Najnowsze

Najnowsze

Twórcy najlepszego łazika nagrodzeni: 30 tys. zł od prezydenta miasta

30 tys. zł od prezydenta Białegostoku dostali młodzi twórcy Hyperiona, łazika marsjańskiego, który zwyciężył w prestiżowym amerykańskim konkursie na tego typu pojazdy. Miasto zaproponowało też, by konstruktorzy swoją przyszłość związali z Białostockim Parkiem Naukowo-Technologicznym, ale ci mają już w zasięgu ręki międzynarodowe kariery.

Strażacy pomagają non-stop. Do godz. 15 wyjeżdżali ponad 1 tys. razy

We wtorek strażacy wyjeżdżali, by pomóc poszkodowanym ponad tysiąc razy. To wina utrzymującej się w Polsce od kilku dni złej pogody - silnych opadów, wiatru, gradobić i burz. Ilość interwencji, jakich się podejmowali strażacy w ostatnim tygodniu zbliża się do ogromnej liczby 9 tysięcy, i wciąż pojawiają się kolejne zgłoszenia.

Burze w Małopolsce. Woda wdarła się na A4

Burze nie dawały spokoju mieszkańcom południa Polski. We wtorek po południu nad Małopolską znów bardzo intensywnie pada. Na autostradzie A4 w okolicach Krakowa pojawiły się rozlewiska, samochody brodzą w wodzie. Podobnie jest w podkrakowskiej Skawinie. Reporterzy 24 wysyłają do nas zdjęcia i filmy.

Treking w upale: Nie żyje przewodnik, grupa doznała udaru cieplnego

69-letni mężczyzna zmarł z powodu upału podczas wycieczki, jaką zorganizował dla grupy harcerzy w White Rock Canyon w USA. Temperatura na trasie przekraczała 40 st. C w cieniu. Chłopcy towarzyszący mężczyźnie i jedna osoba z grupy ratunkowej, doznali objawów przegrzania organizmu, ale ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Polska po nawałnicach. 1800 interwencji strażaków

Burze, nawałnice i grad dały się w poniedziałek we znaki mieszkańcom wielu regionów Polski. Najwięcej strat żywioł wyrządził w Małopolsce, na Śląsku, Dolnym Śląsku, Mazowszu i w Łódzkiem. Strażacy interweniowali łącznie 1800 razy.

Chińczycy w drodze na orbitę

We wtorek po raz pierwszy od roku Chińczycy wylecieli na orbitę wokółziemską. Start chińskiego statku Shenzhou 10 z trójką taikonautów na pokładzie odbył się o godz. 11.38 czasu polskiego z kosmodromu Jiuquan na pustyni Gobi.

Termity pożarły ponad 60 tys. dolarów

400 tysięcy yuanów, czyli ponad 62 tysiące dolarów, należących do pewnej staruszki, zostało pożartych przez termity. Owady dobrały się do pieniędzy, które przeleżały kilka miesięcy w szufladzie.

Tornado spustoszyło farmę

Niszczycielskie tornado przeszło przez południe amerykańskiego stanu Kentucky. Żywioł spustoszył jedną z farm.

Komety uderzały w Ziemię i tak powstało życie?

Pod wpływem uderzeń komet w powierzchnię Ziemi mogły powstać proste cząsteczki, które stały się zaczątkiem życia na planecie - sugerują naukowcy. Opublikowali oni swoje badania w branżowym "Journal of Physical Chemistry".

Chmura jak grzyb atomowy

"Dzisiaj w czasie zachodu słońca zobaczyliśmy taką oto chmurę!" - napisał w poniedziałek na Kontakt Meteo ~Jan i przesłał zdjęcie chmury przypominającej grzyb po wybuchu bomby atomowej. Oświetlona przez zachodzące słońce wygląda niesamowicie. Nasz czytelnik zdjęcie wykonał w Miliczu.

W walczących z powodzią regionach jeszcze dopada

We wtorek Europa Środkowa zmierzy się z kolejną porcją opadów. Deszczu spodziewamy się w Niemczech, Austrii, na Węgrzech, czyli we wszystkich tych krajach, które walczą z powodzią. W Polsce popada tylko na południu, ale intensywnie.

Podtopiony Budapeszt nawiedziła silna ulewa

Sytuacja w Budapeszcie wydawała się stabilna, poziom wody w Dunaju każdej godziny opadał o 1 cm. Po południu przyszła jednak potężna ulewa, a już nasiąknięte wodą ulice nie były w stanie przyjmować wody.

Łaba przerwała wały przeciwpowodziowe. Paraliż kolei na zachód od Berlina

Choć poziom wody w Łabie w nocy zaczął powoli się obniżać, rzeka nadal jest groźna. Na przyjęcie fali kulminacyjnej przygotowują się kolejne miasta położone nad Łabą. Fala powodziowa przesuwa się na północ w kierunku Brandenburgii i Dolnej Saksonii. W miejscowości Fischbeck przerwała wał przeciwpowodziowy, co sparaliżowało komunikację kolejową pomiędzy Berlinem a Frankfurtem nad Menem i Hanowerem.

Burze na południu przyniosły gradobicia

Burze wykształciły się głównie na południu kraju, jednak miejsc, w których wystąpiły opady - chwilami intensywne - było więcej. Tam, gdzie zagrzmiało, dochodziło także do gradobić.

Druga fala powodzi w Czechach

Nowa fala powodziowa w Czechach. Co zaskakujące - pojawiła się w miejscach, przez które wcale nie przepływają rzeki. Doświadczyli jej przede wszystkim mieszkańcy centrum kraju.

Klimatolog: gwałtowne zjawiska będą coraz częstsze

Wczorajszy opad był anomalią i to anomalią, którą klasyfikowalibyśmy jako bardzo rzadko występującą - komentuje klimatolog ulewę, jaka przeszłą w niedzielę przez Warszawę. Ze względu na zmiany klimatu z takimi ekstremalnymi zjawiskami będziemy mieć do czynienia coraz częściej. Naukowiec pociesza jednak, że możemy się na nie lepiej przygotować, pod warunkiem, że lepiej wykorzystamy nowoczesne narzędzia, jakimi dysponujemy.

Fala powodziowa zagraża tamie na Dunaju

Kulminacyjna fala powodziowa spływająca wzdłuż Dunaju zbliża się teraz do Rumunii. Mieszkańcy zagrożonego podtopieniami okręgu Jałomica w pocie czoła pracują nad umacnianiem lokalnej tamy, która jest nieszczelna po powodziach, jakie nawiedziły Rumunię w kwietniu tego roku.

Komunikat dla alergików

W najbliższych dniach przewidywany jest gwałtowny wzrost stężenia zarodników grzybów mikroskopowych z rodzaju Alternaria i Cladosporium. Wysoka wilgotność gleby i powietrza sprzyja rozwojowi zarodników grzybów mikroskopowych.

960 interwencji strażaków. "W dalszym ciągu pracujemy"

Ponad 960 interwencji podjęli strażacy po intensywnych ulewach i gradobiciach, które przeszły w niedzielę przez Polskę. - Najtrudniejsza sytuacja była w Warszawie - powiedział na antenie TVN24 Paweł Frątczak, rzecznik prasowy Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej.