O godz. 12.12 przyszła zima. To zła wiadomość dla zmarzluchów, którzy tę porę roku najchętniej spędziliby na półkuli południowej, ale dobra dla tych, którzy mają dość krótkich dni. Teraz dnia będzie przybywać, a nocy ubywać.
Mamy lato! Ale nie jest to wynikiem przebiegunowania Ziemi związanym z końcem świata. Słońce i Ziemia są po prostu w takim położeniu względem siebie, że na półkuli południowej mamy lato, a na północnej zimę.
Takiego dzieła nie powstydziłby się najbardziej zdolny grafik komputerowy. To jednak nie wytwór imaginacji człowieka, ale obraz szóstej planety Układu Słonecznego - Saturna.
Chłodny i wilgotny front atmosferyczny przechodzi od czwartku nad środkowym zachodem Stanów Zjednoczonych. Tylko w ciągu godziny miejscami spada tam ok. 2,5 cm śniegu. Ze względu na śnieżyce odwołano ponad tysiąc lotów, zamknięto szkoły i uniwersytety, wprowadzono stan wyjątkowy.
NASA zaprezentowała skafander najnowszej generacji. Model Z-1 ma w sobie szereg udogodnień dla astronautów. Jednak to co przykuwa uwagę uniformu, to nie nowinki techniczne, ale zadziwiające podobieństwo do ubioru bohatera filmu animowanego Toy Story - Buzza Astrala, strażnika kosmosu.
Na "koniec świata" słońce wybiórczo potraktuje różne regiony kraju. Jedno jest pewne: będzie zimno. Wiatr ze wschodu przywieje mroźne powietrze ze wschodu. Lokalnie poprószy śnieg.
Agresja mogła odegrać kluczową rolę w kształtowaniu się ludzkiego ciała, dowodzą najnowsze badania grupy naukowców z USA. To nie posługiwanie się narzędziami, a konieczność czy też potrzeba walki wpłynęły na kształt ludzkiej ręki.
W północno-wschodniej Bułgarii władze wprowadziły stan wyjątkowy z powodu dużych opadów śniegu i siarczystego mrozu. Podobne warunki panują również w Rumunii. Zamknięte zostały dwa przejścia graniczne, nieprzejezdne są lokalne drogi.
Polska znalazła się w uścisku mrozów, a nasi zachodni sąsiedzi zmagają się problemami zupełnie innej natury. W niemieckim landzie Badenia-Wirtembergia na skutek ocieplenia znacznie podniósł się poziom wody na Renie oraz jego prawym dopływie - rzece Neckar.
Opady śniegu sparaliżowały Stambuł. Atak zimy w największym mieście Turcji sprawił, że stanęła komunikacja miejska. Rano dwa mosty łączące azjatycką i europejską część miasta miasta były przez kilka godzin nieprzejezdne.
Przed Polską kolejna mroźna noc. Na wschodzie kraju (Podlasiu, Mazowszu, Lubelszczyźnie) temperatura o godz. 17:00 wynosiła ok. -11 st. Do rana przy gruncie może spaść nawet do -20 st. C.
Zaledwie 12 lat świetlnych od Ziemi leży gwiazda, wokół której może krążyć planeta nadająca się do zamieszkania. Jeśli badaczom uda się ostatecznie udowodnić jej istnienie, będzie to najmniejsza znana nam planeta, na jakiej mogłoby utrzymać się życie.
W przepowiedzianym przez Majów dniu końca świata zacznie się przesilenie zimowe. W Polsce nastąpi to dokładnie o 12:12. Czeka nas coś nadzwyczajnego? Zdecydowanie tak!
Curiosity na Marsie, odkrycie wody na Merkurym, ale i pożegnanie pionierów lotów kosmicznych. NASA ma za sobą rok niezmiernie pracowity i pełen wielkich wydarzeń.
Przed nami drugi weekend sezonu. Zastanawiacie się, gdzie jechać na narty? Najlepiej w Beskidy, Tatry lub na Podlasie. Tam leży najwięcej śniegu i niemal wszystkie trasy są czynne.
W wigilijny poranek Polska będzie jeszcze "skuta lodem", ale w ciągu dnia kraj znajdzie się w strefie frontu ciepłego, związanego z niżem znad Wysp Owczych - informuje synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek. To oznacza odwilż z deszczem lub deszczem ze śniegiem. Prawdopodobieństwo takiego rozwoju sytuacji wynosi ok. 80 proc.
Śnieg i mróz sprawiają, że poruszanie się po drogach do przyjemnych nie należy. Nawierzchnia w wielu regionach kraju jest śliska, a widzialność ograniczona. Apelujemy o ostrożną jazdę!
Gdzie te czasy, kiedy do odśnieżania na drogi wyjeżdżały konie ciągnące za sobą pługi albo niewielkie czołgi? Dziś można natknąć się co najwyżej na żółtą pługosolarkę lub pługopiaskarkę...
Zeta Ophiuchi to gwiazda, która przemierza przestrzeń kosmiczną z zawrotną prędkością 87 tysięcy kilometrów na godzinę. Dzięki temu wokół gwiazdy powstają niezwykłe zjawiska wizualne, takie jak łukowa fala uderzeniowa.
- To niesamowite, ale mój ojciec właśnie poleciał w kosmos - ekscytowała się Christiana Hadfield, obserwująca w środę start Sojuza TMA-7M. Misja zapowiada się śpiewająco, bo jej ojciec planuje zorganizować jam session na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
- Zależy nam na uchwyceniu tego, co z pewnością za jakiś czas przeminie - opowiadali twórcy filmu "Cząstka Podlasia". Choć jeszcze nie nakręcony w całości, już teraz sprawia, że ludzie chcą odwiedzać północno-wschodni region Polski.
- Musimy udzielić klimatowi pierwszej pomocy - oświadczył premier Norwegii Jens Stoltenberg. Zanim społeczność międzynarodowa wynegocjuje nową umowę ograniczającą wpływ człowieka na globalne ocieplenie, Norwegowie wydadzą jeszcze więcej pieniędzy, żeby powstrzymywać wycinkę lasów deszczowych oraz ograniczać emisję gazów cieplarnianych.
Czwartkowa aura na pewno nie będzie przyjemna. Na południowym zachodzie, lokalnie, wystąpią mgły. Na pozostałym obszarze kraju poprószy śnieg. Miejscami temperatura maksymalna wyniesie tylko -7 st. Celsjusza.
20 ofiar śmiertelnych oraz 175 tys. poszkodowanych. Południowoazjatycką Sri Lankę nawiedziły nawałnice, których konsekwencje były szczególnie odczuwane na wyżynach.
Pięciu mężczyzn dewastujących las podczas nielegalnego wydobywania bursztynu ujęli pomorscy strażnicy leśni. Sprawcom grożą kary aresztu i kary finansowe.
Niezidentyfikowany obiekt spadł na sycylijskie Palermo. Zdaniem wielu astronomów-amatorów to fragment planetoidy Toutatis, która tydzień temu przeleciała blisko Ziemi. Naukowcy obalają jednak wszelkie teorie czekających na koniec świata.
"Wilk pożarł półtorarocznego wieprza i zbiegł do lasu", "Śmiertelnie ranna wilczyca dogorywa na śniegu", "Podczas gdy wilki rzuciły się na owcę, Doliński szybko odjechał" - to tylko niektóre z wycinków prasowych o trudnym współżyciu wilków i ludzi sprzed niemal wieku. Dziś wilki podchodzące do domostw także są problemem.