Najnowsze

Najnowsze

Na śląskich hałdach żyje 600 gatunków roślin

Na zwałowiskach poprzemysłowych, czyli na tzw. hałdach, naukowcy znaleźli blisko 600 gatunków roślin - od popularnej brzozy po chronione storczyki. To zadziwiające, ponieważ w tych miejscach grunt nie jest odpowiednio wilgotny, a ponadto bywa toksyczny.

Pierwszy lot robopszczoły

Robopszczoła to wynalazek pracowników Harvardu. Mający kilka milimetrów robot, machający skrzydełkami 120 razy na sekundę, będzie niezwykle pomocny. Ma służyć do obserwowania środowiska, przeprowadzania operacji poszukiwania minielementów czy asystowaniu przy zadaniach wymagających mikroprecyzji.

Słońce i ciepło wrócą tuż po majówce

Sobota i niedziela, choć niezbyt ciepłe, po kilku dniach burz zapewnią nam spokój w pogodzie. Jednak naprawdę przyjemna aura wróci do nas tuż po zakończeniu długiego weekendu. Pierwsze dni nowego tygodnia będą słoneczne i coraz cieplejsze.

Ciemne "kalafiory" na niebie zapowiadają kłopoty

Widzisz ciemną od spodu, "pęczniejącą" chmurę? Lepiej poszukaj schronienia przed gwałtowną burzą. Jak wyjaśniał prezenter Tomasz Zubilewicz, właśnie taki widok zwiastuje intensywne opady deszczu i wyładowania atmosferyczne. Jeśli chmura jest wysoko wypiętrzona, z dużym prawdopodobieństwem możemy spodziewać się gradobicia takiego jak to, które po południu nawiedziło Małopolskę i Podkarpacie.

USA: lotniskowa prognoza pogody w ręce... kontrolerów lotu

Federalna Administracja Lotnictwa (FAA) chce przenieść odpowiedzialność za opracowywanie prognoz pogody dla lotnisk z meteorologów na kontrolerów lotu, którzy to - jak zauważa "Washington Post" - mają niewielkie doświadczenie synoptyczne.

Laser namierzył radziecki łazik na Księżycu

Po ponad 40 latach francuscy naukowcy dostrzegli na powierzchni Księżyca radziecką zgubę. Łazik Łunochod, z którym kontakt urwał się na początku lat 70. XX w., został zlokalizowany dzięki technologii laserowej.

Wulkan Hekla bliski erupcji?

Wokół islandzkiego wulkanu Hekla dochodzi do silnego podnoszenia terenu i wydzielaja się znacze ilości dwutlenku węgla - informuje portal volcanodiscovery.com. Może to wskazywać na zbliżającą się erupcję.

Wiosną dach zawalił się pod naporem śniegu

Dach i ściana pustostanu położonego w mieście Omaha w amerykańskim stanie Nebraska zawaliły się w czwartek nad ranem. Jedna z hipotez mówi, że budynek nie wytrzymał naporu zalegającego śniegu.

Co nam dają satelity w kosmosie? Oglądaj, dotykaj, eksperymentuj

Jak nawigacja satelitarna pomaga w uprawie roślin albo hodowli zwierząt? Co mówią o mieście zdjęcia z orbity? Odpowiedzi na te i inne pytania o rolę kosmicznych technologii w codziennym życiu znajdziemy na Europejskiej Wystawie Kosmicznej, która w sobotę ruszy przed warszawskim Pałacem Kultury i Nauki. "Oglądaj, dotykaj, eksperymentuj" - zachęcają do zwiedzania organizatorzy.

Leje w niemal całej Europie. Pogodne Hiszpania i Portugalia

Przewaga ośrodków niżowych odpowiada za nieprzyjemną, deszczową aurę nie tylko w Polsce, ale też w wielu innych krajach naszego kontynentu. Pogodnie, ale chłodno piątek zapowiada się nad Bałtykiem, słonecznie i ciepło będzie na Półwyspie Iberyjskim, a wakacyjną wręcz pogodę zapewnią Bałkany.

Trudne warunki za kółkiem. Deszcz i burze

Piątek przywita nas deszczem w większości regionów. Najcięższe warunki czekają kierowców poruszających się po południowo-wschodniej Polsce, gdzie dodatkowo synoptycy prognozują burze. Pogodnie będzie tylko na północy i zachodzie.

Ciśnienie spada. Możemy źle się czuć

W ciągu najbliższej doby południowo-wschodnia Polska znajdzie się pod wpływem niżu znad Karpat i frontu atmosferycznego. Pozostała część kraju będzie w zasięgu klina wyżowego.

Przedrzyj, posadź, podlej. Ten papier zakwitnie

Kosmos podwójnie pierzasty, popularna aksamitka, rumianek czy majeranek - to tylko niektóre rośliny, jakie można wyhodować ze zużytych kartek. Papier, który zakwita po wsadzeniu w ziemię, opracowali Portugalczycy. W sklepach cieszy się popularnością nie tylko wśród ekologicznie nastawionych klientów.

"Burza, grad i deszcz". Wasze zdjęcia i filmy z majówki

Front atmosferyczny przyniósł w czwartek burze i opady deszczu na południu kraju. Od rana grzmiało na Śląsku i w Małopolsce, a później nad Ziemią Świętokrzyską. Pojawił się również grad, co uchwycili na swoich zdjęciach i filmach nasi Reporterzy 24. Jak zapowiada synoptyk Wojciech Raczyński, wpływ frontu i prawdopodobieństwo burz w południowej, wschodniej i centralnej Polsce utrzyma się także w nocy i w piątek.

Wielka gumowa kaczka powróciła

Gigantyczna, wysoka na prawie 17 metrów żółta gumowa kaczka wpłynęła do portu Victoria Harbour w Hongkongu. To inicjatywa holenderskiego artysty, Florentijna Hofmana. Ma nam przypominać, że nie jesteśmy sami na świecie, bardziej dbali o międzynarodowe wody, nie zaśmiecali ich i trochę się rozluźnili.

Jak zjeść ciastko w kosmosie?

Macie ochotę na coś słodkiego? Astronauci stacjonujący na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) też. Tylko jak zjeść ciastko z budyniem w stanie nieważkości? Chris Hadfield prezentuje.

Białe tygryski powitały świat

Rzadkie białe tygrysy wzbudziły zachwyt gości japońskiego ZOO. Zwiedzający mieli okazję zobaczyć baraszkujące kociaki, które dziś - po raz pierwszy od narodzin - wyszły na publiczny wybieg.

Lucy wróciła do domu

Lucy, czyli słynna skamieniałość przodka człowieka, wróciła do domu w Etiopii. Wcześniej przez pięć lat przebywała za granicą, w Stanach Zjednoczonych.