Najnowsze

Najnowsze

Bliźniacze satelity podpatrzą, jak bombarduje nas Słońce

NASA dokonała kolejnego ważnego kroku w kierunku poznania otoczenia Ziemi. Wystrzeliła na orbitę ziemską bliźniacze satelity, dzięki którym dowiemy się, jak burze słoneczne oddziałują na naszą planetę. Urządzenia będą badały pasy radiacyjne Van Allena, czyli obszar intensywnego promieniowania wokół Ziemi.

Nowy Orlean przetrwał Isaaca. Straty mniejsze niż spodziewane

Burza tropikalna Isaac słabnie - poinformowały amerykańskie władze. Żywioł powoli przemieszcza się w głąb lądu w kierunku Arkansas. Pierwsze oceny po przejściu Isaaca są pozytywne - system przeciwpowodziowy zapobiegł tragedii. Mimo to, prezydent Barack Obama wprowadził stan klęski żywiołowej w dwóch stanach: Luizjanie i Missisipi.

Zobacz niewidzialne: "żywa" mapa wiatru

Niewidzialne stało się widoczne dzięki odrobinie fantazji i kreatywności pary naukowców. Fernanda Viégas i Martin Wattenberg stworzyli "żywą" mapę wiatrów nad terytorium USA. Widzicie na niej Isaaca?

Huragan cofnął wody Missisipi

Huragan Isaac cofnął i spiętrzył wody rzeki Missisipi, gdy kierował się w stronę lądu znad Zatoki Meksykańskiej. Zjawisko trwało prawie dobę. Poziom rzeki podniósł się o kilka metrów.

Kilkaset wstrząsów pod Kalifornią

Brawley - miasto w południowej Kaliforni ogłosiło stan wyjątkowy z powodu roju wstrząsów, jakie pojawiają się tam od kilku dni. W ich wyniku około 10 tys. mieszkańców nie ma prądu i bieżącej wody. Straty sięgają już kilku milionów dolarów.

Trzęsienie w Japonii może zabić 320 tys. ludzi

Gdyby w Japonii doszło do trzęsienia ziemi o skale podobnej do tego z marca 2011 roku, w wyniku którego uszkodzona została elektrownia atomowa w Fukushimie, mogłoby ono kosztować życie 320 tysięcy ludzi - wynika z raportu przygotowanego na zlecenie rządu w Tokio.

Zła pogoda nadciąga z zachodu

Kierowcy poruszający się po drogach zachodu mogą mieć powody do narzekania. W czwartek nad tą częścią kraju może popadać deszcz. Mieszkańcy pozostałych regionów nie powinni obawiać się warunków atmosferycznych.

Na południu bezchmurne niebo. Zachód może skąpać się w deszczu

Czwartek w większej części kraju zapowiada się przyjemnie i ciepło. Słupki rtęci miejscami podskoczą do prawie 30 st. C. Na zachodzie w drugiej części dnia warunki atmosferyczne zaczną się pogarszać. Może lokalnie zagrzmieć i przelotnie popadać. Będzie to zwiastun zmiany pogody w najbliższych dniach.

Mekka turystów płonie. Na pomoc strażacy z Aten

W turystycznym raju, na greckiej wyspie Rodos, ogłoszono w środę stan klęski żywiołowej. Szalejące tam od wtorkowego popołudnia pożary strawiły już ponad 500 hektarów lasów. Do walki wysłano strażaków ze stolicy Grecji.

W walce z pożarami pomagają dzieci

Nie tylko strażacy, ale też nastolatki, a nawet dzieci pomagają w walce z pożarami w Bośni i Hercegowinie. Ogień to skutek najcieplejszego lata od co najmniej 120 lat.

Zmienne warunki nad morzem i jeziorami

Tylko w kilku miejscowościach Warmii i Mazur będzie się dało w czwartek wypoczywać. Większość kurortów - nie tylko północnego wschodu, lecz także Pomorza i Wybrzeża - będzie deszczowa i burzowa.

Lodu coraz mniej. Co dalej?

Ocieplenie klimatu powoduje topnienie lodowców i ich cofanie się. Mimo wszystko to zjawisko nie powinno wywołać negatywnych konsekwencji przynajmniej przez najbliższych kilkaset lat. O tym i o innych zjawiskach pogodowych w dzisiejszym magazynie "Meteo News".

Wakacje pożegnamy w deszczu

Przede wszystkim deszczowo - a chwilami nawet burzowo - będzie przez pięć najbliższych dni. Słonecznych momentów w ciągu ostatnich chwil wakacji synoptycy przewidują niewiele. Prognozowana przez synoptyków będzie bardzo zróżnicowana: od 16 do 29 st. C.

Isaac pokonał wały w Luizjanie. Zbliża się do Nowego Orleanu

Huragan Isaac szaleje u wybrzeży Luizjany. Przed południem morze przelało się przez wały na południu stanu. Isaakowi towarzyszą obfite opady oraz wiatr o prędkości 120 km/h. Oko cyklonu zmierza na Nowy Orlean, który siedem lat temu został niemal kompletnie zniszczony przez huragan Katrina. Isaac będzie wielkim testem systemu, który ma zapobiec powtórce tragedii.

Układ Słoneczny razy dwa. Dwie planety wokół dwóch słońc

Dwie planety krążące wokół dwóch słońc - takiego odkrycia udało się dokonać badaczom pracującym przy Teleskopie Kosmicznym Kepler. Smaczku odkryciu dodaje fakt, że jedna z tych dwóch planet może znajdować się w tzw. strefie zamieszkiwalnej.

Góry pochłonęły 8 ofiar. 550 interwencji

Ponad pół tysiąca razy w ciągu zaledwie dwóch miesięcy ratownicy GOPR i TOPR musieli wyruszać na ratunek turystom, którzy znaleźli się w niebezpieczeństwie. Aż osiem razy - tyle wynosi liczba ofiar śmiertelnych polskich gór - nie udało im się zdążyć na czas. Przyczyną nieszczęśliwych wypadków, jak podkreślają ratownicy, był przede wszystkim brak wyobraźni.

Zobacz huragan oczami astronautów

Oczy całego świata zwrócone są w stronę Stanów Zjednoczonych, nad którymi od kilku godzin szaleje Isaac. Żywioł obserwują też astronauci z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Zabił na Filipinach, musnął Tajwan, idzie na Koreę

Na Pacyfiku tajfuny szaleją jeden za drugim. W zeszłym tygodniu Azjatom dawał się we znaki Bolaven, w tym postrach sieje Tembin. Żywioł zdążył już zabić osiem osób na Filipinach i postraszyć mieszkańców Tajwanu. Sunie teraz w kierunku Korei Południowej.

Korea Północna: tajfun na cenzurowanym

Koreę Północną nawiedza kolejna tego lata katastrofa naturalna. We wtorek wieczorem czasu lokalnego w wybrzeże kraju uderzył tajfun Bolaven. Nikt nie wie, jakie wyrządził szkody, bo władze kraju cenzurują informacje o zniszczeniach.

W Peru przebudził się potwór. Wybuch po 500 latach snu?

El Misi, stratowulkan w południowym Peru, przebudził się ze snu. Tamtejsi geolodzy poinformowali, że to dopiero początek jego aktywności, ale jeśli utrzyma się na podobnym poziomie, może stworzyć warunki do erupcji. Ostatnia zdarzyła się w XV w.

Wyszli na plaże witać Isaaca

Zanim Isaac z impetem uderzył w amerykański ląd, mieszkańcy wybrzeża wyszli mu na spotkanie. Czekali tak długo, aż nie przegoniło ich wojsko. W międzyczasie bawili się w wodzie, łapiąc we włosy porywisty wiatr...

Tysiące ofiar, ogromne zniszczenia. Żyjemy w "epoce wielkich cyklonów"

9 tys. ofiar Mitcha w 1998 r., 1,5 tys. zabitych przez Katrinę w 2005 r. - to żniwo zbierane przez najsilniejsze huragany ostatnich kilkunastu lat. W tym okresie kolejne setki osób zabiły inne cyklony. Według amerykanskich uczonych świadczy to o tym, że od połowy lat 90. XX świat wszedł w "epokę wielkich cyklonów" - powtarzający się cyklicznie okres dużego nasilenia tych zjawisk.

Pogoda zepsuje się tylko na zachodzie

Wyjeżdżający w środę w podróż mogą liczyć na korzystne warunki drogowe. W całym kraju będzie pogodnie i sucho. Tylko po południu na zachodzie pogoda może się zepsuć.

Środa słoneczna i ciepła: do 27 st. C

Od samego rana czeka nas piękny dzień. Niebo zdominuje słońce i dopiero po południu na zachodzie może pojawić się więcej chmur z przelotnymi opadami deszczu. Odczujemy komfort termiczny. Słupki rtęci w całym kraju pokażą 20 st. C i więcej.

W środę Mazury słoneczne i chmury na Wybrzeżu

Środowa aura okaże się zdecydowanie łaskawsza dla osób przebywających na Mazurach niż nad morzem. Osoby, które zdecydują się na wypoczynek w krainie jezior, mogą liczyć na słoneczną pogodę. Nad morzem królować będą natomiast chmury.

Po upale przyszły ulewy. Powódź w Rumunii

W ostatnich tygodniach wiele krajów południa Europy zmaga się z falą upałów i pożarów. W bardzo trudnej sytuacji jest Rumunia, która od niedzieli walczy nie tylko z upałem, ale też ulewnymi deszczami oraz powodzią.