Liczący sobie 70 mln lat niemal kompletny szkielet tyranozaura, który odnalazła w 1946 roku ekspedycja mongolsko-radziecka pracująca na pustyni Gobi, w końcu trafił na powrót do Mongolii. W Nowym Jorku odbyła się ceremonia "repatriacji" szczątków.
Europa Zachodnia skąpana w deszczu i zdecydowanie chłodniejsza niż wschód kontynentu. Nad Polskę napływają z kolei gorące masy powietrza z południa Europy. Stąd możemy się cieszyć prawie 30-stopniowymi temperaturami.
Meteo France wprowadziło pomarańczowy alarm powodziowy w położonych na północnym wschodzie departamentach Yonne, Marne i Haute-Marne. Rzeki wylały tam po ubiegłotygodniowych ulewnych deszczach. Meteorolodzy prognozują, że poziom wody jeszcze wzrośnie.
Wtorek przyniesie nam ponad 20-stopniowe temperatury. Przelotne opady wystąpią przede wszystkim w centrum kraju. Grzmieć będzie głównie na zachodzie i południu.
Pierwszy na świecie karabin, którego elementy wydrukowano na drukarce 3D, wystrzelił - informuje BBC News. Wokół pomysłodawców eksperymentu nie cichną kontrowersje, bo grupa Defense Distributed zamierza udostępnić gotowe do druku modele w internecie.
Postawienie stopy na Marsie do 2030 r. to priorytet USA, powiedział na specjanie zwołanej konferencji szef NASA, Charles Bolden. - Ameryka powinna wydać na ten cel każdego dostępnego dolara - dodał.
"W tym roku wiosna zapewne będzie trwała ultrakrótko" - piszą Lasy Państwowe na facebookowym profilu Żubrów Online. Leśnicy i obserwatorzy internetowej strony postanowili zatrzymać wiosnę na dłużej i każdego dnia fotografują dąb. Drzewo rośnie na tej samej polanie, po której brykają białowieskie żubry.
Eksperymentalny, bezzałogowy statek powietrzny stworzony na zlecenie Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych osiągnął w czasie testów w Kalifornii prędkość 5-krotnie większą od dźwięku - podaje w komunikacje Boeing.
Po spokojnym poniedziałku wracają burze. Pogoda popsuje się głównie w zachodniej części kraju, ale deszcze nie ominą też wschodu w drugiej części tygodnia. Lepsza aura w całej Polsce ma zagościć w weekend, ale niestety zrobi się chłodniej.
Niedźwiedź zaatakował dwóch mężczyzn po słowackiej stronie Tatr. Jeden z poszkodowanych jest ciężko ranny. - Niedźwiedź zaatakował, bo ludzie weszli w jego teren i poczuł się zagrożony - podejrzewa dyrektor TPN Paweł Skawiński.
Jeden ze starożytnych cudów świata - wiszące ogrody królowej Semiramidy - nie istniały w Babilonie. Najprawdopodobniej rozpościerały się prawie 500 km na północ, w Niniwie, donoszą najnowsze, ponad 20-letnie badania naukowca z Oksfordu.
Setki ludzi zjechało się, by oglądać niezwykłą rywalizację - Wyścig Maldon Mud. Prawie trzystu zawodników wystartowało w biegu przez śmierdzące błoto. A to wszystko, by pomóc potrzebującym i wesprzeć finansowo okoliczne organizacje charytatywne.
Bug powoli opada, ale to nie oznacza końca problemów dla mieszkańców Hanny. Ta lubelska gmina, podtopiona w kwietniu, bardzo powoli wraca do normalności. Na razie trwa tam szacowanie strat.
Korowódka dębowa licznie atakuje drzewa, sprawiając że w krótkim czasie wieloletnie rośliny umierają. Stanowią zagrożeniem także dla ludzi - są pokryte parzącymi włoskami, których wdychanie może się skończyć wizytą w szpitalu.
Fuerteventura to w dosłownym tłumaczeniu "wyspa mocnych wrażeń". Nazwa nie zawiodła: w poniedziałek nad ranem wyspę obsypał deszcz meteorów - co widać na powyższym zdjęciu.
Za masową śmierć delfinów, jaka miała miejsce w 2008 roku w Kornwalii, brytyjscy naukowcy obwiniają Królewską Marynarkę Wojenną. Ich zdaniem delfiny zabiły sonary, jakimi podczas ćwiczeń namierzano skrywające się pod powierzchnią wody okręty podwodne.
Wystarczy lornetka, by na majowym niebie zobaczyć dwie komety. Pierwszą z nich, C/2011 L4 (PanSTARRS), można obserwować w Polsce przez całą noc. Drugą, C/2012 F6 (Lemmon), dostrzeżemy przede wszystkim nad ranem.
Gigantyczna eksplozja w konstelacji Lwa może okazać się potwierdzeniem teorii polskiego naukowca o powstawaniu czarnych dziur. Wybuch był tak potężny, że zarejestrowało go wiele teleskopów na całym świecie.
Wody w okolicach Hongkongu i Kanału Panamskiego to największe na świecie ogniska inwazji obcych gatunków morskich stworzeń. Dzieje się tak głównie dlatego, że wody balastowe statków towarowych nie są dokładnie filtrowane.
Lasy borealne spowalniające globalne ocieplenie przesuną się nawet 160 km na północ. Wędrować będą za odpowiednim klimatem. Z wyliczeń wynika, że może to nastąpić jeszcze w tym stuleciu. Ich miejsce zajmą trawy.
Świętokrzyska wieś to jedno z lepszych miejsc do obserwacji ptaków w Polsce. Świadczą o tym zdjęcia, jakie przesłał nam Enrique, któremu udało się tam uchwycić w obiektywie aparatu naprawdę piękne okazy.
- W ostatnich dniach zaobserwowano wzrastająca aktywność dwóch wulkanów na rosyjskim półwyspie Kamczatka. Mowa o Tołbaczyku i Szywiełuczu - poinformowało kamczackie Obserwatorium Wulkanologiczne Rosyjskiej Akademii Nauk. Lawa wypływająca z Tołbaczyka zalała stacje wulkanologiczne, Szywiełucz wyrzuca kamienie na 6 km w górę.
Pioruny są tworzone przez oddziaływanie promieniowania kosmicznego w wyniku interakcji pochodzących z kosmosu cząstek o wysokiej energii i kropelek wody z burzowych chmur - donoszą rosyjscy naukowcy, cytowani przez magazyn "Science".
Pierwsza połowa dnia wszędzie będzie pogodna, co przełoży się na komfort jazdy. Po południu aura przestanie sprzyjać kierowcom m.in. z południowego zachodu.
Nad Polskę, zwłaszcza południowo-zachodnią, nadciągną burzowe chmury. W wielu miejscach poniedziałek będzie jednak słoneczny. Na termometrach zobaczymy 16-24 st. Celsjusza.
W portugalskim mieście Covilha dobiega końca budowa ulicy, która wytwarza prąd elektryczny, wykorzystując nacisk poruszających się po niej pojazdów i pieszych. Do końca maja br. podobne rozwiązania pojawią się również w Guimaraes i Lizbonie.