Najnowsze

Najnowsze

Tatrzańskie szlaki nadal pod śniegiem

W wysokich partiach Tatr utrzymują się zimowe warunki. Na szczytach leży kilkanaście centymetrów śniegu i nadal obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Choć pogoda jest słoneczna, ratownicy z TOPR odradzają niedoświadczonym turystom wyprawy na trudniejsze szlaki.

Kasztany, mgły, jarzębiny. Wasze dowody końca lata

Liście zmieniające kolor, kasztany lecące z drzew, poranne mgły. To dowody na to, że jesień jest tuż-tuż. Pochodzą one ze zdjęć Reporterów 24, którzy polowali na oznaki tej pory roku w całej Polsce.

Doba zimna na północy

W ciągu następnej doby Polska będzie pod wpływem wyżu znad Niziny Węgierskiej. Tylko na północy i na północnym wschodzie kraju przejściowo zaznaczy się zatoka niżowa z frontem atmosferycznym.

Nadciąga jesienna depresja. Możesz ją przechytrzyć!

Witamy jesień, a wraz z nią obniżony nastrój, często nazywany jesienną depresją. Poradzić sobie z nią jest trudno, ale - przy odpowiednim wsparciu - można . Jak przechytrzyć jesień i pozostać aktywnym oraz pełnym życia, gdy aura do tego nie zachęca - na antenie TVN24 podpowiada psycholog i terapeutka, Maria Rotkiel.

"Embrion planety" pełen wodoru

O ważnych odkryciach dotyczących Westy - planetoidy nazywanej "zamrożonym embrionem planetarnym" - donosi magazyn "Science". Amerykańscy badacze odkryli między innymi zaskakująco duże ilości wodoru na powierzchni ciała niebieskiego. Wodór szczególnie interesuje naukowców, bo jest składnikiem wody.

Tak sucho nie było od dekady. Jesienna niżówka w Tatrach

Tak niskiego poziomu wód w tatrzańskich potokach nie było od 10 lat. Nałożyło się na to kilka zjawisk: tzw. jesienna niżówka, ciepła zima i postępująca urbanizacja - ocenili hydrolodzy podczas trzydniowych Tatrzańskich Warsztatów Hydrologicznych. Sytuację może poprawić sroga zima.

Prehistoryczne lasy mogą odrosnąć. Dzięki zmianom klimatycznym

Globalne zmiany klimatu mogą otworzyć przed nami nowe możliwości. Według naukowców badających skamieniały las na arktycznej Wyspie Bylota, gatunki roślin, które rozwijały się tam przed milionami lat, mają szansę powrócić. - Nasze wnuki będą patrzeć, jak rosną - zapowiada badacz z Uniwersytetu Montrealskiego.

Na zachód od Aten zatrzęsła się ziemia

4,9 stopnia w skali Richtera miało trzęsienie ziemi, jakie nawiedziło Grecję w sobotę rano. Epicentrum znajdowało się 90 km na zachód od Aten - poinformował grecki Narodowy Instytut Geofizyki. Na razie nie ma doniesień o ofiarach ani szkodach materialnych.

Cały dok dryfował na Hawajach

Hawajscy rybacy odkryli duży dok dryfujący po Pacyfiku nieopodal wysp. Po oględzinach okazało się, że to prawdopodobnie kawałek japońskiego portu. Przyniosły go morskie prądy półtora roku po katastrofalnym trzęsieniu ziemi i tsunami w Japonii.

13-metrowa jaszczurka wykopana w Holandii

Górnicze prace w kopalni wapienia w Maastricht przerwało niezwykłe znalezisko. Koparka natrafiła najpierw na wielki ząb, a potem kolejne skamieniałe części 13-metrowego szkieletu prehistorycznego gada. Pozostałości mozozaura - jednej z największych ziemskich jaszczurek - trafią do miejskiego muzeum.

Widzialność ograniczona przez gęste mgły

Nad ranem w przeważającej części kraju jazdę utrudnią gęste mgły. Potem lepiej nie będzie. Przechodzący od zachodu na wschód front atmosferyczny przyniesie opady deszczu, ograniczające widzialność i powodujące śliskość jezdni. Dodatkowo biomet będzie niekorzystny, więc w dłuższej podróży przyda się postój na mocną kawę.

Mokro, zimno i burzowo - przez front

W sobotę nad Polską przejdzie chłodny front atmosferyczny. Przyniesie opady deszczu, niskie temperatury, a nawet burze. Zmarzniemy, maksymalna temperatura wyniesie tylko 17 st. C.

Zalało południową Alaskę

Silny wiatr i ulewny deszcz przyniosła burza, która nawiedziła południowe wybrzeże Alaski. Opady bvły prawdziwie rekordowe. Doprowadziły do wezbrania rzek i wywołały powodzie na niektórych obszarach. Miejscami spadło nawet 200 l/mkw. deszczu, a prędkość wiatru przekraczała 140 km/h.

Mało atrakcyjny dzień na wypad nad wodę

Ci, którzy wybrali się na weekendowy wypoczynek nad Bałtyk lub na Mazury, soboty nie zaliczą raczej do udanych dni. W obu regionach będzie się chmurzyć i przelotnie padać, a miejscami może nawet zagrzmieć. Do tego będzie zimno - temperatury nie przekroczą 15 stopni.

Dopiero końcówka weekendu przyniesie poprawę

Układając plany na weekend, powinniśmy się liczyć ze zmienną pogodą. Zwłaszcza w sobotę może ona wystawić naszą cierpliwość na próbę - pogodne chwile będą się przeplatać z okresami pochmurnymi i deszczowymi. Niedziela będzie dużo ładniejsza, ale jeszcze niezbyt ciepła - na wyraźny wzrost temperatur trzeba poczekać do poniedziałku.

23 cm białego puchu i -5 st. C na Kasprowym

23 cm śniegu leżą na Kasprowym Wierchu - poinformował w piątek dyżurny obserwator Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego. W Tatrach obowiązuje pierwszy, najniższy stopień zagrożenia lawinowego. Na szczytach termometry wskazują pięć stopni mrozu.

Zimowy przedostatni poranek lata. Poniżej zera na południu

Zimowo rozpoczął się ostatni pełny dzień astronomicznego lata. Kraków spowiła gęsta mgła, a w Katowicach przed godz. 7.00 termometry pokazały jedynie -2 st. Celsjusza. Jak donoszą nasi internauci, w Małopolsce temperatura miejscami spadała jeszcze niżej. W Bydgoszczy natomiast trawę pokrył szron.

Runda honorowa Endeavoura. Ostatni krok do muzeum

Amerykański wahadłowiec Endeavour zakończył w czwartek drugi etap swojej ostatniej podróży. Na grzbiecie Boeinga 747 wylądował w bazie lotniczej Edwards na obrzeżach pustyni Mojave w Kalifornii.

Cyklon Nadine nad Azorami

14 burza tropikalna tego sezonu na Północnym Atlntyku, Nadine, przynosi fatalną pogodę na Azorach. Na wyspach jest bardzo mokro i wietrznie. Żywioł zmierza teraz w wybrzeże Portugalii.

Zorza: zielone złoto Skandynawii

Narty to przeżytek - jest nowy hit zimowych podróży. To zorze polarne, które podziwiać można m.in. w Skandynawii. Norwegowie liczą, że ożywią one lokalną turystykę, dotychczas oferującą głównie białe noce latem. Szczególnie mocno liczą na Brytyjczyków, którzy już teraz tłumnie przybywają, by podziwiać kolorowe spektakle.

Lokalnie popada, co ograniczy widzialność

Pogoda dopisze kierowcom, którzy będą poruszać się po drogach przeważającego obszaru kraju. Tylko w pierwszej części dnia na północy, a także na południowym wschodzie może popadać, przez co warunki drogowe się pogorszą.