Najnowsze

Najnowsze

Kilometrowy krok milowy Curiosity

335. dzień pobytu Curiosity na Czerwonej Planecie przyniósł kolejne osiągnięcie. W środę po południu łazik pokonał jeden z zaplanowanych etapów swoich marsjańskich wojaży. Przejechanie około 38-metrowego odcinka sprawiło, że łączny dystans pokonany przez łazika na powierzchni Marsa zwiększył się do 1,29 km.

Sztuczny nos "wywęszy" raka

Zaledwie minuta wystarczy by, stwierdzić obecność niektórych rodzajów raka w organizmie. Chorobę w powietrzu z oddechu wykryje stworzony przez izraelskich naukowców sztuczny nos. Do skonstruowania urządzenia zainspirowały badaczy psy potrafiące"wywęszyć" nowotwór.

Zakazują pływania syrence Eden, choć sprawia, że "wszyscy są szczęśliwi"

Mieszkanka jednej z amerykańskich miejscowości próbowała wprowadzić nieco baśniowej atmosfery na tamtejszym basenie. Pluskała się tam w kostiumie z imponującym syrenim ogonem. Choć polubili ją i młodsi, i starsi pływacy, "syrenka Eden" przegrała z prozą życia reprezentowaną w tym przypadku przez regulamin basenu.

Kolejna śmierć żyrafy w łódzkim zoo. Padła Lokatka

Trzyletnia żyrafa Lokatka padła w środę w nocy w łódzkim ogrodzie zoologicznym. Przedstawiciele zoo nie wykluczają, że przyczyną śmierci był zawał serca; wcześniej zwierzę nie chorowało. To czwarta żyrafa, która padła w tym zoo w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy.

"Słodka krew" to mit. Komary wabi zapach

Myślisz, że komary atakują cię chętniej niż innych dlatego, że masz tzw. słodką krew? Nic podobnego. Te uciążliwe owady przyciąga nie smak, lecz zapach człowieka.

Ptasi móżdżek? W pewnym stopniu ma go każdy z nas

Człowiek często nie zdaje sobie sprawy z tego, jak bardzo podobny jest do zwierząt. Brytyjscy naukowcy z The Imperial College of Science, Technology and Medicine dowiedli na przykład, że ludzki mózg ma wiele wspólnych cech z mózgiem ptaka.

Dlaczego lubimy bąbelki?

Podczas picia napoju gazowanego na języku wytwarzają się reakcje chemiczne powodujące ból. Dlaczego więc tak chętnie sięgamy po "picie z bąbelkami"? Na to pytanie starali się odpowiedzieć amerykańscy naukowcy z National Institute of Dental and Craniofacial Research oraz z Monell Center.

Młodziutka panda poznaje świat

Zwierzątko urodziło się 10 czerwca, ale dopiero teraz jego opiekunowie uznali, że jest gotów na debiut przed oczami gości. Pralinek - bo tak nazwali go opiekunowie - należy do gatunku pandy czerwonej, zwanej mniejszą.

Stosy martwych płaszczek na plaży

W rejonie Veracruz nad Zatoką Meksykańską znaleziono na plaży 250 martwych płaszczek. Władze wszczęły śledztwo, by wyjaśnić, jak liczba ilość martwych zwierząt znalazła się na brzegu.

Niepełnosprawny kaczor dostał protezę 3D

Kaczor Buttercup, czyli Jaskier, urodził się bez lewej nogi. Mógł jednak liczyć na pomoc dobrych ludzi z organizacji FAWS, którzy przygotowali dla ptaka protezę. Dzięki nim Jaskier prawdziwie kaczym chodem przeszedł po czerwonym dywanie.

Telewizja i sms-y ostrzegą przed nawałnicą. Nowy pomysł ministerstwa

Tereny, przez które w lipcu 2012 roku przeszła sunąca z prędkością 250 km/h trąba powietrzna, odwiedził w środę Michał Boni. Minister administracji i cyfryzacji poinformował tamtejszych mieszkańców, że trwają prace nad wdrożeniem nowoczesnego systemu ostrzegania przed trudnymi warunkami atmosferycznymi. Z tego systemu wkrótce skorzystają wszyscy Polacy.

Picie wody polepsza refleks

Picie wody czasami poprawia sprawność umysłu, zwłaszcza refleks. Nie wpływa jednak w żaden sposób na umiejętności poznawcze, takie jak na przykład zapamiętywanie słów, sugerują badania opublikowane w "Human Neuroscience". Naukowcy jednak przestrzegają przed nadmiarem wody, który również może być bardzo niebezpieczny i prowadzić nawet do śmierci.

Brudne powietrze zabija 2,5 mln ludzi rocznie

Szacuje się, że zanieczyszczenie powietrza przyczynia się do ponad 2,5 mln zgonów każdego roku. Brudne powietrze jest również powodem wielu chorób. Najbardziej zagrożonymi obszarami są kraje rozwijające się, choć stężenie niebezpiecznych substancji jest stosunkowo wysokie w wielu innych zurbanizowanych miejscach.

Obornik na polach rozrzucano już blisko 8 tys. lat temu

Powszechnie uważa się, że rolnictwo rozwinęło się około 10 tys. lat temu. W dużej mierze przez tysiące lat pozostało niezmienne, co potwierdzili ostatnio naukowcy z Oksfordu. Przebadali glebę i odkryli, że dzisiejsi rolnicy stosują te same metody do użyźnienia gleby, co ich prehistoryczni odpowiednicy.