Najnowsze

Najnowsze

Burzowy przełom tygodnia. Od wtorku spokojniej

W sobotę na północnym zachodzie Polski mogą pojawić się pierwsze burze związane z sunącym z zachodu frontem atmosferycznym. Będzie ich stopniowo przybywać, a w poniedziałek zagrzmi w większości regionów. Na spokojniejszą aurę trzeba będzie poczekać do wtorku.

Komunikat dla alergików

W powietrzu dominują zarodniki grzybów mikroskopowych. W całym kraju przewidywane jest bardzo wysokie stężenie zarodników grzybów mikroskopowych z rodzaju Cladosporium i Alternaria.

Pożar w pobliżu Aten. Ogień coraz bliżej domów

Pożar lasu, który wybuchł 50 km od Aten, zagraża pobliskim domom. Akcja gaśnicza prowadzona jest na ziemi i w powietrzu. Walka z ogniem jest jednak trudna, bo silny wiatr ułatwia jego rozprzestrzenianie.

Świat staje się bardziej brutalny przez upały

Coraz więcej napadów, gwałtów i morderstw, a także częstsze wybuchy zamieszek i wojen domowych - to może być efekt... zmian klimatycznych. Tak twierdzą amerykańcy naukowcy, według których nawet niewielkie zmiany temperatur i sum opadów mogą prowadzić do wzrostu przemocy w różnych częściach świata. Ostrzegają, że z prognozowanego poziomu zmian klimatycznych wynika, że świat stanie się jeszcze bardziej brutalny.

Śmiertelnie niebezpieczna ameba była także w Polsce

Czy do śmiertelnie niebezpiecznego zakażenia amebą może dojść w Polsce? Kilka dni temu świat obiegła informacja o 12-letniej Kali Hardig, która walczy o życie po inwazji pasożyta Naegleria fowleri. Doszło do tego w ciepłych akwenach parku wodnego Willow Springs w Little Rock w Stanach Zjednoczonych, ale szczepy niebezpiecznego pierwotniaka wykryto również w ciepłych wodach Jezior Konińskich.

Przybywa tygrysów w Nepalu

Zwiększa się liczba dzikich tygrysów bengalskich, a to daje nadzieje, że ich zagrożony gatunek zostanie zachowany. Wszystko to dzięki współpracy nepalskich ekologów, lokalnej społeczności i władz państwa, którzy wspólnymi siłami poprawili jakość działań ochrony zwierząt.

Ponadstukilowe maleństwo szuka ochłody

Wysokie temperatury są męczące nie tylko dla ludzi. Ochłody szukają także zwierzęta. Maluchy chętnie baraszkują w basenie, tak jak pewien słonik w teksańskim ZOO. Ponadstukilogramowe maleństwo bawiło się pod czujnym okiem swojej mamy.

Słońce wygrywa z deszczem w Europie

Wyż znajdujący się nad Alpami zapewni pogodną, słoneczną aurę w większości rejonów Europy. Tę tendencję miejscami popsują jednak niże znad Wysp Brytyjskich i wschodnich krańców kontynentu. Sprawią, że w niektórych krajach przelotnie popada.

Pustynia budzi się nocą. "Tu jest mnóstwo życia"

Pustynia raczej nie kojarzy się nam z miejscem, gdzie intensywnie buzuje życie. Za dnia rzeczywiście takie miejsca sprawiają wrażenie niemal wymarłych. To się jednak mocno zmienia po zachodzi słońca. Nagranie z ukrytej kamery pokazuje, że najwięcej dzieje się przy wykopanej przez kojoty studni.

Kosmiczne "a kuku" i hula-hoop. Dzieciństwo gwiazd

Do dziecięcej zabawy w "a kuku" i akrobacji z obręczą hula-hoop porównują naukowcy to, co dzieje się w migoczącym układzie gwiezdnym YLW 16A znajdującym się w gwiazdozbiorze Wężownika. To o tyle trafne porównania, że ten system jest jeszcze bardzo młody. Należące do niego planety mają dopiero powstać, a niektóre z nich mogą przypominać znaną z "Gwiezdnych Wojen" Tatooine z dwoma słońcami.

Prognoza pogody na dziś: 33 st. C, deszcze i burze

W ciągu dnia w pogodzie namiesza trochę związany z niżem ciepły front atmosferyczny. Za jego sprawą w piątek deszcz pojawi się od Warmii i Mazur po Podkarpacie. Wracają do nas upały - miejscami termometry wskażą nawet 33 st. C., a synoptycy uspokajają - ewentualne burze będą słabe.

Woda, mydło. Dzięki nim dzieci rosną wyższe

Dzieci, które mają stały dostęp zarówno do czystej wody, jak i do mydła, rosną wyższe niż ich rówieśnicy pochodzący z miejsc, w których nie jest prosto utrzymać właściwą higienę.

Kotiki z Frankfurtu już we Wrocławiu

Para kotików, Nabi i Chico, to nowi podopieczni wrocławskiego zoo. Choć zaledwie przed dwoma dniami kotiki przybyły z Frankfurtu, można je już oglądać w jednym z basenów ogrodu zoologicznego. Kiedy się zaaklimatyzują, dołączą do innych uchatek.

Słońce próbuje objąć ramionami kosmos

Sonda NASA zajmująca się monitorowaniem centralnej gwiazdy Układu Słonecznego zaobserwowała niezwykle widowiskowe zjawisko: Słońce wyrzuciło dwa ogromne strumienie plazmy, które ułożyły się w ramiona.

Niemieckie rozwiązanie na globalne ocieplenie: obrzydlce!

Od lat naukowcy są świadomi faktu, że lasy znakomicie pochłaniają ogromną ilość dwutlenku węgla, przerabiając go na czysty tlen. To układ idealny - zarówno fauna, i flora ma czym oddychać. To podsunęło niemieckim naukowcom pomysł, by pustynię zamienić w zielony las.

Serce lub nerka z moczu? Dla naukowców to całkiem możliwe

Naukowcy z Instytutu Wake Forest Baptist Medical Center zdołali stworzyć wielowarstwowe tkanki z komórek macierzystych wyizolowanych z... moczu. To przełom w medycynie. Dzięki tej metodzie można pobrać komórki macierzyste wielu organów bez ingerencji chirurgicznej.

Wasze zdjęcia i filmy w tvnmeteo.pl

Wasze obiektywy skierowane są na najważniejsze wydarzenia pogodowe w kraju i za granicą. Trzymając rękę na pulsie, współtworzycie portal tvnmeteo.pl.