Najnowsze

Najnowsze

Część burz się uspokoi, przyjdą kolejne

Przed godz. 22.00 w Polsce w dalszym ciągu było burzowo. Grzmoty słychać było m.in. na Mazowszu. Około północy, jak zapowiadał Maciej Dolega z TVN Meteo, część burz się uspokoi. Z prognozy pogody wynika jednak, że w nadchodzących godzinach wyładowania atmosferyczne pojawią się w innych miejscach kraju.

To nie Polacy podrzucili wilka. Sam przyszedł do Holandii

Pierwszy od prawie 150 lat wilk w Holandii dotarł tam o własnych siłach z Europy Wschodniej. Naukowcy wykluczyli, by padłe zwierzę, odnalezione na początku lipca, zostało podrzucone przez pracowników rolnych w formie żartu. Tak początkowo podejrzewano, sugerując nawet, iż autorami dowcipu byli Polacy.

Najcieplej, najszybciej, najwięcej: rekordy klimatyczne 2012 roku

Ubiegły rok pobił wiele rekordów klimatycznych, wynika z raportu opublikowanego przez amerykańskich meteorologów. Najszybciej topiły się lodowce, poziom oceanu światowego sięgnął najwyższego poziomu, a człowiek wyprodukował i wpuścił do atmosfery najwięcej gazów cieplarnianych.

Ateny zadrżały, chwiały się tam budynki

W środę na północno-zachodnim wybrzeżu Peloponezu doszło do trzęsienia ziemi o sile 5,1 w skali Richtera. Wstrząsy odczuwalne były w Atenach, gdzie przez kilka sekund chwiały się budynki.

"Strzelanki" źle wpływają na psychikę

Naukowcy zdiagnozowali kolejny objaw charakterystyczny dla osób dużo grających na komputerach w FPS, czyli popularne "strzelanki". Polega on na niemożności zmiany pewnych nawyków, jakie gracz wyrabia podczas gry. Według psychologów, może to stanowić realne zagrożenie dla bezpieczeństwa zarówno ich samych, jak i otoczenia.

Kolor lampki nocnej decyduje o jakości snu i samopoczuciu

Naukowcy dowiedli, że od koloru światła, na jakie jesteśmy narażeni w nocy uzależniony jest nasz nastrój. Lampka nocna potrafi doprowadzić do depresji lub wspomóc nocny relaks. Jej odpowiedni kolor sprawi, że lepiej się wyśpimy, a gdy pracujemy na nocnej zmianie, nasze oczy nie będą tak obolałe.

Delfin potrafi poznać kolegę nawet po 20 latach

Delfin pozna swojego kolegę nawet po 20 latach. Zwierzę zapamiętuje charakterystyczny pisk identyfikujący każdego osobnika, i odpowiada na niego nawet, jeśli przez lata go nie słyszał. Tak niezwykła pamięć to cecha tylko kilku gatunków na świecie.

"Kometa wieku" wielkim rozczarowaniem

Astronomowie mają podstawy do tego, by sądzić, że wyczekiwana, nazywana "kometą wieku" ISON będzie jednym wielkim rozczarowaniem. Ich zdaniem to ciało niebieskie mogło się już wypalić.

Burza gradowa zmieniła krajobraz z letniego w zimowy

"Byłem trochę zszokowany" - przyznał mieszkaniec Denver Rick Lam, który nagrał film pokazujący, jak mocno zmieniły się widoki za jego oknem na skutek burzy gradowej. Pomimo że film wykonano w sierpniu, krajobraz jest iście zimowy.

Polska jednym z gorętszych krajów w Europie

Polska w czołówce najgorętszych krajów Europy. Z temperaturą 36 st. Celsjusza będziemy gonić Chorwację, gdzie prognozuje się 40 st. C. Nie wszędzie w Europie będzie upalnie. Znajda się miejsca, gdzie słupki rtęci pokażą tylko kilkanaście stopni powyżej zera.

Nad Polską powietrze znad Sahary

W ciągu najbliższej doby zachodnia Polska będzie pod wpływem niżu znad Niemiec, a także frontu atmosferycznego. Pozostała część kraju znajdzie się w zasięgu klina wysokiego ciśnienia.

Niebezpieczny mariaż gorąca i frontu

Zarówno afrykańskie powietrze, jak i front atmosferyczny ukształtują pogodę w Polsce. Aura będzie męcząca, a nawet niebezpieczna: spodziewamy się tropikalnego gorąca, a także burz.

Polscy archeolodzy odkopują kościelny kompleks zapomnianego królestwa

Pierwszy sezon wykopalisk w Sudanie okazał się niesamowicie owocny. Polscy archeolodzy dokonali niezwykłego odkrycia w al-Ghazali (Północny Sudan). Odkopali ruiny unikatowego kościoła w bizantyńskiej architekturze monastycznej, dużą liczbę fragmentów steli grobowych i inskrybowanych naczyń. Dzięki badaniom, zweryfikowali również dotychczasową wiedzę o tym średniowiecznym centrum pielgrzymkowy.

Z probówki na talerz. Dokąd zaprowadzi nas genetyka?

- To może w przyszłości zastąpić hodowlę zwierząt - uważa prof. Ewa Bartnik z UW komentując pierwszy posiłek z mięsa wyhodowanego w probówce. Wczoraj ochotnicy zjedli pierwszego na świecie takiego hamburgera. Czy powinniśmy się obawiać się takich eksperymentów? A może to sposób na wyżywienie świata w przyszłości?

Trąba powietrzna dotknęła dumę Lier

Najpierw upały, teraz tornado. Pogoda nie daje odpocząć mieszkańcom Belgii. W poniedziałek późno w nocy przez północną część kraju przeszła trąba powietrzna. Żywioł szczególnie niszczycielski okazał się dla stadionu w Lier.

Muzeum inne niż wszystkie, bo pod wodą

Zamiast specjalnych kapci - pianka, butla, maska i możemy ruszyć zwiedzać. W Chorwacji razem z biletem otrzymujemy sprzęt do nurkowania, a przed sobą mamy 300 metrów do przejścia specjalną podmorską ścieżką.

Curiosity stuknął roczek. 12 miesięcy z życia w dwie minuty

Dziś mija pierwszy rok od lądowania amerykańskiego łazika Curiosity na powierzchni Marsa. To około połowa zaplanowanego czasu misji. Pojazd nadal działa i prowadzi badania naukowe. Do tej pory dostarczył na Ziemię m.in. kilkadziesiąt tysięcy zdjęć. Z okazji urodzin, amerykańska agencja przygotowała film zatytułowany "Dwanaście miesięcy w dwie minuty: pierwszy rok Curiosity na Marsie", który podsumowuje najważniejsze etapy misji.