Najbardziej wewnętrzny region naszej galaktyki w zależności od kąta patrzenia przybiera kształt orzeszka ziemnego, wydłużonego paska albo litery X. Udało się to ustalić dwóm zespołom astronomów, którzy przeanalizowali i połączyli nowe obserwacje tego rejonu nieba pochodzące z kilku teleskopów Europejskiej Agencji Kosmicznej. Dzięki tym badaniom powstała najlepsza stworzona dotąd trójwymiarowa mapa centralnego wybrzuszenia Drogi Mlecznej.
Naukowcom udało się wykonać trójwymiarowe obrazy zorzy polarnej jedynie przy użyciu dwóch cyfrowych lustrzanek. Wykorzystanie nowej techniki pozwoli nie tylko wykonywać niezwykłe zdjęcia nawet amatorom, lecz także otworzy badaczom nowe drogi badania tego zjawiska.
Władze portowego miasteczka postanowiły złapać makaka, który terroryzował od miesiąca japońską miejscowość Hyuga. W tym celu około 280 mężczyzn rozstawiło siatki, a potem uganiało się za przekornym stworzeniem po całej miejscowości.
W ściekach browaru Warsteiner zostały odnalezione bakterie Legionelli. Na razie nie wiadomo, czy sieć kanalizacyjna browaru jest źródłem epidemii niebezpiecznej choroby, czy tylko jednym z wielu miejsc, w których żyją bakterie.
Latające krzesła, ławki uczniów, biurka nauczycieli, ciężkie tablice to niecodzienny widok w szkole. Burza, jaka przeszła przez tajlandzką prowincję Trat, miotała nie tylko meblami, lecz także... uczniami i nauczycielami.
Kolejny rekord padł w Arktyce. Podczas ubiegłej zimy objętość lodu osiągnęła tam najniższy dotąd poziom, a przez 30 lat zmniejszyła się o 50 proc. Naukowcy tłumaczą to zjawisko postępującym globalnym ociepleniem.
W Kolumbii sezon powodziowy trwa w najlepsze. Mieszkańcy nazywają je "Arroyos" - ciężka powódź, i jak sami przyznają, nauczyli się z nimi żyć. Co roku powodzie są na tyle silne, że stanowią realne zagrożenie dla ludności. Doskonale obrazuje to film, na którym samochody płyną z nurtem jak łódki.
Jej szansa na przeżycie wynosiła zaledwie 1 proc., a lekarze nie wierzyli, że odzyska przytomność. Dwunastoletnia Kali Hardig, do której mózgu dostała się śmiertelnie niebezpieczna ameba, po prawie siedmiu tygodniach walki opuściła szpital i w przyszły poniedziałek wróci do szkoły.
W nocy ze środy na czwartek na szczyty Tatr spadł pierwszy tego lata śnieg. Cienka warstwa pokryła m.in. kopułę Kasprowego Wierchu, gdzie temperatura spadał do zera stopni Celsjusza - poinformował dyżurny Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego IMGW.
Do zera spadła rano temperatura w Cisnej i Ustrzykach Górnych w Bieszczadach. Wędrówki turystyczne utrudnia mgła i opady deszczu. Od kilku dni w Bieszczadach i Beskidzie Niskim trwa rykowisko jeleni.
Rwąca woda porwała 92-letniego Kolumbijczyka, który spał na brzegu rzeki. Przypadkowo został zauważony przez ludzi przejeżdżających mostem, którzy rzucili mu linę i wyciągnęli go na brzeg po 20 minutach walki z żywiołem.
Polska znajduje się pod wpływem niżu "Nandor" z centrum nad pograniczem polsko-niemieckim. Nad krajem zalega chłodne i wilgotne powietrze polarno-morskie - podaje synoptyk TVN Meteo, Arleta Unton-Pyziołek. W związku z tym musimy być przygotowani na ciąg dalszy opadów, w czwartek rozpogadzać się będzie tylko na zachodzie.
Utrudnienia na drogach wystąpią niemal w całej Polsce. Najbardziej niebezpiecznie zrobi się na północnym wschodzie - tam prognozowane są burze i porywisty wiatr, do 70 km/h. Wolna od opadów będzie tylko północno-zachodnia część kraju.
NASA przygotowała nowe urządzenie, dzięki któremu wyjaśni zjawiska zachodzące podczas wyładowań atmosferycznych. "Firestation" - które potrafi badać kilka parametrów wyładowania w jednym momencie, niedługo zacznie badać zjawiska burzowe krążąc po orbicie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).
Jeśli jesteście ciekawi, którędy szedł huragan Sandy lub Katrina, jaka była skala zniszczeń na każdym etapie i gdzie chmury się rozproszyły, najnowsza aplikacja amerykańskiej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej wam to powie. Wystarczy wpisać nazwę i rok, by jak po sznurku podążyć śladami żywiołu.
Na terenie Kenii odkryto nowe pokłady wody. Jest jej tak dużo, że zapewni zapas na kolejnych 70 lat. Teraz należy ją tylko odpowiednio spożytkować i zatroszczyć się o jej ochronę.
Respondenci w międzynarodowej ankiecie Światowego Raportu Szczęścia jednoznacznie wyłonili, w jakich krajach obywatele są najszczęśliwsi. Przeprowadzona w 150 krajach na całym świecie ankieta ma pomóc rządom lepiej planować rozwój gospodarczo-ekonomiczny.
Brytyjscy naukowcy przebadali niedawno osady znajdujące się na dnie antarktycznego jeziora i odnaleźli tam dowody na istnienie zróżnicowanych form życia sprzed prawie 100 tysięcy lat - podaje magazyn "Diversity".
Zmiany klimatu, a nie człowiek, były głównym czynnikiem, który przyczynił się do wyginięcia mamutów włochatych - uważają naukowcy. Żeby to potwierdzić wykorzystali analizy DNA i na ich podstawie prześledzili wahania liczebności tych ssaków.
Tropikalny sztorm Humberto został pierwszym huraganem w tegorocznym sezonie tych zjawisk na Atlantyku. Nie udało mu się jednak pobić rekordu w statystyce najpóźniej występujących huraganów rozpoczynających atlantycki sezon. Żywioł znajduje się 500 km od Wysp Zielonego Przylądka.
110 spalonych budynków, 3 tys. ha terenów w ogniu, ewakuacje i paraliż kilku miejscowości - to tylko niektóre ze skutków pożaru Clover, który od poniedziałkowego południa pustoszy hrabstwo Shasta na północy Kalifornii.
Myśliwy, który przyjechał na Alaskę na polowanie z zorganizowaną grupą, został zaatakowany przez niedźwiedzia, którego wcześniej postrzelił. Ze względu na pogodę dopiero następnego dnia mógł po niego polecieć helikopter. Jego stan określono jako "niezagrażający życiu".
Trwają poszukiwania osób, które mogły przeżyć zejście lawin błotnych w górzystej części meksykańskiego stanu Veracruz. Po ulewach, jakie przeszły przez region, zwały osuwającej się ziemi zasypały całe domy.
Burze z ulewami zaatakowały w poniedziałek amerykańską "Dolinę Słońca", metropolię Phoenix i jej okolice. Miejscami spadło tam nawet 50 l deszczu na metr kwadratowy. Poza miastem gwałtowne strumienie wody spływające ze wzniesień porywały samochody.
36. ekspedycja na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) dobiegła końca. Trzej kosmonauci, którzy przez pięć miesięcy przebywali na jej pokładzie, wrócili na Ziemię. Przed ich wylotem nastąpiło tradycyjne przekazanie zwierzchnictwa, a do pozostającej na orbicie trójki już pod koniec miesiąca dołączą nowi koledzy.
Po raz pierwszy chiński statek handlowy przepłynął Przejściem Północno-Wschodnim, czyli drogą morską łączącą Europę z Pacyfikiem biegnącą wzdłuż północnych brzegów Eurazji. We wtorek transportowiec przypłynął do portu w Rotterdamie.