Najnowsze

Najnowsze

Nie powstrzymamy globalnego ocieplenia. Sadźmy drzewa

Globalnego ocieplenia nie da się powstrzymać - uważają naukowcy z Uniwersytetu Exeter. Brytyjczycy uważają, że rządy oraz instytucje powinny skupić się na walce z negatywnymi skutkami zjawiska, a nie na handlu emisjami gazów cieplarnianych.

Brytyjczycy przełamują monopol na wasabi

Uprawa wasabi jest niezwykle trudna i pod świeżą postacią można je dostać tylko w najwykwintniejszych restauracjach w Europie i oczywiście w Azji, skąd pochodzi. Jednak już w najbliższym czasie będzie można go spróbować w Anglii. W Dorset otwarto pierwszą na Starym Kontynencie hodowlę wasabi.

Wycieraczki nie będą dziś potrzebne

Tylko poranne mgły na wschodnich trasach mogą nieco utrudnić podróżowanie w czwartek. Jednak szybko się rozwieją, a w ciągu dnia kierowcy będą mogli liczyć na dobre warunki drogowe.

Pogoda będzie nas rozpieszczać

Synoptycy mają na czwartek same dobre wiadomości. Wyż zapewni nam pogodne niebo, w całym kraju będzie słonecznie i ciepło. Taka pogoda powinna korzystnie wpływać na nasze samopoczucie.

Ogródek warzywny 400 km nad Ziemią

Zjeść na obiad stek z sałatą - dla astronauty bezcenne. Na świeże dania mogą oni liczyć tylko kilka razy w roku. Ale NASA opracowała system, który pozwoli hodować rośliny w stanie nieważkości.

Sztorm idzie na Wyspy Brytyjskie

Na Wyspach zapanowała iście brytyjska pogoda. Aura jest wietrzna i deszczowa w ekstremalnym wydaniu; służby meteorologiczne wydały 25 ostrzeżeń.

W Warszawie zapadną decyzje o klimacie?

Minister środowiska zaproponował, żeby Polska starała się o organizację prestiżowej Konferencji Klimatycznej ONZ w 2013 r. Otrzymał już akceptację rządu dla dalszych starań o kandydaturę. O tym, czy Warszawa w listopadzie przyszłego roku podejmie przywódców państw i negocjatorów ze 190 krajów świata, dowiemy się podczas tegorocznej konferencji, na przełomie listopada i grudnia.

Dzisiaj stadion bez jeziora. Jest za to cieplarnia

Pogoda nie zakłóci przełożonego z wtorku meczu Polska-Anglia na Stadionie Narodowym w Warszawie - zapowiedział synoptyk TVN Meteo Wojciech Raczyński. Według najnowszych prognoz synoptycznych niebo ma być bezchmurne. Ale dach pozostanie zamknięty.

Zakopane testuje elektryczne pojazdy

Władze Zakopanego chcą uczynić miasto najbardziej ekologicznym w kraju. Planują budowę centrum komunikacyjnego, w którym będzie można wypożyczyć samochody z elektrycznym napędem. Właśnie ruszyły testy, które pokażą, jak ekologiczne auta sprawdzają się pod Giewontem.

Planeta podobna do Ziemi tuż za progiem Układu Słonecznego

Europejscy astronomowie ogłosili sensacyjne odkrycie planety pozasłonecznej w najbliższym Ziemi układzie gwiazd - Alfa Centauri. Planeta ma masę zbliżoną do ziemskiej i okrąża gwiazdę podobną do Słońca. Dzielą nas od niej tylko cztery lata świetlne.

Do końca tygodnia jesień da się lubić

- Piękna polska złota jesień przed nami - zapowiada Dorota Gardias z TVN Meteo. Po kilku dniach z jesiennym deszczem możemy liczyć na zdecydowaną poprawę pogody. Do końca tygodnia będzie słonecznie i ciepło - w piątek i sobotę nawet 21-22 st. C.

Ziemskie modele klimatyczne sprawdziły się na Marsie

Modele komputerowe dokładnie przewidziały warunki pogodowe na Marsie - ogłosili amerykańscy naukowcy. Według nich świadczy to o dużej wiarygodności tych narzędzi prognozowania zmian klimatycznych na Ziemi i jest silnym argumentem w dyskusji ze sceptykami nie wierzącymi w obecne teorie o wpływie człowieka na globalne ocieplenie.

Cyklonów jest więcej, czy tylko tak nam się wydaje?

Coraz częściej obijają nam się o uszy terminy: burza tropikalna, huragan, tajfun. Ale czy to dlatego, że jest ich coraz więcej, czy może dzięki rozwojowi mediów jest o nich po prostu głośniej niż kiedyś? Na te pytania postanowił odpowiedzieć naukowiec z kopenhaskiego Instytutu Nielsa Bohra.

Wywinęli się dwóm huraganom

Uspokaja się sytuacja na oceanach w obszarze Ameryki Środkowej i południa USA. Sunący po Pacyfiku Paul osłabł do kategorii burzy tropikalnej i docierając do Półwyspu Kalifornijskiego, nie wyrządził żadnych szkód. Przemieszczający się po Atlantyku Rafael pozostał huraganem, ale minął Bermudy bez żadnego zagrożenia.

Wejdzie w nas wyżowy klin

Zatoka niżowa z frontem atmosferycznym opuszcza wschodnie regiony Polski, a w ślad za nią od południowego-zachodu rozbudowuje się klin wysokiego ciśnienia.

Napadało sporo, ale nie ekstremalnie. Dziś deszczu nie będzie

16 l/mkw. deszczu spadło we wtorek do wieczora w Warszawie. Według synoptyka TVN Meteo to sporo, ale nie można tej ilości uznać za ekstremalną. Prognozy na popołudnie wykluczają opady w stolicy, więc tym razem pogoda nie powinna już przeszkodzić w rozegraniu przełożonego z wtorku meczu Polska - Anglia.

Zadusili ostatniego krokodyla w Wietnamie

W Wietnamie nie ma już krokodyli syjamskich. Ostatniego żyjącego na wolności uduszono. To prawdopodobnie sprawka kłusowników, którzy chcieli zabić zwierzę dla skóry.

Mokro na drogach tylko na wschodzie

W środę na większości tras w kraju kierowcy mogą liczyć na dobre warunki. Niebo się rozpogodzi, a na przeważającym obszarze przestanie padać. Deszcz może utrzymać się tylko we wschodnich województwach.

Idzie wyż. Niebo się rozpogodzi

Chociaż w pierwszej części dnia mieszkańcy wschodniej Polski mogą jeszcze potrzebować parasoli, synoptycy mają dobre nowiny. Niż odsunie się poza granice naszego kraju, a jego miejsce zajmie wyż. Oznacza to zanik opadów, przejaśnienia i napływ ciepłego powietrza z południa Europy.

Boisko jak pole ryżowe, mecz odwołany

Obfity deszcz uniemożliwił rozegranie meczu Polska - Anglia w ramach Eliminacji do Mistrzostw Świata. Murawa na Stadionie Narodowym po przejściu ulewy przypominała raczej pole ryżowe, niż powierzchnię boiska.

Nowy atlas ma uratować morskie ptaki

Trzy tysiące gatunków ptaków morskich, trasy ich migracji i miejsca lęgowisk - to wszystko znajdziemy w najnowszym atlasie opublikowanym we wtorek przez Międzynarodową Radę Ochrony Ptaków (BirdLife International). Organizacja ma nadzieję, że publikacja będzie wskazówką do ustanowienia nowych obszarów chronionych dla zagrożonych gatunków.

Ćwierć wieku od pogodowego armagedonu w Wielkiej Brytanii

Dokładnie 25 lat temu Brytyjczycy obudzili się w innym świecie: kompletnie zdewastowanym przez huragan. W nocy z 15 na 16 października 1987 r. ich kraj nawiedziła najpotężniejsza burza od prawie 300 lat. Spowodowała straty warte miliard funtów i zmusiła do zwiększenia nakładów budżetowych na prognozowanie pogody.

Ekrany: uciszają i zabijają

Miały służyć człowiekowi i zwierzętom. Okazuje się jednak, że prócz wyciszania odgłosów z dróg ekrany akustyczne są śmiertelnie niebezpieczne dla ptaków. Masowo rozbijają się o ich przezroczyste ściany.

Azjatyckie zabobony niosą śmierć nosorożców

Róg nosorożca ma leczyć raka. Choć konwencjonalna medycyna tego nie potwierdza, wierzą w to Azjaci, którzy na czarnym rynku za bajońskie sumy kupują proszek z wyrostka tego zwierzęcia. Efektem jest gwałtownie malejąca populacja nosorożców.

Żaden nie zawędrował tak daleko na północ. Huragan Hazel zabił 1,2 tys. osób

58 lat temu przez Pacyfik przetoczył się cyklon Hazel. Żywioł kosztował życie 1,2 tys. osób, mieszkańców Haiti, Stanów Zjednoczonych i Kanady. Żaden zanotowany przez człowieka huragan nie dotarł nigdy tak daleko na północ. Straty materialne były tak duże, że jego imię zostało wycofane z ponownego użycia w nazewnictwie cyklonów na Atlantyku.