Najnowsze

Najnowsze

Śnieg z deszczem, mżawka, a do tego mgły

Opady śniegu i deszczu ze śniegiem utrudniają jazdę w centralnej Polsce. W środkowo-zachodnich regionach zmotoryzowani muszą liczyć się z mgłami, a w północnej części kraju - z mżawką. Nadal trzeba uważać na śliskie drogi.

Kaczka krzyżówka króluje w Polsce. Widziano też gęś tybetańską i papugę

"Kaczka krzyżówka to najliczniejszy ptak w Polsce" - mówią wstępne wyniki Zimowego Ptakoliczenia, które w miniony weekend odbyło się w Polsce. Chętni, którzy pomagali ornitologom sprawdzać, jakie gatunki ptaków występują w Polsce zimą, natykali się też na egzotyczne osobniki. Na przykład na gęś tybetańską i aleksandrettę obrożną, zieloną papugę.

Miasta pod kożuchem piany. Miał nawet 3 metry

Sporo zabawy mieli mieszkańcy i turyści z nadmorskich miejscowości australijskiego stanu Queensland. Silny wiatr towarzyszący burzy tropikalnej Oswald przykrył tamtejsze wybrzeże grubą warstwą morskiej piany. W innych rejonach stanu tak wesoło już nie jest, bo sprowadzone przez Oswalda ulewy wywołują groźne powodzie.

Luty ze zmienną pogodą. "Jesteśmy areną ścierania mas"

Po okresie mroźnej zimy w najbliższych dniach czeka nas znacznie łagodniejsza aura. Choć prognoza pogody na 16 dni przewiduje potem powrót mrozów, nie zdominują one nadchodzącego miesiąca. Według synoptyk Arlety Unton-Pyziołek luty zapowiada się dynamicznie - czeka nas przeplatanka kilkudniowych okresów ciepła i chłodu.

Słodziaki wywołują agresję?

Kiedy widzimy coś, co wydaje nam się urocze, wyzwala to w nas… agresję. Taką tezę zaprezentowano na dorocznym spotkaniu amerykańskich psychologów należących do Society for Personality and Social Psychology, które odbyło się w połowie stycznia w Nowym Orleanie.

Prognoza pogody na dziś: mokro i dużo cieplej

Czeka nas mokry dzień. Front atmosferyczny sprowadzi do Polski opady deszczu ze śniegiem i deszczu. Prognoza pogody zapowiada też spore ocieplenie - kilkustopniowy mróz utrzyma się tylko we wschodniej części kraju.

W kosmosie orzeszki są "jak żywe"

Widzieliście kiedykolwiek, jak zachowują się w stanie nieważkości... orzeszki? Te, których puszkę otworzył na ISS astronauta Chris Hadfield, były dosłownie jak żywe.

"Czeka nas łagodna zima"

Zdaniem Wojciecha Raczyńskiego, synoptyka TVN Meteo, czeka nas kilka dni łagodnej zimy. To dzięki niżom, które skierują nad Polskę ciepłe i wilgotne powietrze polarno-morskie znad Atlantyku. Nie obędzie się jednak i bez ochłodzenia.

Pogoda na 16 dni: Nawet 9 st. C

Nawet 9 st. Celsjusza zobaczymy na termometrach w najbliższych dniach! Od soboty 2 lutego temperatura zacznie spadać, jednak przez jakiś czas nie będzie mowy o bardzo dokuczliwym mrozie. Potem przyjdą jednak i dni, podczas których temperatura maksymalna wyniesie jedynie -7 st. C.

Stworzą "korytarze dla jaguarów"

"Korytarze dla jaguarów" powstaną w Gujanie. Władze tego państwa w Ameryce Południowej zobowiązały się chronić te dzikie koty podczas ich wędrówki z północnej Argentyny do Meksyku.

Arktyczna zima nie taka straszna. "Z roku na rok jest coraz cieplej"

Siarczysty mróz, który utrudnia oddychanie i skrzypiący śnieg - tak wiele osób wyobraża sobie zimę na Arktyce. Nic bardziej mylnego. Z roku na rok temperatura jest tam coraz wyższa. - Kilkunastostopniowe mrozy w styczniu i lutym nikogo już nie zaskakują - mówił w telefonicznej rozmowie z TVN24 Dariusz Ignatiuk z Polskiej Stacji Polarnej.

Uważaj na śliskie drogi

Od rana aura uprzykrza podróżowanie po drogach. Kierowcy zmagają się z przelotnymi opadami śniegu, śliskimi nawierzchniami oraz gdzieniegdzie mgłami

W Minnesocie powstają lodowe piękności

Dzieło sztuki przy pomocy piły motorowej i żelazka? Dlaczego nie. Wystarczy odpowiednio duża bryła lodu i odrobina umiejętności. A wszystko w ramach trwającego właśnie zimowego karnawału w amerykańskiej Minnesocie.

Z zachodu nadciąga niż

Nad Polskę będącą pod wpływem wyżu rosyjskiego od zachodu nasuwa się zatoka niżowa z frontem atmosferycznym.

Drogi zamienią się w lodowiska

Nie mamy dobrych informacji dla kierowców. Ocieplenie, które od przyszłego tygodnia dotrze do naszego kraju, wpłynie na komfort jazdy. Jak zapowiada synoptyk TVN Meteo, efekt powstały z opadów deszczu na wymarznięty grunt może być tylko jeden: na drogach powstanie gołoledź.

Curiosity sfotografował Marsa nocą

Są pierwsze nocne zdjęcia powierzchni Marsa wykonane przez Curiosity. Łazik wykonał je, by naukowcy mogli poszukać tzw. minerałów fluorescencyjnych.

Śnieżyce w Wielkiej Brytanii. Komunikacyjny chaos

Śnieżyce, które nawiedziły w sobotę Wielką Brytanię, w niektórych miejscach spowodowały komunikacyjny chaos. Z setkami kierowców, którzy utknęli na drodze w środkowej Anglii na wiele godzin, solidaryzował się sam premier. Wygląda jednak na to, że skutki intensywnych opadów będą jeszcze gorsze - nadchodzi odwilż i przez biały puch może dojść do powodzi.

Spadło 500 litrów deszczu. Nie żyje 36 osób

Jak dotąd na centralny Mozambik spadło tyle deszczu, ile spada zazwyczaj w okresie od stycznia do marca. W wyniku trwającej już kilkanaście dni powodzi życie straciło 36 osób. Kilkadziesiąt tysięcy zostało poszkodowanych.

Synoptyk ostrzega: w połowie tygodnia możliwe podtopienia

- W związku z przewidywanym na przyszły tydzień ociepleniem, ostrzegam: lokalnie możliwe będą podtopienia - informuje synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek. Do podtopień może dojść dlatego, że grunt jest zamarznięty i nie przyjmie wody pochodzącej m.in. z topniejącego śniegu.

Walczą o przetrwanie. Ludzie inkubują ich jaja

Szerokie plaże Pacyfiku w południowych stanie Chiapas od niepamiętnych czasów stanowią miejsce narodzin żółwi morskich. Tym łagodnym olbrzymom zagraża wyginięcie, dlatego miejscowe władze i wolontariusze ruszyli im na ratunek, zbierając i inkubując ich jaja.

Skrajne żywioły dręczą Australię

Ulewne deszcze wywołały w piątek powódź w północnoaustralijskim stanie Queensland. Miejscami spadło nawet 700 litrów deszczu na metr kwadratowy. Strefa opadów przemieszcza się w głąb kontynentu, którego południowa część nadal zmaga się z pożarami lasów.