Najnowsze

Najnowsze

Dlaczego lubimy bąbelki?

Podczas picia napoju gazowanego na języku wytwarzają się reakcje chemiczne powodujące ból. Dlaczego więc tak chętnie sięgamy po "picie z bąbelkami"? Na to pytanie starali się odpowiedzieć amerykańscy naukowcy z National Institute of Dental and Craniofacial Research oraz z Monell Center.

Młodziutka panda poznaje świat

Zwierzątko urodziło się 10 czerwca, ale dopiero teraz jego opiekunowie uznali, że jest gotów na debiut przed oczami gości. Pralinek - bo tak nazwali go opiekunowie - należy do gatunku pandy czerwonej, zwanej mniejszą.

Stosy martwych płaszczek na plaży

W rejonie Veracruz nad Zatoką Meksykańską znaleziono na plaży 250 martwych płaszczek. Władze wszczęły śledztwo, by wyjaśnić, jak liczba ilość martwych zwierząt znalazła się na brzegu.

Niepełnosprawny kaczor dostał protezę 3D

Kaczor Buttercup, czyli Jaskier, urodził się bez lewej nogi. Mógł jednak liczyć na pomoc dobrych ludzi z organizacji FAWS, którzy przygotowali dla ptaka protezę. Dzięki nim Jaskier prawdziwie kaczym chodem przeszedł po czerwonym dywanie.

Telewizja i sms-y ostrzegą przed nawałnicą. Nowy pomysł ministerstwa

Tereny, przez które w lipcu 2012 roku przeszła sunąca z prędkością 250 km/h trąba powietrzna, odwiedził w środę Michał Boni. Minister administracji i cyfryzacji poinformował tamtejszych mieszkańców, że trwają prace nad wdrożeniem nowoczesnego systemu ostrzegania przed trudnymi warunkami atmosferycznymi. Z tego systemu wkrótce skorzystają wszyscy Polacy.

Picie wody polepsza refleks

Picie wody czasami poprawia sprawność umysłu, zwłaszcza refleks. Nie wpływa jednak w żaden sposób na umiejętności poznawcze, takie jak na przykład zapamiętywanie słów, sugerują badania opublikowane w "Human Neuroscience". Naukowcy jednak przestrzegają przed nadmiarem wody, który również może być bardzo niebezpieczny i prowadzić nawet do śmierci.

Brudne powietrze zabija 2,5 mln ludzi rocznie

Szacuje się, że zanieczyszczenie powietrza przyczynia się do ponad 2,5 mln zgonów każdego roku. Brudne powietrze jest również powodem wielu chorób. Najbardziej zagrożonymi obszarami są kraje rozwijające się, choć stężenie niebezpiecznych substancji jest stosunkowo wysokie w wielu innych zurbanizowanych miejscach.

Obornik na polach rozrzucano już blisko 8 tys. lat temu

Powszechnie uważa się, że rolnictwo rozwinęło się około 10 tys. lat temu. W dużej mierze przez tysiące lat pozostało niezmienne, co potwierdzili ostatnio naukowcy z Oksfordu. Przebadali glebę i odkryli, że dzisiejsi rolnicy stosują te same metody do użyźnienia gleby, co ich prehistoryczni odpowiednicy.

Odkryto skamieniałości dinozaura sprzed 80 milionów lat

Kości gigantycznego gada odkryto w amerykańskim stanie Alabama. Jak przyznają naukowcy, to niezwykłe, ponieważ ten gad raczej nie występował na tych terenach. Niemniej to już drugi szkielet tego gatunku odkryty na terenie Alabamy.

Tragedia w Rumunii. Nie żyje nastolatek

Do nieszczęśliwego wypadku doszło w paśmie górskim Piatra Secuiului w Rumunii. Podczas wspinaczki na szczyt chłopak prawdopodobnie stracił oparcie i spadł do wąwozu. Okoliczni świadkowie słyszeli krzyk umierającego chłopca po drugiej stronie gór.

Rosja blokuje projekt ochrony Antarktyki

Rosja nie pozwoliła na spełnienie marzeń ekologów o zamknięciu wód Antarktyki. Pomysł, by wody były niedostępne dla wszystkich, za wyjątkiem ekspedycji naukowych nie spodobał się Rosjanom. Rozmowy zostały zawieszone na trzy miesiące w celu wyjaśnienia niuansów prawnych.

Panda urodziła bliźniaki. "Są jak różowe flaczki i nie widzą"

W amerykańskim zoo w Atlancie na świat przyszły dwie małe pandy. Wielkie szczęście personelu tonują jednak obawy , żeby matka nie odrzuciła jednego z maluchów, jak to się dzieje w naturalnym środowisku. To pierwszy przypadek od 26 lat w USA, kiedy na świat przychodzą bliźniaki pandy.

Matki mogą wybrać płeć potomstwa?

Samice ssaków mogą wybierać płeć swojego potomstwa - przekonują badacze ze Standford University School od Medicine. Aby potwierdzić tę teorię naukowcy analizowali dane zebrane z 90 lat funkcjonowania ZOO w San Diego.

Upały w Europie. Ponad 35 st. C. w Hiszpanii

Burzowe chmury na północy i północnym zachodzie kontynentu w nadchodzących dniach pogorszą pogodę. Synoptycy prognozują występowanie burz o silnym natężeniu oraz przelotne deszcze. Na Półwyspie Iberyjskim bez zmian - będzie upalnie i słonecznie.