Najnowsze

Najnowsze

Burunduk, a nie marsjański szczur podbija internet?

Wiewiórkę syberyjską zamiast słynnego "Marsjańskiego Szczura" widzi na zdjęciach wykonanych przez łazik Curiosity astronom z toruńskiego planetarium. W ten żartobliwy sposób dowodzi niepewności metody "na oko" zastosowanej przy analizie fotografii przez amatorskich tropicieli życia w kosmosie. - Lubimy szukać tych Marsjan, tych zielonych ludzików na Czerwonej Planecie - stwierdził Jerzy Rafalski.

Łowił burzę, utopił samochód. "Pomyślałem: właśnie zobaczyłem śmierć człowieka"

Podczas ulewy towarzyszącej przejściu tornada przez Yukon w Oklahomie jeden z łowców burz przemierzał zalane ulice i nagrywał trudne warunki atmosferyczne. Reporterska pasja wciągnęła go tak bardzo, że nie zauważył na drodze rozlewiska, z którym jego auto nie miało szans. - Pomyślałem: właśnie zobaczyłem śmierć człowieka - relacjonował policjant, który uratował "rozbitka".

"To nie będzie łatwe lato"

- Nie ma na dzisiaj zagrożenia powodzią, jest zagrożenie podtopieniami - mówił o sytuacji na polskich rzekach minister administracji i cyfryzacji Michał Boni. Jak ocenia, w najbliższych dniach będzie ono dotyczyć regionów w środkowej części kraju. Ponowna walka z wodą może nam też grozić na przełomie czerwca i lipca.

Woda przekroczy 11,5 metra. Północ Czech czeka na falę

W Pradze sytuacja poprawia się z godziny na godzinę. Wełtawą przepływa 2500 metrów sześciennych wody na sekundę, podczas gdy jeszcze wczoraj - 3200 metrów sześciennych. Wciąż jest jednak niebezpiecznie. Najgroźniej jest obecnie na północy. W wyniku powodzi w Czechach zginęło już osiem osób.

Missisipi wylewa. Zamknięte mosty i autostrady, wstrzymana żegluga

Druga fala wiosennych powodzi nawiedziła środkowy zachód USA. Najbardziej we znaki dała się rzeka Missisipi, która wylała, powodując zamknięcie autostrad, kilku lokalnych dróg oraz kanałów, którymi na co dzień kursują promy. Służby pilnie umacniają wały w rejonie zbiegu tej rzeki z Missouri, bo ich przerwanie zagroziłoby zalaniem elektrowni węglowej.

Suche drogi tylko na zachodzie

Podróżujący po trasach północno-wschodniej, wschodniej, centralnej i południowej Polski nie mogą dziś liczyć na dobre warunki jazdy. Drogi będą mokre od deszczu, opady mogą też osłabiać widzialność. Do tego na tych obszarach trzeba się liczyć z lokalnymi burzami z silnym wiatrem, a nawet gradem.

W Czechach i na Słowacji jeszcze dopada

Prognozy dla Niemiec na środę są optymistyczne, nad zalanymi regionami powinno być słonecznie i ciepło. Z kolei synoptycy nie mają dobrych wieści dla Czechów i Słowaków. Rzeki mogą jeszcze wezbrać po ulewnych deszczach. "Meteo News" sprawdził, jak będzie wyglądać środa w państwach walczących z powodzią.

Wystarczyła krótka ulewa. "Auta mają pozalewane silniki i stoją"

Po 40 minutowej ulewie na terenie powiatu grodziskiego dyżurny telefon straży dzwoni bez przerwy. "Wystarczył kwadrans ulewy, żeby mimo braku rzeki w mieście, ulice zamieniły się w koryta rzeczne" - napisał o sytuacji w Grodzisku Mazowieckim Reporter 24 Tabu123. Jak obrazują Państwa zdjęcia pod wodą znalazł się również Milanówek i Jaktorów.

Burzowy front przecina Polskę. Rzeki mogą wzbierać

Front nad Polską wywołuje lokalne silne burze, miejscami nawet z gradem. Pod wieczór grzmiało w pasie centralnym od południa Polski po Warmię. Synoptycy ostrzegają, że ulewy będą nam towarzyszyć przez najbliższe dni, ale nie prognozują "typowego powodziowego niżu".

Sytuacja na Dolnym Śląsku powoli stabilizuje się. Zagrożone kolejne województwa

Sytuacja hydrologiczna na Dolnym Śląsku powoli stabilizuje się - poinformowało w komunikacie MAC. Wiele dróg pozostaje zalanych i zamkniętych. Fala wezbraniowa po południu przechodziła przez woj. lubuskie, ale nie ma tam podtopień. Woda rozlewa się nie nieużytki i pola. Niepokojące prognozy wydane są z kolei dla woj. śląskiego, łódzkiego i mazowieckiego.

"Woda zaczyna odsłaniać zniszczenia"

Poziom rzek przepływających przez bawarską Pasawę powoli opada. Woda odsłania masy błota i brudu, a strażacy wypompowują wodę z piwnic. Mieszkająca tam Polka opisuje sytuację jako "katastrofalną"- brakuje wody, a sklepowe półki świecą pustkami. Z wielką wodą walczą wciąż sąsiednie miasta i landy.

Praga przetrwała falę kulminacyjną. Czekają na nią kolejne miasta

Fala kulminacyjna przetoczyła się przez Pragę. Poziom Wełtawy w czeskiej stolicy zaczął się obniżać. Nie doszło do przerwania wałów. Teraz wysoką wodą martwią się kolejne miasta. Trwa ewakuacja z zagrożonych terenów u ujścia Wełtawy do Łaby, gdzie fala kulminacyjna ma się pojawić wieczorem.

Merkel wysupła 100 mln euro dla powodzian. Bawaria dorzuci 150 mln

Bawarską Pasawę - miasto, które uchodzi za to, które najbardziej ucierpiało w wyniku ostatnich intensywnych opadów deszczu - odwiedziła niemiecka kanclerz Angela Merkel. Kanclerz obiecała, że rząd wesprze ofiary powodzi kwotą 100 mln euro. Sam rząd Bawarii da powodzianom 150 mln euro.

"Szczur" z Marsa hitem sieci

Marsjańska skała, która wygląda jak szczur - zdjęcie wykonane przez Curiosity, na którym ją widać, bije rekordy popularności w internecie.

NIK: ws. ochrony przeciwpowodziowej wiele jeszcze musimy zrobić

Są już dobre akty prawne i plany ochrony przeciwpowodziowej, ale wciąż zbyt mało dba się o wały oraz zbiorniki retencyjne; trzeba też doprecyzować prawo i podjąć próbę przesiedlenia w bezpieczne miejsce osób zamieszkałych na terenach zalewowych - uważa NIK.

Cztery województwa z najwyższym stopniem zagrożenia hydrologicznego

Sytuacja hydrologiczna w kraju, na skutek opadów, nie jest dobra. Dla Ziemi Lubuskiej, Dolnego Śląska, Opolszczyzny i Górnego Śląska IMGW wydało ostrzeżenia 3. stopnia, które oznaczają, że stany wody w rzekach - zarówno te obserwowane, jak i prognozowane - układają się w strefie powyżej stanów alarmowych.

Polscy uczniowie w nagrodę pojadą na Spitsbergen

Trzech uczniów szkół ponadgimnazjalnych, laureatów konkursu "Mój wymarzony Spitsbergen", pod koniec czerwca w nagrodę wraz z badaczami wyruszy na wyprawę do Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie. W poniedziałek w Warszawie wręczono im symboliczne bilety.

Do Europy Zachodniej wraca słońce

Coraz cieplej robi się w Europie Zachodniej. Po trwających kilka tygodni deszczach i pochmurnej aurze, słupki rtęci coraz częściej wskazują ponad 20-stopniowe temperatury. Ponuro i deszczowo jest za to na wschodzie i południu kontynentu.

Prognoza pogody na dziś: niewiele miejsc zupełnie pogodnych

Jedynym miejscem, gdzie we wtorek spodziewamy się ładnej pogody, jest północny zachód kraju. Na pozostałym obszarze Polski spodziewamy się zarówno deszczowych, jak i burzowych momentów. Najtrudniej, bo z opadami do 30 mm, ma być na północnym wschodzie kraju.