Najnowsze

Najnowsze

Niemcy szykują się na plagę komarów

Miejsca, które zalały wody powodziowe niesione falą kulminacyjną, jaka przeszła niemieckimi rzekami, powoli schną w promieniach słońca. I wilgoć, i ciepło, jakie tam panują, stwarzają doskonałe warunki wylęganiu komarzych jaj.

Narodziny planety niezgodne z teorią

Choć jak dotąd odkryto 900 planet pozasłonecznych, astronomowie po raz pierwszy mają okazję obserwować, jak tworzy się tego typu ciało niebieskie. Zjawisko, które podglądają, zachodzi w zadziwiającym miejscu, bo z dala od czerwonego karła, który jest gwiazdą-matką planety.

Komunikat dla alergików

W najbliższych dniach w całym kraju przewidywane jest bardzo wysokie stężenie pyłku traw. Alergeny pyłku traw odpowiedzialne są za większość objawów alergicznego nieżytu nosa i spojówek występujących w czerwcu w naszym klimacie. W pogodne dni przewidywane jest również wysokie, a lokalnie bardzo wysokie stężenie zarodników Alternaria i bardzo wysokie stężenie zarodników Cladosporium.

Tornado, trąby wodne, grad jak piłki baseballowe

Na Maryland spadł grad wielkości piłek do baseballa, w New Jersey tysiące ludzi nie miały prądu, a w Karolinie Północnej ludzie stracili dachy nad głową. W czwartek na wschodzie USA pogoda była fatalna.

Milion metrów sześciennych helu wyniosło balon wysoki jak wieża Eiffla

Długi jak wieża Eiffla obiekt wzniósł się ponad 36 km nad Ziemię. To naukowy balon niosący specjalistyczny teleskop do badania pola magnetycznego Słońca. SUNRISE spędzi nad Ziemią od czterech do ośmiu dni, a naukowcy mają nadzieję, że ze względu na okres nasilonej aktywności naszej gwiazdy dokona wyjątkowo cennych obserwacji.

Największy pożar w historii stanu Kolorado

Są dwie ofiary śmiertelne pożarów lasów w pobliżu Colorado Springs. Ogień, który nazywa się największym w historii stanu Kolorado, spalił już 360 domów, a do ewakuacji zmusił dziesiątki tysięcy ludzi. Strażacy są bezradni: ogień podsyca silny, zmienny wiatr, a prognozy nie przewidują w najbliższym czasie zmian w pogodzie.

Słońce bardziej uciążliwe niż opady

Jeżeli pogoda będzie nam przeszkadzać w podróżowaniu samochodem, to przede wszystkim za sprawą oślepiającego słońca. W wielu miejscach kraju może popadać, jednak niegroźnie.

Księżyc wysuwa się na pierwszy plan

Dwa ciała niebieskie, dwie sondy kosmiczne i dwóch kreatywnych grafików - to połączenie zaowocowało spektakularnym widokiem. Wydawałoby się, że Księżyc niczym już nie potrafi zaskoczyć. Przeczy temu jednak nowe zdjęcie udostępnione przez NASA. Ziemski satelita wysunął się na nim na pierwszy plan przed Słońce i trzeba przyznać, że jest wyjątkowo wyrazisty.

Pod koniec wieku zrobi się tłoczno. Do 2100 będzie nas 11 miliardów

W końcu tego stulecia na Ziemi może zrobić się naprawdę tłoczno. Liczba mieszkańców naszej planety do 2100 roku zbliży się do 11 miliardów - wynika z uśrednionych wyliczeń przeprowadzonych dla ONZ. To o 800 mln - czyli 8 procent - więcej, niż zapowiadały prognozy sprzed zaledwie dwóch lat.

Rozlana Łaba widoczna z orbity

Kilkadziesiąt ofiar śmiertelnych, setki zalanych i podtopionych miast, miliardy euro strat. Tak wygląda trwająca od początku czerwca powódź w Niemczech. Tragedię doskonale ilustrują zdjęcia satelitarne, pokazujące niemiecki krajobraz sprzed i w czasie powodzi.

Mammografia nieskuteczna w walce z rakiem?

Badania mammograficzne w kierunku wczesnego wykrywania raka piersi nie zmniejszają liczby zgonów na ten nowotwór, wykazali naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego. Okazało się, że trwający od 25 lat program regularnych badań mammograficznych wśród Brytyjek nie dał wymiernych korzyści dla całej populacji.

Maksymalne stany na mazurskich jeziorach. "To nawet lepiej"

Mazurskie jeziora o 3-4 cm przekraczają swoje maksymalne stany, dlatego pewne ilości wody są spuszczane jazami do rzek Węgorapa i Pisa. Specjaliści podkreślają, że nawet lekko wylewające na brzegi jeziora nie grożą większymi szkodami. Przeciwnie - tak wysoki stan wody przed sezonem jest dobrodziejstwem dla mazurskich naturalnych zbiorników.

Pingwiny staną się gatunkiem wymarłym?

Dziś są pospolite. Za kilkadziesiąt lat, kiedy klimat się ociepli, mogą wyginąć. Naukowcy z Organizacji Narodów Zjednoczonych alarmują: trzeba przemyśleć, jak chronić przed zmianą klimatu gatunki, którym dziś nie grozi niebezpieczeństwo.

Potężny front spustoszył Chicago. Teraz kieruje się na Waszyngton

Silne burze z ulewami i porywistym wiatrem przetoczyły się minionej nocy przez Środkowy Zachód USA. Żywioły podtapiały dzielnice miast i pozbawiały ludzi prądu. Zagrożenie nie minęło, bo front atmosferyczny, na którym występują zjawiska, wciąż jest aktywny i zmierza na Środkowe Wybrzeże Atlantyku. W bezpośrednim niebezpieczeństwie są Filadelfia, Baltimore i Waszyngton.

"Chińska siostra" Tierieszkowej zacumowała na orbicie

- Jestem szczęśliwa, że mam jeszcze jedną chińską siostrę - powiedziała pierwsza astronautka w historii, Walentina Tierieszkowa, po informacji o udanym zacumowaniu statku kosmicznego Shenzhou 10 z Chinką na pokładzie. Yaping Wang właśnie zaczęła dwutygodniową misję na budowanej chińskiej stacji kosmicznej Tiangong i tym samym stałą się drugą kobietą z Chin, która poleciała w Kosmos.

Amerykanie uzyskali materiał, który przeczy prawom fizyki

Zazwyczaj kiedy coś ściskamy, sprawiamy, że to staje się mniejsze. W jednym z laboratoriów na przedmieściach Chicago grupa naukowców znalazła sposób na to, by pod wpływem ciśnienia materiał, którym był w tym przypadku cyjanek cynku, rozszerzał się.

Mięsień piwny? Piwo nie ma z nim nic wspólnego

Często sięgasz po piwo, masz wystający brzuch, a twoi znajomi nazywają go "mięśniem piwnym"? Nie ma żadnych naukowych podstaw do tego, by przypisywać go właśnie piciu piwa - uważają amerykańscy badacze.

Odkryto nową część ciała

Czas na napisanie na nowo podręczników okulistyki. Odkryto nową część oka, która jest szóstą warstwą rogówki. Fakt, że się na nią natknięto, ma ogromne znaczenie w leczeniu chorób oczu.

Polska w pasie wyżowej pogody

Ośrodki wyżowe, które rozwinęły się w środkowej Europie, dadzą nam odpocząć od deszczowej aury. Polska znajdzie się w biegnącym od Włoch przez środkową Europę po Rosję pasie przyjemnej, słonecznej aury. Ta pogodna strefa rozdzieli dwa obszary naszego kontynentu zdominowane przez niże, czyli pochmurne i deszczowe.

Wpław z Florydy na Kubę. Pokonała ją meduza

"Australijska pływaczka Chloe McCardel musiała przerwać próbę przepłynięcia wpław z Hawany na Florydę, gdyż została boleśnie poparzona przez meduzę" - poinformowała w czwartek na portalu społecznościowym jej ekipa. W środę po południu McCardel wystartowała z brzegu Florydy, by pokonać wpław odległość dzielącą ją od brzegów Kuby. Dotychczas udało się to tylko jednej osobie 26 lat temu.