Najnowsze

Najnowsze

Lawiny skalne zeszły ponad 160 razy

Deszcze i powodzie, z którymi walczą mieszkańcy północnych Chin, spowodowały we wtorek śmierć 9 osób. Ponad 16 tys. przeniesionych zostało do tymczasowych obozowisk.

Upał trudny do zniesienia. Do 40 st. C

Do 40 st. C może dojść w środę temperatura w Hiszpanii. Prawie tak samo gorąco będzie w tureckim Izmirze. Jeśli spędzacie urlop poza granicami kraju, koniecznie sprawdźcie prognozę pogody: w wielu miejscach upał będzie trudny do zniesienia.

Suche drogi na zachodzie i południu

W środę drogi w zachodniej części kraju będą suche, na wschodzie z kolei może przelotnie popadać. W drugiej części dnia pojawią się tam takżę burze z silniejszym wiatrem i intensywnymi opadami. Jazda w takich warunkach będzie utrudniona.

Delfin gwizdem odpowie na swoje imię

Naukowcy odkryli kolejny dowód na to, że delfiny nawołują się nawzajem po "imieniu". Badania przeprowadzone na University of St Andrews w Szkocji wykazały, że te ssaki morskie do identyfikacji wykorzystują unikalnych gwizdów. Wyniki opublikowano w Proceedings of the National Academy of Sciences.

Wielka powódź na biegunie północnym

W rejonie bieguna północnego w ostatnich latach w miesiącach letnich zaczął bardziej intensywnie roztapiać się lód. Wszystko za sprawą zmiennej pogody, która w lipcu przynosiła na przemian opady deszczu i promienie słoneczne. Międzynarodowy zespół naukowców od ostatnich 13 lat stara się wypełnić lukę w danych z bieguna północnego i co roku przeprowadza tam badania.

Zobacz, co Francuzi (i Francuzki) potrafią zrobić dla ochłody

Kulminacja upałów we Francji. W poniedziałek temperatury w niektórych regionach sięgnęły 37 st. C. Francuzi i turyści próbują sobie radzić ze skwarem jak mogą - objadają się lodami, nie rozstają z napojami i szukają orzeźwienia w wodzie - choćby tylko w miejskich fontannach.

Pięćdziesiąt kręgów na 5 metrach. Odkopują gigantyczny szkielet

Już od 20 dni paleontolodzy w północnym Meksyku mozolnie odkopują szkielet dinozaura, który może pochodzić sprzed 72 mln lat. Na razie udało im się odsłonić pięciometrowy fragment kręgosłupa. Specjaliści liczą, że reszta szkieletu będzie równie dobrze zachowana. To pierwszy przypadek takiego wykopaliska w Meksyku i jeden z kilku na świecie.

89 ofiar silnego trzęsienia ziemi w Chinach. Szukają ocalałych

Chińskie służby ratownicze przekopują się przez zwały ziemi i szczątki budynków poszukując ocalałych z trzęsienia ziemi, jakie w poniedziałek nawiedziło prowincję Gansu na północy kraju. Liczba ofiar śmiertelnych wynosi 89, ale może wzrosnąć. Ciężko rannych zostało około 600 osób.

Upały i burze. W Europie będzie się działo

Nad Wielką Brytanią i północnymi Włochami oraz nad północą Hiszpanii utrzymuje się niż, który przyniesie sporo opadów w najbliższych dniach. Z kolei nad Karpatami utrzymuje się wyż, który zapewnia świetne warunki do górskich wycieczek, ponieważ synoptycy nie przewidują deszczu.

Pogodnie i sucho na większości tras

Słoneczna aura będzie we wtorek sprzyjać podróżującym na większości tras. Z utrudnieniami powinni się liczyć jedynie ci, którzy wybiorą drogi północno-wschodniej Polski. Tam synoptycy przewidują opady.

Niezwykłe zdjęcia Księżyca w pełni

Księżyc z poniedziałku na wtorek zachwyca nas swoim pięknem. Już wczoraj w nocy wielu osobom nie dał spać, tak bardzo rozświetlał niebo. Dziś będzie błyszczał jeszcze mocniej, prezentując przepiękną, pełną tarczę.

Nowoczesne protezy jak nogi owadów?

Naukowcy wykazali, że owady są w stanie poruszać się, mimo że nie posiadają w kończynach żadnych mięśni. To może być przełom w robotyce - twierdzą badacze. Zrozumienie ich mechaniki pozwoli na udoskonalenie m.in. protez.

Jak uchronić się przed piorunem?

Uderzenie pioruna może zabić albo wyrządzić szkody na całe życie. Przez ciało człowieka przechodzą przy uderzeniu pioruna tysiące woltów energii, które mogą zaburzyć działanie układu nerwowego (utrata pamięci, zaburzenia koncentracji, zmiany osobowości). Co zrobić, żeby uchronić się przed tym niebezpieczeństwem?

Małpy sięgają pamięcią całe lata wstecz

Nowe badania dowodzą, że szympansy i orangutany pamiętają odległe wydarzenia z przeszłości. Dzięki pamięci epizodycznej oba gatunki potrafiły wybrać użyteczne narzędzie. Były w stanie również przypomnieć sobie specyficzne wydarzenia.

Telewizory przygniotły 200 tysięcy dzieci

BBC informuje, że ok. 200 tys. dzieci zrobiło sobie krzywdę w ciągu ostatnich 20 lat, przewracając odbiornik telewizyjny. Ostatnio do takich wypadków dochodzi częściej ze względu na coraz mniejszą wagę telewizorów.