Najnowsze

Najnowsze

Ściana ognia tuż przy rezerwacie. Nagranie z parku Yosemite

Nawet trzy tygodnie może zająć całkowite opanowanie pożaru lasów i zarośli w bezpośrednim sąsiedztwie kalifornijskiego parku narodowego Yosemite. Dotąd udało się to w 23 proc., a według władz stanowych sytuacja jest wciąż dramatyczna. Pracownicy rezerwatu przekonują, że park jest bezpieczny dla turystów i na dowód publikują nagranie.

Coraz więcej deszczowych chmur nad Europą

W sobotę w Europie będzie dość mokro. Północny zachód kontynentu zdominuje wpływ frontu atmosferycznego znad Atlantyku, za sprawą którego deszczowe chmury dotrą też do Polski. Szukającym słońca i upału polecamy wyprawę na Półwysep Iberyjski, Bałkany albo do Turcji.

Będzie ślisko w prawie całej Polsce

Pierwszy dzień weekendu będzie w większości kraju deszczowy i dosyć chłodny, przewidują synoptycy. Utrudnienia na drodze spotkamy na terenie prawie całej Polski. Jedynie drogi na południowym wschodzie kraju pozostaną suche.

Mięta, eukaliptus i atrapa gniazda pomogą odstraszyć osy

Czerwone ubranie, brak zapachu perfum, pęczek mięty na stole i przekąski w zamkniętych pojemnikach - to sposoby na to, żeby podczas pprzekąski w ogrodzie czy pikniku w parku nie oganiać się rozpaczliwie od natrętnych os. Choć przed nami ostatnie letnie tygodnie, dla tych owadów to czas intensywnej aktywności. Sprawdźcie, jak sobie z nimi radzić.

Setki modeli, tysiące analiz, a meteorolodzy nadal nie potrafią prognozować huraganów

Modele atmosfery, które pokazują, w jaki sposób i gdzie tworzą się cyklony tropikalne, są coraz bardziej dokładne. Dzięki nim meteorolodzy zdobywają wiedzę o niebezpiecznych zjawiskach i na jej podstawie potrafią określić drogę, jaką wybierze konkretny cyklon. Nadal jednak nie potrafią najważniejszego: ustalić, do jakich rozmiarów urośnie huragan.

Skrajne żywioły zaatakowały Hiszpanię

Na południu powodzie, na północy pożary. Hiszpania od wczoraj zmaga się z niszczycielskimi żywiołami. Spalonych zostało 400 ha, kilka miejscowości jest podtopionych. Władze hiszpańskich prowincji wprowadziły stan alarmowy.

Pożegnanie z wakacjami: bilans wypadków w polskich górach

Bilans wakacyjnych interwencji w górach z każdym rokiem jest coraz lepszy. Szlaki stają się bezpieczniejsze, a turyści bardziej odpowiedzialni. Jednak nadal zdarzają się tragiczne wypadki. W Tatrach zginęły dwie osoby, lepiej było w Bieszczadach, chociaż tam też nie obyło się bez interwencji ratowników.

Miały 30 proc. szans na przeżycie i wspólną wątrobę

Lekarzom ze Szpitala Dziecięcego Medical City w Dallas udało się rozdzielić sześciotygodniowe bliźnięta, donosi agencja Enex. Choć maluchy miały zaledwie 30 proc. szans na przeżycie, mają się dobrze i nabierają sił w placówce - oddzielnie, lecz wciąż blisko siebie.

"Podróżnego kaca" i schizofrenię wywołuje ta sama substancja

Naukowcy odkryli przyczynę tzw. jet lagu - winnym jest poziom białka, wytwarzanego przez mózg. Okazało się, że ta sama substancja występuje u schizofreników. Naukowcy pragną stworzyć uniwersalny lek, regulujący jego poziom w organizmie. To dobra wiadomość dla wszystkich, których tryb życia zmusza do częstych podróży między skrajnie różnymi strefami czasowymi.

Chcecie się posmażyć? Ruszajcie do Hiszpanii

Jeśli tylko macie taką możliwość, spakujcie najpotrzebniejsze rzeczy, a potem ruszajcie na weekend do Hiszpanii. To kraj, w którym aura będzie dokładnie taka, jakiej oczekujemy od wakacji. Wśród miejsc, w których da się zażyć kąpieli słonecznej, znajdzie się też m.in. Grecja.

Takiego Podlasia jeszcze nie widzieliście

Gwiaździste niebo nad Podlasiem, dzikie zwierzęta, a pośród nich ludzie uprawiający najróżniejsze sporty. "Go-Podlasie" to film, który zachwyca nie tylko krajobrazami, lecz także pokazuje, że Podlasie to prawdziwy raj dla miłośników aktywności fizycznej.

Prognoza pogody na dziś: ciepło, ale z przelotnym deszczem

Synoptycy przewidują, że w piątek niebo w większości kraju będzie umiarkowanie zachmurzone, choć z licznymi rozpogodzeniami. Miejscami pojawi się także słaby, przelotny deszcz. Tego dnia będzie ciepło - miejscami słupki rtęci sięgną nawet 26 st. Celsjusza.

"Wszyscy jesteśmy Marsjanami"

Życie "trafiło" na Ziemię z... Czerwonej Planety. Na naszą planetę przyniosły je marsjańskie meteoryty - twierdzi Steven Benner z Westheimer Institute of Science and Technology w Gainesville.

Największe zaćmienie Słońca na Marsie

- To największe zaćmienie Słońca, jakie można dostrzec z powierzchni Marsa - ekscytuje się Mark Lemmon z Texas A&M University. Serię niesamowitych zdjęć chwili, w której Fobos - większy księżyc Marsa - ustawił się w jednej linii ze Słońcem wykonał niedawno Curiosity. Obrazy dotarły do NASA i tam zostały połączone w jeden.

Mit obalony. "Lodowce robiły dokładnie to, co kazał im klimat"

Brytyjczycy udowodnili, że zmiany klimatyczne mają wpływ na pokrywę lodową wschodniej Antarktyki. Dotychczas myślano, że jest inaczej. Badacze, którzy obalili mit, są zdania, że tę część globu trzeba nieustannie monitorować: gdyby cały lód ze wschodu Antarktyki stopniał, poziom wody w morzach świata podniósłby się aż o 50 m.

Nie wiesz, co zrobić z resztkami jedzenia? Oddaj sąsiadowi

Czasami zdarza nam się kupić lub zrobić za dużo jedzenia. Nie mamy wtedy pomysłu, co można zrobić z resztkami, które zostały przez nas nietknięte, a następnego dnia będą niedobre. Na przeciw temu problemowi wyszło dwóch amerykańskich programistów. Stworzyli aplikację, dzięki której można dzielić się "resztkami" z innymi ludźmi.

Ludzki minimózg wyhodowany w laboratorium

Miniaturowy ludzki mózg wyhodowali naukowcy w laboratorium w Austrii. Udało im się go stworzyć, namnażając komórki macierzyste. Uczeni wierzą, że teraz uda się wyjaśnić przyczyny powstawania chorób neurologicznych.

Atak zimy w Ameryce Południowej. Mrozy zdziesiątkowały hodowle alpak

Śnieżyce nawiedziły rejony Peru i Boliwii. Licząca miejscami 40 cm warstwa śniegu odcina od świata tysiące ludzi, na dodatek nękają ich silne mrozy. Skutki gwałtownego ataku zimy dotknęły najbardziej andyjskich hodowców alpak - padło już około ćwierć miliona tych zwierząt.

Kong Rey zalał Tajwan, teraz idzie na Chiny

Tropikalna burza Kong Rey, która kilka dni temu utworzyła się nad Pacyfikiem i zdążyła już podtopić Filipiny, w nocy wyrządziła szkody na Tajwanie. Teraz przesuwa się na północ i zagraża Chinom.