Kiedy Chris Hadfield, astronauta przebywający na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ang. International Space Station, w skrócie ISS), wróci na Ziemię, dla wielu z nas Kosmos znów stanie się odległy.
- To najbardziej przejmująca wersja utworu, jaka kiedykolwiek powstała - napisał na swoim profilu na Facebooku David Bowie, którego piosenkę na pożegnanie z Międzynarodową Stacją Kosmiczną (ISS) wykonał astronauta Chris Hadfield.
Z dnia na dzień będzie się rozpogadzać i ocieplać, a w sobotę termometry na południu Polski wskażą nawet 30 st. C. Wysoka temperatura niesie ze sobą jednak gwałtowne zjawiska pogodowe. W ciągu najbliższych dni mogą wystąpić deszcze, burze, a nawet opady gradu.
Na pięć zaledwie kilkudniowych wilczków natknięto się nieopodal drogi krajowej w okolicach Szczytna (woj. warmińsko-mazurskie). Początkowo znalazcy myśleli, że to szczenięta psa.
Za nami najsilniejszy tegoroczny wybuch na Słońcu. Miał on miejsce w poniedziałek 13 maja o godz. 4.17 czasu polskiego. Niewykluczone, że ten rozbłysk zwiastuje okres, w którym Słońce raz po raz będzie nam fundowało podobne wydarzenia.
Brytyjczycy przyzwyczajeni do dobrych warunków drogowych będą musieli stawić czoło nowości na ich trasach - sporym dziurom. Tegoroczna zima, która utrzymywała się w kraju rekordowo długo, kompletnie zrujnowała jezdnie.
Poważne zniszczenia w ośrodku rybackim tuż przy chińsko-rosyjskiej granicy. Przez powódź, która dotknęła okolicę, do jeziora uciekło 350 ton ryb hodowanych w miejscowych stawach. To doprowadziło do dużych strat ekonomicznych.
Dr Scott Edward Parazynski, jeden z najwybitniejszych astronautów, został odznaczony w imieniu prezydenta Bronisława Komorowskiego, Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Amerykanin polskiego pochodzenia jest specjalistą medycyny kosmicznej.
Już 78 tys. osób chce polecieć na Marsa i już nigdy nie wrócić na Ziemię. Wśród chętnych, którzy zarejestrowali się na stronie Mars One, jest trzech Polaków. Casting rozpoczął się w marcu.
Dni, w których nie byliśmy w stanie dojrzeć niektórych planet minęły, ogłosili naukowcy. Spektrografy zainstalowane w teleskopach naziemnych umożliwiły badaczom dokładne przyjrzenie się gwiazdom, które dotychczas były poza zasięgiem wzroku.
Zamek w Chęcinach zamienia się właśnie w wielki plac budowy. W ruinach jednej z najbardziej rozpoznawalnych w Polsce średniowiecznej budowli rozpoczynają się prace remontowe, które mają na celu zwiększenie atrakcyjności i zabezpieczenie unikalnego zabytku.
Nowy gatunek ptaka sprzed 29 mln lat odkrył pod Rzeszowem miejscowy pasjonat paleontologii. Opis znaleziska, opracowany przez polskich naukowców, ukazał się właśnie w prestiżowym czasopiśmie "Journal of Ornithology".
Prawdziwie brytyjska pogoda podczas święta brytyjskiej sztuki filmowej. Festiwal BAFTA zdominowała wietrzna i mokra aura. Mało która gwiazda potrafiła ją ujarzmić. Efektem są zabawne zdjęcia, które od rana obiegają wyspiarską prasę. Częśc trafiła i do nas.
"El Popo" w niedzielę wzmógł swoją aktywność. Meksykański wulkan stał się na tyle niebezpieczny, że Narodowe Centrum Zapobiegania Katastrofom zmuszone było podnieść poziom alarmu wulkanicznego. Jest obawa, że potężne eksplozje uwolnią pokłady popiołu i lawy, które spadną aż na stolicę.
Koniec misji komandora Hadfielda. Kanadyjczyk, dowódca Międzynarodowej Stacji Kosmicznej we wtorek rano wraca na Ziemię. Na pożegnanie wykonuje swoją wersję piosenki "Space Oddity" Davida Bowie.
Deszcz i burze zdominują poniedziałkową aurę. Kierowcy muszą przygotować się na ograniczoną widzialność, śliskie jezdnie i silne porywy wiatru. Komfort jazdy obniżą też kiepskie warunki biometeorologiczne.
Stan klęski żywiołowej ogłosiły władze francuskiej prefektury Aube, która od ponad tygodnia zmaga się z powodzią. Najwięcej problemów sprawia tam Sekwana, która silnie wezbrała po wielodniowych ulewach. W wielu miejscach wystąpiła z brzegów, powodując rozległe szkody.
Na przeważającym obszarze będzie pochmurno z opadami deszczu. Na wschodzie nadal da się odczuć wpływ frontu atmosferycznego z burzami. Na ciepło nie mamy co liczyć, w żadnym regionie kraju temperatury nie sięgną 20 st. C.
Zaledwie w kwadrans silna burza zdołała dokonać sporych zniszczeń w Osijeku na wschodzie Chorwacji. Ulewny deszcz zalał ulice, a silne porywy wiatru przewracały drzewa. Zniszczonych zostało kilka budynków i samochodów.
Zgodnie z zapowiedziami synoptyków wzrosła aktywność burzowa we wschodnich regionach kraju. Grzmi na Podkarpaciu, pograniczu Mazowsza i Lubelszczyzny oraz na południowym Podlasiu. Lokalne burze mogą we wschodniej i północno-wschodniej Polsce mogą się pojawiać przez cały wieczór i pierwszą część nocy.
Do pociągu towarowego kruszącego ściany jak papier przyrównali mieszkańcy kanadyjskiej prowincji Manitoba masy lodu zniesione z jeziora na brzeg. Pchane przez silny wiatr, zmiażdżyły kilkanaście stojących nad wodą domów. Mieszkańcy musieli ratować się ucieczką. To druga taka sytuacja w Ameryce w ostatnim czasie.
W ciągu najbliższej doby Polska pozostanie pod wpływem zatoki niżowej i frontu atmosferycznego, tylko na zachodzie w godzinach popołudniowych zaznaczy się klin wysokiego ciśnienia.
Ciepłe powietrze znad Morza Śródziemnego zapewni nam tydzień letniej pogody. Wysokim temperaturom będą jednak towarzyszyły także gwałtowne burze. W końcówce miesiąca będzie nieco spokojniej, ale już nie tak gorąco.
Przed nami wyjątkowo przyjemne chwile. Nad Polską już lada moment zacznie rozbudowywać się wyż - gwarant dobrej pogody. W połowie tygodnia doświadczymy gwałtownego ocieplenia, które w weekend będzie skutkować niemal 30 st. C.
Zwłoki dwóch turystów, którzy zginęli w Tatrach prawdopodobnie w zeszłym roku, odsłonił topniejący śnieg. Ciała znajdujące się w okolicach Żółtej Turni i Kopy Kondrackiej zauważyli turyści i poinformowali o tym służby.
Wyglądając dziś przez okno trudno uwierzyć, że za chwilę będziemy narażeni na poparzenia słoneczne. Jednak najnowsze prognozy wyraźnie wskazują na poprawę pogody w połowie nadchodzącego tygodnia. Jeśli planujemy odpoczynek w promieniach słonecznych to uważajmy. - To jest najgorsze słońce - ostrzega przed majowymi promieniami dermatolog dr Bartłomiej Kwiek.
W USA czekają na majową inwazję cykad. Takie zjawisko zdarza się raz na 17 lat. Owady żyją w ukryciu w ziemi, po czym w maju masowo wychodzą na powierzchnię, rozmnażają się, składają jaja i giną. Zjawisku towarzyszy niezwykły koncert w wykonaniu samców.