Najnowsze

Najnowsze

Deszczowo, wietrznie i chłodno

Dzisiejszy dzień do najlepszych należeć nie będzie. Synoptycy zapowiadają przelotne opady deszczu niemal w całym kraju, a do tego silny wiatr, który będzie zwiększał i tak znaczące odczucie chłodu. Termometry wskażą maksymalnie od 8 do 13 st. C.

Wiatr zatrzymał Stratosa

Operacja Stratos przerwana. Skok Felixa Baumgartnera nie doszedł we wtorek skutku z powodu niesprzyjających warunków atmosferycznych, przede wszystkim silnego wiatru, który zagrażał życiu Austriaka.

W Świnoujściu będą strzelać do dzików

Odstrzał ok. 60 dzików planują władze zachodniopomorskiego Świnoujścia. Ich zdaniem to rozwiązanie konieczne, żeby powstrzymać zwierzęta, które coraz częściej żerują w centrum miasta.

Miliony lat obliczeń w mgnieniu oka. Superkomputery dzięki noblistom

Odkrycia tegorocznych noblistów w dziedzinie fizyki mogą doprowadzić do powstania tzw. superkomputerów. Będą one wykonywać zadania, z którymi zwykłe komputery musiałyby radzić sobie przez miliony lat - np. łamać niezwykle skomplikowane szyfry. Z laureatami będą niebawem pracować polscy naukowcy.

"Najpiękniejsza zorza od lat"

Rozbłysk Słońca zafundował bardzo widowiskowe zorze polarne. Internauci z całego świata publikują nagrania tego zjawiska.

Biało w Lęborku i Gdańsku

Wystarczyło kilka minut, by ulice i chodniki w Lęborku pokryła biała warstwa lodowych kulek. To jedno z miejsc, przez które w okolicach południa przeszły lokalne gradobicia. Za takie zjawiska odpowiadają Cumulonimbusy, jakie wytworzyły się na zimnym froncie atmosferycznym nad północną Polską.

Uskok wiatru wstrzymał skok ze stratosfery

Wielki skok Felixa Baumgartnera ze stratosfery już dzisiaj o 16.00 naszego czasu. Dwie godziny wcześniej wystartuje balon ze skoczkiem. Skok miał odbyć się w poniedziałek, ale nie pozwoliły na to warunki pogodowe. Arleta Unton-Pyziołek wyjaśnia, dlaczego podjęto decyzję o jego przełożeniu.

Teleportacja nie przeszła. Nobel za badania z optyki kwantowej

Francuz Serge Haroche i Amerykanin David J. Wineland zostali laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki. Komitet Noblowski wyróżnił ich za badania z optyki kwantowej. Naukowcy znaleźli sposób na mierzenie nieuchwytnych cząsteczek kwantowych bez ich niszczenia.

Szwecja jest tak ekologiczna, że musi importować śmieci

Intensywne wprowadzanie proekologicznych rozwiązań może prowadzić do absurdalnych sytuacji. Szwecja okazała się tak zaawansowana w recyklingu odpadów, że ma za mało własnych śmieci i musi je importować od sąsiadów. Wszystko po to, by wykorzystać je jako paliwo w alternatywnym procesie wytwarzania energii.

Uśpione nasiona roślin. Przetrwają każdą suszę

Zmiany klimatyczne mają pozytywny wpływ na niektóre rośliny występujące na terenach pustynnych - ustalili naukowcy z niemieckiego Instytutu Maxa Plancka w Rostoku. Z badań wynika, że niektóre organizmy wytwarzają "uśpione nasiona", które stają się aktywne przy pojawieniu się korzystnych warunków do rozwoju.

Zwykła sól maluje niezwykłe obrazy

Salar de Coipasa, wielkie boliwijskie solnisko, udało się uchwycić astronautom z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Trzeba przyznać, że z perspektywy kosmosu prezentuje się ono wyjątkowo atrakcyjnie - m.in. dzięki temu, że przykrywa je warstwa zwykłej soli kamiennej.

Wieje i będzie wiało. Nawet 80 km/h

Wiatr nie odpuszcza. Synoptycy przewidują, że we wtorek w porywach osiągnie on prędkość 80 km/h. - W poniedziałek najsilniejsze porywy odnotowano na Wybrzeżu - poinformowała synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek.

Bakterie wyprodukują paliwo na Marsie

Dzięki mikrobom ludziom uda się przetrwać np. na Marsie, uważają naukowcy z NASA. Chcą oni tak zmodyfikować te mikroorganizmy, żeby dostarczały astronautom pożywienia, paliwa i schronienia.

Rzym tłumaczy się z "zakazu biwakowania": kary za śmieci, nie za kanapkę

Młodzi Rzymianie urządzają demonstracyjne pikniki w centrum Wiecznego Miasta, protestując w ten sposób przeciw wprowadzeniu w stolicy Włoch przepisu nazywanego "zakazem biwakowania". Władze miasta próbują załagodzić sytuację. - To nie jest zakaz jedzenia kanapek, ale zakaz śmiecenia i degradacji miasta - wyjaśnił burmistrz, który osobiście sprzątał Schody Hiszpańskie, żeby podkreślić wagę problemu.

Dyniowy zawrót głowy

Dynie nie muszą odstraszać swoim wyglądem podczas Halloween. Warzywa mogą stać się doskonałym tworzywem dla artystów. Najlepszym tego przykładem są zdjęcia Reporterki 24.

Mokro i chłodno. Front sięgnie w głąb Polski

Na ponury i deszczowy dzień muszą się przygotować mieszkańcy północnej i centralnej Polski. We wschodniej części Pomorza może nawet słabo zagrzmieć. Na południu i południowym zachodzie będzie bardziej pogodnie, a do tego najcieplej - do 15 st. C.

Suchych dróg jak na lekarstwo

We wtorek kierowcom na większości tras przydadzą się sprawnie działające wycieraczki. Deszczu unikną tylko podróżujący w pasie od Dolnego Śląska po Lubelszczyznę. Najmocniej popada na północy i w centrum kraju, pokropi też na południowym wschodzie.

Rowerem przez smog i spaliny? To i tak wyjdzie na zdrowie

Miłośnicy dwóch kółek, którzy obawiają się jeździć po mieście ze względu na zanieczyszczenie powietrza, mogą odetchnąć pełną piersią. Okazuje się, że na jedną śmierć rowerzysty przypada aż 77 zgonów, którym można byłoby zapobiec, np. wsiadając na rower.

Jesień. Grzybiarze czekali na nią cały rok

Znajdą się pewnie tacy, którzy tęsknią za latem i za ciepłymi dniami, ale na pewno nie będą to grzybiarze. Jesienna aura to prawdziwy raj dla nich. Zdjęcia ze swoich leśnych wypraw nadesłali nam Reporterzy 24.

Samochód na prąd truje tak samo jak diesel?

Samochody napędzane energią elektryczną mogą być równie szkodliwe dla środowiska, co pojazdy z silnikami spalinowymi. Naukowcy z Norwegii przeanalizowali ich wpływ na środowisko i podkreślają, że nie zawsze i nie wszędzie silniki elektryczne są dobrym rozwiązaniem.

W weekend deszcz "wyrobił" miesięczną normę

Domy odcięte od świata, przepełnione zbiorniki retencyjne - to krótki bilans powodzi, która w weekend zalała zachodnie regiony Finlandii. W ciągu ostatnich dni spadło tam tyle deszczu, ile zazwyczaj pojawia się przez cały październik.

Trzęsienie ziemi w Indonezji. Tsunami nie będzie

Wschodnie wybrzeże Indonezji nawiedziło trzęsienie ziemi o sile 6,3 stopni w skali Richtera - podała amerykańska agencja geologiczna USGS. Indonezyjskie służby meteorologiczne wykluczyły powstanie tsunami.

Wiatrak nie wytrzymał wichury

Wichury, które w ostatnich dniach przeszły przez Polskę, spowodowały liczne straty w wielu regionach kraju. W miejscowości Koziołki, w powiecie brzezińskim (woj. łódzkie), silny wiatr uszkodził śmigło wiatraka. Na miejscu był dzisiaj internauta @jbm24, który wysłał do redakcji Kontaktu 24 zdjęcia.