Najnowsze

Najnowsze

Ziemskie modele klimatyczne sprawdziły się na Marsie

Modele komputerowe dokładnie przewidziały warunki pogodowe na Marsie - ogłosili amerykańscy naukowcy. Według nich świadczy to o dużej wiarygodności tych narzędzi prognozowania zmian klimatycznych na Ziemi i jest silnym argumentem w dyskusji ze sceptykami nie wierzącymi w obecne teorie o wpływie człowieka na globalne ocieplenie.

Cyklonów jest więcej, czy tylko tak nam się wydaje?

Coraz częściej obijają nam się o uszy terminy: burza tropikalna, huragan, tajfun. Ale czy to dlatego, że jest ich coraz więcej, czy może dzięki rozwojowi mediów jest o nich po prostu głośniej niż kiedyś? Na te pytania postanowił odpowiedzieć naukowiec z kopenhaskiego Instytutu Nielsa Bohra.

Wywinęli się dwóm huraganom

Uspokaja się sytuacja na oceanach w obszarze Ameryki Środkowej i południa USA. Sunący po Pacyfiku Paul osłabł do kategorii burzy tropikalnej i docierając do Półwyspu Kalifornijskiego, nie wyrządził żadnych szkód. Przemieszczający się po Atlantyku Rafael pozostał huraganem, ale minął Bermudy bez żadnego zagrożenia.

Wejdzie w nas wyżowy klin

Zatoka niżowa z frontem atmosferycznym opuszcza wschodnie regiony Polski, a w ślad za nią od południowego-zachodu rozbudowuje się klin wysokiego ciśnienia.

Napadało sporo, ale nie ekstremalnie. Dziś deszczu nie będzie

16 l/mkw. deszczu spadło we wtorek do wieczora w Warszawie. Według synoptyka TVN Meteo to sporo, ale nie można tej ilości uznać za ekstremalną. Prognozy na popołudnie wykluczają opady w stolicy, więc tym razem pogoda nie powinna już przeszkodzić w rozegraniu przełożonego z wtorku meczu Polska - Anglia.

Zadusili ostatniego krokodyla w Wietnamie

W Wietnamie nie ma już krokodyli syjamskich. Ostatniego żyjącego na wolności uduszono. To prawdopodobnie sprawka kłusowników, którzy chcieli zabić zwierzę dla skóry.

Mokro na drogach tylko na wschodzie

W środę na większości tras w kraju kierowcy mogą liczyć na dobre warunki. Niebo się rozpogodzi, a na przeważającym obszarze przestanie padać. Deszcz może utrzymać się tylko we wschodnich województwach.

Idzie wyż. Niebo się rozpogodzi

Chociaż w pierwszej części dnia mieszkańcy wschodniej Polski mogą jeszcze potrzebować parasoli, synoptycy mają dobre nowiny. Niż odsunie się poza granice naszego kraju, a jego miejsce zajmie wyż. Oznacza to zanik opadów, przejaśnienia i napływ ciepłego powietrza z południa Europy.

Boisko jak pole ryżowe, mecz odwołany

Obfity deszcz uniemożliwił rozegranie meczu Polska - Anglia w ramach Eliminacji do Mistrzostw Świata. Murawa na Stadionie Narodowym po przejściu ulewy przypominała raczej pole ryżowe, niż powierzchnię boiska.

Nowy atlas ma uratować morskie ptaki

Trzy tysiące gatunków ptaków morskich, trasy ich migracji i miejsca lęgowisk - to wszystko znajdziemy w najnowszym atlasie opublikowanym we wtorek przez Międzynarodową Radę Ochrony Ptaków (BirdLife International). Organizacja ma nadzieję, że publikacja będzie wskazówką do ustanowienia nowych obszarów chronionych dla zagrożonych gatunków.

Ćwierć wieku od pogodowego armagedonu w Wielkiej Brytanii

Dokładnie 25 lat temu Brytyjczycy obudzili się w innym świecie: kompletnie zdewastowanym przez huragan. W nocy z 15 na 16 października 1987 r. ich kraj nawiedziła najpotężniejsza burza od prawie 300 lat. Spowodowała straty warte miliard funtów i zmusiła do zwiększenia nakładów budżetowych na prognozowanie pogody.

Ekrany: uciszają i zabijają

Miały służyć człowiekowi i zwierzętom. Okazuje się jednak, że prócz wyciszania odgłosów z dróg ekrany akustyczne są śmiertelnie niebezpieczne dla ptaków. Masowo rozbijają się o ich przezroczyste ściany.

Azjatyckie zabobony niosą śmierć nosorożców

Róg nosorożca ma leczyć raka. Choć konwencjonalna medycyna tego nie potwierdza, wierzą w to Azjaci, którzy na czarnym rynku za bajońskie sumy kupują proszek z wyrostka tego zwierzęcia. Efektem jest gwałtownie malejąca populacja nosorożców.

Żaden nie zawędrował tak daleko na północ. Huragan Hazel zabił 1,2 tys. osób

58 lat temu przez Pacyfik przetoczył się cyklon Hazel. Żywioł kosztował życie 1,2 tys. osób, mieszkańców Haiti, Stanów Zjednoczonych i Kanady. Żaden zanotowany przez człowieka huragan nie dotarł nigdy tak daleko na północ. Straty materialne były tak duże, że jego imię zostało wycofane z ponownego użycia w nazewnictwie cyklonów na Atlantyku.

50 tys. żurawi zebrało się do lotu

Jednym z symboli jesieni, oprócz spadających liści, są klucze odlatujących ptaków. Migrujące gatunki we wrześniu i październiku gromadzą się w dużych grupach, szykując się do odlotów. Na miejsce największej zbiórki żurawi na węgierskiej puszcie przyleciało już ponad 50 tys. tych ptaków.

Klif opiera się morzu i złoci jesienią

Jesień pełnię swoich wdzięków ukazuje w tym roku nad Bałtykiem. Każdego dnia, kiedy dopisuje pogoda, możemy naocznie przekonać się o pięknie tej pory roku. Świadczą o tym zdjęcia Reporterki 24, gosiatomas.

Planeta z czterema słońcami odkryta przez internautów

Aż cztery słońca wschodzą i zachodzą na niebie nad nowo odkrytą PH1. To pierwsza znana planeta w układzie czterokrotnym. Zidentyfikowali ją internauci, a odkrycie potwierdziły obserwacje przeprowadzone przez międzynarodowy zespół astronomów z Uniwersytetu Yale.

Woda i połamane drzewa w Wiecznym Mieście

Podtopienia, połamane gałęzie, powyrywane drzewa, chaos na ulicach - to skutki poniedziałkowego załamania pogody w Rzymie, związanego z przejściem frontu Kleopatra. Choć wtorkowy ranek przywitał mieszkańców Wiecznego Miasta lepszą pogodą, muszą się oni zmagać ze skutkami poniedziałkowej burzy. Ulewy przeszły też przez Ligurię i Toskanię, a w Lombardii miejscami deszcz zamieniał się w śnieg.

Delfiny wchodzą na wyższy stopień ewolucji? Przekazują wiedzę potomstwu

Niewielka populacja delfinów z zachodniej Australii wyróżnia się rzadką techniką łowiecką - wykorzystuje gąbki do ochrony nosów podczas polowania. To jednak nie wszystko. Australijscy naukowcy odkryli, że płynne przechodzenie tej umiejętności z pokolenia na pokolenie to zasługa samic. I tak już od 180 lat.

Mieliśmy upalny wrzesień. Temperatura sięgnęła rekordu

Ubiegły miesiąc był najcieplejszy w historii współczesnych pomiarów temperatury na Ziemi. Wrzesień Anno Domini 2012 zapisał się średnią temperaturą na naszej planecie na poziomie 15,67 st. C, wyrównując jednocześnie rekord z 2005 roku.

Ameryka w objęciach huraganów

Ameryka Środkowa znalazła się w kleszczach dwóch huraganów. Przesuwający się po wschodnim Pacyfiku Paul uderzy w meksykańską Dolną Kalifornię, a sunący po zachodnim Atlantyku Rafael dotrze do Bermudów. Specjaliści nie przewidują większych zagrożeń dla mieszkańców tych rejonów.

25 gatunków naczelnych na skraju wyginięcia

Dwudziestu pięciu gatunkom ssaków naczelnych grozi wyginięcie - ostrzega Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody. Do zagłady może dojść z winy człowieka, przez wycinanie lasów i nielegalny handel dzikimi zwierzętami.

Pogoda nie pomoże kierowcom

Zwiększonej ostrożności od kierowców będą wymagały podróże po trasach na wschodzie, południu i centrum. Jazdę utrudni padający an tych obszarach deszcz. We znaki może się też dawać niekorzystny biomet z niskim ciśnieniem.

Deszczowe chmury nad Polską. Front da się we znaki

Pochmurny i deszczowy dzień czeka mieszkańców centralnej, południowej i wschodniej Polski. Za taką nieprzyjemną pogodę odpowiada front atmosferyczny. Na zachodzie i północy niebo będzie się rozpogadzać, ale za to w tych częściach kraju będzie najchłodniej.

Burzliwa wiosna w Kapsztadzie sieje popłoch

Niezwykle burzliwe oblicze ma tegoroczna wiosna w Kapsztadzie. Kolejny dzień z rzędu fale w Ocenianie Atlantyckim sięgają kilku metrów. Czasem są one śmiertelnie niebezpieczne.