Najnowsze

Najnowsze

Brazylia podwójnie dręczona: susza i powódź jednocześnie

Brazylia zmaga się z dwoma przeciwstawnymi katastrofami pogodowymi: falą powodzi i ostrą suszą. Ulewne deszcze spowodowały podniesienie lokalnych rzek w rejonie Rio de Janeiro i doprowadziły do śmierci jednej osoby. W tym samym czasie na północnym wschodzie kraju schną uprawy na ogromnych obszarach, bydło pada na wysuszonych pastwiskach, a elektrownie wodne tracą moc.

Groźne oblicze australijskiego klimatu

W Australii nastała fala silnych upałów. Mieszkańcy kontynentu zmagają się z około 40-stopniowymi temperaturami, przez które dochodzi m.in. do pożarów lasów.

"Mały krok..." Armstronga na Księżycu nie był spontaniczny?

"To mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości" - powiedział Neil Armstrong stawiając pierwszy ludzki krok na Księżycu. Autentyczność tego wydarzenia nie rodzi większych wątpliwości. Pojawiły się jednak pytania, na ile spontaniczna była wypowiedź astronauty. Jego brat twierdzi, że przygotował ją sobie jeszcze na Ziemi.

Zmasowany atak limfocytów pokona raka?

W ludzkim organizmie występuje ich niewiele, choć mogą być skuteczną bronią w walce z rakiem. Mowa o limfocytach Tc. Japońskim naukowcom udało się je jednak pomnożyć, co niesie nadzieję na nową terapię antyrakową.

Mokry początek weekendu

Piątkowe warunki atmosferyczne nie sprzyjają i nie będą sprzyjać prowadzeniu samochodu. Przelotnie pada bądź mży w dużej części kraju. W najbliższych godzinach sytuacja raczej nie ulegnie zmianie. Ostrzegamy nie tylko przed opadami, ale i przez porywistym wiatrem.

Jest najzimniej od 44 lat. Zmarło już 114 osób

Najzimniej od 44 lat jest na północy Indii. Z tego powodu życie straciło już 114 osób. Organizacje charytatywne podkreślają: to głównie bezdomni, którym nie zapewniono schronienia przed niską temperaturą.

"Czarna piękność" brakującym ogniwem w historii Marsa

Marsjański meteoryt, znaleziony niedawno w Maroku, może stanowić brakujące ogniwo między ciepłym i wilgotnym klimatem Marsa w przeszłości, a zimnym i suchym, jaki panuje tam obecnie. - Kiedyś były tam idealne warunki do formowania się życia, potem to się zmieniło - twierdzą naukowcy.

Amerykanie stawiają na podbój Marsa i Księżyca

W 2013 r. amerykańska agencja kosmiczna stawia na misję marsjańską i księżycową. Wystrzeli też w kosmos kilka satelitów, dzięki którym dowiemy się więcej o funkcjonowaniu naszej planety. Chce również większej obecności prywatnych firm w kosmosie.

Włochy: chcesz odpocząć, popracuj

Za łóżko i śniadanie zamiast pieniędzmi, zapłacimy w naturze. To pomysł właścicieli pensjonatów we Włoszech, którym brakuje rąk do pracy lub rozmaitych sprzętów. Za kilkudniowy pobyt można u nich zapłacić instrumentem muzycznym, pracą w ogrodzie lub drobnym pracami remontowymi.

Mało słońca, dużo deszczu i porywisty wiatr

To nie będzie przyjemny dzień. Front atmosferyczny przyniesie deszcz i porywisty wiatr, do 60 km/h, a w górach do 100 km/h. Słońca będzie jak na lekarstwo, chociaż temperatura, jak na styczeń, będzie wysoka.

Jakie globalne ocieplenie? Alaska zimna jak nigdy

Temperatura na Alasce sukcesywnie obniża się, poinformowało Centrum Badań nad Klimatem Alaski. Zjawisko obserwowalne jest od początku tego stulecia i nijak się ma do teorii globalnego ocieplenia.

Brak ci słów? Zamerdaj ogonkiem

Dla tych, którym trudno wyrazić uczucia słowami, japoński wynalazca zaprojektował Tailly - machający ogonek. Porusza się szybciej, gdy nosząca go osoba jest podekscytowana, i wolniej gdy jej tętno jest w normie.

Nieważkość przydaje astronautom wzrostu

Astronauci powracający ze swoich kosmicznych misji na Ziemię są wyżsi. Wszystko za sprawą braku siły ciążenia, która powoduje rozluźnienie się kręgów i wydłużenie kręgosłupa o około 2,5 cm.

To nie Ziemia. Tak mógł kiedyś wyglądać Mars

Zamiast różnych odcieni czerwieni, błękit oceanów i zieleń roślinności. Czy w przeszłości Mars mógł wyglądać jak Ziemia? Kevin Gill, inżynier oprogramowania, który stworzył obraz Czerwonej Planety w technologii Blue Marble twierdzi, że jak najbardziej.

Beskidy z nową porcją śniegu

W Beskidach od rana przybywa śniegu i nie tylko tego sztucznego. Chłodny front atmosferyczny naśnieża stoki, na których białego puchu ubyło w ostatnim czasie na skutek odwilży. Miejscami leży nawet 80 cm białego puchu, warunki narciarskie są bardzo dobre.

Jesienny styczeń na Waszych zdjęciach

Początku tegorocznego stycznia na pewno nie da się nazwać "zimowym". Aura, co doskonale widać nie tylko w prognozach pogody, lecz także na Waszych zdjęciach, bardziej przypomina jesienną bądź wiosenną.

W całym kraju ślisko przez deszcz i śnieg

Opady utrudniają poruszanie się po drogach całego kraju. Na południowym zachodzie front atmosferyczny przynosi śnieg i śnieg z deszczem, na pozostałym obszarze pada deszcz. Uwaga, widoczność jest ograniczona, a drogi śliskie.

Asteroidy na hol. Przełomowa technologia

Statek kosmiczny do holowania asteroid na orbitę okołoksiężycową chcą stworzyć kalifornijscy naukowcy i inżynierowie. Gdyby odnieśli sukces, te ciała niebieskie byłyby łatwym celem badawczym. Ponadto podróż na nie nie byłaby tak trudna, jak przy zastosowaniu obecnych technologii.