószyć na północy, potem nagle rozpadało się na wschodzie. Spowodowało to utrudnienia na kilku regionalnych drogach w obu częściach kraju.
Choć mamy już drugą połowę października a od zakończenia lata mija miesiąc, nad Włochy dotarła kolejna fala upałów. Temperatura na Sycylii sięga 30 st. C, a nawet w północnej części kraju dobija 25 stopni.
Kilka dni temu gruchnęła nowina, że w Polsce niedługo zima. Trwoga ogarnęła starych i młodych. Mnie też. Więc jedną z pierwszych czynności jakich dokonałam po przyjściu dziś do pracy, było sprawdzenie, czy to aby prawda. Nie ma rady, to prawda!
- Koniec tego uroczego lata jesienią - na antenie TVN24 poinformowała synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek. W nadchodzącym czasie spodziewamy się znacznego spadku temperatury, a do tego juz w czwartek na północy może spaść śnieg. Sprawdźcie, jaka pogoda będzie panowała w ciągu najbliższych kilku dni.
Kamerze przemysłowej udało się uchwycić "spadającą gwiazdę", która w środową noc przeleciała nad północną Kalifornią. Zdaniem lokalnych astronomów spalający się w atmosferze meteoroid miał wielkość samochodu osobowego. Wywoływał też bardzo głośny dźwięk.
Burze z ulewnymi deszczami nękają północne obszary Hiszpanii. Najbardziej ucierpiały regiony Katalonia, Aragonia i Nawarra. W jednym z miast trzeba było ewakuować 110 uczniów ze szkoły, w której osłabiony przez wodę dach groził zawaleniem.
Nagły nocny spadek temperatury o 10 st. C spowodował, że deszcz padający w chińskim Regionie Autonomicznym Sinciang-Ujgur zmienił się w śnieg. Mokre nawierzchnie dróg natychmiast pokryła "szklanka", powodując korki na drogach. Korek tirów na autostradzie prowadzącej do stolicy regionu ciągnął się kilometrami.
Gęsta mgła spowodowała ogromne opóźnienia wylotów z krakowskiego lotniska Balice. Widoczność spadła do dwustu metrów. Mgły wystąpiły w całej południowej Polsce.
Koreę Południową wybrano na gospodarza nowego ONZ-owskiego Zielonego Funduszu Klimatycznego. Ma on wspierać redukcję emisji gazów cieplarnianych w krajach rozwijających się kwotą 100 mld dol. rocznie. Wybór ma zostać zatwierdzony podczas konferencji klimatycznej ONZ w Doha, podczas której poznamy także gospodarza przyszłorocznego szczytu.
Wciąż nie odnaleziono 20 osób zaginionych po zejściu lawiny błotnej, do którego doszło w środę w peruwiańskiej wiosce El Porvenir. Na miejscu pracują służby ratownicze z psami. Do niemal odciętej wioski dotarł też prezydent Peru Ollanta Humala, który zapowiedział dalszą pomoc.
Słowaccy policjanci, myśliwi i ekolodzy zostali wyposażeni w gaz pieprzowy, który ma odstraszać głodne, agresywne niedźwiedzie, plądrujące śmietniki i zagrażające mieszkańcom Tatr.