Najnowsze

Najnowsze

Nad wodą jesień w pełni

Wtorkowa aura nad morzem i na Mazurach upłynie pod znakiem chmur. Obłoki w większości okażą się deszczowe, synoptycy prognozują przelotne opady. Najcieplej będzie w Międzyzdrojach, gdzie słupki rtęci zatrzymają się przy 20 st. C.

Wielka polerka ogromnej cząsteczki. Alpiniści szorują Atomium

Pucują, szorują i wycierają największy symbol Brukseli - Atomium. Obiekt stracił blask przez spadające z nieba paliwo lotnicze. Operacja jest skomplikowana ze względu na kształt i delikatną konstrukcję obiektu, który wzorowany jest na schemacie kryształu żelaza.

Sterowce zamiast samolotów. Zeppeliny wrócą na niebo?

Są dostojne, ekologiczne i bardzo ładowne - tak w skrócie można opisać aerostaty. Być może już niedługo sterowce powrócą w wielkim stylu na niebo. Kiedy pogrążony w kryzysie świat rozpaczliwie szuka oszczędności, amerykańska firma prezentuje projekt sterowców nowej generacji, które mają być tańszą alternatywą dla samolotów.

Chińska prowincja ugrzęzła w mgle

Widoczność ograniczona nawet do 50 metrów, odwołane loty, zamknięte drogi szybkiego ruchu. Tak wyglądał poniedziałkowy poranek w chińskiej prowincji Szantung. Zawiniła mgła.

Katastrofalny początek jesieni na Wyspach

"Padało całą niedzielę, całą noc i od rana leje" - informuje o sytuacji w Wielkiej Brytanii internauta na Kontakcie 24. Wichury i ulewne deszcze w weekend brutalnie wkroczyły do Wielkiej Brytanii i zdążyły już doprowadzić do śmierci jednej osoby. Na poniedziałek i wtorek synoptycy zapowiadają wiatr dochodzący do 100 km/h i dalsze obfite opady, które mogą skutkować powodziami na południowym zachodzie i północy kraju.

Sprecyzowali jednostkę astronomiczną. Dokładnie 149 597 870 700 m

Międzynarodowa Unia Astronomiczna ustaliła nową definicję jednostki astronomicznej, używanej do określania odległości w Układzie Słonecznym. Zamiast opierać się na zmiennych danych, będzie teraz na stałe zdefiniowaną liczbą. Nowe ustalenia mają ułatwić astronomom wykonywanie obliczeń.

Ogień pożera lasy nad Walencją

Około 2 tys. mieszkańców miejscowości położonych wokół Walencji zostało ewakuowanych w niedzielę wieczorem z powodu pożaru miejscowych lasów. Ze względu na zadymienie zamknięto cztery lokalne drogi. Z ogniem podsycanym przez silny wiatr walczą strażacy i wojskowi z jednostek kryzysowych.

Golce wyjątkowo odporne na kwas. Pomogą nam uwolnić się od bólu?

Golce rozwinęły się w taki sposób, że świetnie funkcjonują w kwaśnym środowisku, które dla innych ssaków - w tym ludzi - byłoby nie do zniesienia. Naukowcy z Uniwersytetu Illionois zbadali, co decyduje o przystosowaniu gryzoni do takich warunków. Liczą, że ta wiedza pomoże znaleźć sposoby na łagodzenie bólu u ludzi.

Pogoda uprzyjemni kierowcom jazdę

W poniedziałek kierowcy nie powinni narzekać na aurę. Prawie w całym kraju będzie pogodnie i sucho. Przelotnie pokropić może tylko na północy i północnym zachodzie

Trochę chmur, a potem pogodnie i cieplej

Strefa chmur związana z ciepłym frontem będzie dziś wędrować z południa w głąb kraju. Choć może przynieść przelotne opady w północnej Polsce, zapowiada lepszą i cieplejszą pogodę. Szybko się rozpogodzi i ociepli - szczególnie w południowych regionach.

Tęcza zagościła na chmurach

Iryzację, która pojawiła się na chmurach nad Bydgoszczą, uchwycił w niedzielę jeden z Reporterów 24. To zjawisko optyczne czasem wywoływane jest sztucznie, dzięki czemu powstaje wiele ozdobnych przedmiotów o tęczowym pobłysku.

Jelawat ma szansę zostać tajfunem-potworem

Tajfun Jelawat szybko rozwija się nad Morzem Filipińskim - niewykluczone, że niebawem osiągnie status supertajfunu. Chociaż znajduje się setki kilometrów od Archipelagu Filipińskiego i ominie go od wschodu, już teraz mocno miesza w pogodzie, powodując burze z silnym deszczem i wichurami. W najbliższych dniach ulewy mogą doprowadzić do powodzi i lawin błotnych na Filipinach.

Mazury-Bałtyk: jeden do zera

Poniedziałkowa aura będzie zdecydowanie bardziej korzystna dla wypoczywających na Mazurach. Tam sporo słońca i bez deszczu. Opady utrzymają się jeszcze nad morzem, gdzie niebo zdominują chmury.

Lawina zabiła 9 himalaistów. Polskie wyprawy bezpieczne

Co najmniej dziewięciu europejskich himalaistów zginęło, a czterech uważa sie za zaginionych wskutek zejścia lawiny na mierzącym 8156 m n.p.m. masywie Manaslu w północnym Nepalu. Do tej pory udało się odnaleźć dwa ciała: wspinacza z Niemiec i przewodnika z Nepalu. Lawina nie zagroziła dwóm polskim wyprawom, które znajdują się na ośmiotysięczniku.

Wrzesień jeszcze będzie upalny

Przez najbliższy tydzień nie powinniśmy narzekać na pogodę. Aż do pierwszych dni października będziemy się cieszyć z pięknego, słonecznego i ciepłego oblicza jesieni. Warto dobrze zaplanować najbliższy weekend, bo temperatury sięgną wtedy nawet 30 stopni Celsjusza.

Na alergików czyhają Cladosporium i ambrozja

To przede wszystkim zarodniki grzybów mikroskopowych z rodzaju Cladosporium będą uciążliwe dla alergików. Niewykluczone jednak, że uczuleni kichać będą jeszcze m.in. przez ambrozję.

Urodziłeś się jesienią? Masz większą szansę dożyć setki

Jesień sprzyja długowieczności. Okazuje się, że urodzeni między wrześniem a listopadem mają większą szansę dożyć 100 lat niż ich rówieśnicy urodzeni w pozostałych miesiącach roku. Wykazały to badania pary naukowców z uniwersytetu w Chicago.

Domy w Kanadzie zapadają się przez globalne ocieplenie

Kanadyjczycy mogą stracić swoje domy przez ocieplający się klimat. Z powodu topnienia wiecznej zmarzliny zmienia się struktura gruntu, co powoduje pękanie i przesuwanie się fundamentów, a nawet zapadanie się budynków. Władze Kanady przygotowują specjalne poradniki dla właścicieli zagrożonych domów.

Wyścigowe tratwy pędzą Amazonką

Wyścig tratw po najdłuższej rzece świata rozgrywa się w Peru. Zawodnicy muszą pokonać aż 190 km, jako napędu używając jedynie pagajów. Start był w sobotę, dziś najwytrwalsi dopłyną do mety. Tratwy musieli wykonać sami na miejscu.

Mapa zagrożonych elektrowni atomowych. Jest ich zbyt wiele!

23 elektrownie na świecie, z czego 13 czynnych, znajdują się na terenach narażonych na uderzenie tsunami - alarmują naukowcy. W budowie jest kolejnych siedem. Jak poważne mogą być konsekwencje tak ryzykownych lokalizacji, pokazała katastrofa elektrowni w Fukushimie z 2011 roku.

Mamy jesień. Przyszła w sobotę o 16:49

Dokładnie o godz. 16:49 w sobotę Słońce znalazło się w punkcie Wagi, rozpoczynając tym samym astronomiczną jesień. Dzisiaj nastała jesień kalendarzowa, przez którą noce staną się dłuższe od dni.

Bolidy rozświetliły niebo nad Wyspami Brytyjskimi

Meteory, kosmiczne śmieci czy jakieś tajemnicze zjawisko? Świetliste kule przecinające niebo, które oglądali w nocy z piątku na sobotę mieszkańcy Wielkiej Brytanii i Irlandii, wzbudziły wiele spekulacji. Zagadkę rozwiązało Amerykańskie Towarzystwo Meteorów, które poinformowało o 75 przypadkach świetlistych zjawisk, zarejestrowanych nad Wyspami Brytyjskimi.

Ustępujący front zmoczy drogi na północy

Pozostałości frontu atmosferycznego przyniosą opady deszczu w Polsce północnej i północno-wchodniej. Tam drogi mogą robić się śliskie. Widzialność będzie ograniczona. Na pozostałym obszarze kraju warunki drogowe będą dobre.

Wciąż zimno na północy. Na południu trochę lepiej

Niedziela przyniesie chłód i deszcz na północy i północnym wschodzie kraju. Tam na termometrach tylko 12 st. C, ale temperatura odczuwalna będzie o wiele niższa ze względu na wilgoć i dość silny wiatr. Na pozostałym obszarze kraju będzie pogodnie, a nawet słonecznie, ale też chłodno. Najwięcej, bo 17 kresek powyżej zera, pokażą termometry w Małopolsce.

Burze uspokoiły się dopiero po północy

W sobotę do późnego wieczora w północno-wschodniej Polsce dochodziło do gwałtownych wyładowań atmosferycznych. W nocy sytuacja zaczęło się uspokajać, burze przed północą występowały jeszcze tylko na Pomorzu, Warmii i Mazurach i Podlasiu i powoli zanikały.

Atak nawałnic w Wielkopolsce i na Wybrzeżu

Pozrywane dachy, powalone drzewa, zniszczone samochody - to efekty wichury, która po południu przeszła przez Grodzisk Wielkopolski. Ich zdjęcia na Kontakcie 24 zamieścił internauta karinam. O gradzie w Dąbkowicach niedaleko Koszalina informuje na Kontakcie Meteo internauta dlb.