Najnowsze

Najnowsze

Nadlatuje ISON. Kiedy zobaczymy ją gołym okiem?

Już 28 listopada "kometa stulecia" osiągnie peryhelium, czyli znajdzie się najbliżej Słońca. - To jednak wcale nie oznacza, że wtedy będzie najlepiej widoczna - zaznacza Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik. A kiedy zobaczymy ją gołym okiem?

Schody do zdrowia w telefonie. Wielka Brytania zmienia styl życia pracowników

Zamiast windy, wybierzmy schody. Spalimy zbędne kalorie, będziemy zdrowsi, a nasza kondycja będzie się stopniowo polepszała. Unikniemy także krępującej ciszy, często spotykanej w windzie, "płacąc" za to utratą rocznie ponad dwóch kilogramów - zachęcają Brytyjczyków specjaliści. Tamtejsze ministerstwo zdrowia stworzyło StepJockey - specjalną aplikację, która ma motywować do wchodzenia po schodach.

Śmierć to iluzja, a czas to wytwór umysłu?

Jeden z najwybitniejszych współczesnych uczonych prof. Robert Lanza uważa, że śmierć organizmu nie jest końcem życia człowieka. - Życie wykracza poza nasz zwykły, liniowy sposób myślenia - wyjaśnia i tłumaczy, że obumarcie organów wewnętrznych to tylko jeden z etapów funkcjonowania świadomości.

Komputer kwantowy coraz bliżej

Prace nad superszybkim komputerem są coraz bardziej owocne. Naukowcom udało się utrzymać stabilność systemów kwantowych przez 39 minut w temperaturze pokojowej. To ogromny postęp, bo dotąd czas ten był 10 razy krótszy.

Wycinka lasów: najlepiej widać ją z orbity

Analizy 143 mld pikseli znajdujących się na 654 tys. obrazów z misji Landsat umożliwiły stworzenie mapy, z której można odczytać, jaka część naszej planety została wylesiona oraz na jakim obszarze zasadzono nowe drzewa. Okazuje się, że wystarczyło dziesięć lat, żeby z powierzchni naszej planety zniknęło 2,3 mln km kw. lasów.

Z biegiem dnia zacznie się przejaśniać

W drugiej części dnia pogoda nie powinna utrudniać podróżowania po polskich drogach, jednak nad ranem niemal w całym kraju należy spodziewać się mgieł, a na południu szadzi, dlatego widzialność będzie ograniczona.

Wiatraki w rok zabiły 600 tys. nietoperzy

Ponad 600 tys. nietoperzy zginęło tylko w 2012 roku w USA z powodu turbin wiatrowych - wynika z najnowszych badań, cytowanych przez CBS News. O łopaty wirujące z prędkością 270 km/h rozbijają się nietoperze i ptaki.

Polska górska owca rozwiązaniem kłopotów z wałami

Owce mogą stać się alternatywą dla mechanicznego koszenia darni, porastającej wały przeciwpowodziowe. Zwierzęta utwardzają glebę, przepłaszają zwierzęta ryjące i wyjadają niekorzystne dla gleby rośliny. Badacze z Uniwersytetu Rolniczego jednoznacznie potwierdzili, że naturalne metody sprawdzają się lepiej od kosztownego mechanicznego koszenia obiektów hydrotechnicznych.

Mars w przeszłości do złudzenia przypominał naszą planetę

Ogromne srebrzyste jeziora, wypełniające kratery, oraz rzeki, przecinające liczące tysiące kilometrów kaniony to według naukowców NASA możliwy krajobraz Czerwonej Planety. Pokryta pyłem i poorana licznymi śladami zderzeń ze skałami powierzchnia Marsa jeszcze cztery miliardy lat temu mogła być podobna do Ziemi - bardziej błękitna niż czerwona.

Latasz w dalekie trasy? Uważaj na promieniowanie kosmiczne

Chociaż na co dzień miewamy styczność z pewnymi dawkami promieniowania, w niektórych sytuacjach możemy być wystawieni na jego zwiększone ilości, które mogą być niekorzystne dla zdrowia. Mało kto zdaje sobie sprawę, że jedną z takich okazji stanowią długie loty samolotem. Są jednak sposoby, żeby to ryzyko ograniczać: wystarczy zainteresować się aktywnością Słońca i dokładną trasą lotu.

Najstarsze zwierzę świata żyło sto lat dłużej, niż wyliczyli naukowcy. Niechcący je zabili, potem pomylili jego wiek

Przypadek daje czasem naukowcom szansę na dokonanie niezwykłego odkrycia, niełatwo jednak przy tym uniknąć wpadek. Pokazuje to historia walijskich naukowców, którzy w 2006 roku nieświadomie przerwali życie najstarszego zwierzęcia na świecie. Na dodatek źle obliczyli wtedy jego wiek i dopiero po siedmiu latach sprostowali swoją pomyłkę: właśnie ogłosili, że rekordzista małż Ming żył 507 lat.

Piętnaście karatów za 35,5 mln dolarów

Niemal 15-karatowy pomarańczowy diament - największy, jaki został sprzedany na aukcji - zlicytowano za 35,5 mln dolarów w Szwajcarii. Na aukcji wystawiony jest także różowy diament, który - jak szacują eksperci - osiągnie cenę ponad 60 mln dolarów.

Dwie ofiary wichur i nawałnic we Włoszech

Silny wiatr, ulewne deszcze i podtopienia, z którymi zmagają się mieszkańcy środkowych Włoch, przyczyniły się do śmierci dwóch osób. Od wtorku opóźnione są loty, pociągi i autobusy.

Reporter TVN24 z Filipin: pomoc nie dociera do 80 proc. regionów

W poszkodowanych przez piątkowy tajfun Haiyan Filipinach sytuacja jest dramatyczna - informuje specjalny wysłannik TVN24 Wojciech Bojanowski. Ludzie rozpaczliwie potrzebują żywności, wody i środków medycznych. Dostawy docierają w minimalnym zakresie, ponieważ brakuje ciężarówek, a dojazd często jest utrudniony. Dochodzi do coraz częstszych kradzieży dokonywanych z bronią w ręku.